Túra

Mengusovská dolina s deťmi

03.09.17
Je koniec minuloročných prázdnin a do Tatier prišlo stabilné počasie s nulovou pravdepodobnosťou búrok či zrážok, tak to využívame a našich žiakov chceme opäť prehnať nejakou tatranskou dolinou. Cieľom dnešného rodinného turistického výletu je majestátna Mengusovská dolina. Na jej konci sa nachádza naše najväčšie pleso, čiže máme pred sebou aj dostatočne zaujímavý cieľ. Ako východisko volíme Štrbské Pleso kvôli vyhliadkovej červenej značke.

Trasa

Štrbské Pleso – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso a späť

Vyhliadkový chodník na Popradské pleso

Po prejdení asfaltiek areálu Štrbského Plesa sa vnárame do tieňa lesa červenej značky a začína výstup na Trigan. Chrbát, vybiehajúci od Štrbského plesa až po vrch Patria cez rázcestník Trigan, rozdeľuje Mlynickú a Mengusovskú dolinu. V chladnom vzduchu je výstup celkom vhodný na úvodné zahriatie svalov. Z jedného čiastočného prieseku sa otvára pohľad do Mlynickej doliny a na Soliskový hrebeň nad ňou. Je to prvý a zároveň posledný pohľad na túto stranu, keďže chodník sa čoskoro prehupuje cez chrbát na druhú stranu a za rázcestníkom Trigan sa dostávame pod východné svahy Patrie, čo je Mengusovská dolina.

Voľba to bola dobrá, v dnešnom počasí sa pred nami z chodníka ukazujú prvé výhľady, konkrétne na Popradský hrebeň zakončený Veľkou kôpkou a za ním dvojvrchol Vysokej. Po pravej strane máme, zatiaľ ešte v rannom tieni, masív Ostrvy, za ňou Tupú a Zlomiskovú dolinu. A pri pohľade späť sa do zorného poľa postupne dostanú celé Kráľovohoľské Tatry. Chodník sa začína mierne zvažovať, až prekročíme Hincov potok a v tieni lesa sme zakrátko pri Popradskom plese. Tu si dávame len krátku prestávku.

Husí pochod a výstup do Hincovej kotliny

Nasledujúci úsek až po rázcestník Nad Žabím potokom nás postupne vyvedie z lesa do pásma kosodreviny, vďaka čomu napravo vidíme skalné steny Popradského hrebeňa a po ľavej strane sa ukazujú Bašty. Keďže je pekný víkendový deň, tak ani nemusím písať, že od Popradského plesa ideme prakticky v súvislom rade turistov. Našťastie, pri rázcestníku sa prúd rozdelí, mám dojem, že väčšia časť odbočila na Rysy. Od známych sme sa neskôr dozvedeli, že na Rysoch bolo fakt tesno. V každom prípade, naše ďalšie stúpanie Mengusovskou dolinou je o čosi viac v pohode.

Chodník pokračuje priamo nepretržitou kosodrevinou až po miesto, kde križuje Hincov potok. Za ním začína stúpanie naberať na ostrosti, výškové metre začínajú pribúdať rýchlejšie a zároveň u mladších členov našej výpravy nastávajú skúšky odhodlania, s ktorými sa boria so striedavými úspechmi.

S postupným vynáraním sa z hĺbky doliny sa stále okázalejšie okolo nás vypínajú tatranské štíty. Obzvlášť blízky Satan a jeho parťáci po našej ľavej strane sa v jednom úseku chodníka pred nami pyšne vyťahujú a nútia nás poriadne kývať hlavami, aby sme pohľadom obsiahli ich celú mohutnosť. Od úpätia dole v bočnej dolinke, cez obrovské kamenno-suťové lavíny pred našimi očami až po majestátne skalné vrcholy vysoko nad nami.

Nasleduje asi najstrmšia časť stúpania s niekoľkými serpentínami zakončená teraskou, odkiaľ sú úchvatné pohľady späť do hĺbky doliny. Trochu miernejším stúpaním pokračuje chodník ďalej, až nás privedie do hornej, záverečnej časti Mengusovskej doliny, ktorou je Hincova kotlina.

V Hincovej kotline

Je to rozľahlá skalná terasa obkolesená reťazou hôr. V jej prednej časti sa nachádza niekoľko malých pliesok, ktoré majú spoločný názov Hincove oká. Popri nich práve prechádzame, pričom za nimi sa dvíha Mengusovský Volovec, prvý z vrcholov, lemujúcich Hincovu kotlinu. Na druhej strane, za miernym briežkom, sa ukazujú vrcholy hrebeňa Bášt v úseku Satan – Hlinská veža. Zanedlho sa do zorného uhla pohľadu dostáva cieľ našej túry, Veľké Hincovo pleso.

