PR

Garmont Dragontail

sponzorovaný článok 05.05.17 Myslím si, že medzi nami existuje len malé množstvo outdoorových nadšencov, ktorí by nepoznali slovné spojenie Garmont Dragontail. Je to pomenovanie pre “poctivo“ vypracované kožené topánky, ktoré sú “širokospektrálne“ využiteľné na ľahký trekking, Via Ferraty, bouldering, prístup k lezeckým stenám alebo trebárs aj na cestu do práce. Poznám dokonca zopár “maníkov“, ktorí tieto topánky využívajú aj počas jazdy na horskom bicykli... nuž veru, fantázii sa medze nekladú.

Rozlišujeme dve základné verzie. Prvou je verzia Garmont Dragontail LT, čo znamená “LIGHT TREKKING“. Druhá nesie pomenovanie Garmont Dragontail MNT, čo znamená “MOUNTAIN“. A obidve verzie sa vyrábajú buď s GTX® membránou, alebo bez nej.

“Eltéčková“ verzia má príjemne mäkkú podrážku, ktorá skvele tlmí nárazy... doslova ako papuče. Keďže temperamentne “dupocem ako slon“, tak túto vlastnosť dokážem počas dlhej chôdze určite oceniť. Tento typ podrážky má však pre mňa jednu veľkú nevýhodu – veľmi rýchlo ju “vychodím“, ale len z vonkajšej strany, keďže mám supináciu. Nebojte sa, nie je to žiadna nákazlivá choroba. Znamená to, že počas chôdze v okamihu kontaktu so zemou moje chodidlá našľapujú viac vonkajšou stranou. Preto som rada, že existuje aj verzia MNT. Rozdiel oproti predošlej LT verzii je v trošku tuhšej a hrubšej podrážke s tlmiacou medzipodrážkou a agresívnejším 6mm dezénom. Tlmenie je síce trošku menej komfortné, ale životnosť pri biomechanike mojich chodidiel je o dosť vyššia.

Obidve verzie majú výbornú trakciu na mokrej skale. Klamala by som, keby som tvrdila, že sa v nich nešmýka vôbec. Ale v porovnaní s podobnými topánkami iných nemenovaných značiek, v ktorých som sa predtým pohybovala, v Garmontoch sa mi šmýkalo omnoho menej. Čo sa týka pohybu v blatistom teréne, tak MNT verzia s hrubším dezénom má výhodu oproti LT verzii s drobnejším dezénom, ktorý sa pomerne rýchlo zanesie, a blato sa horšie “vydupáva“. V oblasti špičky na podrážke je lezecká zóna – Climbing Zone, vďaka ktorej sa dajú zvládnuť ľahšie lezecké výstupy, bouldering, zaistené ferratové cesty, prípadne aj lezenie na stromy, ploty a strechy.

“Dragonky“ disponujú sofistikovaným systémom šnurovania podobným lezečkám. Po celom obvode topánok sa nachádza gumová ochrana, za ktorú sa mi nohy “poďakujú“ hlavne počas chôdze po kameňoch. Aj napriek nízkemu strihu pomerne dobre fixujú nohu, a poskytujú dostatočnú stabilitu v teréne, kde by už možno boli vhodné vyššie kotníkové “botky“.

Prevedenie s GTX® membránou využívam hlavne v chladnejšom období roka, alebo keď je predpoklad, že počas môjho pohybu vonku budú intenzívnejšie zrážky, prípadne bude mokrá tráva, či nejaký plytký vodný tok, ktorý budem musieť prejsť. V teplejšom a suchšom počasí nosievam prevedenie bez membrány, a nepodlieham súčasnému módnemu trendu, že keď má Gore-Tex® suseda od vedľa, tak ja predsa nebudem horšia. Vtedy je podľa mňa membrána viac na škodu ako na osoh. Pretože membrána, nech je akokoľvek dokonalá, znižuje priedušnosť na minimum. A na prepotených chodidlách je potom zvýšené riziko tvorby nepríjemných otlakov. Bravčová koža s hrúbkou 1,8mm, z ktorej sú topánky ušité, je sama o sebe hydrofóbna a jazyk je zošitý spolu s “telom“ topánky. A keď im “pomôžem“ vhodným impregnačným sprejom, tak sa náhodných prehánok vôbec nemusím obávať.

Model Garmont Dragontail sa s menšími úpravami a v rôznych farebných prevedeniach vyrába už niekoľko rokov. Jedná sa “stálicu na topánkovom nebi“, ktorá mnohých nesklamala. Zatiaľ ani mňa. Takže pokiaľ sa bude stále vyrábať, v budúcnosti určite nezaváham, a opäť siahnem práve po tomto “dizajnérsky“ a funkčne vymakanom kúsku.

Jaroslava Filasová
SPORTRYSY TEAM

--
Pozn. redakcie: Tento text je PR článok zadávateľa. Neprešiel jazykovým ani redakčným spracovaním a nemusí vyjadrovať názor redakcie HIKING.SK.
Najnovšie články na titulke
 
Túra Hontianske Nemce – Viničný vrch – Sebechleby Keď sme sa chystali do Dudiniec, všimol som si, že na TuristickaMapa.sk pribudli miestne značenia. Zo Sebechlieb do Dudiniec som po zelenej už išiel, a tak som privítal možnosť ísť okolo Sebechlieb po miestnej modrej značke, ako odbočke z modrej Hontianske Nemce – Počúvadlianske jazero. Totiž, dostať sa tam alebo z tade do Dudiniec bolo nemožné, a naopak, do Sebechlieb chodil autobus často. Čakalo ma však jedno prekvapenie za druhým a ani jedno nebolo príjemné. dnes Miroslav Svítek Štiavnické vrchy
Podcast O Geocachingu s Matúšom Morongom Geocaching je hra založená na hľadaní skrýš pomocou GPS. Pôvodne išlo o malú komunitnú záležitosť, museli ste totiž mať GPS prístroj, ktorý nebol práve lacný. Tak sa ku Geocachingu dostávali najmä turisti, ktorí mali takýto prístroj kvôli navigácii v horách. Zásadnejší prienik do mainstreamu prišiel s nástupom smartfónov. V dvanástej epizóde podcastu HIKING.SK sme sa rozprávali s Matúšom Morongom, našim autorom. Je dlhoročným kešerom, aktuálne pôsobí ako reviewer a medzi kešermi je známy pod nickom Rikitan. 20/11/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Važecká dolina s deťmi Uznávam, že názov článku je trochu zavádzajúci, keďže Važecká dolina je jediná z hlavných vysokotatranských dolín, ktorej dnom nevedie turistický chodník. Po jej západnom okraji však vedie chodník na Kriváň, ktorý umožňuje množstvo pohľadov do doliny, dávajúc tak príležitosť dostatočne ju spoznať. V rámci nášho rodinného spoznávania tatranských dolín využívame túto možnosť a v jeden horúci letný deň sa vyberáme do „odľahlejšej“ časti Tatier. Našim cieľom nie je Kriváň, ten je zatiaľ privysoko, skôr ide o to nestratiť v horúcom lete kondíciu a zároveň sa trochu schladiť na nejakom peknom mieste vo výškach niekde nad kosodrevinou. včera Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.62 (0.13)