Túra

Stopfenreuth - lužný les s orliakom morským

22.07.17
Minulý rok som začala objavovať krásu dunajských luhov, ktoré si ma podmanili hlavne svojou rozmanitosťou a množstvom druhov vtáctva. Cez týždeň som sa nevedela dočkať víkendu, ktorý som naplánovala v raji lužných lesov. Vďaka zaujímavej brožúrke o NP Donau Auen (Dunajské luhy) som si v nej našla zaujímavé tipy na výlet za dunajskými zákutiami, ktoré sú oázou pokoja.

Po výdatných raňajkách s typickou jarnou zeleninou, ovčím syrom, korbáčikmi a bryndzou sme sa autom presunuli do pokojnej rakúskej dedinky Stopfenreuth. Zaparkovali sme na parkovisku a ako sme vystúpili, ovial nás studený vietor. Nachádzajú sa tu informačné panely o NP a vstupná tabuľa je napísaná aj v slovenskom jazyku, čo ma príjemne prekvapilo. Kráčali sme po asfaltovej ceste Uferstrasse. Obdivovali sme lužný les, ktorý bol posiaty medvedím cesnakom a snežienkami. Mám rada jarnú prírodu, keď je všetko zelené, príroda sa prebúdza zo zimného spánku a začína sa nový život.

Stopfenreuther Donaurunde - okružná trasa s dĺžkou 4,6 km. Vdychovali sme omamnú a zdravú vôňu medvedieho cesnaku, ktorá sa šírila celým lesom. Zber medvedieho cesnaku je v NP samozrejme zakázaný. Nachádza sa tu kameň, kde je zaznačená výška vodnej hladiny Dunaja počas povodní. Zastavili sme sa pri krásnom ramene, ktoré je rozdelené na menšie časti s jazierkami, ktoré sú skrášlené hrubými kmeňmi popadaných stromov. Na hladine sa odrážali majestátne topole, ktoré boli vyzdobené guľatými chumáčmi imela. Vtáčiky štebotali a započúvali sme sa do ďobania ďatľa veľkého, lekára lesných stromov.

Kochali sme sa pohľadom na pekné zákutia mŕtveho ramena. Cestu nám spríjemňovali krásne mohutné topole. Dostali sme sa k obľúbenému miestu návštevníkov NP, k prírodnému kúpalisku. Nachádza sa tu lužná terasa Au Terasse, ktorá poskytuje výhľad na Dunaj z výšky. Stavba sa mi veľmi nehodí do tunajšieho prostredia. Na tomto mieste sa naloďujú člnkári, takže v letnom období je to tu rušnejšie. Mali sme šťastie, že sme si mohli vychutnať na jar pokoj lužného lesa.

Kráčali sme po vlečnej ceste treppelweg pozdĺž toku. Obdivovala som starý mohutný strom, ktorého výška dosahovala úctyhodné rozmery. Cítila som sa tu ako v džungli. Nasávala som pokoj lužného lesa a pozerala som sa na azúrovo modrú oblohu. Keď som zbadala dravého vtáka s obrovskými krídlami, radostne som zvolala: „orliak morský“. Milovníci prírody spozorneli a spolu sme sledovali ladné krúženie dravého vtáka - kráľa lužného lesa. Priblížil sa smerom k nám a v rýchlosti som sa ho snažila odfotiť, ale to nebolo vôbec jednoduché, kým som ho našla v hľadáčiku. Nakoniec sa mi podaril dokumentačný záber. Som však vďačná aj za túto fotku, pretože mi bude pripomínať pekný zážitok z monitoringu chráneného orliaka morského.

Zrazu som zbadala siluetu ďalšieho orliaka s mohutným žlto sfarbeným zobákom a bielym chvostom. Orliak má rozpätie krídel 240 cm a je našim najväčším operencom. Krídla sú dlhé a široké s výrazným prstovitým rozpätím letiek. Hniezdo si stavia na vysokom strome. Živí sa cicavcami, rybami a vtákmi. Takýto zážitok umocňuje atmosféru divočiny. Orliak používa veľké krídla na ladné plachtenie v povetrí, využíva protivietor, a tak sa bez vynaloženia námahy vznesie vysoko.

Pravdepodobne to bol párik, ktorý tu má ideálne možnosti hniezdenia, v raji lužného lesa. Mali sme šťastie, že sme sem prišli v období, keď tu veľa návštevníkov nestretnete. Bola som nadšená z tak pekného zážitku uvidieť orliaka a zároveň ma potešilo, že populácia dravca nevymiera a dúfam, že sa tak nestane.

S úsmevom na tvári som kráčala k ďalšej zaujímavej časti luhov cez mŕtve rameno s trstinovým porastom - Rosskopfarm, kde sme pozorovali vtáctvo. Fúkal silný vietor, aký býva v zimnom období. Prechádzali sme rozľahlou lúkou Brucklwiese, kde v zime v roku 1984 začal protihainburský protest - obsadenie Stopfenreutských luhov sa pokladá za kolísku zrodu NP. NP bol vyhlásený v roku 1996. Vzácne lužné lesy mala zničiť elektráreň. V roku 1984 začala príprava výstavby vodného diela pri Hainburgu, avšak niekoľkotýždňový protest tisícok ochranárov v lužnom lese zvanom Stopfenreuther Au zámeru zabránil.

