Predstavenie

Batoh Bergans Helium PRO 40

15.11.17
Helium PRO 40 od firmy Bergans je ľahký technický batoh, ktorý je svojím objemom vhodný na jednodenné aj víkendové pobyty na horách. Batoh bol navrhnutý hlavne pre horolezcov a skialpinistov, no svoje uplatnenie si nájde aj pri ostatných outdoorových aktivitách. Okrem hlavnej komory má batoh aj špeciálnu priehradku na skialpinistickú výbavu, ktorá je ľahko dostupná z prednej strany. Ruksak poskytuje veľmi stabilné upevnenie lyží, horolezeckých čakanov a ďalšej výbavy. Popri početných možnostiach nastavení má batoh aj odnímateľný vrchný kryt. K dispozícii je v červenej a tmavošedej farbe.

Materiály a vyhotovenie

Batoh je vyhotovený z viacerých textilných materiálov. Z najhrubšieho a najodolnejšieho materiálu (Nylon 420D) je ušité dno, chrbát a bedrový pás. Prevažná časť batoha (telo a ramená) je z ľahšieho a jemnejšieho materiálu (Nylon 210D). Menej namáhané časti (vrchné predĺženie tela, vnútorná priehradka a vrchný odnímateľný kryt) sú vyrobené z najľahšej a najjemnejšej tkaniny s ripstop väzbou (Nylon 70D).

Ramená a bedrový pás je z EVA peny, ktorá je potiahnutá pleteninou. V odnímateľnom kryte sa nachádza vrecko na drobnosti zo sieťoviny. Okrem tkanín a pleteniny sa na batohu nachádzajú aj textilné popruhy rôznych šírok a plastové spony a svorky Duraflex. Bočný vstup do batohu, vrchný kryt a špeciálna komora na skialpinistickú výbavu sú opatrené japonským zipsom YKK.

Kvalita šitia je na prvotriednej úrovni. Nikde nevyčnievajú nitky, ktoré by sa mohli párať a švy sú z vnútornej strany začistené a spevnené začisťovacím prúžkom.

Chrbtový systém

Chrbtový systém QuickAdjust PRO bol použitý už pri batohu Bergans Helium W40, ktorý opísal vo svojej recenzii Ľubo Mäkký. Je to minimalistický systém, ktorý sa vyznačuje jednoduchosťou a veľmi nízkou hmotnosťou. Princíp spočíva v tom, že chrbát je vystužený oceľovým drôtom po obvode a malou plastovou doštičkou, ktorá drží jeho tvar. Posúvanie ramenných popruhov je realizované pomocou dielu, ktorý je fixovaný dvojicou suchých zipsov a zaisťuje sa kovovým háčikom do popruhu nad bedrovým pásom. Toto riešenie poskytuje rozsah nastavenia pre výšku postavy od 160 do 185 cm.

Ako som už uviedol v časti o materiáloch, diely chrbtového systému a anatomicky tvarovaný bedrový pás sú vyrobené z EVA peny, ktorá je potiahnutá priedušnou pleteninou. Nosný systém je navrhnutý na maximálnu záťaž 17 kilogramov. Hrúbka bedrového pásu oproti ramenným popruhom je takmer dvojnásobná.

Dizajn a detaily

Helium PRO 40 je jednokomorový batoh s čistým a jednoduchým dizajnom, ktorý zaujme najmä technickými prvkami pre pohodlné nosenie horolezeckej a lyžiarskej výbavy. Dominantným prvkom na čelnej strane batohu je vstup do špeciálneho priečinka, ktorého primárnou funkciou je ľahká dostupnosť skialpinistickej výbavy pre záchranu z lavíny. Priečinok sa otvára dvojcestným zipsom a po obidvoch stranách ma elastické pútka pre fixovanie lavínovej sondy a násady na lopatu. List lopaty sa zasúva voľne medzi násadu a sondu. Do priečinka sa vojdú aj stúpacie pásy, prípadne stúpacie železá, bivakovacie vrece alebo menšia lekárnička.

Na čelnej strane batoha sa nachádza aj dvojica popruhov a suchých zipsov, ktoré slúžia na upevnenie horolezeckých čakanov alebo turistických paličiek. Po stranách sa nachádzajú popruhy na stiahnutie batoha. V spodnej časti sa nachádza aj šedý popruh, ktorý slúži na zastrčenie lyží, pričom horná časť lyže sa k batohu fixuje vrchným kompresným popruhom. Vrchný popruh je možné aj odpojiť a slúži taktiež na upevňovanie lana. Ďalšie popruhy na pripevnenie karabín a pomocného horolezeckého materiálu sa nachádzajú na bedrovom páse.

