Túra

Modrý Kameň, Trúbiaci kameň a Opavská hora

31. 10. 2016
Ide o pár zaujímavých miest na pomedzí Hontu a Novohradu, ktoré sa dajú navštíviť behom jedného výletu. Kraj v okolí Veľkého Krtíša nie je úplne najznámejší medzi turistami, no určite poteší každého milovníka prírody i histórie. Napriek tomu, že kopce nie sú žiadne velikány, z niektorých sú pekné výhľady. Páči sa mi tunajšia krajina, kde sa lúky striedajú s lesmi, s opustenými i obývanými samotami a malými dedinkami.

Modrý Kameň

Bol to neplánovaný výlet. Uvoľnil sa mi deň a deti neboli doma, tak sa dalo ísť aj trocha ďalej autom (inak menší veľmi protestuje – nechce sa mu sedieť v sedačke viac ako hodinu). Hneď mi napadol Modrý Kameň, keďže som na ňom ešte nebol, aj keď v okolí som bol viackrát. V mestečku sme zaparkovali na námestí, neskôr sme zistili, že sa dá ísť autom až k hradu, ale to by sme nevideli pekné kamenné schody a rómsku oslavu (či len bežná nedeľa?).

O hrade veľa písať nebudem, bola to jedna z dôležitých protitureckých pevností, hrad však Turci dobyli a pri ústupe zničili, neskôr si panstvo na dolnom hrade postavilo renesančný kaštieľ. Mne osobne sa viac páčila stará časť ruiny ako zachovalá – kaštieľ (je v nej múzeum hračiek a bábkarskych kultúr, historicky najcennejšia časť je kaplnka s maľbami). Na hrade bola ochutnávka miestnych vín v hradnej cukrárni – škoda, že sme boli autom.

V objekte je ešte jedna úžasná zaujímavosť – podzemné chodby. Podľa rozprávania pána (kastelán alebo miestny nadšenec?), čo nás tam púšťal, sú niekoľko kilometrov dlhé a zachované, no sprístupnená je len malá časť, nie sú celé preskúmané a aby sa tam niekto nestratil, tak neprístupná časť je zamurovaná. Vraj s tým majú veľké plány. Keď hovorím, že by nimi mohla viesť napr. značená turistická trasa (niekde v doline je tiež vstup), vraví, že aj im to napadlo, ale predsa len by to bolo treba zabezpečiť, resp. staticky posúdiť a na to nie sú peniaze. Bolo by to perfektné, podzemná turistická trasa na Slovensku nie je... Kiežby som im mohol pomôcť.

Keď už budete na hrade, určite sa vyberte aj na kalváriu. Evidentne len nedávno boli robené nejaké úpravy. Vyrúbané stromy, aby sa na ňu odkryl pohľad od hradu, ale nie je to ešte dotiahnuté. Asi sa minuli peniaze a svah je zarastený kriačím a neupravený. Kalvária je však pekná, nad prvou kaplnkou pokračujte ďalej hore, ešte nie je koniec, nad spodnou kaplnkou je ešte jedna menšia a až pod vrcholom kopca je kríž, ktorým končí. Sú odtiaľto celkom pekné výhľady na juh (Poiplie) a na gaštanicu (najväčšia na Slovensku – na jeseň sa konajú gaštanové slávnosti, ktorými je Modrý Kameň známy) či samotné mestečko. Chodníček pokračuje ďalej, tak zájdeme kúsok ďalej po vrcholovej plošine až ku križovatke lesných ciest, kde by sa dalo pokračovať ďalej, ale vraciame sa, chcem ísť na novú rozhľadňu na Opavskej hore.

Trúbiaci kameň

Cestou autom si všimneme tabuľu „Trúbiaci kameň“, a keďže som tam nebol, vyberáme sa tam. Autom po krásnej Krupinskej planine sa ide na samotu Zabry (pri obci Sucháň), kde sa dá zaparkovať,. Je tu informačná tabuľa a prístrešok ako na zastávke. Odtiaľto sa pokračuje peši po žltej značke. Najprv prechádzame okrajom lúky popri zrúcaninách domov (základy) v lesíku po ľavej strane. Po pravej strane je ohradená lúka a na kopci obývaný laz, míňame studničku. Je tam nová drevená obruba, pitná voda sa naberá vedrom na špagáte. O studničke – Turčianka existuje miestna povesť: mali tam skončiť mŕtvoly dvoch Turkov, ktorých vraj zabil Jano z Benikovho salaša, keď mu odvliekli milú Zuzku.

