Túra

GSB: Nýdek – Kiczory – Korcháňovci

16.10.17
Keď som po návrate z päťdňového putovania po trase Čierne pri Čadci – Kiczory – Markowe Szczawiny – Oravská Polhora zistil, že sme išli od Kiczory vlastne Glówny Szlak Beskidzki (GSB, slovensky Hlavná beskydská magistrála), ktorý ide v dĺžke 498 km od Ustrona po Wolosate, zatúžil som trasu prejsť celú. Samozrejme, po častiach, a tak som na tri dni voľna v septembri naplánoval ďalšie putovanie. Dlho som okolo nejakého vandru nemal toľko peripetií, ale napokon všetko dobre dopadlo.

1. deň

Nýdek – Dzial – Chata Čantoryje – rozhľadňa na Veľkej Čantoryji – Park linowy Czantoria – Swiatowid – Chata Veľký Sošov

Z pôvodnej šesťčlennej partie z prvého vandru súhlasil s účasťou len Ivan... a ani ten sa napokon ráno vo vlaku nezjavil. Dostať sa z Bratislavy do Ustroňa hromadnou dopravou sa ukázalo ako nerealizovateľné, tak isto ako z Českého Tešína. Nedarilo sa mi zaistiť ubytovanie na druhý deň v Tešínskych Beskydách. Keď som všetko napokon zabezpečil, prišla neskutočne daždivá predpoveď počasia. Nuž ale vycestovali sme v piatok ráno s Igorom IC-ečkom do Žiliny a z nej Leo Expresom do Bystřice. Tu ma zastihol telefonát od Mivyho, ktorý cestoval zo Skalice cez Moravu, že mu ušiel osobák do Třinca, a tak sme napokon v Nýdeku vystúpili všetci traja z autobusu až po 11-tej hodine.

Aspoň vyšlo slniečko a do kopca sme sa hneď spotili. Stúpali sme cez lúky, z ktorých bol nádherný spätný výhľad na Nýdek a jeho okolie. Kráčali sme vlastne po Rytířske stezce. V lese sme sa na chvíľu pristavili pri studničke s lavičkami a náučnou tabuľou. O niečo vyššie sme odbočili k pamätnej tabuli J. Třanovského na skalnatom brale. Na tomto mieste sa v 17. storočí konali ilegálne bohoslužby prenasledovaných evanjelikov Tešínska.

Napokon sme po 1,5 h vyšli na hrebeň pri chate Čantoryje. Postavili ju v roku 1904 a v súčastnosti poskytuje len občerstvenie. Zasmiali sme sa nad hrdzavým gazíkom, ktorý parkoval na tráve s natiahnutými reťazami. Vždy pripravený!

Museli sme redukovať náš plán zísť po modrej do Ustroňa a od začiatku červenej na železničnej stanici sa po nej vrátiť na hrebeň. Jednoducho na to nebol čas.

Na hrebeni sa pohybovalo dosť ľudí a boli tam aj autá. Za 15 minút sme došli k 29 m vysokej rozhľadni na Veľkej Čantoryji. Je to najvýchodnejšia rozhľadňa ČR. Kúpili sme si za 35,- Kč vstupenku a po 118 kovových schodoch sme vystúpili na vyhliadkovú plošinu. Fúkal silný vietor, a tak sme okrem búnd natiahli aj čelenky. Dokonalý kruhový výhľad ale stál za to. Ustroň a jeho šíre okolie, na druhej strane Nýdek a pohraničné kopce okolo Jablunkova.

Zišli sme dolu a rozhodovali sme sa, či si niečo dáme v českom alebo v poľskom bufete. Vyhrali zloté, a tak sme si objednali grilovanú klobásu a herbatu (čaj), ktorú sme dochutili slivovicou z ruksaku.

Posilnení sme sa vybrali po červenej, ale zarozprávaní sme s prekvapením zastali na vrcholovej stanici sedačky z Ustroňa. Síce sme sem nechceli ísť, ale keď sme už došli, ešte raz sme sa kochali výhľadom na kúpeľné mestečko a domýšľali sa, kade sme to mali z neho stúpať na hrebeň.

