Test

Tekuté vosky Nanowax

05.03.07
Prevažná väčšina rekreačných bežeckých lyžiarov maže svoje bežky tuhými voskami – zriedkavo natierajú tekutými voskami. A podaktorí nemažú vôbec, čo nie je vhodné riešenie. Dokonca aj bežecké lyže s tzv. šupinkami vyžadujú starostlivosť a hlavne voskovanie. Počas uplynulých víkendov som skúšal tekuté vosky Nanowax, bol aj tvrdý povrch aj prašan. Tu sú moje zistenia.

Alchýmia?

V okamihu, keď som držal v ruke tekutý vosk pre bežecké lyžovanie značky Nanowax (www.nanowax.eu), bol som na pochybách ako bude fungovať. Mazanie bežiek je hotová veda alebo lepšie povedané rovno alchýmia. Článkov o mazaní tuhými voskami bolo publikovaných nielen na internete viac než dosť, no o tekutých sa informácie hľadajú ťažko.

Nano…

Podstatou voskov rady Cerax sú nanočastice, ktoré zaisťujú vysoký počet kontaktných bodov na ploche. Už pri minimálnom nanesenom množstve tekutého vosku je pokrytá celá štruktúra sklznice. Mazanie je preto jednoduché a rýchle pri akejkoľvek vonkajšej teplote. Film, ktorý po nanesení vznikne, okrem zaistenia vhodného zklzu a podpory pri stúpaní zvyšuje aj odolnosť proti oderu. Taká je teória, preto sa pozrime ako je to v praxi.

Realita

Používal som sadu tekutých voskov „NORDIC CLASSIC“ od Nanowaxu, ktorá je určená pre rekreačných lyžiarov (bežkárov) na klasický štýl. Je to úplne iné „kafe“ ako tuhé vosky, ktoré som zvykol používať – najmä z časového hladiska. Pre dosiahnutie lepšieho sklzu nie sú potrebné časovo náročné predprípravy ako odporúčajú experti – však kto by vstával ráno pred túrou kvôli voskom ešte skôr? Pretekárom to robia ich ľudia, my obyčajní bežkári si musíme vystačiť sami.

Samotné mazanie

V prípade, že je sklznica znečistená zvyškami starého vosku alebo klistrov, treba použiť Nanowax Cleaner (čistič pre všetky typy sklzníc). Striedavé používanie tuhých a tekutých voskov nie je vylúčené. Aplikovanú tekutinu čističa treba nechať účinkovať a následne sklznicu nechať odpariť resp. vysušiť. Na čistú spodnú stranu lyže môžeme naniesť Nanowax Base Wax (univerzálny základný vosk na báze parafínu), ktorý lyžu vhodne impregnuje. Odporúča sa roztrieť korkom.

A teraz to, čo je bežné na začiatku túry. Iba priamo na „mieste činu“ zistíme po akom type snehu budeme lyžovať. Rady odborníkov o definitívnom mazaní voskov doma sú úplne skreslené, lebo sneh si treba doslova chytiť a jedine tak zistíme, či je nový, starý, mokrý, suchý, jemný, zmrznutý atď. Doma to nemáte šancu zistiť podľa teploty vzduchu (dôležitá je teplota snehu) či pohľadom von z okna. Čiže podľa charakteru snehu nanesieme tenkú vrstvu buď univerzálneho tekutého vosku (Uni Wax) alebo špeciálneho vosku napr. AS Wet alebo AS Dry (rozdeľujú sa podľa typu snehu nie podľa teplotných škál) na sklznú (kĺzaciu) plochu – t.j. zóna od špičky pred viazaním a za viazaním k päte lyže, teda približne prvá a posledná tretina plochy sklznice. A pre stúpaciu plochu (mazacia alebo odrazová) natrieme tenkú vrstvu Nanowax Base Wax CL (zóna pred a pod viazaním), ktorú je potom vhodné prejsť korkom. Pre zlepšenie vlastností aplikujeme na stúpaciu časť aj Nanowax Universal Klister. Natrieť lyže univerzálnym voskom možno už doma pri izbovej teplote, kde lepšie vosk priľne k povrchu. Následne odpadá „maturovanie“ v teréne. Ale to už je na zvyklostiach každého lyžiara. Aplikovaný tekutý vosk sa prejavuje pri dotyku rukou ako jemne lepkavá vrstva.