Jeho umiestnenie v zadnej časti Hincovej kotliny aj celej Mengusovskej doliny je vskutku impozantné. Obkolesené hradbou štítov od Hincovej veže cez Mengusovské štíty, Čubrinu až po Kôprovský štít, leží vo veľkolepom skalnom amfiteátri, aký sa len tak nevidí. Posledné metre chodníka vedú okolo zrodu Hincovho potoka, neskôr rieky Poprad, a sme pri rázcestníku Veľké Hincovo pleso.

Panoramatická pohoda pri plese

Nasleduje krátky oddych, stredne dlhé fotenie okolia a konečne zaslúžená poriadna obedová pauza. Na krásu navôkol sa dá pozerať celé hodiny a neomrzí. Povieva tu vetrík, ani zima - ani horúco, proste dokonalé podmienky na kochanie sa krásou prírody. Zisťujem, že najsevernejšie Hincove oko je priamo prepojené so samotným plesom a oddeľuje ich len kamenná hrádza, po ktorej sa dá ľahko prebehnúť. Čo okrem iných turistov museli samozrejme v praxi overiť aj naši dvaja juniori.

Najkrajší pohľad na Veľké Hincovo pleso je asi z jeho južného okraja. Z južných trávnatých brehov plesa je pekný pohľad na chodník do Vyšného Kôprovského sedla, ktorý potom vedie až na Kôprovský štít. Ak sa tam niekedy s deckami dostaneme, tak dnešný relax určite nebude možný, o to viac si ho teraz vychutnávame.

Zásah Horskej služby

Vylihovanie v teplej tatranskej tráve s výhľadmi je veľmi príjemná, až návyková záležitosť a práve v čase, keď som rátal, ako maximálne dlho sa tu môžeme zdržať, ozval sa v doline zvuk prichádzajúceho vrtuľníka. Preletel nad nami a hneď bolo jasné, že neprišiel pre nejakého turistu s vyvrtnutým členkom. Nasledujúcu hodinu sme boli svedkami zásahu horskej služby v priamom prenose, čo nebýva až tak bežná záležitosť. Postupný prieskum všetkých Mengusovských vrcholov, lokalizácia miesta incidentu (Východný Mengusovský štít), spustenie záchranára na lane, spustenie druhého člena posádky na lane a následné medzipristátie takpovediac priamo za našimi chrbtami na trávnatej vyvýšenine. Vrtuľník sa týmto stal na nejaký čas hlavnou dnešnou atrakciou Hincovej kotliny.

Celý zásah obnášal ešte dva ďalšie vzlety a medzipristátia pred definitívnym odletom. To už sme boli na odchode, keďže čas dosť pokročil. Až večer doma sme si na stránke HZS prečítali, že žiaľ, išlo len o transport tela, v kamennej lavíne vyhasol život poľského horolezca. R.I.P. Krátky zostrih zo zásahu je vložený do videa z túry. Aký to kontrast, kým sa ľudia dole tešili z pekného dňa, nad ich hlavami sa odohrala tragédia.

Výhľadový zostup

Keď utíchol posledný zvuk motora, výdatne oddýchnutí vyrážame na spiatočnú cestu. Spolu s ostatnými, a nazbieralo sa nás pri plese celkom dosť, takže osamelosťou rozhodne netrpíme. Slnko máme viac po pravej strane, čiže celou cestou dokumentujem pohľady do doliny, ktoré boli pri výstupe priamo proti slnku. A Mengusovská dolina za pohľady stojí, svojou šírkou a hĺbkou je vyslovene impozantná.

Kým sme nezišli do pásma kosodreviny, bolo naozaj problematické si vybrať, či pozerať pod nohy alebo pred seba. Pri Popradskom plese sa nezastavujeme a pekne v tieni chodníka na Trigan, obzerajúc zapádajúcim slnkom zaliatu Ostrvu a Zlomiskovú dolinu, sa vraciame späť na Štrbské Pleso.

Záver

Tatranské doliny netreba nejako zvlášť predstavovať, sú to asi najfrekventovanejšie turistické chodníky v Tatrách. Skôr z nášho rodinného pohľadu - žiaci základnej školy, ktorí nemusia byť atletickí borci, ak z času na čas zdolajú nejaký kopec, tak Mengusovskú dolinu a Veľké Hincovo pleso fyzicky zvládnu určite. Samozrejme, pri strmých pasážach je nejaká psychická kríza celkom pravdepodobná, ale to asi patrí k tomu. Mengusovská dolina sa za to odvďačí úžasnými scenériami.

