Správa

Novinka na Ferrate HZS – lanové mosty

16. 08. 2017
Pojem Martinská ferrata, resp. správnejší názov Ferrata HZS, je už dlhšiu dobu známy širokej verejnosti. Nielen počas týchto letných dní na ňu zavíta veľké množstvo návštevníkov, a preto si myslím, že ju bližšie už predstavovať netreba. Za zmienku ale stojí novinka, ktorá pribudla túto sezónu - dva nové lanové mosty.

O ich príprave som vedel už dlhšiu dobu, ale otvorené boli až nedávno. Preto som sa ich vybral pozrieť až teraz cez víkend, teda reálne asi necelé dva týždne po ich otvorení. Oba mosty sú spravené ako variant prechodu spodnej časti ferraty. Umiestnené sú v dolnej polovici úseku spoločného úseku, asi tak 10 min od začiatku ferraty, v časti, kde sa po obliezaní stúpalo kolmo hore, takým menším rebrom. V mieste kde sa pôvodná trasa na skalnej stene kolmo stáčala vpravo, pribudol teraz variant, ktorý pokračuje v stúpaní, na novú časť ferraty s nástupom na mosty.

Nový variant začína strmším stúpaním po platňovitých skalách a neskôr sa zmení na traverz skalnej platne po jej pukline až k začiatku prvého lanového mosta. Tu treba podliezť jedno z lán, na ktorom je most zavesený. Skonštruovaný je z oceľových lán s oceľovými stupňami, ktoré sú ukotvené na dvoch spodných lanách aby mali väčšiu stabilitu. V strednej časti je spodná časť prepojená s hornými lanami, ktoré sa tiež využijú na držanie a istenie pri prechode mostom. Na konci mosta je potrebný traverz po ďalšej skalnej platni pár metrov vľavo. Traverzuje sa rovnakým spôsobom ako tomu bolo v prípade prvého mosta, podlezením lán. Po jeho prejdení nasleduje už len zostup traverzom po skalách na pôvodný variant ferraty.

Nová časť je o niečo náročnejšia. Odhadol by som ju, aj s ohľadom na horný variant s hodnotením za C, tiež asi podobne - na obtiažnosť C. Pri prechode oboma mostami treba počítať s ich miernym pohojdávaním, teda ak má niekto strach z výšky alebo nie úplne pevnej zemi pod nohami, bude vhodnejšie, aby išiel pôvodným variantom. Dalo by sa samozrejme povedať, že mosty nás na iné mesto od pôvodnej trasy nezavedú, je to v každom prípade veľmi príjemné spestrenie tejto úvodnej časti ferraty a možnosť pohľadu na roklinu Pivovarského potoka z vtáčej perspektívy.

Súvisiace články

Ferrata HZS z Martina na Martinské hole
Ferrata HZS – prístupový náučný chodník
Ferrata HZS na Martinské hole v zime

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Fórum 9 príspevkov
Novinka na Ferrate HZS – lanové mosty 30/05/18 05:46 9 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Okolo Tatier Tento rok boli plány na leto rôzne, či už lezecké, alebo výjazd bicyklom. Jeden z plánov bol zobrať bicykle a ísť s kamarátom prejsť nejaké dlhšie trasy a horské prechody do Rakúska. Počasie ale dlho odkladalo možný termín odchodu, rovnako aj nešťastná korona, čo prišla na návštevu do Európy. Nakoniec prišiel na rad náhradný program. Musím ale hneď na začiatok povedať, že nebol o nič menej atraktívny a náročný na prechod ako pôvodné plány. Oživil som môj už starší plán, prejsť bicyklom okruh okolo Vysokých Tatier. 22/10/20 Michal Mikuláš Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, +
Ferrata Degli Alpini (C/D) a Tunnel Lagazuoi Skoro každý článok o Dolomitoch z posledných rokov by som mohol začať písať rovnako: “cesta prebiehala v daždi”. Nebolo tomu inak ani začiatkom septembra, keď sme sa s kamarátom vybrali do Dolomitov. Celú cestu pršalo. Našťastie ale predpoveď vyšla a už prvý deň nás privítalo krásne slnečné počasie začínajúcej jesene. 18/03/20 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Dolomity – Cascata Rio di Fanes Dolomity sú jedno z mojich obľúbených miest a nikdy dlho neváham, keď je možnosť sa tam vrátiť. Tento rok som ich navštívil dvakrát a zakaždým sa dostala do programu aj turisticko-ferratová prechádzka v oblasti Province of Belluno. Príjemný a relaxačný okruh s prechodom okolo vodopádov Cascate di Fanes je spojený s lezením cez ferraty, ktoré sú vybudované pri oboch veľkých vodopádoch. 19/11/19 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Najnovšie články na titulke
 
Túra Zamkovského a Téryho chata zo Smokovca Opäť sa po čase dostávam do Vysokých Tatier, aby som spoznal ďalšie tatranské chaty v našich veľhorách. Trocha vysokohorskej turistiky nezaškodí, aj keď to nebude niekde na vrchole tatranského štítu. Veď aj tatranské doliny majú svoje nezabudnuteľné čaro strávené na chodníku. Zároveň obohatí turistu o krásu tatranských vrcholov počas prechodu dolinou k niektorej horskej chate. Veď niektoré sú aj v nadmorských výškach nad 2000 metrov, takou je známa "Térynka". Scenéria skalnatých vrcholov po oboch stranách dolín len dodá šľahačku s čerešničkou na torte. dnes Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry
Búda Zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom Málo známe východoslovenské pohorie Slanské vrchy ponúka viacdňovú hrebeňovú turistiku, ale napriek tejto možnosti, nie je tam ani jedna vyhlásená či aspoň neoficiálna útulňa. Jednou neoficiálnou by však mohol byť zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom. včera Henrich Tomáš Slanské vrchy
Túra Klokočina, Kukučková a Bolehlav Dnes sa pôjdem túlať vŕškami i dolinami na východnej strane Malých Karpát. Trasu nemám úplne presne pripravenú, idem tentokrát sám, a tak som zvedavý, aké miesta navštívim. 23/10/20 Vladimír Čech Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Novinka na Ferrate HZS – lanové mosty 30/05/18 05:46 9 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Malá Fatra: Lúčanská Fatra (Martinské hole)

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 13.08.2017

 • SHOCart mapy
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.13 (0.41)