Pre „šupinkárov“

Mnohí majitelia bežiek so štruktúrovanou sklznicou (tzv. šupinky) sa mylne domnievajú, že ich lyže nepotrebujú voskovanie. Pre optimálny sklz ich lyží vyžadujú rovnaký postup mazania ako pre „bezšupinkové“ lyže. Bežkám to prospeje a ochráni sklznicu pred vysušovaním. Sám som majiteľom lyží so „šupinkami“ a dobre viem, že majú horší sklz (pri zjazde sú pomalšie). Po aplikácii tekutých voskov Nanowax sa ich rýchlosť na moje prekvapenie výrazne zlepšila. Na kvalitne upravených tratiach sa dokonca rýchlostne vyrovnali bežným bežkám bez „šupiniek“. Zo sady tekutých voskov ma najviac zaujal Nanowax Anti-Ice. Ten sa používa pri tvorbe námrazy resp. ľadu so sprievodným javom nabaľovania „papuče“ snehu na spodnú stranu lyže. Nepríjemné drhnutie lyže pri zjazde určite poznáte. Namiesto opakovaného oklepávania a oškrabávania „snehovej papuče“, stačí raz naniesť tekutú ochrannú vrstvu bez pretretia korkom a môžete pokračovať v jazde. U „šupinkových“ bežiek je lepenie snehu na štruktúrovanú sklznicu vyslovene špecialita, ktorej sa teraz ľahko zbavíte. Ochrannú vrstvu možno naniesť pred túrou alebo aj dodatočne počas túry pri výskyte problému.

Zhrnutie

Treba upozorniť, že univerzálne tekuté vosky sú účinné pre široký rozsah bežných snehových podmienok, čiže okrem zľadovateného snehu. Každý bežkár z vlastnej skúsenosti vie, že v zamrznutej stope a na tvrdých tratiach je neúčinné akékoľvek klasické voskovanie a lyže výrazne podklzujú. Tekuté vosky možno striedať s tuhými voskami, ale vždy pred aplikáciou tekutých treba sklznicu očistiť (napr. Nanowax Cleaner). Na stúpaciu časť, kde je použitý Nanowax Base Wax CL sa môžu používať vosky a klistre iných značiek.

Súvisiace témy o bežeckom lyžovaní

Špecializované články:
http://hiking.sk/hk/ar/432/ako_sa_zbalit_na_lyziarsku_turu.html
http://hiking.sk/hk/ar/212/bezkarske_ponozky.html
http://hiking.sk/hk/ar/447/ako_vyrobit_pasy_na_bezky.html
http://hiking.sk/hk/ar/238/drobne_opravy_beziek_odlepena_sklznica.html

Diskusné témy:
http://hiking.sk/hk/fo/2216/ako_na_bezky.html
http://hiking.sk/hk/fo/1821/bezecke_palice_nad_165cm.html
http://hiking.sk/hk/fo/2260/aky_vosk_na_bezky.html
http://hiking.sk/hk/fo/2310/vosk_na_bezky.html
http://hiking.sk/hk/fo/2373/tulenie_pasy_na_bezky.html

Tipy na túry:
http://hiking.sk/hk/ar/83/kremnicke_vrchy_raj_bezeckeho_lyzovania.html
http://hiking.sk/hk/ar/210/lyzami_cez_skorusinske_vrchy.html
http://hiking.sk/hk/ar/430/pohronsky_inovec_zimna_hrebenovka.html
http://hiking.sk/hk/ar/227/slovensky_raj_lyziarsky_prejazd.html
http://hiking.sk/hk/ar/223/polana_na_lyziach_cez_bukovinu.html
http://hiking.sk/hk/fo/2143/bezkarske_trate_na_strbskom_plese.html
http://hiking.sk/hk/fo/1896/bezkarske_trate_okolo_partizanskeho.html
http://hiking.sk/hk/fo/1383/bezkovanie_v_okoli_ba.html
http://hiking.sk/hk/fo/2298/na_bezkach_na_brncalku.html
http://hiking.sk/hk/fo/1739/kralova_hola_z_telgartu.html

