Túra

Turčianske Kľačany - Suchý

23.04.07
Je nedeľa ráno, pri pohľade z okna sa ukazuje ďalší krásny deň, ktorý by bola škoda stráviť doma. Možností v okolí Martina, vzhľadom na jeho polohu je viac, ale dnes som sa rozhodol pre trasu cez Chatu Kľačiansku Maguru na Suchý. Hlavne úsek po chatu často využívajú Martinčania ako krátku turistickú vychádzku počas celého roka.

Trasa

Turčianske Kľačany – Chata Kľačianska Magura – sedlo pod Suchým – Suchý a späť

Nástup

Rýchlo zbalím batoh, lebo podľa cestovného poriadku za polhodinu ide autobus MHD do Turčianskych Kľačian. Oblečiem sa, pohádžem pár potrebných zbytočností do batohu a už vyrážam na autobus. S krátkym meškaním konečne prichádza a dnešný výlet sa práve začal. Po asi polhodine vystupujem na konečnej spolu s ďalšími turistami, víkendovými turistami a rekreantami. Trasa je pre mňa úplne známa, takže rovno vyrážam. Spočiatku je potrebné prejsť asfaltkou na okraj Turčianskych Kľačian. Veľmi rýchlo spolucestujúcich z autobusu nechávam za sebou a prichádzam ku posledným domom, ktoré lemujú cestu. Po prejdení betónového mostíka pokračuje chodník miernym stúpaním cez lúku za dedinou až do blízkeho lesa. Dlhšie už nepršalo a preto je chodník suchý a len asi na dvoch úsekoch musím prekonávať blato, ktoré vzniklo po topení snehu. Po pár metroch vchádzam do lesa. Chodník začína stúpať trochu viac, ako to bolo na lúke, a prechádza listnatým lesíkom súbežne s potokom, ktorý som na konci dediny križoval. Až je to divné, ale prvú štvrťhodinu som nestretol nikoho, čo ma prekvapuje, lebo v tejto časti väčšinou stretávam dosť ľudí. Ale to sa určite ešte upraví.

Predbiehanie

Presne to sa aj stalo po krátkom čase, pred asi druhým križovaní chodníka s lesnou cestou, ešte pri prvej studničke a drevenom prístrešku na oddych dobieham prvých ľudí. Niekto tu len tak postáva, iní sedia a oddychujú pod prístreškom a posilňujú sa prinesenými zásobami. Pokračujem ďalej a na križovatke chodníka a lesnej cesty dobieham ďalšiu skupinu, ktorá sa tu práve rozhodla spraviť malú prestávku a doplniť zásobu tekutín v tele. Napadlo mi, že to nie je až tak zlý nápad, ale zatiaľ pokračujem ďalej teraz už zmiešaným lesom a chodníkom, ktorý je zase o stupeň strmší. Na konci lesíka vychádzam na lúku, ktorá je nádherne zakvitnutá šafranom. Chodník sa stáča mierne doľava a križuje lyžiarsku zjazdovku.

Prichádzajúca jar

Stále je krásny slnečný deň, slnko príjemne prihrieva a všade naokolo sú už zjavné náznaky jari, ktorá sa tento rok hlási o svoje slovo dosť skoro. Vyberiem fotoaparát, ľahnem si na zem a robím pár fotografických pokusov pri jednom zo šafranov, ktorý rozkvitol tesne pri chodníku. Doplním aj tekutiny v tele a pokračujem strmo hore. Slnko je už dosť silné a začína byť aj poriadne teplo. Na konci lúky chodník opäť mierne zatočí vľavo a vchádza do listnatého lesa, ktorý ešte skôr pripomína jeseň ako začínajúcu jar. Všade krásne počuť štebot vtákov, ktoré sa tiež asi tešia z pekného dňa. Keď sa chodník vynorí von, pomedzi listnaté stromy pokračuje už skoro priamo ku Chate Kľačianska Magura. Tu už začínajú prvé náznaky končiacej zimy a chodník začína byť miestami blatistý od topiaceho sa snehu. Keď prichádzam ku chate, je tu už niekoľko ľudí, ktorí sa vyhrievajú na slnku a relaxujú. Teraz pri chate nezastavujem a pokračujem rovno ďalej, smer vrchol Suchý.