Poradil som sa s tabletom a lesnou zvážnicou sme popod hrebeň došli k samote Swiatowid. Odtiaľto išla celkom slušná lesná cesta k ďalšej sedačke z mestečka Jawornik. Je tu nová chata, kde zatiaľ funguje len občerstvenie. Neďaleko je schronisko Soszow, kde sme mali objednané ubytovanie a polpenziu. Hoci bolo 16.00 h, chatár nám povedal, že ešte nemá upratané izby, a tak sme sa vybrali na čučoriedkové pivo k vleku.

Po drobnej chybe však všetko fungovalo k našej spokojnosti. Chatu postavili v roku 1932 a je presne taká, akú si človek predstavuje ako klasickú horskú chatu. V jedálni pri veľkej keramickej peci sme si vychutnali paradajkovú polievku a buchty s čučoriedkami. Bolo tu ešte zopár hostí, dokonca aj s malými deťmi. Posedeli sme, pokecali, ale pomerne skoro sme zaliezli na kute. Paplóny a nové larisové deky nás dostatočne hriali.

2. deň

Schronisko Soszow – Cieślar – Malý Stožek – Veľký Stožek – Kyčera/Kiczory – sedlo Groníček – Radvanov – Jablunkov – Bocanovice – Velká Louka – Chata Skalka

Zobudili sme sa do lejaku. Zišli sme do jedálne na naozaj bohaté raňajky, zaplatili za ubytovanie a polpenziu 53,- PZL, pobalili sa a čakali, kedy doprší. Do 9-tej som mal potvrdiť SMS-kou na Chatu Skalka, či prídeme. Optimisticky som napísal, že do 11-tej vyrazíme. Napokon sme po 10-tej hodine vyrazili len do drobného mrholenia a aj to napokon prestalo. Predsa nás ten hore má rád!

Po spevnenej lesnej ceste sa nám dobre kráčalo. Naľavo sa nám otvárali výhľady na kopce a údolie, z ktorých stúpali biele obláčiky. Tesne pred vrcholom Česlar (Cieślar) je na okraji lúky, pod stromami, voľne prístupný domček. Síce bez akéhokoľvek vybavenia, ale podlaha je vystlaná senom a strecha nepreteká. Dnu sa vyspí v suchu aj 10 ľudí.

Cestou sme klesli na lúky Malý Stožek (Stożek Mały). Je tu bufet aj ubytovanie v drevenici. K červenej sa pridala zelená značka. Vošli sme do lesa a začalo krátke, ale vcelku strmé stúpanie k Chate Stožek. To som bol pod nepremokavým oblečením celkom mokrý, a tak som sa vo vstupnej hale celkom prezliekol. Parťáci si zatiaľ dali vo veľkej jedálni rannú kávu. Ja zase čaj a jablčný koláč. Prišlo pár celkom mokrých turistov, bohvie odkiaľ išli.

My sme sa zdvihli a vykročili na Kyčeru (Kiczory). Lesná cesta skončila a išli sme kamenným chodníčkom v dosť slušnej hmle. Z hmly sa vynoril celkom zaujímavý skalnatý útvar. Nachádzali sme sa v PR Plenisko. Žiaľ, dohľadnosť bola naozaj snáď len 10 metrov, takže sme nič nevideli. Bol som vcelku rád, keď sme dorazili k smerovníku Kyčera (Kiczory). Sem sme došli 9. 6. 2017 z Čierneho pri Čadci, a tak sme sa mohli obrátiť a vrátiť sa na modrú značku, ktorá nás mala doviesť do Jablunkova.

Okrem krátkeho úseku je to vlastne široká lesná cesta nad údolím potoka Radvanov. Vo svahoch nad ňou sme našli pár hríbov, žiaľ, buď nejedlých alebo červavých. V sedle Groníček sme sa na skládke dreva naobedovali, lebo sme predtým zo zásob v ruksakoch ešte nič neodjedli.

