Lezenie

Výstup na Čierny štít od Zeleného plesa

02. 10. 2016
Je sobota, skoro ráno, človek by ani svišťa nevyhnal von. Slnko pomaly vstáva a začína ohrievať skaly a celú dolinu. Všade vládne ticho, len občas počuť zahrkotanie skál ako kráčame hore Veľkou Zmrzlou dolinou. Pomaly sa blížime pod Čierny štít. Občas zdvihneme pohľad a pozrieme na stenu, kde sa čoskoro začne naša dnešná výzva, lezecká cesta Stanislawského depresia (IV-).

Nástup do cesty začína z rampy, ktorá vedie do Stolarczykovho sedla, len niekoľko metrov od ústia Papirusovej štrbiny. Nad rampou sa tiež hrdo týči pilier s cestou mierne vyššej obtiažnosti - Puškášov pilier. Stojíme na rampe a pozeráme sa na stenu Čierneho štítu. Hlavou sa preháňajú myšlienky: “Čo nás dnes čaká?” Pomaly ale isto to už prichádza, depresia... alebo teda presnejšie Stanislawského depresia. To je cesta, ktorú sme si vybrali pre lezenie na Čierny štít. Zložíme batohy na zem a začínajú prípravy. Vyberá sa železo, sedák, pozerá sa ešte raz do popisu cesty, kufrujú sa laná, pripravuje sa všetko potrebné. Slnko vystúpilo vyššie ako tomu bolo ráno, keď sme ešte len kráčali pod stenu a už príjemne hreje. Všetko je pripravené, ideme na to!

Prvá dĺžka

Prvá dĺžka

Prvá dĺžka

Prvá dĺžka má dve možnosti ako ju začať. Vyberám si ľavú časť zo spodného Ypsilónu, ktorým cesta začína. Teda naklonenú policu, miestami hladkú, miestami praskliny. Po pár metroch sa spája s druhým variantom nástupu, ktorý je zase kolmejší. V mieste spojnice oboch línií je už mierny zárez a kolmejšia časť, ktorú prekonávam z jej pravej strany. Následne sa stáčam doľava a pokračujem v lezení depresiou smerom hore. Stále pozerám, kde je prvý zo štandov, ktoré, ako sme sa dočítali v jednom návode, by tu mali byť osadené nedávno. Ako leziem, dostávam informáciu, že polovica lana sa už minula. Neprekáža, pokračujem ďalej, však niečo sa ešte nájde. Lezie sa v peknej, pevnej skale, smer udáva vhĺbenie, ktoré sa ťahá smerom hore. Občas sa nájde stará skoba, teda smer by mal byť správny. Dostávam znovu vysielačkou informáciu: “Už ostáva len 10 metrov lana!” Začínam pozerať, kde vybudujem štand, ja na to správny čas. Borháky, ktoré by tu mali byť podľa návodu, nikde nie je vidieť. Buď tu nie sú alebo sa dobre schovali, aby som ich nevidel. Čoskoro ale natrafím na nie veľkú, ale použiteľnú policu. Dokonca je tam stará skoba. Veľmi na výber nie je, a tak tu budujem prvé istiace stanovište a dávam informáciu parťákovi, že môže liezť.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Čoskoro sa stretávame na štande. Prvá dĺžka bola krásna, pevná skala, dostatok chytov, ale nebola to “už prechádzka po chodníku”. To neskôr po dolezení a debate parťák so smiechom konštatoval, ako hodnotím obtiažnosti ciest, že by na to bolo treba spraviť asi tabuľku. V nej by bolo, že cesta, čo je za IV a podobné obtiažnosti, by mali stupeň hodnotenia “nie je to už chodník”. Metodické okienko treba skončiť a lezieme ďalej. Nasleduje časť vhĺbenia, ktoré je ukončené previsom. Ten bolo treba obliezť z ľavej strany a doliezť nevýrazným rebrom na trávnatú policu nad previsom.

