Túra

Kuřim – Štěpánovice – hrad Veveří

16.05.17
Na druhý rozhľadňový vander v roku 2016 sme sa s Mivym vybrali v júli. Už tradične Slovenskou strelou o 6.10 h z Bratislavy do Brna a odtiaľ po prestupe ešte do mestečka Kuřim. Naplánovali sme si toho požehnane – štyri rozhľadne, prehliadku kláštora Porta Coeli, hradu Veveří a plavbu loďou po Brnenskej priehrade. Počasie bolo až veľmi slnečné, ale zvládli sme to.

1. deň

Kuřim – rozhľadňa Zlobice – Malhovická pecka – rozhľadňa Čebín – Drásov – rozhľadňa Klucanina – Tišnov – Předklášteří – rozhľadňa Krivoš – Štěpánovice

Hneď po vystúpení z vlaku v mestečku Kuřim nám bolo jasné, že tento deň bude veľmi ťažký. Slnko totiž pálilo od rána. Po červenej značke sme sa vymotali z mestečka k rybníku Srpek. Po úzkej asfaltke sme minuli ranč s koníkmi a začali stúpať lesom. Chodník bol oplotený a za ním sa lesom motali ovečky. Vyšli sme na hrebeň a po zelenej značke sme sa vybrali doľava. Presne po hodine sme zastali pred reštauráciou v bývalom vojenskom raketovom areáli. Veľmi ochotný pán nám, hoci ešte nemali otvorené, dal uvariť ovčiu klobásku a porozprával nám, čo-to o histórii základne a jej súčastnosti. Dá sa tu ubytovať v bývalých vojenských ubikáciách, deti sa môžu povoziť na somárikoch, večer si opekať, cez deň prechádzať po lese.

Posilnení sme sa vybrali k neďalekej rozhľadni. Je to bývalá budova leteckej kontroly. Schodiskom sme vyšli do miestnosti s dvomi presklenými stenami a dverami sme sa dostali na v podstate balkón. Je odtiaľ perfektný výhľad do šíreho okolia. Keď sme sa vynadívali, zišli sme dolu a lesom po chodníku s náučnými tabuľami sme prišli k poľu s bôbom či niečím podobným. Uprostred boli dva skalnaté kopčeky prírodnej pamiatky Malhostovická pecka. Na jar tu vraj kvitne 5 000 kusov ponikleca veľkokvetého. Na Drásovskom kopčeku je skalné okno, pozostatok zrúteného stropu neveľkej jaskyne.

Rozhľadňa Čebín

Prešli sme k asfaltke, ktorá nás doviedla do areálu vápenky, a keď sme ním prešli, začali sme v dusne stúpať lesom k rozhľadni Čebín. Je to 38 m vysoký telekomunikačný stožiar, okolo ktorého sa vinie schodisko na vyhliadkovú plošinu vo výške 30 m. V altánku sedel chlapík, ktorý nám predal za 20 Kč vstupenku a zapožičal informačný materiál. Ruksaky sme nechali dolu a hlavne ja som sa značne pomaly sunul hore. Výhľad stál za námahu. Dokonalý (360 °), ktorému nič nestálo v ceste. Vietor nás po čase poslal dolu a dali sme si keksíkovú desiatu.

Po posilnení sme zišli lesnou cestou k asfaltke a po chodníku vedľa nej sme došli do Drásova. Prešli sme ním a nasledoval nepríjemný úsek po asfaltke, kde nás míňalo dosť áut. Minuli sme pekne zreštaurovaný stĺp so svätými obrázkami a za mostom sme opäť vošli do lesa. Potešili sme sa nálezu zopár hríbov, ale nechali sme ich miestnym. Lesnou cestou sme stúpali a obdivovali drevené tabule s vypálenými obrázkami lesných zvierat. Na vrchole kopca bola kopa kamenia s krížom a tu som si uvedomil, že ideme zle. Vrátili sme sa kúsok pod vrchol a pokračovali po lesnej ceste doprava k rozhľadni Klucanina.