Potom vchádzame do lesa a popri potôčiku lesom miernym kopcom dole okolo kamennej studničky (neupravená, voda nevyzerá pitná) až k rázcestiu. Križovatka je na mieste, kde sa bezmenný potôčik vlieva do potoka Lištica. Je tu drevený prístrešok a ohnisko. Aj tunajší listnatý les má niečo do seba. Trúbiaci kameň je neďaleko na kopčeku vo svahu.

Je tu tabuľa s návodom ako trúbiť. Nezablúdite, ku kameňu je to trocha strmšie. Andezitová skala s dvomi prepojenými otvormi a s vytesaným číslom (1194 alebo 1794, možno podľa tureckého kalendára, totiž rok 1194 podľa islamského letopočtu, je z nášho pohľadu rok 1572, kedy v tomto kraji boli Turci). Plus je tu vyryté niečo ako mapka - trojuholníkový obrazec s polpriamkami, ktorý slúžil vraj ako jednoduchá smerová ružica. Šípky ukazujú na Španí Laz, do Suchánsko-Plachtinskej doliny, na Zabry a k studni Turčianka, na ktorej má byť ďalší smerový znak.

Manželka chce, aby som zatrúbil. Hovorím, že to určite nepôjde, ale div sa svete, po pár pokusoch sa mi to podarí. Hovorí sa, že to bol naozaj silný zvuk aj s ozvenou. Možno ma počuli aj na lazoch. Zo Zabrov na Trúbiaci kameň a späť sa dá prísť aj za menej ako hodinu. My sme sa neponáhľali a trvalo nám to dlhšie – zbierali sme hríby.

Rozhľadňa Opavská hora

Posledné dnešné zastavenie sme mali na Opavskej hore. Čítal som o novej rozhľadni a chcel som si ju pozrieť. Na internete som našiel niekoľko variantov prístupu. Nakoniec sme išli od dediny Opava (nie je to najkratšia cesta), kde som zbadal značku. Z hlavnej cesty doprava (smer od Veľkého Krtíša) sa ide do dediny a na odbočke doľava uvidíte žltú značku. Chodník prechádza najprv okolo zrúcanín nejakého areálu, podľa všetkého sa tu koná nejaká rally, potom lúkou k lesu, kde zatáča doľava a na kopec sa vychádza z opačnej strany ako je dedina Opava. Posledný úsek je trocha strmší. Cestou je pár pekných výhľadov a vidíme odbočku na vyznačený single track. Zdá sa mi celkom strmý, na crossovom bicykli nezjazdný. Keď prichádzame hore, zisťujeme, že z druhej strany ide poľná cesta až k rozhľadni a je tam len veľmi mierny svah, ale som rád, že sme išli z Opavy.

Rozhľadňa je drevená a jedným slovom obrovská (6 poschodí, 20 metrová výška). Od východu až po juhozápad by za dobrej viditeľnosti malo byť vidieť prakticky všetky maďarské pohoria, od Bukových hôr (Bükk), cez Mátru, Cerovú vrchovinu (Cserhát) až po Pilišské vrchy (Pilis) nad Ostrihomom – to sme videli. Od juhozápadu sú to slovenské kopce – cez Chrbát pri Hurbanove k nitrianskemu Zoboru, Veľkému Inovcu, Sitnu, Vtáčniku, ďalej cez Smrekov a Rakytov vo Veľkej Fatre, Nízke Tatry až k Vysokým Tatrám, z ktorých je možné za ideálnych podmienok vidieť všetky hlavné štíty (Gerlachovský, Lomnický a Kriváň), a o niečo východnejšie aj Kráľovu hoľu. Vysoké Tatry sme nevideli a ani Nízke, nebola ideálna viditeľnosť na túto stranu. Ale aj tak ľutujem, že nemám poriadny foťák na fotenie výhľadov. Na druhej strane, v poslednom čase aj tak viac-menej fotím len mobilom.