Z police sme pokračovali po stienke, kúsok od jej pravej strany. Bolo tu celkom dosť prasklín a chytov všetkého druhu, na dvoch miestach dokonca vybavenými starou skobou. Celkom potešili, aj keď vyzerali, že držia dobre, bolo na nich vidieť dlhšiu dobu pôsobenia v stene. Ale tak nevyuži ju, keď sa ponúka! Vpravo od stienky, alebo skôr naklonenej rozpraskanej platni, po ktorej som liezol, bolo vidieť veľký zárez. Ten sa postupne s pribúdajúcimi výškovými metrami zmenšoval a na jednom mieste, od stienky, ktorú som liezol, smerovala do vhĺbenia nie veľká, ale použiteľná polica, alebo skôr polička. Po prekonaní strmej stienky na konci vhĺbenia som sa ocitol na trávnatej polici už väčších rozmerov. Po dolezení parťáka zbadá, že pár metrov vľavo svietia novučičké borháky. No, že by to boli tie, čo tu mali byť osadené? Nie, neboli to tie, boli sme už v časti cesty, ktorá sa spája s Puškášovým pilierom v hornej časti a na vrchol pokračujú v jednej línii.

Vrchol na dohľad

Od tohto štandu čakali zakrátko platne pod vrcholom a neskôr len dolez alebo miestami aj dokráčanie na vrchol Čierneho štítu. To bolo skôr charakteru vysokohorskej turistiky ako lezenie. Je to ale tu. Sme na vrchole! Prípravy počas leta sa podarilo uskutočniť vďaka krásnemu slnečnému počasiu, ktoré pretrvávalo v tieto dni v Tatrách, ale aj na celom Slovensku. Sedíme si hore, kde sme doliezli spolu s ďalšou dvojicou, ktorá liezla Puškášov pilier. Pozeráme naokolo, vidíme ako je na Kolovom štíte celkom rušno, je tam niekoľko turistov. V diaľke preplnený Jahňací štít, alebo zase za ním prázdne vrcholky Belianskych Tatier. Na druhej strane je vidieť všetko od Ľadových štítov, cez Kežmarské po Lomnický štít.

Na vrchole Čierneho štítu

Na vrchole Čierneho štítu

Pozeráme v návode, kade smeruje zostup. Rozhodli sme sa, že využijeme výstupovú vysokohorskú trasu na Čierny štít. Po “povinnej” vrcholovej fotografii a zbalení lezeckých vecí sa postupne všetci vydávame na zostup. Spočiatku hrebeň prekonávame rovnakou trasou ako sme liezli na vrchol, ale čoskoro na veľkej trávnatej polici pod vrcholom lezeckú cestu opustíme a zostupujeme dolu východným hrebeňom. Spočiatku strmo nadol, miestami zliezaním, ale neskôr len chodníkom. Celá zostupovka je dobre vyznačená mužíkmi, takže zablúdiť sa nedalo. Tesne dolu sme ale netrafili trávnatú policu, po ktorej by sme mali dôjsť na začiatok cesty, ktorú sme liezli. Podišli sme ju kus nižšie aj vďaka vychodenému chodníku. Tu sa rozhodneme, že posledné výškové metre zlaníme. Bude to príjemnejšie a aj osma na sedáku si príde na svoje, lebo inak by som večer len počúval výčitky, že sa celý deň nosí na páse a ani si vôbec nezazlaňovala. No verte tomu, nechceli by ste to celý večer počúvať.

Tu sme minuli rampu

Tu sme minuli rampu

Založím prusík na skalný zub, prevlečiem lano a hodím ho dolu. Behom pár minút si nešťastná osma vychutnáva to na čo je určená. Zlaňovanie! Čoskoro sme dolu a ostáva len zbaliť lano a pohľady na stenu, v ktorej sme strávili dnešný krásny deň. Ten je za nami a krásna prelezená cesta ostáva vyrytá hlboko v našich pamätiach. Pri odchode ešte na záver fotografia Čierneho štítu. Posledné pohľady na to, kde sme celý deň pôsobili, malé spomienky a debata o tom, čo sme počas dňa prežili, pomaly kráčame dolu. Ďalší cieľ v Tatrách sa podarilo splniť, ešte aj v krásnom a stabilnom počasí, bez toho, aby sme museli pozerať stále na oblohu, či sa už nekopia oblaky alebo neprichádza búrka.

