Túra

Turčianske Kľačany - Suchý

23.04.07
Je nedeľa ráno, pri pohľade z okna sa ukazuje ďalší krásny deň, ktorý by bola škoda stráviť doma. Možností v okolí Martina, vzhľadom na jeho polohu je viac, ale dnes som sa rozhodol pre trasu cez Chatu Kľačiansku Maguru na Suchý. Hlavne úsek po chatu často využívajú Martinčania ako krátku turistickú vychádzku počas celého roka.

Trasa

Turčianske Kľačany – Chata Kľačianska Magura – sedlo pod Suchým – Suchý a späť

Nástup

Rýchlo zbalím batoh, lebo podľa cestovného poriadku za polhodinu ide autobus MHD do Turčianskych Kľačian. Oblečiem sa, pohádžem pár potrebných zbytočností do batohu a už vyrážam na autobus. S krátkym meškaním konečne prichádza a dnešný výlet sa práve začal. Po asi polhodine vystupujem na konečnej spolu s ďalšími turistami, víkendovými turistami a rekreantami. Trasa je pre mňa úplne známa, takže rovno vyrážam. Spočiatku je potrebné prejsť asfaltkou na okraj Turčianskych Kľačian. Veľmi rýchlo spolucestujúcich z autobusu nechávam za sebou a prichádzam ku posledným domom, ktoré lemujú cestu. Po prejdení betónového mostíka pokračuje chodník miernym stúpaním cez lúku za dedinou až do blízkeho lesa. Dlhšie už nepršalo a preto je chodník suchý a len asi na dvoch úsekoch musím prekonávať blato, ktoré vzniklo po topení snehu. Po pár metroch vchádzam do lesa. Chodník začína stúpať trochu viac, ako to bolo na lúke, a prechádza listnatým lesíkom súbežne s potokom, ktorý som na konci dediny križoval. Až je to divné, ale prvú štvrťhodinu som nestretol nikoho, čo ma prekvapuje, lebo v tejto časti väčšinou stretávam dosť ľudí. Ale to sa určite ešte upraví.

Predbiehanie

Presne to sa aj stalo po krátkom čase, pred asi druhým križovaní chodníka s lesnou cestou, ešte pri prvej studničke a drevenom prístrešku na oddych dobieham prvých ľudí. Niekto tu len tak postáva, iní sedia a oddychujú pod prístreškom a posilňujú sa prinesenými zásobami. Pokračujem ďalej a na križovatke chodníka a lesnej cesty dobieham ďalšiu skupinu, ktorá sa tu práve rozhodla spraviť malú prestávku a doplniť zásobu tekutín v tele. Napadlo mi, že to nie je až tak zlý nápad, ale zatiaľ pokračujem ďalej teraz už zmiešaným lesom a chodníkom, ktorý je zase o stupeň strmší. Na konci lesíka vychádzam na lúku, ktorá je nádherne zakvitnutá šafranom. Chodník sa stáča mierne doľava a križuje lyžiarsku zjazdovku.

Prichádzajúca jar

Stále je krásny slnečný deň, slnko príjemne prihrieva a všade naokolo sú už zjavné náznaky jari, ktorá sa tento rok hlási o svoje slovo dosť skoro. Vyberiem fotoaparát, ľahnem si na zem a robím pár fotografických pokusov pri jednom zo šafranov, ktorý rozkvitol tesne pri chodníku. Doplním aj tekutiny v tele a pokračujem strmo hore. Slnko je už dosť silné a začína byť aj poriadne teplo. Na konci lúky chodník opäť mierne zatočí vľavo a vchádza do listnatého lesa, ktorý ešte skôr pripomína jeseň ako začínajúcu jar. Všade krásne počuť štebot vtákov, ktoré sa tiež asi tešia z pekného dňa. Keď sa chodník vynorí von, pomedzi listnaté stromy pokračuje už skoro priamo ku Chate Kľačianska Magura. Tu už začínajú prvé náznaky končiacej zimy a chodník začína byť miestami blatistý od topiaceho sa snehu. Keď prichádzam ku chate, je tu už niekoľko ľudí, ktorí sa vyhrievajú na slnku a relaxujú. Teraz pri chate nezastavujem a pokračujem rovno ďalej, smer vrchol Suchý.

