Túra

GSB: Nýdek – Kiczory – Korcháňovci

16.10.17
Keď som po návrate z päťdňového putovania po trase Čierne pri Čadci – Kiczory – Markowe Szczawiny – Oravská Polhora zistil, že sme išli od Kiczory vlastne Glówny Szlak Beskidzki (GSB, slovensky Hlavná beskydská magistrála), ktorý ide v dĺžke 498 km od Ustrona po Wolosate, zatúžil som trasu prejsť celú. Samozrejme, po častiach, a tak som na tri dni voľna v septembri naplánoval ďalšie putovanie. Dlho som okolo nejakého vandru nemal toľko peripetií, ale napokon všetko dobre dopadlo.

1. deň

Nýdek – Dzial – Chata Čantoryje – rozhľadňa na Veľkej Čantoryji – Park linowy Czantoria – Swiatowid – Chata Veľký Sošov

Z pôvodnej šesťčlennej partie z prvého vandru súhlasil s účasťou len Ivan... a ani ten sa napokon ráno vo vlaku nezjavil. Dostať sa z Bratislavy do Ustroňa hromadnou dopravou sa ukázalo ako nerealizovateľné, tak isto ako z Českého Tešína. Nedarilo sa mi zaistiť ubytovanie na druhý deň v Tešínskych Beskydách. Keď som všetko napokon zabezpečil, prišla neskutočne daždivá predpoveď počasia. Nuž ale vycestovali sme v piatok ráno s Igorom IC-ečkom do Žiliny a z nej Leo Expresom do Bystřice. Tu ma zastihol telefonát od Mivyho, ktorý cestoval zo Skalice cez Moravu, že mu ušiel osobák do Třinca, a tak sme napokon v Nýdeku vystúpili všetci traja z autobusu až po 11-tej hodine.

Aspoň vyšlo slniečko a do kopca sme sa hneď spotili. Stúpali sme cez lúky, z ktorých bol nádherný spätný výhľad na Nýdek a jeho okolie. Kráčali sme vlastne po Rytířske stezce. V lese sme sa na chvíľu pristavili pri studničke s lavičkami a náučnou tabuľou. O niečo vyššie sme odbočili k pamätnej tabuli J. Třanovského na skalnatom brale. Na tomto mieste sa v 17. storočí konali ilegálne bohoslužby prenasledovaných evanjelikov Tešínska.

Napokon sme po 1,5 h vyšli na hrebeň pri chate Čantoryje. Postavili ju v roku 1904 a v súčastnosti poskytuje len občerstvenie. Zasmiali sme sa nad hrdzavým gazíkom, ktorý parkoval na tráve s natiahnutými reťazami. Vždy pripravený!

Museli sme redukovať náš plán zísť po modrej do Ustroňa a od začiatku červenej na železničnej stanici sa po nej vrátiť na hrebeň. Jednoducho na to nebol čas.

Na hrebeni sa pohybovalo dosť ľudí a boli tam aj autá. Za 15 minút sme došli k 29 m vysokej rozhľadni na Veľkej Čantoryji. Je to najvýchodnejšia rozhľadňa ČR. Kúpili sme si za 35,- Kč vstupenku a po 118 kovových schodoch sme vystúpili na vyhliadkovú plošinu. Fúkal silný vietor, a tak sme okrem búnd natiahli aj čelenky. Dokonalý kruhový výhľad ale stál za to. Ustroň a jeho šíre okolie, na druhej strane Nýdek a pohraničné kopce okolo Jablunkova.

Zišli sme dolu a rozhodovali sme sa, či si niečo dáme v českom alebo v poľskom bufete. Vyhrali zloté, a tak sme si objednali grilovanú klobásu a herbatu (čaj), ktorú sme dochutili slivovicou z ruksaku.

Posilnení sme sa vybrali po červenej, ale zarozprávaní sme s prekvapením zastali na vrcholovej stanici sedačky z Ustroňa. Síce sme sem nechceli ísť, ale keď sme už došli, ešte raz sme sa kochali výhľadom na kúpeľné mestečko a domýšľali sa, kade sme to mali z neho stúpať na hrebeň.

Poradil som sa s tabletom a lesnou zvážnicou sme popod hrebeň došli k samote Swiatowid. Odtiaľto išla celkom slušná lesná cesta k ďalšej sedačke z mestečka Jawornik. Je tu nová chata, kde zatiaľ funguje len občerstvenie. Neďaleko je schronisko Soszow, kde sme mali objednané ubytovanie a polpenziu. Hoci bolo 16.00 h, chatár nám povedal, že ešte nemá upratané izby, a tak sme sa vybrali na čučoriedkové pivo k vleku.

