Hrad Havraní kameň (Hollókő) a okolie
Túra

Cserhát – Havraní kameň (Hollókő) a Sztrahora

23. 05. 2017
Najznámejší hrad Cserhátu - Havraní kameň (Hollókő), sa nachádza na skok nad rovnomennou dedinou, ktorá je spolu s hradom a okolím pamiatkou UNESCO, podobne ako náš Vlkolínec. Vďaka obnoveným mostom cez Ipeľ je ľahko prístupný aj zo Slovenska. Od novohradského mesta Sečany (Szécsény), mimochodom tiež sú tu zvyšky hradu a mestských hradieb, určite stojí za prechádzku. Bolo tu sídlo tureckého sandžaku a odohrala sa tu jedna z najväčších bitiek – bitka pri Sečanoch. Od mesta je to k nášmu cieľu približne 15 km.

Pri odbočke cesty do dediny nás víta symbol obce - veľký čierny havran. Keďže sme išli v nedeľu a je to jedna z top lokalít, mal som obavu, či bude kde zaparkovať, ale nebol to žiadny problém. Zaparkovali sme na parkovisku vo výstavbe, mali sme ho celé pre seba, zaparkovať sa dá aj pri informačnom stredisku, dokonca asi zadarmo. Vyrážame po náučnom hradnom chodníku k pevnosti (je to kúsok).

Hrad Havraní kameň

Hrad Havraní kameň (Hollókő) postavili po tatárskom vpáde. Prežil tiež obdobie osmanskej nadvlády (oslobodil ho kráľ Jan Sobieski s poľskými vojskami), ale po stavovských povstaniach bol v roku 1711 od Leopolda I. vydaný príkaz na jeho zbúranie. Zachránil ho nedostatok peňazí, zbúrali sa len niektoré časti ako vchody a mosty. Ale v nasledujúcich stáročiach v dôsledku poveternostných vplyvov a rozoberania miestnymi obyvateľmi na stavebný materiál sa naozaj poškodili jeho múry. V zrúcaninách istý čas dokonca bývali chudobní ľudia z okolia. Ale dodnes je to najzachovalejší stredoveký hrad Novohradskej župy (Nógrád). Od roku 1996 je po archeologickom výskume a po oprave otvorený pre návštevníkov.

Z hradu by za ideálnych podmienok mal byť vidieť napríklad štít Satan vo Vysokých Tatrách (maximálny dohľad by mal byť 136 km). Neviem to rozoznať, ani na to nemám techniku, ale videli sme nejaký zasnežený hrebeň, možno Poľanu alebo Nízke Tatry...

Sedliacke kúpele a Pustovnícky vrch

Po prehliadke pevnosti, kde sú expozície z dejín hradu a tiež makety hradov na tzv. severnej hradnej ceste, si dáme kávu v hradnej kaviarni. Ďalej pokračujeme na druhú zrúcaninu (zvyšky) hradu Sztrahora na kopci Pusztavár. Najprv sa vyberieme iným smerom, je to tiež modrá značka, ale ide inde. Ešteže máme navigáciu, pozriem do mapy a vidím, že treba ísť dole do údolia pod hradom a tam sa napojiť na modrú značku. Je tu dokonca značka, ktorá v papierovej mape nie je, tak po nej schádzame dole a prídeme k miestu, kde kedysi boli tzv. sedliacke kúpele (1936 – 1965). Je tu prameň (kedysi bol z neho zásobovaný hrad, voda je vysoko mineralizovaná s vysokým obsahom železa a mangánu), zvyšky budov prezliekární a zvyšky prehradenia potoka.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Miesto je „zeurofondované“, sú tu dokonca trojjazyčné tabule (vrátane slovenčiny). A začína tu krátky náučný chodník, ktorý si neskôr prejdeme, keďže nás privedie k našej modrej značke. Nad bývalými prezliekárňami je vybudovaná vystupujúca vyhliadková plošina, podľa mňa dosť nezmyselne, keďže sme na dne údolia a aký má význam pozerať na prameň z asi 3 až 4 metrov? Zánik sedliackych kúpeľov súvisí so znižujúcou sa výdatnosťou prameňa po vybudovaní prieskumného vrtu, keď tu hľadali ložiská uhlia.