Suchý chodník na Suchý

Za chatou je ešte pravá zima, sneh je ale primrznutý, takže sa kráča úplne bez problémov. Dám si krátku foto pauzu, ale nezdržím sa dlho. Po pár metroch chodník vchádza do lesa a zase začína strmšie stúpať. Celá cesta až do sedla pod Suchým pripomína ešte skôr zimu ako jar ktorá sa už hlási o slovo dolu pod chatou. Po dlhšom stúpaní prichádza posledná časť, kde chodník striedavo stúpa a klesá. Na začiatku tejto trojrozmernej vlnovky stretávam dvoch turistov s jedným psom, prehodíme pár slov a okrem iného mi poradia, ktorá z dvoch ciest, ktoré vznikli vychodené v snehu, je lepšia. A mimochodom, je to aj tá, kadiaľ ide značka. Minule som sa skoro vybral tou druhou, ale nebola by to žiadna tragédia. Prejsť sa dá všade. Ako zistím, pán a pani, ktorých som stretol, zobrali vyvenčiť chatárovho psa. Aj keď to povedali, tak ako by ho nafasovali v sedle pod Suchým. Tak sme sa trochu zasmiali, rozlúčim sa a pokračujem ďalej. Pred odchodom mi stihli povedať, že od sedla až na vrchol to už je bez snehu. Výstup je bezproblémový, lebo skoro celý chodník až na pár úsekov je suchý. Dá trochu viac zabrať, ale nie je to nič tragické. Vždy si na tomto úseku spomeniem, ako som si povedal, keď som tadiaľto schádzal prvýkrát, že tadiaľto by som hore nechcel ísť. No ale to bolo dávno a odvtedy som veru tadiaľ už párkrát aj šiel a len sa tomu vždy zasmejem.

Výhľad, slnko, kopce, foto…

Po pár minútach som na vrchole. Teším sa krásnemu výhľadu. Tento nádherný pohľad na okolie len umocňuje slnečný deň. Vidieť je všetko od vysielača na Martinských holiach, cez fatranské Kriváne, po Veľku Fatru, ktorá je mierne v opare, takže na fotkách sa veľmi pekne neukázala. Hore dlho neostanem, lebo fúka dosť studený vietor, ale foto prestávku si neodpustím. Ešte sa trochu posilním. Vypijem si. Samozrejme vodu :), a vraciam sa spať.

Havovia von

Cesta späť ubieha pomerne rýchlo, je to aj tým, že väčšinu už ide len smerom nadol, až na pár úsekov od sedla pod Suchým. Cestou sa zastavím ešte na pár minút na chate, kde sa mi pekne podarí vystrašiť dvoch malých havov. Boli pod stolom, ku ktorému som si sadol, a zbadal som to až vtedy, keď sa paličky, čo som oprel o lavicu, skĺzli na zem a narobili trochu lomozu. Havovia splašene vybehli von :).

Pomocníčky - paličky

Od rána sa aj citeľne oteplilo, preto ešte odkladám zimné doplnky do batohu. Ešte chvíľu vychutnávam slnečné lúče pred chatou. Po asi 10-15 minútach sa zbalím a pokračujem rovnakou cestou späť na autobus. Zostup je miestami dosť strmý a dá zabrať kolenám. Úspešne to zvládam, v čom mi dobre pomáhajú moje nové pomocníčky, na ktoré som si už dobre zvykol, paličky. Na zastávku autobusu prichádzam práve včas, asi 5 minút pred odchodom. Ďalší krásny deň je preč, teraz už len spokojne spomínam na tie krásne výhľady z vrcholu, a čakám, kedy šofér dofajčí cigaretku, aby sme mohli ísť domov.