Po drobnej chybe však všetko fungovalo k našej spokojnosti. Chatu postavili v roku 1932 a je presne taká, akú si človek predstavuje ako klasickú horskú chatu. V jedálni pri veľkej keramickej peci sme si vychutnali paradajkovú polievku a buchty s čučoriedkami. Bolo tu ešte zopár hostí, dokonca aj s malými deťmi. Posedeli sme, pokecali, ale pomerne skoro sme zaliezli na kute. Paplóny a nové larisové deky nás dostatočne hriali.

2. deň

Schronisko Soszow – Cieślar – Malý Stožek – Veľký Stožek – Kyčera/Kiczory – sedlo Groníček – Radvanov – Jablunkov – Bocanovice – Velká Louka – Chata Skalka

Zobudili sme sa do lejaku. Zišli sme do jedálne na naozaj bohaté raňajky, zaplatili za ubytovanie a polpenziu 53,- PZL, pobalili sa a čakali, kedy doprší. Do 9-tej som mal potvrdiť SMS-kou na Chatu Skalka, či prídeme. Optimisticky som napísal, že do 11-tej vyrazíme. Napokon sme po 10-tej hodine vyrazili len do drobného mrholenia a aj to napokon prestalo. Predsa nás ten hore má rád!

Po spevnenej lesnej ceste sa nám dobre kráčalo. Naľavo sa nám otvárali výhľady na kopce a údolie, z ktorých stúpali biele obláčiky. Tesne pred vrcholom Česlar (Cieślar) je na okraji lúky, pod stromami, voľne prístupný domček. Síce bez akéhokoľvek vybavenia, ale podlaha je vystlaná senom a strecha nepreteká. Dnu sa vyspí v suchu aj 10 ľudí.

Cestou sme klesli na lúky Malý Stožek (Stożek Mały). Je tu bufet aj ubytovanie v drevenici. K červenej sa pridala zelená značka. Vošli sme do lesa a začalo krátke, ale vcelku strmé stúpanie k Chate Stožek. To som bol pod nepremokavým oblečením celkom mokrý, a tak som sa vo vstupnej hale celkom prezliekol. Parťáci si zatiaľ dali vo veľkej jedálni rannú kávu. Ja zase čaj a jablčný koláč. Prišlo pár celkom mokrých turistov, bohvie odkiaľ išli.

My sme sa zdvihli a vykročili na Kyčeru (Kiczory). Lesná cesta skončila a išli sme kamenným chodníčkom v dosť slušnej hmle. Z hmly sa vynoril celkom zaujímavý skalnatý útvar. Nachádzali sme sa v PR Plenisko. Žiaľ, dohľadnosť bola naozaj snáď len 10 metrov, takže sme nič nevideli. Bol som vcelku rád, keď sme dorazili k smerovníku Kyčera (Kiczory). Sem sme došli 9. 6. 2017 z Čierneho pri Čadci, a tak sme sa mohli obrátiť a vrátiť sa na modrú značku, ktorá nás mala doviesť do Jablunkova.

Okrem krátkeho úseku je to vlastne široká lesná cesta nad údolím potoka Radvanov. Vo svahoch nad ňou sme našli pár hríbov, žiaľ, buď nejedlých alebo červavých. V sedle Groníček sme sa na skládke dreva naobedovali, lebo sme predtým zo zásob v ruksakoch ešte nič neodjedli.

Posilnení sme sa pobrali ďalej, lebo pred nami bol ešte kus cesty. Vyšlo nesmelo aj slnko spoza mrakov a bol priam ideálny deň na turistiku. Z lesa sme vyšli na lúky so samotami či chatami a napokon sme sa ocitli na asfaltke v obci Radvanov. Prešli sme ponad potok a došli na križovatku s hlavnou cestou cez Jablunkov. Dali sme sa doľava a na námestíčku s kostolom prudko doprava. Popri parku sme úzkym chodníčkom dorazili k železničnej trati, prešli sme cez ňu a po širokej asfaltke popod hlavný ťah na Slovensko sme došli do Bocanovic.

Smäd nás nasmeroval do penziónu U Maryny, kde mali skvelý tmavý horký ležák. Veľmi sa nám odtiaľ nechcelo, ale na Chatu Skalka to ešte stále bolo 10 km.

Po žltej značke, ktorá tu začínala, sme najprv išli snáď 1 km po železničnom násype. Keď sme vošli do lesa, ležala v ňom pri chodníku zdochnutá líška. O niečo ďalej je v lese pekný krmelec – senník, kde by sa dalo v suchu prespať.