Fórum 3 príspevky
Tekuté vosky Nanowax 10/03/07 21:14 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Prečo rastie deväť sekvojovcov pri Novej Bani Cez prázdniny mnohí balia kufre a mieria za hranice všednej každodennosti. Merajú dlhé cesty a precestujú pol sveta, aby videli jeho divy. Čuduj sa svete aj na krpatom Slovensku máme tiež mnohé kuriozity, divy a unikáty. Netreba cestovať stovky či viac kilometrov. Netreba ani vracať ľudom Slovensko. Stačí sa lepšie pozrieť za vlastné humná a poriadne sa rozhliadnuť. Objavíme mnoho zaujímavostí, ktoré nás doslova zaskočia. 02/08/19 Tomáš Trstenský Pohronský Inovec, Vtáčnik, +
Recenzia Zakarpatí - Sprievodca bývalou Podkarpatskou Rusou Podkarpatská Rus sa presne pred 100 rokmi (1919) stala súčasťou Československa, odkedy začali vychádzať výpravné cestopisy o kraji pod Východnými Karpatami. Klub československých turistov začal zakladať na Podkarpatsku svoje odbory, budovať značené chodníky a stavať horské chaty. Aby prilákali výletníkov z ostatných častí republiky, boli vydávaní knižní sprievodcovia po podkarpatských horách i obciach. 24/07/19 Tomáš Trstenský Mapy a knihy
Útulňa Chatka Zigovka Milú a výborne zariadenú lesnú chatku som objavil úplnou náhodou. Išiel som pozrieť kamaráta do Hornej Marikovej pešo cez hory a tu sa tesne pod horským sedlom vrchu Zigov (Milechovská Kýčera) ukázal medzi stromami nový zrub. Keďže bol blízko modrej značky, tak som si ho išiel pozrieť. O to väčšie bolo prekvapenie, že je voľne prístupný. 20/07/19 Tomáš Trstenský Javorníky
Najnovšie články na titulke
 
Ferrata Berchtesgadenské Alpy – Hochthrony a Rauhenkopf Keď pôjdete diaľnicou popri Salzburgu, naľavo od cesty zbadáte vysoký kopec. Je to Salzburger Hochthron, najsevernejší výbežok Berchtesgadenských Álp. Už dlhšie som plánoval, že naň vyleziem, ale podarilo sa mi to až teraz. Pozrel som sa aj na Berchtesgadener Hochthron, najvyšší kopec na hrebeni, a na Rauhenkopf, čo by mal byť najkrajší “balkón” nad Berchtesgadenom. dnes Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Podcast Pacific Crest Trail s Filipom Valúchom (trojdielna miniséria) Diaľkové trasy sú dnes populárne. Nedávno sme sa v HIKING podcaste rozprávali s Julkou, ktorá prebehla Cestu hrdinov SNP za 12 dní. Teraz vám v trojdielnej podcastovej minisérii spolu s Filipom Valúchom predstavíme 4265 kilometrov dlhú Pacifickú hrebeňovku, tzv. PCT. Filip diaľkovú trasu z mexicko-americkej na kanadsko-americkú hranicu cez Kaliforniu, Oregon a Washington prešiel tento rok za 136 dní. včera Ľubomír Mäkký Svet
Túra Cez Hrádok na Čertove chodníky vo Vtáčniku Sú miesta, na ktoré chodíme radi. Neprekáža nám, aj keď je to niekoľkokrát za rok. Miestne príslušný genius loci zabráni, aby sa nám to zunovalo. Jedným takým je Hrádok nad Bystričianskou dolinou. Magické miesto, známe hlavne skalolezeckej verejnosti. Ja síce z výšok mám skôr závrate, neprislúcham k tejto spoločnosti, no je to tiež turisticky veľmi atraktívna oblasť aj pre bežného návštevníka. Bola viackrát spomínaná na Hikingu ako zaujímavá časť pohoria Vtáčnik. včera Vladimír Mikuš Vtáčnik

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Tekuté vosky Nanowax 10/03/07 21:14 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Nanowax
 • Model
  • Cerax sada Nordic Classic (Cleaner, Base Wax, Univerzal Klister, Anti-Ice)
 • Typ
  • tekuté vosky
 • Páči sa mi
  • časovo menej náročná aplikácia ako pri tuhých voskoch, lepší sklz šupinkových bežiek, Anti-Ice proti lepeniu snehu na sklznicu
 • Nepáči sa mi
  • vyššia cena ako pri tuhých voskoch
 • Infocena
  • 43.82 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.66 (0.14)