Suchý chodník na Suchý

Za chatou je ešte pravá zima, sneh je ale primrznutý, takže sa kráča úplne bez problémov. Dám si krátku foto pauzu, ale nezdržím sa dlho. Po pár metroch chodník vchádza do lesa a zase začína strmšie stúpať. Celá cesta až do sedla pod Suchým pripomína ešte skôr zimu ako jar ktorá sa už hlási o slovo dolu pod chatou. Po dlhšom stúpaní prichádza posledná časť, kde chodník striedavo stúpa a klesá. Na začiatku tejto trojrozmernej vlnovky stretávam dvoch turistov s jedným psom, prehodíme pár slov a okrem iného mi poradia, ktorá z dvoch ciest, ktoré vznikli vychodené v snehu, je lepšia. A mimochodom, je to aj tá, kadiaľ ide značka. Minule som sa skoro vybral tou druhou, ale nebola by to žiadna tragédia. Prejsť sa dá všade. Ako zistím, pán a pani, ktorých som stretol, zobrali vyvenčiť chatárovho psa. Aj keď to povedali, tak ako by ho nafasovali v sedle pod Suchým. Tak sme sa trochu zasmiali, rozlúčim sa a pokračujem ďalej. Pred odchodom mi stihli povedať, že od sedla až na vrchol to už je bez snehu. Výstup je bezproblémový, lebo skoro celý chodník až na pár úsekov je suchý. Dá trochu viac zabrať, ale nie je to nič tragické. Vždy si na tomto úseku spomeniem, ako som si povedal, keď som tadiaľto schádzal prvýkrát, že tadiaľto by som hore nechcel ísť. No ale to bolo dávno a odvtedy som veru tadiaľ už párkrát aj šiel a len sa tomu vždy zasmejem.

Výhľad, slnko, kopce, foto…

Po pár minútach som na vrchole. Teším sa krásnemu výhľadu. Tento nádherný pohľad na okolie len umocňuje slnečný deň. Vidieť je všetko od vysielača na Martinských holiach, cez fatranské Kriváne, po Veľku Fatru, ktorá je mierne v opare, takže na fotkách sa veľmi pekne neukázala. Hore dlho neostanem, lebo fúka dosť studený vietor, ale foto prestávku si neodpustím. Ešte sa trochu posilním. Vypijem si. Samozrejme vodu :), a vraciam sa spať.

Havovia von

Cesta späť ubieha pomerne rýchlo, je to aj tým, že väčšinu už ide len smerom nadol, až na pár úsekov od sedla pod Suchým. Cestou sa zastavím ešte na pár minút na chate, kde sa mi pekne podarí vystrašiť dvoch malých havov. Boli pod stolom, ku ktorému som si sadol, a zbadal som to až vtedy, keď sa paličky, čo som oprel o lavicu, skĺzli na zem a narobili trochu lomozu. Havovia splašene vybehli von :).

Pomocníčky - paličky

Od rána sa aj citeľne oteplilo, preto ešte odkladám zimné doplnky do batohu. Ešte chvíľu vychutnávam slnečné lúče pred chatou. Po asi 10-15 minútach sa zbalím a pokračujem rovnakou cestou späť na autobus. Zostup je miestami dosť strmý a dá zabrať kolenám. Úspešne to zvládam, v čom mi dobre pomáhajú moje nové pomocníčky, na ktoré som si už dobre zvykol, paličky. Na zastávku autobusu prichádzam práve včas, asi 5 minút pred odchodom. Ďalší krásny deň je preč, teraz už len spokojne spomínam na tie krásne výhľady z vrcholu, a čakám, kedy šofér dofajčí cigaretku, aby sme mohli ísť domov.