Chodník popod železničnú trať prišiel k riečke Lomná, ponad ktorú sme prešli po moste a asfaltkou sme stúpali doprava zase k železnici. Keď sme ju už po tretíkrát prešli, ocitli sme sa konečne opäť mimo civilizácie a lesom sme stúpali na Malú Skalku. Na veľkej lúke sú zo štyri chalupy, studnička a posed. Lesáci cestu z lúky parádne rozbili a na tom kúsku cesty sme sa zašpinili viac než za celý deň. Okrem rozbitej cesty zostali ešte po nich tri pivové fľaše na pníku. Po srnkách asi ťažko.

Potešili sme sa, keď značka odbočila doľava. Jednak sme sa zbavili blata, jednak sa ukázali výhľady na Tešínske Beskydy. Čoskoro sme vyšli na starú asfaltku, ktorá nás doviedla k Chate Skalka, pred ktorou parkovalo snáď desať áut.

Chatu Skalka postavil v roku 1928 nemecký turistický spolok Beskidenverein. Po roku 1945 pripadla štátu a po rôznych zlomoch napokon KČT Beskydy. Krátko pred dokončením komplexnej rekonštrukcie, 7. 1. 1998 vyhorela. Vďaka úžasnému nadšeniu širokej turistickej verejnosti ju postavili nanovo a v roku 2002 bola skolaudovaná.

Zložili sme sa na izbe s tromi dvojposchodovými posteľami, vysprchovali, dali sušiť na sušiaky na chodbe mokré veci a zišli sme do jedálne. Chatár nám odporučil Myslivecký bigos. Dostali sme kopcovito naplnený tanier tromi druhmi mäsa, mäkučký chlebík a socialistickú červenú limonádu. No mňamka! Sedeli sme, zažívali a prezerali si pritom fotky Evy Mencerové z Etiópie, ktoré boli nainštalované po stene celej jedálne.

Nebolo ešte ani deväť hodín a boli sme v posteliach. Asi sme spravili dobre, lebo chatou nocou do pol tretej otriasala diskotéka. Ešteže sme mali v ušiach špunty!

3. deň

Chata Skalka – Chata Severka – odbočka na Kamennú chatu – Medvedia skala – Chata Dolina – Raková, Korcháňovci

Zobudili sme sa do lejaku, a tak z plánovanej trasy do Čadce sme museli upustiť. Napodiv mladý personál po diskotéke bol schopný nám spraviť na 7.30 h raňajky, takže sme po ôsmej hodine mohli vyraziť domov.

K slovu prišli nepremokavé obaly ruksakov a pončá. Išli sme vlastne po starej asfaltke, a tak nebol problém s blatom. Keď červená odbočovala doprava ku Kamennej chate, pokračovali sme rovno neznačene po asfaltke. Keď pre zmenu išla doľava, my sme išli rovno chodníkom k Medvedej skale. Neďaleko od nej je krásna kaplnka sv. Huberta. To sme boli na Slovensku a po modrej značke sme lesom došli ku Chate Dolina. Zdá sa, že od socializmu do nej nikto neinvestoval ani cent.

Pršalo vytrvalo, a tak sme boli radi, keď sa zjavili pod nami domy osady Korcháňovci, patriacej pod obec Raková. V kostole bola omša a nám bolo jasné, že autobus pôjde až po jej skončení. A naozaj. Po desiatej hodine naštartoval a odviezol nás na železničnú stanicu v Rakovej. Vlak prišiel skoro v zápätí a z neho sme v Čadci len preskočili na osobák a v Žiline na rýchlik.

Záver

Napokon vander v novom zložení dopadol celkom dobre a už sa teším, že o rok budem pokračovať v spoznávaní Hlavnej beskydskej magistrály (Główny Szlak Beskidzki) od Oravskej Polhory po Červený Kláštor.