Po spomínanom NCH popri potôčiku prichádzame pod hrad, sú naň pekné výhľady a pokračujeme po modrej cez kopček okolo plota, za ktorým je tiež nejaký chodník s náučnými tabuľami. Na vrchu sa modrá rozdvojuje. Sú tu celkom pekné výhľady. Ideme dole odlesneným kopcom s pasienkami až k ďalšiemu potôčiku a zasa hore do lesa. Sledujeme značkovanú trasu, ktorá má v mape tvar U, čiže najskôr sa od nášho cieľa vzďaľujeme a potom ideme naspäť. Zaujímavé je značenie v prvej polovici trasy. Náš cieľ sa akoby nepribližuje, podľa údajov na smerovníkoch je vzdialenosť stále v podstate rovnaká, niekedy dokonca väčšia ako na začiatku. Ale inak je značenie dobré, ako na všetkých nových smerovníkoch na modrej magistrále v Maďarsku nechýbajú GPS súradnice a okrem vzdialenosti sú písané tiež časy. Miestami celkom prudko stúpame až prichádzame pod Remete-hegy (Pustovnícky vrch). Je to približne vo vrchole ohybu "U", čo tvorí trasa. Je tu niečo ako jazierko (močiar?) a ďalšia križovatka chodníkov. Vrchol Remete-hegy je kúsok od cesty a vedie naň značená odbočka, ale je celý zarastený. Sú na ňom akoby rozsypané skaly, ktoré sú roztrúsené v lese aj v jeho okolí.

Hrad Sztrahora (Pusztavár)

Pokračujeme mierne z kopca k nášmu cieľu, po pravej strane malo byť nejaké hradisko, ale nič nevidím. Konečne prichádzame k odbočke na Pusztavár (raz je na smerovníkoch písaný ako Pusztavár, inokedy ako Sztrahora) je to len kúsok, ale na záver celkom strmo hore. Nevedel som, ako to tu bude vyzerať, a tak som príjemne prekvapený. Je tu dosť zachovaných zvyškov, aj murivo, dokonca sa dá rozoznať hradná cisterna. Výhľady sú obmedzené, nakoľko je vrchol zarastený, ale ujdú. Je to pekné miesto.

Opevnenie je minimálne rovnako staré ako Havraní kameň (Hollókő), no jeho majitelia bojovali pri Rozhanovciach na nesprávnej strane, a tak im hrad kráľ zabavil, čo bol začiatok jeho konca. Nie je veľký, z troch strán je obklopený strmým svahom, len na južnej strane je svah prístupnejší. Na jednom konci je pamätník (vyrezávaný drevený stĺp).

Návrat do Hollókő

Čas pokročil (prišli sme do dediny až poobede), a tak naspäť nejdeme po značke, ale krížom cez les a pasienky podľa navigácie. Najprv zídeme na okraj pasienkov. Je tu natiahnutý drôt, ktorý prekročíme a okrajom lesa po lúke ideme našim smerom. Dole v doline pri potoku je stádo kráv, nevieme, či tam nie sú býky, tak po čase znova odbočíme do lesa. Prejdeme cez potôčik a za ním narazíme na lesnú cestu, ktorou schádzame do údolia. Dole sa znova objavuje plot a počuť štekot psov, sú však priviazané, tak prechádzame až dole a sme na mieste, kde sme po modrej odbočili do lesa. Skrátili sme si cestu minimálne o hodinu. Ideme po lúke so solitérnymi stromami, z ktorých sú niektoré dosť mohutné. Je tu o nich tabuľa a jeden sa napríklad volá strom stríg. Pod hradom pokračujeme po modrej do starej časti dediny, ktorá je maďarským Vlkolíncom. Domčeky sú v perfektnom stave, akoby čerstvo opravené. V mnohých sa dá ubytovať alebo sa tam predávajú rôzne tradičné výrobky. Tradičná je tiež krčma či pošta. Prejdeme sa dedinou a prichádzame k autu ešte za svetla.

Záver

Škoda, že sme tu neboli vo fotogenickejšom období. Krajina je veľmi pekná, keď sme tade prechádzali asi o tri týždne všetko bolo krásne zelené a lúky a pasienky boli nádherné. V ďalšej, zatiaľ poslednej, časti mojej minisérie z maďarskej časti Cerovej vrchoviny (Cserhát) priblížim asi top prírodnú zaujímavosť v okolí Sečian (Szécsény) – tzv. Palócky Grand Canyon, ktorý určite stojí za návštevu.