Rozhľadňa Klucanina

Je to krásna murovaná rozhľadňa, vysoká 26,8 m. Na vyhliadkovú plošinu sa stúpa vnútorným schodiskom a na mnohých tehlách sú mená darcov finančných prostriedkov na jej výstavbu. Zvrchu je úžasný výhľad doďaleka a hlavne pre nás s výškovými problémami je výstup, ako aj výhľad bez akýchkoľvek problémov. Dole sme sa naobedovali a lesom zišli po Náuční stezce pro nejmenší děti do Tišnova. Je fajn, že niečo takéto napadlo rodičov z Mateřského centra Studánka v Tišnove a deťom takto približujú, čo všetko môžu v lese vidieť.

Tišnov je pekne zrekonštruované historické mestečko. Zasadli sme si neďaleko radnice pod slnečníky na kofolu. Slnko naozaj doslova pieklo. Nechcelo sa nám vyliezať z tieňa, no čakala nás ešte celkom slušne dlhá cesta, a tak sa napokon nedalo nič iné robiť, len vykročiť na slnko. Zišli sme mestečkom k mostu cez riečku Svratka a došli sme ku kláštoru Porta Coeli v Předklášteří. Bol založený 1233 kráľovnou Konstancií, vdovou po Přemyslovi Otakarovi I. Žiaľ, došli sme práve v okamihu, keď pustili dnu posledných návštevníkov. Tak sme si ho prezreli aspoň zvonku a navštívili sme Podhorácke múzeum.

Rozhľadňa Krivoš

Potom sme pokračovali po asfaltke, pomaly stúpajúcej Prírodným parkom Svratecká hornatina. Medzi asfaltkou a lesom boli lúky, na ktorých traktor obracal pokosenú trávu. Došli sme k poľnej ceste a po nej sme vystúpili k drevenej rozhľadni Krivoš. Jednoduchá, nevysoká, ale výhľad z nej bol parádny. V diaľke sme videli okrem iného aj železničný viadukt – most Míru. Má rozpätie oblúka 120 m, dĺžku 300 m a výšku 30 m. Je to najväčší železobetónový oblúk v ČR. Neďaleko je ešte rozhľadňa Babylon, ale na ňu sme už nešli, lebo tam odstránili schodíky na vyhliadkovú plošinu.

Lesom sme zišli do obce Štěpánovice a vlakom sme sa odviezli do Tišnova, kde sme v penzióne Pluto mali zabezpečené ubytovanie.

2. deň

Tišnov – Březina – Heroltice – Šárka – Veverská Bitýška – Mečkov – hrad Veveří + Brněnská přehrada (loďou do prístavu Brno-Bystrc)

V noci sa spustil dážď a aspoň trochu ochladil rozpálenú prírodu. Vstávali sme pred šiestou, lebo nás čakal kus cesty a prehliadka hradu. Raňajky, tak ako večeru sme si uvarili v kuchynke a pred siedmou sme kráčali mestom. Za železničnou stanicou sme sa napojili na červenú, prešli sme cez železničnú trať i obchvat Tišnova a konečne sme pod kopcom Bačkovec kráčali okolo Svratky.

Údolím Svratky

Cyklocesta nás doviedla k chatovej osade a z nej sme došli do obce Březina. Je v nej zrekonštruovaný bývalý mlyn, dnes armatúrka. Vyšli sme na lúky vedľa Svratky a tie nás doviedli do údolia pod kopcom Sokolí. Na našej strane Svratky bolo neskutočné množstvo chát a na druhej sa strmo dvíhal les. Prechádzali sme aj okolo típí detského tábora YMCY.

Za veľkou zákrutou sa Svratka zarezala do kopca Kopaniny a chodník išiel možno aj 10 metrov nad jej tokom v strmom svahu. Bol veľmi úzky a po daždi dosť klzký. Mal som len tenisky, a tak trochu mi lepilo. Prešli sme však nebezpečný úsek bez nehody. Keď sa opäť údolie rozšírilo, prišli sme k mostu. V korune stromu bol vyložený veľký medveď. Asi ho niekto vylovil z vody. Chodník prešiel do asfaltky a my sme sa ocitli pri areáli fabriky vyrábajúcej zdravotnícke pomôcky - Hartmann Rico, čiže vo Veverskej Bytíške. V mestečku práve boli krojované slávnosti a ľudia kráčali na krojovanú omšu. Škoda, že sme sa nemohli zdržať, ale deň má len 24 hodín.