Video z túry: https://www.youtube.com/watch?v=DDzvgGKyWs8

Diskusia
Mengusovská dolina s deťmi 05/09/17 06:53 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra S deťmi za slnkom na Šimonku Do konca roka 2015 zostáva posledných pár dní. Sivé, hmlisté počasie trvá už tak dlho, že človek pomaly zabúda, aké je to mať modré nebo nad hlavou. Celé dni a noci sú jeden-dva stupne nad nulou a asi rovnaký počet metrov aj dovidím. Decká trávia zimné prázdniny doma a konzekvencie na rodičoch začínajú byť zjavné. A vtedy to prišlo. Náhodne začutá poznámka v rádiu o slnečnom počasí na horách spúšťa reťazovú reakciu a urýchlené prípravy na poobedňajší výbeh do hôr. Aj vďaka článkom na Hikingu viem, že ideálnym kandidátom pre dnešnú situáciu je Šimonka, paradoxne najvyšší vrch Slanských vrchov. Je dostatočne vysoká, aby bola nad oblačnosťou a zároveň relatívne rýchlo dostupná. 12/01/18 Peťo Nový Slanské vrchy
Túra Zlatý stôl a Kobyliar zo Starej Vody Zlatý stôl, ako najvyšší vrch Volovských vrchov, sa nachádza v užšom zozname povinných cieľov našich rodinných turistických výletov. Avšak po troche pátrania po užitočných informáciach prehodnocujem pôvodné plány. Správy o zdevastovanej prírode, strmých, ťažko priechodných rúbaniskách či stratených značkách stačia na to, aby som tam rodinu neťahal a vyberám sa tam iba sám. Úprimne, keby nešlo o najvyššiu horu pohoria, asi by som tam nešiel vôbec, na tak málo naozaj lákavých článkov človek natrafí pri webovom prieskume. Až sa mi to zdalo voči Zlatému stolu nefér. 29/12/17 Peťo Nový Volovské vrchy
Túra Rodinný výstup na čergovský Minčol z Kyjova V sérii článkov z našich výstupov na výhľadové vrchy zavítame prvýkrát do pohoria Čergov, ktoré leží v trojuholníku medzi mestami Bardejov – Prešov – Stará Ľubovňa. Za cieľ si volíme hneď najvyšší vrchol, zvaný Minčol a to pre jeho pomerne nenáročnú dostupnosť z dedinky Kyjov. O Minčole som vedel iba to, že tam domáci chodia na borovnice (čučoriedky) a že by z neho malo byť vidieť Tatry. Po ceste sme však prechádzali údoliami s dosť silným jesenným oparom prežiareným slnečným svetlom, pekné výhľady preto vôbec neboli isté. 03/12/17 Peťo Nový Čergov
Najnovšie články na titulke
 
Túra Slovenská 56-stka alebo od Burdy až na Gerlach 2. Pokračujem v strelenom nápade, ktorý sa mi čím ďalej, tým viac páči. Zatiaľ čo väčšina mojich rovesníkov sa opíja po krčmách, spoznávam krásy Slovenska. Ale je to na každom, čomu dá prednosť. V putovaní po Slovensku pokračujem vrchmi: Poľana 1458 m, Ďumbier 2046 m, Ostredok 1596 m a Veľký Choč 1611 m. Túry neboli vôbec dopredu plánované, väčšinou vznikne nápad deň pred tým, ako niekam idem (niekedy aj v deň, keď idem). Takže je to dosť spontánne, pozriem do mapy a vrch, ktorý mi padne do oka, si vyberiem. dnes Pavel Forgáč Nízke Tatry, Poľana, +
Túra PR Hlinianska jelšina a Stredná hora Jeseň je obdobie, keď po nádherných farebných pohľadoch na prírodnú scenériu v jej druhej polovici, keď opadáva lístie zo stromov, nám umožňuje pohľad ďalej do útrob hôr. Objavia sa vzdialené, počas leta ukryté skalné miesta a skaly. Tak aj dnes sa na dve takéto vyberiem. Sú v blízkosti turistických trás, ktorými budem prechádzať v priebehu sviatočného dňa. Už vopred sa teším na nové miesta, ktoré pripojím k známym, a tak rozšírim obzor v milovaných Slanských vrchoch. včera Marián Jaššo Slanské vrchy
Túra Okruh Galmusom: Spišské Vlachy – Poráč – Slovinky Po rokoch, keď bolo tradíciou a povinnosťou chodiť na Veľkonočný pondelok oblievať kamarátky, začínam novú tradíciu veľknonočnopondelkových turistických akcií. Voľbu lokality som dlhšie zvažoval, ale kvôli ľahšej dostupnosti padla na planinu Galmus a jej modro-zelenú kombináciu. 18/01/18 Henrich Tomáš Volovské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Mengusovská dolina s deťmi 05/09/17 06:53 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Východné Tatry - Vysoké Tatry (Tatranský národný park)

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 1945 m n. m. – Veľké Hincovo pleso

  • min: 1325 m n. m. – Štrbské Pleso

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 995 m

  • klesanie: 995 m

 • Vzdialenosť
  • 18 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 2016

 • Štart trasy
  • šírka: 49.11932 ° SŠ
   dĺžka: 20.0628 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.11932 ° SŠ
   dĺžka: 20.0628 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Popradské pleso

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Štrbské Pleso (vlak, bus, záchytné parkovisko)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
Práve nás číta 1011 ľudí
0.64 (0.2)