Pokračovanie nabudúce.

Súvisiace odkazy

Fórum 1 príspevok
Cserhát – Havraní kameň (Hollókő) a Sztrahora 23/05/17 10:57 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Extra Tribečské trhliny – tie skutočné… V istom zmysle sa za trhliny dajú považovať aj jaskyne, nie? Tak sa zveziem na vlne záujmu o pohorie a predstavím vám najväčšie skutočné “trhliny” Tribeča. Aj keď Tribeč patrí medzi jadrové pohoria i tu sa nájdu krasové oblasti a v nich jaskyne. V pohorí je evidovaných 55 jaskýň (vrátane niekoľkých zaniknutých, odťažených) a isto sa ich ešte pár nájde. V nasledovných riadkoch opíšem len najväčšie a pár ďalších (náhodný výber). Vopred sa ospravedlňujem za skromnú fotodokumentáciu, väčšinou som nefotil… 13/03/19 Vladimír Prutkay Jaskyne
Reportáž Plavecká jaskyňa – deň otvorených dverí Pre turistov, ktorí sa radi pozrú aj na miesta zvyčajne skryté, sú rôzne dni otvorených dverí ideálnou príležitosťou. Pre jaskyniarov je to zároveň možnosť pochváliť sa výsledkami svojej práce a spropagovať svoju činnosť. V neposlednom rade si turista môže vyskúšať pohyb v jaskyni a jaskyniari nájsť nových nadšencov do tímu. Veľkou udalosťou je tiež deň otvorených dverí v Plaveckej jaskyni, organizovaný jaskyniarskym klubom z Plaveckého Podhradia. Koná sa viac-menej pravidelne vždy na konci roka. 31/01/19 Vladimír Prutkay Jaskyne
Extra Četníkova svadba a jaskyňa Dezidera Horváta Na jar tohto roka som sa zúčastnil Kamzíkfestu v Nových Zámkoch, poriadaného miestnym turistickým klubom Kamzík. Mimo iného ma zaujala aj mimoriadne zanietená prezentácia o jaskyniarstve od Borisa Blaškoviča zo speleoklubu Strážov. Vypýtal som si kontakt a ozval sa s tým, že by som si chcel pozrieť nejaké voľne neprístupné jaskyne, resp. by som sa možno aj venoval jaskyniarstvu (keď zistím, aké to je, či nebudem mať klaustrofóbiu a pod.)... 24/10/18 Vladimír Prutkay Jaskyne
Najnovšie články na titulke
 
Túra Púchov - Lednica - Vršatec Je pol piatej pred večerom a začínam túru. Dnes to ani túra nebude. Potrebujem len dôjsť na miesto, kde strávim nasledujúcu noc. Ono vlastne ani nezačínam, kráčať som začal už o šiestej ráno v Považskej Bystrici. Len teraz sa odpojila na púchovskej, asi najnovšej železničnej stanici na Slovensku, polovica výpravy a nasadla na vlak. Tým sa zásadne mení charakter môjho putovania po turisticky zaujímavých miestach Považia. Navliekam ich ako perly náhrdelníka na šnúru mojej trasy. dnes Vladimír Mikuš Biele Karpaty
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. včera Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Túra Slovenskom 4: Zamagurie, Spiš a Šariš Štvrtá časť môjho putovania „od domu až domov“ okolo Slovenska. V tejto časti prejdem cez Pieniny, Ľubovniansku vrchovinu, Čergov, Branisko a Čiernu horu. 16/01/21 Pavel Forgáč Čierna hora, Branisko, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Cserhát – Havraní kameň (Hollókő) a Sztrahora 23/05/17 10:57 1 príspevok
Fakty
 • Pohoria
  • Maďarsko: Cerová vrchovina (Cserhát / Cserhát-hegység)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 500 m n. m.

  • min: 250 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 450 m

  • klesanie: 450 m

 • Vzdialenosť
  • 16 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 2017

 • Štart trasy
  • šírka: 47.99693 ° SŠ
   dĺžka: 19.58973 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 47.99693 ° SŠ
   dĺžka: 19.58973 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Sedliacke kúpele

 • Mapa
  • http://www.map.turistautak.hu/?zoom=15&lat=47.99779&lon=19.58817&layers=000000B00FFF

 • Doprava
  • Hollókő (bus, záchytné parkoviská)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.13 (0.47)