Popri brnenskej priehrade

Takto sme len prešli mestečkom a lúkami sme došli k prístavu. Práve z neho vyplávala loď. Teoreticky sme už tu mohli na ňu nastúpiť, no my sme chceli peši dôjsť až k štátnemu hradu Veveří. Prešli sme popod cestu a pokračovali sme úzkou cestičkou, obklopení z oboch strán vodou. Po čase chodník vyústil na pravom brehu priehrady a pokračovali sme lesom nad chatami na jej brehu. Z lesa sme vyšli na okraj poľa a na pravej strane sa objavil kostolík obohnaný múrom. S Mivym sme sa zhodli, že sme ho nedávno videli v jednom českom mysterióznom seriály.

Na lúčke na okraji lesa sme našli flek a symbolický cintorín T. O. Veveří. To sme už pred sebou videli múry hradu Veveří. Je to dosť veľký hrad a neustále sa tu od roku 1999 pracuje na jeho rekonštrukcii. Hrad poničili boje v apríli 1945, prestavba na lesnícke učilište a hlavne prestavba na medzinárodné študentské centrum brnenských škôl. Platí sa vstupné do areálu, a potom sa človek ešte môže rozhodnúť pre rôzne okruhy v budovách hradu. My sme si vybrali okruh o stavebnej histórii hradu a veru sme ho prelozili od veže po pivnice. Bolo tu more ľudí, je to výletné miesto Brňanov. Prezreli sme si samozrejme aj areál, a potom sme okolo zvyškov skleníkov opustili hrad.

Zišli sme k drevenému, do oblúka postavenému mostu, ktorý nás doviedol k studničke a skale, z ktorej bol pekný výhľad na hrad nad nami. Na opačnú stranu bolo vidno nový betónový oblúkový most. Starý vyhodili Nemci pri ústupe do vzduchu. Vedľa neho je prístav, a tak sme sa zaradili medzi čakajúcich na loď. Keď prišla, kúpili sme si lístky, usadili sme sa vzadu na hornej palube a vychutnávali sme si netradičný záver vandru. Vystúpili sme v prístave Brno-Bystrc. Neďaleko je brnenská ZOO a tu už bolo ľudí fakt more. Došli sme na električku, ktorá nás doviezla na železničnú stanicu. Mali sme čas pred odchodom vlaku sa konečne najesť.

Plní zážitkov sme potom zalomili palce, každý nastúpil do svojho vlaku a sľúbili si, že to nebol náš posledný rozhľadňový vander.

Užitočné odkazy

Fórum 1 príspevok
Kuřim – Štěpánovice – hrad Veveří 16/05/17 11:30 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Chata Lesov SR Vydrica Pri mojom trojtýždňovom pobyte v kúpeľoch Sklené Teplice som neraz kráčal Vydričnou dolinou. Zatiaľ čo kroky drvivej väčšiny kúpeľných hostí sa končili pri odbočke k miestnej časti Sady, kde sa nachádzala stajňa miestneho salaša, ja som ju prešiel celú zopárkrát. Tak isto som vyšiel aj všetkými lesnými odbočkami z nej do okolitých lesov. Keď som si naplánoval, že neznačene prejdem cez Holý vrch Čečetkovým lesom na samotu Konice, narazil som pár metrov od asfaltky na chatu Lesov SR, štátny podnik Banská Bystrica, odštepný závod Žarnovica. 19/10/19 Miroslav Svítek Štiavnické vrchy
Túra GSB: Bacówka w Bartnem – Nowa Wieś Večer sme si s Borisom preprali nejaké veci, no hoci sme ich na paličkách vystrčili z okna von, ráno vôbec neboli suché. Chatár sa ponáhľal k lekárovi, a tak sme museli do ôsmej opustiť chatu. Raňajky o siedmej vôbec neboli na škodu. Parťáci si dali praženicu a dostali ju vcelku na jednej panvici. Ja som chcel klobásu, no večer sme všetky zjedli, a tak boli párky. Deň sa ukazoval byť opäť slnečný, tak sme vykročili na náš piaty deň putovania po Beskydskej magistrále (GSB) ovešaní neuschnutým prádlom. 21/07/19 Miroslav Svítek Nízke Beskydy, Poľsko
Túra GSB: Jaworzyna Krynicka – Bacówka w Bartnem Po úžasnej večeri sme strávili skoro hodinu nad papierovými mapami a rozoberali, kade zajtra pôjdeme. Čakala nás najdlhšia etapa nášho šesťdenného putovania a vzhľadom na horúčavy sme nechceli kráčať ani o meter viac. Pelé neverí elektronickým mapám, a tak všetko preveroval na papierových. Ale napokon vybrali časovo najkratšiu a presne takú, ako som naplánoval. Čiže od chaty po zelenej. Dnes dáme červenej GSB zbohom. 14/07/19 Miroslav Svítek Nízke Beskydy, Ľubovnianska vrchovina, +
Najnovšie články na titulke
 