Fórum 2 príspevky
Turčianske Kľačany - Suchý 23/04/07 22:06 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Ferrata Dolomity – Cascata Rio di Fanes Dolomity sú jedno z mojich obľúbených miest a nikdy dlho neváham, keď je možnosť sa tam vrátiť. Tento rok som ich navštívil dvakrát a zakaždým sa dostala do programu aj turisticko-ferratová prechádzka v oblasti Province of Belluno. Príjemný a relaxačný okruh s prechodom okolo vodopádov Cascate di Fanes je spojený s lezením cez ferraty, ktoré sú vybudované pri oboch veľkých vodopádoch. 19/11/19 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Cyklotúra Okruh cez Stelvio, Mortirolo, Gaviu a Umbrailpass Bol koniec leta a počasie sa mierne kazilo, ako aj tento rok. Stále koncom augusta boli nejaké búrky a my sme nemohli nájsť správny termín, kedy vyraziť na v poradí už druhý cyklovýjazd do Dolomitov. V pláne bolo prejsť dvojdňovú trasu cez tri sedlá, so začiatkom v kempe v Trafoi a prespaním v penzióne Belvedere, tesne pod Passo Mortirolo. Návrat bol plánovaný cez Passo Gavia. 03/10/19 Michal Mikuláš Svet
Ferrata Novinky na ferrate Skalka v Kremnických vrchoch Via ferrata na Skalke už nie je pre návštevníkov neznáma a preto mojím cieľom nebude popisovať to, čo už je na stránkach HIKING.SK v samostatnom článku. Tento rok v lete na ferrate na Skalke pribudli dve novinky. Prvou je lanový visutý most, ktorý je v tomto čase najdlhší na Slovensku, druhou novinkou je lezecká sieť. 30/07/19 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Najnovšie články na titulke
 
Test Ponožky Hanwag Merino Trek, Merino Hike a Trek Bunion Vlnené aj syntetické ponožky majú svoje výhody – jedny vydržia dlho odolávať smradu, druhé zas lepšie odvádzajú pot a lepšie udržia nohu suchú. Veľa turistických ponožiek sa však snaží rôzne ich mixovať a využiť súčasne dobré vlastnosti syntetiky aj vlny. Tak je tomu aj pri Hanwag ponožkách. V priebehu letnej a jesennej sezóny sme vyskúšali viacero modelov – nižšie a tenšie Merino Hike, stredne hrubé Merino Trek a tiež variant pre haluxový palec, Bunion. dnes Ľubomír Mäkký Obutie
Reportáž Pražská stovka 2019 Pražská stovka je takmer legendárne podujatie, ktoré podobne ako viaceré iné v súčasnosti spája ultra trailových bežcov s turistickými diaľkoplazmi a všetkých medzi tým, avšak vyniká dlhou tradíciou (tento rok sa konal 26. ročník) a vyznačuje sa niektorými zaujímavými špecifikami, najmä v porovnaní s väčšinou slovenských ultra trailových akcií. V každom prípade každoročne priťahuje množstvo účastníkov a patrí k najväčším podujatiam tohto typu v ČR a SR, čo sa kvantity i kvality týka. Aj pokiaľ ide o konkurenciu medzi bežcami, z ktorých sa tu obvykle zíde celkom slušná skupina zo širšej "československej" elity. včera Peter Gemeran Rozhovory
Reportáž 500 km od Slovenska a predsa doma Kedysi to bola jedna krajina. Lenže je to už 300 rokov, čo naši krajania odišli z "Horných Uhier" na tzv. "Dolnú zem", na juh Uhorska. Dnes žijú v kraji Vojvodina na severe Srbska, ale tiež v Chorvátsku, Maďarsku a priľahlom cípe Rumunska. Dolnozemskí Slováci, ktorí tri storočia obývajú šíre roviny Veľkej dunajskej nížiny (Alföld). Že to nie je len pár vymierajúcich dediniek, sa dozviete. včera Tomáš Trstenský Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Turčianske Kľačany - Suchý 23/04/07 22:06 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Malá Fatra, časť Krivánska Fatra
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1468 m n. m.
  • min: 410 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1164 m
  • klesanie: 1164 m
 • Vzdialenosť
  • 16 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 1.4.2007
 • Štart trasy
  • šírka: 49.1145 ° SŠ
   dĺžka: 18.9505 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1145 ° SŠ
   dĺžka: 18.9505 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • studnička cca 30 min od Turčianskych Kľačian pri prístrešku na oddych, Chata Kľačianska Magura, studnička 10 min od chaty smerom na Suchý
 • Mapa
  • VKÚ 1:50 000: č. 10 Malá Fatra
 • Doprava
  • Autobus MHD do Turčianskych Kľačian
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.93 (0.32)