Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Prvá pomoc (1)

Dozvieš sa ako konať v prípade, že v horách došlo k zraneniu tvojich spolupútnikov. Nájdeš tu základné pravidlá ako organizovať prvú pomoc, ako predísť šoku postihnutého, ako ho uložiť a tiež základné techniky: dýchanie z úst do úst a vonakjšia masáž srdca. Pamätaj, že najvhodnejšie je vždy čo najskôr vyhľadať pomoc lekára a improvizovať iba v prípade nutnosti.

Organizácia prvej pomoci

Odstrániť vyvolávajúcu príčinu (príčinnú udalosť)
Vyslobodiť raneného z ohrozeného priestoru
Určiť priebeh ošetrenia - podľa spôsobu a intenzity poranenia ak ide o viac osôb respektíve dôležitosti miesta poranenia
Privolať pomoc (rýchlu záchrannú pomoc resp. iný dopravný prostriedok)
Zabezpečiť transport, upovedomiť nadriadeného LS, OLZ, políciu
Urobiť záznam pre lekára

Ak dôjde k zraneniu v horách, kde sme vzdialení od civilizácie, nemôžeme samozrejme očakávať, že sa záchrana dostaví v krátkej dobe. Najdôležitejšie úkony, ktoré je nutné previesť pri úraze:

Zabrániť ďalšiemu poraneniu
Stabilizovať raneného na vhodnom mieste
Zastaviť krvácanie
Uvolniť dýchacie cesty
Ak je treba, zaviesť umelé dýchanie
Zamedziť šoku
Ošetriť rany a zlomeniny

Zabráň šoku

Šok sprevádza často úrazy v horách. Ide o veľmi nebezpečný stav, ktorý môže viesť až k smrti, i keď poranenie samé o sebe nie je smrteľné. Vzniká zvláštna reakcia obehového a nervového systému; prejavuje sa zlyhaním obvodového krvného obehu a znížením mnohých životne dôležitých funkcií. Jeho príznaky sú:
koža bledá a chladná
kropaje potu
dýchanie povrchné, zrýchlené
tep rýchly, zle hmatateľný
chovanie apatické, niekedy vzrušené
otázky zodpovedané pomaly, ustrašene
končí zlyhaním obehu

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Jednanie záchrancov by malo byť vždy kľudné a rozvážne; postihnutý musí mať dojem, že už je všetko v poriadku, že je o neho dobre postarané (vzniknuté problémy riešime mimo jeho dosluch).

Pravidlo 5T

ticho – pracujeme bez zmätku a hluku, kľudne a účelne
teplo – postihnutého zabalíme, aby nedošlo k tepelným stratám
tekutiny – väčšinou podávame postihnutému dostatok nápojov, nie však pri podozrení na vnútrohrudné a vnútrobrušné zranenia a pri bezvedomí
tíšenie – zásady rovnaké ako pri podávní tekutín
transport – býva v horských podmienkach obtiažnejší a často je nutné použiť rôznych improvizovaných prostriedkov. Transport však cez všetky potiaže uskutočňujeme čo najrýchlejšie, aby sme nepredlžovali bolesti zraneného a neprehlbovali jeho šok. Vo všetkých prípadoch volíme čo najvýhodnejšiu polohu, pre postihnutého najšetrnejšiu (u zlomenín dolných končatín hlavou dolu).

Odporúčané polohy pre zraneného

Stabilizovaná poloha - používame pri bezvedomí, vracaní, alebo krvácaní z úst pokiaľ pacient sám dýcha a nehrozí mu zastavenie srdcovej činnosti. Poloha môže byť uplatnená na pravom i ľavom boku.
Poloha na chrbte - bežná poloha pri poraneniach, keď" je pacient pri vedomí, ďalej pri poraneniach chrbtice (aj krčnej vtedy fixovať hlavu proti pohybu).
Protišoková poloha - pacient na chrbte, mierne pokrčené nohy v kolenách, ruky podložené nad úroveň hlavy

Transport: prakticky každé vážnejšie poranenie si vyžaduje prevoz a to najlepšie v ležiacej polohe. Preto, ak nie je vozidlo rýchlej pomoci, lepšie je transport zabezpečiť nákladým autom.

Prvá pomoc pri bezvedomí

Ranenému vyčistiť ústnu dutinu, uvolniť šatstvo v oblasti hrudníka a krku. Ak po zaklonení hlavy a uvolnení dýchacích ciest nezačne postihnutý dýchať, treba okamžite začať s umelým dýchaním z úst do úst.

Ak je dusenie zapríčinené otvoreným poranením hrudníka, treba ranu na hrudníku vzduchotesne uzavrieť" priložením sterilnej gázy, prekryť" igelitovým rúškom a prelepiť" širokým leukoplastom. Ak po uvoľnení dýchacích ciest začne postihnutý dýchať" uložíme ho do stabilizovanej polohy.

Dýchanie z úst do úst

Hlavu raneného zakloníme dozadu. Pod šiju položíme pravú ruku a zároveň mierne nadvihneme krk. Pravú ruku položíme na čelo a hlavu mierne tlačíme dozadu. Pritom palcom a ukazovákom stlačíme nos. Zhlboka sa nadýchneme, pritlačíme ústa na ústa zachraňovaného a vdýchneme do zachraňovaného vzduch. Sledujeme, či sa mu rozťahuje hrudník. V ďalšej fáze oddialime ústa a necháme pasívne zachraňovaného vydýchnuť. Po klesnutí hrudníka opakujeme ďalší vdych. Dýchame s frekvenciou 12 -14 krát za minútu.

Zlyhanie krvného obehu a obnovenie srdcovej činnosti

Činnosť srdca sa overuje hmataním pulzu na krčnej tepne. Ak pulz na krčnici nenahmatáme, okamžite začneme vykonávať nepriamu tzv. vonkajšiu masáž srdca. O záchrane života rozhoduje čas.

Pred masážou sa pokúsime "naštartovať" srdcovú činnosť energickým úderom päsťou na dolnú polovicu hrudnej kosti zo vzdialenosti 15-20 cm. Ak sa srdcová činnosť neobnoví, začať s vonkajšou masážou srdca.

Masáž srdca

Postihnutého položíme na chrbát na pevnú podložku. Ruky položíme na dolnú tretinu hrudnej kosti a hrudník raneného pravidelne stláčame.

Masáž je len vtedy účinná, ak pri každom zatlačení hrudníka nahmatáme na krčnej tepne pulz.
V prípade, že postihnutý súčasne nedýcha, treba kombinovať umelé dýchanie s nepriamou masážou srdca.
2 záchrancovia: na jeden vdych pripadne päť stlačení hrudníka
1 záchranca: pomer stláčania hrudníka a vdychov je 30:2

Fotogaléria k článku

Najnovšie

Búda Chatrč pod Hrádkom

Na lokálnych trasách západným Podpoľaním veľa možností na skrytie sa niet. Ale iste poteší znalosť búdy pod Hrádkom, ktorá by mohla poslúžiť nielen ako úkryt pred dažďom, ale aj …

Henrich Tomáš