Posilnení sme sa pobrali ďalej, lebo pred nami bol ešte kus cesty. Vyšlo nesmelo aj slnko spoza mrakov a bol priam ideálny deň na turistiku. Z lesa sme vyšli na lúky so samotami či chatami a napokon sme sa ocitli na asfaltke v obci Radvanov. Prešli sme ponad potok a došli na križovatku s hlavnou cestou cez Jablunkov. Dali sme sa doľava a na námestíčku s kostolom prudko doprava. Popri parku sme úzkym chodníčkom dorazili k železničnej trati, prešli sme cez ňu a po širokej asfaltke popod hlavný ťah na Slovensko sme došli do Bocanovic.

Smäd nás nasmeroval do penziónu U Maryny, kde mali skvelý tmavý horký ležák. Veľmi sa nám odtiaľ nechcelo, ale na Chatu Skalka to ešte stále bolo 10 km.

Po žltej značke, ktorá tu začínala, sme najprv išli snáď 1 km po železničnom násype. Keď sme vošli do lesa, ležala v ňom pri chodníku zdochnutá líška. O niečo ďalej je v lese pekný krmelec – senník, kde by sa dalo v suchu prespať.

Chodník popod železničnú trať prišiel k riečke Lomná, ponad ktorú sme prešli po moste a asfaltkou sme stúpali doprava zase k železnici. Keď sme ju už po tretíkrát prešli, ocitli sme sa konečne opäť mimo civilizácie a lesom sme stúpali na Malú Skalku. Na veľkej lúke sú zo štyri chalupy, studnička a posed. Lesáci cestu z lúky parádne rozbili a na tom kúsku cesty sme sa zašpinili viac než za celý deň. Okrem rozbitej cesty zostali ešte po nich tri pivové fľaše na pníku. Po srnkách asi ťažko.

Potešili sme sa, keď značka odbočila doľava. Jednak sme sa zbavili blata, jednak sa ukázali výhľady na Tešínske Beskydy. Čoskoro sme vyšli na starú asfaltku, ktorá nás doviedla k Chate Skalka, pred ktorou parkovalo snáď desať áut.

Chatu Skalka postavil v roku 1928 nemecký turistický spolok Beskidenverein. Po roku 1945 pripadla štátu a po rôznych zlomoch napokon KČT Beskydy. Krátko pred dokončením komplexnej rekonštrukcie, 7. 1. 1998 vyhorela. Vďaka úžasnému nadšeniu širokej turistickej verejnosti ju postavili nanovo a v roku 2002 bola skolaudovaná.

Zložili sme sa na izbe s tromi dvojposchodovými posteľami, vysprchovali, dali sušiť na sušiaky na chodbe mokré veci a zišli sme do jedálne. Chatár nám odporučil Myslivecký bigos. Dostali sme kopcovito naplnený tanier tromi druhmi mäsa, mäkučký chlebík a socialistickú červenú limonádu. No mňamka! Sedeli sme, zažívali a prezerali si pritom fotky Evy Mencerové z Etiópie, ktoré boli nainštalované po stene celej jedálne.

Nebolo ešte ani deväť hodín a boli sme v posteliach. Asi sme spravili dobre, lebo chatou nocou do pol tretej otriasala diskotéka. Ešteže sme mali v ušiach špunty!

3. deň

Chata Skalka – Chata Severka – odbočka na Kamennú chatu – Medvedia skala – Chata Dolina – Raková, Korcháňovci

Zobudili sme sa do lejaku, a tak z plánovanej trasy do Čadce sme museli upustiť. Napodiv mladý personál po diskotéke bol schopný nám spraviť na 7.30 h raňajky, takže sme po ôsmej hodine mohli vyraziť domov.

K slovu prišli nepremokavé obaly ruksakov a pončá. Išli sme vlastne po starej asfaltke, a tak nebol problém s blatom. Keď červená odbočovala doprava ku Kamennej chate, pokračovali sme rovno neznačene po asfaltke. Keď pre zmenu išla doľava, my sme išli rovno chodníkom k Medvedej skale. Neďaleko od nej je krásna kaplnka sv. Huberta. To sme boli na Slovensku a po modrej značke sme lesom došli ku Chate Dolina. Zdá sa, že od socializmu do nej nikto neinvestoval ani cent.