Túra Glarnské Alpy – ku Spitzmeilenhütte Nechce sa mi tomu veriť. Je pol jedenástej v noci a vonku v tme neustále prší. Pritom predpoveď počasia na zajtra jasne hovorí o modrej oblohe a veľmi príjemných teplotách na túto časť roka. Spoľahnúť sa na serióznosť švajčiarskych meteorológov? Skúsim. Nachystám si veci do hôr. Láka ma to tam. Zažil som totiž Alpabfahrt v obci Mels. Slávnostný jesenný návrat dobytka z letných pastvín. Trvá to zvyčajne tri víkendy. Cez dve desiatky slávnostné vyzdobených stád si majitelia rozoberú do svojich maštalí. Výzdobu hocktorej kravičky by závidela aj nejedna krojovaná nevesta. Je to aj divácky zaujímavé divadlo. No svedčí to aj o rozsiahlosti priestorov, ktoré salaše (Alp) pre svoju činnosť potrebujú. A táto oblasť je mojím cieľom. Terén pod vrchom Spitzmeilen a tam položená chata Spitzmeilenhütte. dnes Vladimír Mikuš Svet
Pozvánka Festival Cestou necestou chystá šnúru v 21 mestách S jeseňou prichádza tradične aj nová šnúra festivalu Cestou necestou, tentokrát až 21 mestách SR, od 16.10. do 28.11.2019. Najväčšie podujatie sa bude konať od 8.-10.11.2019 v bratislavskom DK Ružinov, kedy je pripravených 50 prednášok v troch sálach. Témy sú pestré, skialp, vysokohorská turistika, paragliding, bicykle, plavby či stopovanie cez najrôznejšie krajiny. včera Redakcia Festivaly a premietania
Túra Túlačka cez Vlčí kút, Rakytu a Veľkú Somorovú Tribeč mi prirástol k srdcu. Napriek temnej povesti, ktorá vznikla po vydaní známeho slovenského hororu, je to skôr útulné, neveľké pohorie, priam ideálne pre tiché táranie sa v krásnej prírode. V tomto prípade som si chcel dopriať krátku túlačku v okolí Loviec a zároveň článkom otváram edíciu “Paliho bezvýznamných vandrov”. včera Pavol Timko Tribeč

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Kuřim – Štěpánovice – hrad Veveří 16/05/17 11:30 1 príspevok
Fakty
 • Pohoria
  • Česká republika - Morava: Bobravská vrchovina, Boskovická brázda, Hornosvratecká vrchovina a Križanovská vrchovina (Přírodní park Svratecká pahorkatina)

 • Počet dní
  • 2

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 450 m n. m.

  • min: 228 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1258 m

  • klesanie: 1219 m

 • Vzdialenosť
  • 50 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 23.07.2016

 • Štart trasy
  • šírka: 49.3478 ° SŠ
   dĺžka: 16.4198 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.23147 ° SŠ
   dĺžka: 16.5167 ° VD
   » Mapa

 • 1. nocľah
  • šírka: 49.34797 ° SŠ
   dĺžka: 16.42048 ° VD
   » Mapa

 • Nocovanie
  • Tišnov (penzión Pluto)

 • Doprava
  • Brno (vlak, bus) - Kuřim (vlak, bus)
   Brno (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.54 (0.16)