Zaujímavé odkazy

Fórum 4 príspevky
Modrý Kameň, Trúbiaci kameň a Opavská hora 03/11/16 11:23 4 príspevky
Najnovšie články autora
 
Extra Tribečské trhliny – tie skutočné… V istom zmysle sa za trhliny dajú považovať aj jaskyne, nie? Tak sa zveziem na vlne záujmu o pohorie a predstavím vám najväčšie skutočné “trhliny” Tribeča. Aj keď Tribeč patrí medzi jadrové pohoria i tu sa nájdu krasové oblasti a v nich jaskyne. V pohorí je evidovaných 55 jaskýň (vrátane niekoľkých zaniknutých, odťažených) a isto sa ich ešte pár nájde. V nasledovných riadkoch opíšem len najväčšie a pár ďalších (náhodný výber). Vopred sa ospravedlňujem za skromnú fotodokumentáciu, väčšinou som nefotil… 13/03/19 Vladimír Prutkay Jaskyne
Reportáž Plavecká jaskyňa – deň otvorených dverí Pre turistov, ktorí sa radi pozrú aj na miesta zvyčajne skryté, sú rôzne dni otvorených dverí ideálnou príležitosťou. Pre jaskyniarov je to zároveň možnosť pochváliť sa výsledkami svojej práce a spropagovať svoju činnosť. V neposlednom rade si turista môže vyskúšať pohyb v jaskyni a jaskyniari nájsť nových nadšencov do tímu. Veľkou udalosťou je tiež deň otvorených dverí v Plaveckej jaskyni, organizovaný jaskyniarskym klubom z Plaveckého Podhradia. Koná sa viac-menej pravidelne vždy na konci roka. 31/01/19 Vladimír Prutkay Jaskyne
Extra Četníkova svadba a jaskyňa Dezidera Horváta Na jar tohto roka som sa zúčastnil Kamzíkfestu v Nových Zámkoch, poriadaného miestnym turistickým klubom Kamzík. Mimo iného ma zaujala aj mimoriadne zanietená prezentácia o jaskyniarstve od Borisa Blaškoviča zo speleoklubu Strážov. Vypýtal som si kontakt a ozval sa s tým, že by som si chcel pozrieť nejaké voľne neprístupné jaskyne, resp. by som sa možno aj venoval jaskyniarstvu (keď zistím, aké to je, či nebudem mať klaustrofóbiu a pod.)... 24/10/18 Vladimír Prutkay Jaskyne
Najnovšie články na titulke
 
Túra Okruh k Červenému domčeku z Lozorna Červený domček na Lintavách je ikonické miesto, kde som už bola viackrát. Nedávno sme si ho vybrali ako cieľ okruhu po relatívne nových značkách z Lozorna, ktorými sme ešte nešli. Trasa je nenáročná, zaumienila som si, že si ju prejdem aj na bežkách, čo však vzhľadom na snehové podmienky v Malých Karpatoch začína vyzerať ako plán až na ďalšiu zimu, ak vôbec. dnes Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra NCH osadami Krásna nad Kysucou V článku by som vás chcela pozvať na nenáročnú prechádzku okolím horských osád patriacich ku Krásnu nad Kysucou. Niekoľko z nich sme po prvýkrát navštívili v októbri minulého roka počas pekného babieho leta. Osady sú roztrúsené v pohorí Javorníkov smerom k Vojtovmu vrchu a Kykuli. Trasu sme volili tak, aby sme si urobili okruh. dnes Jana Bílešová Javorníky
PR Aj tvoje outdoorové oblečenie do prírody môže byť ekologické Čo je ekologická móda? Ohľaduplná výroba, ktorá berie pri svojej produkcii do úvahy svoj dopad na životné prostredie. Módny priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom našej planéty, hneď po ropnom priemysle. Dnešný rýchly životný štýl a extrémne nakupovanie vo veľkých obchodných reťazcoch produkuje enormné množstvo odpadu, a to aj v odevnom priemysle. včera sponzorovaný článok Oblečenie

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Modrý Kameň, Trúbiaci kameň a Opavská hora 03/11/16 11:23 4 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Krupinská planina a Juhoslovenská kotlina

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 577 m n. m.

  • min: 260 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 540 m

  • klesanie: 540 m

 • Vzdialenosť
  • 13 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 03.07.2016

 • Štart trasy
  • šírka: 48.24141 ° SŠ
   dĺžka: 19.33382 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.24141 ° SŠ
   dĺžka: 19.33382 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • studnička Turčianka - Zabry

 • SHOCart mapy
  • » mapa momentálne nie je v ponuke
 • Doprava
  • Veľký Krtíš (bus) - Modrý Kameň (bus), Sucháň (bus), Opava (bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.28 (0.5)