Batoh je kompatibilný s hydratačnými systémami. Na chrbte vo vnútri batoha je dostatočný priestor pre uskladnenie trojlitrového vaku s vodou. Vak sa k chrbtu fixuje popruhom s plastovou sponou. V hornej časti batoha sa nachádza aj vývod pre hadičku a na obidvoch ramenných popruhoch je gumička pre jej upevnenie k ramenu.

Praktickým riešením je šedé dno batohu, ktoré odolá rýchlemu zašpineniu. Okrem vstupu zhora je možné do batoha vstupovať aj zboku. Zips sa nachádza na ľavej strane a je krytý légou. Batoh je možné postranným zipsom úplne rozopnúť, čím vznikne maximálny priestor pre manipuláciu s vecami. V hornej časti batoha sa z vnútornej strany ešte nachádza vrecko na zips.

Vrchný kryt je posuvný a odnímateľný. Táto funkcia je praktická najmä kvôli zväčšovaniu a zmenšovaniu objemu batoha, čo využijete obzvlášť pri nosení horolezeckých lán. Vrchný kryt má dve komory. Jedna je prístupná zvrchu a druhá zospodu. V spodnej komore je vrecko zo sieťoviny a pútko s háčikom na kľúče. Z vrchnej strany sú na vrchlíku štyri pútka na upevnenie ďalšieho materiálu. V rámci odľahčenia batohu je možné vrchný kryt odpojiť, batoh je totiž použiteľný aj bez neho. Týmto manévrom ušetríte 106 gramov. Ďalších 56 gramov sa dá ušetriť odopnutím popruhov s kovovým háčikom na uchytenie lyží v hornej časti batohu. Popruhy však slúžia aj na komprimovanie batohu po stranách, a ak nemáte batoh plný, je lepšie popruhy ponechať na mieste. Pri lezení je vždy lepšie stiahnuť batoh na minimálny objem.

Skúsenosti z používania

Nastavenie batoha je pomerne jednoduché a intuitívne. Batoh je ľahký, dobre sedí na ramenách a príjemne sa nosí. Výhradu mám iba k bedrovému pásu, ktorý je tuhší a pri prvom použití odstával od tela, takže prekážal prirodzenému pohybu rúk okolo tela. Bedrový pás som preto zapol, batoh som naložil vecami a par dní som nechal pôsobiť záťaž na jeho tvarovanie. Po tomto kroku sa tvar bedrového pásu upravil.

Musím však priznať, že nie som priaznivcom bedrových pásov a využívam ich len minimálne. Batohy (ľahšie i ťažšie) si zvyknem odľahčovať pridržaním ramenných popruhov. Uvítal by som preto, keby bol bedrový pás odnímateľný, ako je to napríklad na batohu Guide 35+ od firmy Deuter. Bedrový pás na batohu Helium PRO 40 je podľa môjho názoru zbytočne predimenzovaný a mohol by byť tenší a odnímateľný.

Batoh, ktorý mam k dispozícii na testovanie, som zatiaľ využil iba na ľahšiu túru a kvôli časovej zaneprázdnenosti som nemal príležitosť ho otestovať s lezeckou výbavou v Tatrách. Zimná sezóna sa však pomaly blíži, a tak čoskoro otestujem batoh aj so zimnou výbavou na lyžiarskej túre. Ďalšie postrehy z testovania preto doplním až v priebehu zimy.

Diskusia
Batoh Bergans Helium PRO 40 21/11/17 05:40 4 príspevky
Najnovšie články autora
 