Fórum 2 príspevky
Turčianske Kľačany - Suchý 23/04/07 22:06 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Okruh cez Stelvio, Mortirolo, Gaviu a Umbrailpass Bol koniec leta a počasie sa mierne kazilo, ako aj tento rok. Stále koncom augusta boli nejaké búrky a my sme nemohli nájsť správny termín, kedy vyraziť na v poradí už druhý cyklovýjazd do Dolomitov. V pláne bolo prejsť dvojdňovú trasu cez tri sedlá, so začiatkom v kempe v Trafoi a prespaním v penzióne Belvedere, tesne pod Passo Mortirolo. Návrat bol plánovaný cez Passo Gavia. 03/10/19 Michal Mikuláš Svet
Ferrata Novinky na ferrate Skalka v Kremnických vrchoch Via ferrata na Skalke už nie je pre návštevníkov neznáma a preto mojím cieľom nebude popisovať to, čo už je na stránkach HIKING.SK v samostatnom článku. Tento rok v lete na ferrate na Skalke pribudli dve novinky. Prvou je lanový visutý most, ktorý je v tomto čase najdlhší na Slovensku, druhou novinkou je lezecká sieť. 30/07/19 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Lezenie Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Je ešte len koniec marca, ale dobrá predpoveď napovedá zotrvanie teplého počasie aj počas najbližšieho víkendu. Rozhodli sme sa preto, že slnečnú sobotu využijeme na dlhšie odkladaný prechod hrebeňa, ktorý začína od Východnej Slavkovskej veže a smeruje na Slavkovský štít. Ide o pomerne známy Vareškový hrebeň, oddeľujúci Veľkú Studenú dolinu od Slavkovskej dolinky. 19/06/19 Michal Mikuláš Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Túra Glarnské Alpy – ku Spitzmeilenhütte Nechce sa mi tomu veriť. Je pol jedenástej v noci a vonku v tme neustále prší. Pritom predpoveď počasia na zajtra jasne hovorí o modrej oblohe a veľmi príjemných teplotách na túto časť roka. Spoľahnúť sa na serióznosť švajčiarskych meteorológov? Skúsim. Nachystám si veci do hôr. Láka ma to tam. Zažil som totiž Alpabfahrt v obci Mels. Slávnostný jesenný návrat dobytka z letných pastvín. Trvá to zvyčajne tri víkendy. Cez dve desiatky slávnostné vyzdobených stád si majitelia rozoberú do svojich maštalí. Výzdobu hocktorej kravičky by závidela aj nejedna krojovaná nevesta. Je to aj divácky zaujímavé divadlo. No svedčí to aj o rozsiahlosti priestorov, ktoré salaše (Alp) pre svoju činnosť potrebujú. A táto oblasť je mojím cieľom. Terén pod vrchom Spitzmeilen a tam položená chata Spitzmeilenhütte. dnes Vladimír Mikuš Svet
Pozvánka Festival Cestou necestou chystá šnúru v 21 mestách S jeseňou prichádza tradične aj nová šnúra festivalu Cestou necestou, tentokrát až 21 mestách SR, od 16.10. do 28.11.2019. Najväčšie podujatie sa bude konať od 8.-10.11.2019 v bratislavskom DK Ružinov, kedy je pripravených 50 prednášok v troch sálach. Témy sú pestré, skialp, vysokohorská turistika, paragliding, bicykle, plavby či stopovanie cez najrôznejšie krajiny. včera Redakcia Festivaly a premietania
Túra Túlačka cez Vlčí kút, Rakytu a Veľkú Somorovú Tribeč mi prirástol k srdcu. Napriek temnej povesti, ktorá vznikla po vydaní známeho slovenského hororu, je to skôr útulné, neveľké pohorie, priam ideálne pre tiché táranie sa v krásnej prírode. V tomto prípade som si chcel dopriať krátku túlačku v okolí Loviec a zároveň článkom otváram edíciu “Paliho bezvýznamných vandrov”. včera Pavol Timko Tribeč

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Turčianske Kľačany - Suchý 23/04/07 22:06 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Malá Fatra, časť Krivánska Fatra
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1468 m n. m.
  • min: 410 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1164 m
  • klesanie: 1164 m
 • Vzdialenosť
  • 16 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 1.4.2007
 • Štart trasy
  • šírka: 49.1145 ° SŠ
   dĺžka: 18.9505 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1145 ° SŠ
   dĺžka: 18.9505 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • studnička cca 30 min od Turčianskych Kľačian pri prístrešku na oddych, Chata Kľačianska Magura, studnička 10 min od chaty smerom na Suchý
 • Mapa
  • VKÚ 1:50 000: č. 10 Malá Fatra
 • Doprava
  • Autobus MHD do Turčianskych Kľačian
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.96 (0.31)