Užitočné odkazy

Diskusia
GSB: Nýdek – Kiczory – Korcháňovci 22/10/17 20:09 7 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Hodice – Drosendorf - záver KPG Po šiestich mesiacoch od vykročenia zo Sekúl a po šiestich jednodňových túrach ocitol som sa pri prameni Moravskej Dyje. Že tu so mnou po vyše štyroch rokoch, čo nemohla chodiť na turistiku pre starostlivosť o matku, stála aj moja žena, umocňovalo pocit radosti. Opäť som si nielen dokázal vysnívať nejaký projekt, ale ho aj celkom zdarne dotiahnuť do realizácie. Ako centrum som na tri noci vybavil ubytovanie v Dačiciach a samozrejme v hoteli Dyje na brehu Moravskej Dyje. 09/10/18 Miroslav Svítek Česko, Rakúsko
Túra Podhradí nad Dyjí – Čížov 6. etapa KPG Ani priam tropické horúčavy ma neodradili od pokračovania môjho putovania popri Dyji. Nemám rád túry, kde človek tŕpne, či dobehne na jediný možný spoj a na tejto túre som mal tri také možnosti. Komplikovala to ešte rekonštrukcia železničnej trate medzi Břeclavou a Znojmom, kde som sa obával zdržania pre prekládku bicyklov medzi autobusom a vlakom. Ale buď ma má niekto hore rád, alebo som si to len tak fantasticky naplánoval a dodržal itinerár. 18/09/18 Miroslav Svítek Česko
Prístrešok Jakubianka na Hniezdnej polianke Po rokoch som sa opäť dostal do Levočských vrchov, a to na viac dní. Na rozdiel od poslednej návštevy už nie sú Vojenskými lesmi a bol som napokon milo prekvapený, že ani neboli holorubom, ako presakovali informácie. Hoci tu na oficiálne ubytovanie nie je ani jedna chata, my sme s partiou bývali v chate Vinná, našiel som tu zopár možností na prenocovanie pod strechou pre tulákov. 25/08/18 Miroslav Svítek Levočské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Turistické topánky Asolo Fandango DUO GV Celokožené nepremokavé turistické topánky sú svätým grálom tradičnej turistiky. Celokožená konštrukcia s minimom švov sa spája s trvácnosťou a odolnosťou. Jednak nikto nemá chuť pravidelne míňať peniaze na nové topánky a jednak sa málokomu chce lúčiť so svojimi dlhými túrami vytvarovanými pohodlnými bačkorkami. Preto výrobcovia tento prístup aplikujú takmer v každej kategórii turistickej obuvi. Asolo Fandango GV je zástupca tohto prístupu v kategórii B. dnes Ľubomír Mäkký Obutie
Túra Rakúsko - roklina Groppensteinschlucht Keď som si plánovala výlet na Groβglockner Hochalpenstraβe s prenocovaním v Spittal an der Drau, rozmýšľala som, čo s nedeľou. Zo Spittalu som chcela vyraziť ráno, ale bola by škoda nevyužiť čas a nevidieť v oblasti niečo pekné. Predsa len je to na jednodňový výlet z Bratislavy ďaleko. Goldeck a Raggaschlucht sme absolvovali pred pár rokmi cestou do Chorvátska. Ostala nám tu ale ešte jedna roklina, do ktorej sme sa z časových dôvodov nedostali - Groppensteinschlucht. včera Martina Haratíková Svet
Rozhovor Rastie spoločenská objednávka pre ochranu prírody Študoval biológiu, v minulosti pôsobil v Greenpeace, ActionAid, Four Paws a aktuálne je na voľnej nohe ako konzultant pre environmentálne kampane. Je spoluzakladateľom strany Progresívne Slovensko a člen jej predsedníctva. Rozprávali sme sa s ním o dôvodoch vstupu do politiky, čo by v nej chcel dokázať v oblasti životného prostredia, čo si myslí o aktuálnom stave ochrany prírody a aké je v nej miesto pre outdoorové aktivity. Martin Hojsík. 19/11/18 Ľubomír Mäkký Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
GSB: Nýdek – Kiczory – Korcháňovci 22/10/17 20:09 7 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Česká republika, Poľsko a Slovensko: Západné Beskydy (Slezské a Tešínske Beskydy)

 • Počet dní
  • 3

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 995 m n. m.

  • min: 383 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2304 m

  • klesanie: 2207 m

 • Vzdialenosť
  • 49 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 15.09.2017

 • Štart trasy
  • šírka: 49.5169 ° SŠ
   dĺžka: 18.7166 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.48005 ° SŠ
   dĺžka: 18.69261 ° VD
   » Mapa

 • 1. nocľah
  • šírka: 49.63511 ° SŠ
   dĺžka: 18.81299 ° VD
   » Mapa

 • 2. nocľah
  • šírka: 49.51651 ° SŠ
   dĺžka: 18.71639 ° VD
   » Mapa

 • Nocovanie
  • Chata Sošov, Chata Skalka

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Třinec (vlak, bus)/Bystřice (vlak, bus) - Nýdek (bus)
   Korcháňovci (bus) - Raková (vlak, bus) - Čadca (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.87 (0.29)