Fórum 19 príspevkov
Výstup na Čierny štít od Zeleného plesa 07/10/16 13:27 19 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Ferrata Degli Alpini (C/D) a Tunnel Lagazuoi Skoro každý článok o Dolomitoch z posledných rokov by som mohol začať písať rovnako: “cesta prebiehala v daždi”. Nebolo tomu inak ani začiatkom septembra, keď sme sa s kamarátom vybrali do Dolomitov. Celú cestu pršalo. Našťastie ale predpoveď vyšla a už prvý deň nás privítalo krásne slnečné počasie začínajúcej jesene. 18/03/20 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Dolomity – Cascata Rio di Fanes Dolomity sú jedno z mojich obľúbených miest a nikdy dlho neváham, keď je možnosť sa tam vrátiť. Tento rok som ich navštívil dvakrát a zakaždým sa dostala do programu aj turisticko-ferratová prechádzka v oblasti Province of Belluno. Príjemný a relaxačný okruh s prechodom okolo vodopádov Cascate di Fanes je spojený s lezením cez ferraty, ktoré sú vybudované pri oboch veľkých vodopádoch. 19/11/19 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Cyklotúra Okruh cez Stelvio, Mortirolo, Gaviu a Umbrailpass Bol koniec leta a počasie sa mierne kazilo, ako aj tento rok. Stále koncom augusta boli nejaké búrky a my sme nemohli nájsť správny termín, kedy vyraziť na v poradí už druhý cyklovýjazd do Dolomitov. V pláne bolo prejsť dvojdňovú trasu cez tri sedlá, so začiatkom v kempe v Trafoi a prespaním v penzióne Belvedere, tesne pod Passo Mortirolo. Návrat bol plánovaný cez Passo Gavia. 03/10/19 Michal Mikuláš Svet
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž Nás to skrátka baví! (brigáda 2020) S úsmevom a príjemne nostalgicky spomíname na prvé ročníky našich dobrovoľníckych brigád, keď sa plavcom výnimočne dobre darilo zdolávať mnohé úseky nízkotatranských chodníkov. Často využívaný bol prsiarsky štýl. V hustej kosodrevine turista predpažil ruky, schoval hlavu do ich zákrytu, aby mu čečina nevypichla oko, a v pravidelných tempách „rozpažiť - predpažiť“ postupne krôčikoval vpred. V extrémne zarastených častiach sa kraulovalo – jednou rukou rozrážať, druhou odhŕňať. Pri daždivom počasí bol turistický výlet skutočne „bazénový“. dnes Stanislava Vrbická Reportáže
Túra Skalný hrad Sloup a Modlivý důl Keď som videla prvýkrát na fotke Modlivý důl, povedala som si, že tam musíme ísť. Začiatkom mája sa nám to podarilo. Spojili sme to s obhliadkou sklárskeho mesta Nový Bor, skalného hradu Sloup, prešli sme skalnatým údolím až k tajomnému lesnému sakrálnemu miestu. včera Jana Hrehová Svet
Cyklotúra Okolo Bodamského jazera Väčšinu roka 2019 som pracovne strávil v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. Nemohol som sa preto dočkať, až to jarné počasie dovolí a budem môcť vyraziť na cyklotúru okolo Bodamského jazera. O jeho brehy sa Nemecko síce delí aj s Rakúskom a Švajčiarskom, nemecká časť je však najdlhšia. včera Dominik Baco Švajčiarsko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Výstup na Čierny štít od Zeleného plesa 07/10/16 13:27 19 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Východné Tatry - Vysoké Tatry (Tatranský národný park)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 2434 m n. m. – Čierny štít

  • min: 1545 m n. m. – Zelené pleso

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 900 m

  • klesanie: 900 m

 • Náročnosť
  • 5

 • Náročnosť lezenia
  • max: IV- UIAA

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 27.08.2016

 • Štart trasy
  • šírka: 49.20828 ° SŠ
   dĺžka: 20.21919 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.20828 ° SŠ
   dĺžka: 20.21919 ° VD
   » Mapa

 • Nocovanie
  • Chata pri Zelenom plese

 • Voda
  • potok vo Veľkej Zmrzlej doline

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Biela voda (bus, platené nestrážené parkovisko)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.35 (0.57)