Predstavenie Batoh Bergans Helium PRO 40 Helium PRO 40 od firmy Bergans je ľahký technický batoh, ktorý je svojím objemom vhodný na jednodenné aj víkendové pobyty na horách. Batoh bol navrhnutý hlavne pre horolezcov a skialpinistov, no svoje uplatnenie si nájde aj pri ostatných outdoorových aktivitách. Okrem hlavnej komory má batoh aj špeciálnu priehradku na skialpinistickú výbavu, ktorá je ľahko dostupná z prednej strany. Ruksak poskytuje veľmi stabilné upevnenie lyží, horolezeckých čakanov a ďalšej výbavy. Popri početných možnostiach nastavení má batoh aj odnímateľný vrchný kryt. K dispozícii je v červenej a tmavošedej farbe. 15/11/17 Pavol Hreha Batohy
Lezenie Volí chrbát a rázsocha Volovca Mengusovského Začiatkom leta 2016 som sa zúčastnil na stretnutí vysokohorských turistov SVTS na Popradskom plese, ktoré organizoval PREVYK. Hneď prvý deň stretnutia sme si s kamarátom „Bačom“ vyliezli na moju obľúbenú Voliu vežu (Južné rebro – III UIAA) a cestou dolu sme si odbehli aj na Žabiu vežu. Nasledujúce dni som sa potom venoval vysokohorskej turistike a s ostatnými účastníkmi stretnutia som vystúpil na Čubrinu, Mengusovskú vežičku, Hincovu vežu a Volovec Mengusovský. Počas výstupu na posledné dva spomenuté štíty som si odbehol aj na Hincovu kopu vo Volom chrbte a preskúmal som aj časť rázsochy Volovca Mengusovského za jeho najnavštevovanejším hlavným vrcholom. 02/07/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
VHT Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Slavkovský štít je jedným z ľahko dostupných tatranských štítov, na ktorý vedie turistická značka. Často sa o ňom hovorí, že je to nekonečný a nudný kopec so zástupmi turistov. V lete 2015 som si to vyskúšal na vlastnej koži a musím povedať, že to nebolo až také strašné. Z vrcholu sme mali nádherné výhľady na všetky svetové strany. Mňa však najviac zaujal hrebeň vybiehajúci na západ, ktorý sa tiahol ponad Zbojnícku chatu. Nasledujúce leto som sa preto do Tatier vrátil a na Slavkovský štít som vystúpil neznačenou trasou po Vareškovom hrebeni. 10/06/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Vajskovská dolina Už dlhšiu dobu nás lákala Vajskovská dolina, ktorú mnohí prirovnávajú k divokej Tichej doline v Tatrách. Je jednou z najkrajších dolín Nízkych Tatier a v celej doline je režim ticha. Nachádza sa tu Vajskovský vodopád vysoký 9 m. V Kulichovej doline je pamätník jednej z najväčších lavínových tragédií na Slovensku, v roku 1956 tu zahynulo pod snehom 16 lesných robotníkov. dnes Tatiana Filipková Nízke Tatry
Recenzia Od hradu k hradu – 2. diel Keď vytiahnem z knižnice akúkoľvek knižku o hradoch a zámkoch, malý Kubko je hneď pripravený na spoločné čítanie. A tak kúpa 2. dielu knižky Od hradu k hradu z edície po Slovensku od vydavateľstva Dajama nebola žiadna náhoda. V pravom hornom rohu má ikonku turistu aj cyklistu. Nápad spojiť pre hradomilov do jedného celku dva rôzne hrady, zrúcaniny či ruiny, je zaujímavý nielen návštevou stavieb voňajúcich históriou, no zároveň aj možnosťou absolvovať pešiu túru či zabrať do pedálov bicykla. včera Daniela Mäkká Mapy a knihy
Pozvánka Horomil Fest oslavuje 10 rokov Horomil fest - festival pre všetkých milovníkov prírody, cestovania, hôr a adrenalínu je už 10 rokov stálou súčasťou kultúrneho života Považskej Bystrice. Za jednu dekádu navštívilo festival tisíce divákov a desiatky hostí ako napr. Pavol Barabáš, František Kelle, Peter Hámor, Boris Filan, Martin Nikodým... Organizátori podujatia – traja kamaráti Martin Holeš, Marek Janičík a Juraj Lukáš si aj tento rok pre divákov pripravili zaujímavý program. 18/09/18 Redakcia

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Batoh Bergans Helium PRO 40 21/11/17 05:40 4 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Bergans

 • Model
  • Helium PRO 40

 • Typ
  • ľahký jednokomorový technický batoh

 • Materiály
  • Nylon 420D Velocity, Nylon 210D Velocity, Nylon 70D Ripstop, spony Duraflex, zipsy YKK

 • Hmotnosť
  • 1225 g

 • Základná litráž
  • 40 l

 • Farebné kombinácie
  • červená, tmavošedá

 • Páči sa mi
  • dizajn, nízka hmotnosť, premyslené detaily, pohodlný prístup k veciam, špeciálna komora na skialpinistickú výbavu, odnímateľný vrchný kryt

 • Nepáči sa mi
  • návod v angličtine, chýba pláštenka, jeden spôsob upnutia lyží

 • Ostatné info
  • variant PRO je vhodný pre postavy s výškou 160 − 185 cm

  • dĺžka bedrového pásu nastaviteľná v rozsahu 76 − 126 cm

  • nosnosť batohu: 17 kg

 • Infocena
  • 230 € – odporúčaná MOC

 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.68 (0.16)