Správa

Novinka na Ferrate HZS – lanové mosty

16.08.17
Pojem Martinská ferrata, resp. správnejší názov Ferrata HZS, je už dlhšiu dobu známy širokej verejnosti. Nielen počas týchto letných dní na ňu zavíta veľké množstvo návštevníkov, a preto si myslím, že ju bližšie už predstavovať netreba. Za zmienku ale stojí novinka, ktorá pribudla túto sezónu - dva nové lanové mosty.

O ich príprave som vedel už dlhšiu dobu, ale otvorené boli až nedávno. Preto som sa ich vybral pozrieť až teraz cez víkend, teda reálne asi necelé dva týždne po ich otvorení. Oba mosty sú spravené ako variant prechodu spodnej časti ferraty. Umiestnené sú v dolnej polovici úseku spoločného úseku, asi tak 10 min od začiatku ferraty, v časti, kde sa po obliezaní stúpalo kolmo hore, takým menším rebrom. V mieste kde sa pôvodná trasa na skalnej stene kolmo stáčala vpravo, pribudol teraz variant, ktorý pokračuje v stúpaní, na novú časť ferraty s nástupom na mosty.

Nový variant začína strmším stúpaním po platňovitých skalách a neskôr sa zmení na traverz skalnej platne po jej pukline až k začiatku prvého lanového mosta. Tu treba podliezť jedno z lán, na ktorom je most zavesený. Skonštruovaný je z oceľových lán s oceľovými stupňami, ktoré sú ukotvené na dvoch spodných lanách aby mali väčšiu stabilitu. V strednej časti je spodná časť prepojená s hornými lanami, ktoré sa tiež využijú na držanie a istenie pri prechode mostom. Na konci mosta je potrebný traverz po ďalšej skalnej platni pár metrov vľavo. Traverzuje sa rovnakým spôsobom ako tomu bolo v prípade prvého mosta, podlezením lán. Po jeho prejdení nasleduje už len zostup traverzom po skalách na pôvodný variant ferraty.

Nová časť je o niečo náročnejšia. Odhadol by som ju, aj s ohľadom na horný variant s hodnotením za C, tiež asi podobne - na obtiažnosť C. Pri prechode oboma mostami treba počítať s ich miernym pohojdávaním, teda ak má niekto strach z výšky alebo nie úplne pevnej zemi pod nohami, bude vhodnejšie, aby išiel pôvodným variantom. Dalo by sa samozrejme povedať, že mosty nás na iné mesto od pôvodnej trasy nezavedú, je to v každom prípade veľmi príjemné spestrenie tejto úvodnej časti ferraty a možnosť pohľadu na roklinu Pivovarského potoka z vtáčej perspektívy.

Súvisiace články

Ferrata HZS z Martina na Martinské hole
Ferrata HZS – prístupový náučný chodník
Ferrata HZS na Martinské hole v zime

Fórum 9 príspevkov
Novinka na Ferrate HZS – lanové mosty 30/05/18 05:46 9 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Ferrata Degli Alpini (C/D) a Tunnel Lagazuoi Skoro každý článok o Dolomitoch z posledných rokov by som mohol začať písať rovnako: “cesta prebiehala v daždi”. Nebolo tomu inak ani začiatkom septembra, keď sme sa s kamarátom vybrali do Dolomitov. Celú cestu pršalo. Našťastie ale predpoveď vyšla a už prvý deň nás privítalo krásne slnečné počasie začínajúcej jesene. 18/03/20 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Ferrata Dolomity – Cascata Rio di Fanes Dolomity sú jedno z mojich obľúbených miest a nikdy dlho neváham, keď je možnosť sa tam vrátiť. Tento rok som ich navštívil dvakrát a zakaždým sa dostala do programu aj turisticko-ferratová prechádzka v oblasti Province of Belluno. Príjemný a relaxačný okruh s prechodom okolo vodopádov Cascate di Fanes je spojený s lezením cez ferraty, ktoré sú vybudované pri oboch veľkých vodopádoch. 19/11/19 Michal Mikuláš Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Cyklotúra Okruh cez Stelvio, Mortirolo, Gaviu a Umbrailpass Bol koniec leta a počasie sa mierne kazilo, ako aj tento rok. Stále koncom augusta boli nejaké búrky a my sme nemohli nájsť správny termín, kedy vyraziť na v poradí už druhý cyklovýjazd do Dolomitov. V pláne bolo prejsť dvojdňovú trasu cez tri sedlá, so začiatkom v kempe v Trafoi a prespaním v penzióne Belvedere, tesne pod Passo Mortirolo. Návrat bol plánovaný cez Passo Gavia. 03/10/19 Michal Mikuláš Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ako sme sa motali Štiavnickými vrchmi - 1. časť Za cieľ tohtoročného jarného vandru sme si zvolili Štiavnické vrchy. Slovo „jarný“ však tento rok začiatkom mája bolo treba brať s poriadnou rezervou. Príroda sa totiž tento rok zbláznila ešte viac ako po iné roky a zo zimy sme skočili rovno do leta. Stromy zakvitli už v apríli a v máji sme tu mali hotové leto s 30-stupňovými teplotami. Kým po iné roky sme sa v tomto termíne vytešovali z jarnej chrumkavej zelenej farby lístia a postupne sa s nadmorskou výškou prebúdzajúcu krajinu, teraz sme vyhľadávali tieň a schovávali sa pred páliacim slnkom. dnes Zdeno Vasilišin Štiavnické vrchy
Túra Hrebeňovka Bielych Karpát Biele Karpaty sú ďalším pohorím, ktoré mám veľmi rád, a tak ďalší viacdňový prechod mieril automaticky sem. Logickým začiatkom pre hrebeňovku pohoria by bol Lyský priesmyk nad obcou Lysá pod Makytou, kde Biele Karpaty začínajú. Obísť však najkrajšiu časť pohoria v oblasti Vršatských bradiel by bola škoda, a tak som sa rozhodol začať v meste Púchov. včera Pavel Forgáč Biele Karpaty
Túra Z Polomky do Tisovca v marcovom snehu V poslednom období ma zaujal Národný park Muránska planina, v ktorom som túto zimu bol viackrát. Vybral som sa na túru práve sem. Keďže rád chodím tam, kde som ešte nebol, vyskúšal som trasu z Polomky cez Fabovu hoľu do Tisovca. Počasie prialo dokonale, a tak hor sa za dobrodružstvom. 04/04/20 Martin Birka Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Novinka na Ferrate HZS – lanové mosty 30/05/18 05:46 9 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Malá Fatra: Lúčanská Fatra (Martinské hole)

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 13.08.2017

 • SHOCart mapy
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.04 (0.4)