Prešli sme do lesa, v ktorom sa nachádzali záhony snežienok, medvedieho cesnaku a započúvali sme sa do vtáčieho koncertu. Jar je v luhoch v plnej svojej kráse. Z lesa sme vyšli do pokojnej dediny, kde pri parkovisku sa nachádza útulná reštaurácia v štýle horárne. Vnútorné priestory zdobí drevený interiér, ktorý navodzuje horskú atmosféru. Dala som si kávičku a vychutnávala som si zážitky z pekného dňa. Nachádzajú sa tu informačné materiály o NP.

Po návrate domov sme si pochutili na segedínskom guláši. Večer sme sa išli pozrieť na festival Hory a mesto, kde mal prezentáciu český biker Michal Maroši, ktorý mi poskytol rozhovor k článku.

E-mailom som poprosila známeho ornitológa pána Miroslava Sanigu ohľadom identifikácie dravca na fotke, ktorý mi potvrdil môj odhad orliaka morského, čo ma príjemne potešilo. Potulky po lužných lesoch ma napĺňajú novými zážitkami a mám túžbu objavovať ďalšie zákutia dunajských luhov.

Fórum 3 príspevky
Stopfenreuth - lužný les s orliakom morským 08/08/17 20:53 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Reportáž Tajomné Vlčie hory O Vlčích horách sme sa dozvedeli prostredníctvom filmu od Erika Baláža s rovnakým názvom. Erik pri prehrabávaní sa v dielach starých kartografov našiel starý názov Vlčie hory zo 16. storočia, ktorý pomenúval krajinu na dnešnej hranici Slovenska, Ukrajiny a Poľska. 11/10/19 Tatiana Filipková Príbehy
MTB Krasňanský a Päťbojársky trail Nevedela som sa dočkať voľného sviatočného júlového dňa, ktorý strávim na bicykli. Single traily som si obľúbila a vždy sa poteším, keď spoznám nový trail. Mojim prvým veľkým zážitkom bola Cerová dráha, ktorej trať sa kľukatí malokarpatskou divočinou a vy tam zažívate pocit, akoby ste sa nachádzali v hlbokých lesoch Veľkej Fatry. 22/08/19 Tatiana Filipková Malé Karpaty
Túra Prírodná rezervácia Peliny a Vinice Prijala som pozvanie na pobyt v českom mestečku Vysoké Mýto počas pracovného jarného týždňa s partiou vysmiatych chalanov, pre ktorých to bola služobná cesta a pre mňa dovolenka. Vyrazili sme ráno o pol šiestej do Mejta. Vysoké Mýto leží na rieke Loučné v orlickom kraji v nadmorskej výške 289 m. Mesto bolo založené v 13. stor. kráľom Přemyslom Otakarom II. Dominantou mesta je gotický chrám sv. Vavřinca, Chocenská, Pražská a Litomyšlská brána. Je tu najväčšie štvorcové námestie v Českej republike (2 ha) a najväčší podnik na výrobu autobusov Iveco. 25/06/19 Tatiana Filipková Svet
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Tatry - turistický sprievodca Nová publikácia z vydavateľstva DAJAMA: Tatry Vysoké, Belianske, Západné z edície turistický sprievodca, ma oslovila pri poslednom love v kníhkupectve. Pri káve som si ju prelistovala a už nejaký čas je v našej tatranskej a turistickej knižnici. dnes Daniela Mäkká Mapy a knihy
Podcast Pacific Crest Trail s Filipom Valúchom (trojdielna miniséria) AKTUALIZOVANÉ – Diaľkové trasy sú dnes populárne. Nedávno sme sa v HIKING podcaste rozprávali s Julkou, ktorá prebehla Cestu hrdinov SNP za 12 dní. Teraz vám v trojdielnej podcastovej minisérii spolu s Filipom Valúchom predstavíme 4265 kilometrov dlhú Pacifickú hrebeňovku, tzv. PCT. Filip diaľkovú trasu z mexicko-americkej na kanadsko-americkú hranicu cez Kaliforniu, Oregon a Washington prešiel tento rok za 136 dní. 11/11/19 Ľubomír Mäkký Svet
Pozvánka Vysoké hory Nitra 2019 Tretí novembrový víkend bude v Nitre už po štrnástykrát patriť tradičnému festivalu. Pozostáva z hlavného festivalového dňa, soboty s bohatým programom pre širokú verejnosť, ktorému predchádza „detský piatok“ pre žiakov nitrianskych škôl. Podujatie uzavrie nedeľný poznávací výlet na Zobor. včera Redakcia Festivaly a premietania

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Stopfenreuth - lužný les s orliakom morským 08/08/17 20:53 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Viedenská kotlina (Wiener Becken) - Moravské pole (Marchfeld), NP Donau Auen (Dunajské luhy)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 145 m n. m.

  • min: 140 m n. m.

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 2017

 • Štart trasy
  • šírka: 48.14623 ° SŠ
   dĺžka: 16.88161 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.14623 ° SŠ
   dĺžka: 16.88161 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Bratislava - Stopfenreuth (parkovisko pri informačnom centre NP: AIZ Auen-Informations-Zentrum - Forsthaus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.52 (0.23)