Pršalo vytrvalo, a tak sme boli radi, keď sa zjavili pod nami domy osady Korcháňovci, patriacej pod obec Raková. V kostole bola omša a nám bolo jasné, že autobus pôjde až po jej skončení. A naozaj. Po desiatej hodine naštartoval a odviezol nás na železničnú stanicu v Rakovej. Vlak prišiel skoro v zápätí a z neho sme v Čadci len preskočili na osobák a v Žiline na rýchlik.

Záver

Napokon vander v novom zložení dopadol celkom dobre a už sa teším, že o rok budem pokračovať v spoznávaní Hlavnej beskydskej magistrály (Główny Szlak Beskidzki) od Oravskej Polhory po Červený Kláštor.

Užitočné odkazy

Fórum 7 príspevkov
GSB: Nýdek – Kiczory – Korcháňovci 22/10/17 20:09 7 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra GSB: Bacówka w Bartnem – Nowa Wieś Večer sme si s Borisom preprali nejaké veci, no hoci sme ich na paličkách vystrčili z okna von, ráno vôbec neboli suché. Chatár sa ponáhľal k lekárovi, a tak sme museli do ôsmej opustiť chatu. Raňajky o siedmej vôbec neboli na škodu. Parťáci si dali praženicu a dostali ju vcelku na jednej panvici. Ja som chcel klobásu, no večer sme všetky zjedli, a tak boli párky. Deň sa ukazoval byť opäť slnečný, tak sme vykročili na náš piaty deň putovania po Beskydskej magistrále (GSB) ovešaní neuschnutým prádlom. 21/07/19 Miroslav Svítek Nízke Beskydy, Poľsko
Túra GSB: Jaworzyna Krynicka – Bacówka w Bartnem Po úžasnej večeri sme strávili skoro hodinu nad papierovými mapami a rozoberali, kade zajtra pôjdeme. Čakala nás najdlhšia etapa nášho šesťdenného putovania a vzhľadom na horúčavy sme nechceli kráčať ani o meter viac. Pelé neverí elektronickým mapám, a tak všetko preveroval na papierových. Ale napokon vybrali časovo najkratšiu a presne takú, ako som naplánoval. Čiže od chaty po zelenej. Dnes dáme červenej GSB zbohom. 14/07/19 Miroslav Svítek Nízke Beskydy, Ľubovnianska vrchovina, +
Túra GSB: Krościenko nad Dunajcem – Schronisko Jaworzyna Po štvrtýkrát sa vyberám po Hlavnej beskydskej magistrále (GSB). Naplánovať si trasu z bodu, kde sme skončili pred rokom k bodu, odkiaľ sa dá relatívne ľahko vrátiť na Slovensko, nebol problém. Problémom sa ukázalo ako sa dostať čo najrýchlejšie z Bratislavy do Krościenka, z Nowa Wieś do Bratislavy a zohnať na trase ubytovanie. Striedavo intenzívne som na tom pracoval od októbra 2018 a nebyť kamarátky Beaty z Poľska, tak si tak spokojne 7. 6. 2019 piati do vlaku po práci asi nesadneme. Parťák, kvôli ktorého účasti na Trnavskej stovke sme to o týždeň odložili, ležal doma na antibiotikách. Takže po tretíkrát s partiou ideme šiesti, ale do vlaku len piati! 07/07/19 Miroslav Svítek Ľubovnianska vrchovina, Poľsko
Najnovšie články na titulke
 
Túra Veľkofatranská magistrála (stretnutie s medveďom) Na Veľkofatranskú magistrálu som sa chcel vydať už od konca jari. Čakal som však na to, kým zmizne posledný sneh z hrebeňa. Koncom apríla som z okna vlaku videl, že na hrebeni je už len pár fľakov snehu, a tak som hneď celý natešený začal vyberať termín, kedy sa tam vyberiem. Rázny škrt cez rozpočet mi urobilo upršané májové počasie, a tak sa sem nakoniec dostávam až v prvom letnom mesiaci jún. dnes Pavel Forgáč Veľká Fatra a Choč
Útulňa Žliabok Počas túry v okolí Loviec som bol pod sedlom Rakyta príjemne prekvapený skromnou, ale napriek tomu takmer ideálnou útulňou. Pre turistov, prechádzajúcich hlavným hrebeňom Tribeča, sa takto ponúka možnosť prespať pod strechou, v krásnom prostredí, navyše hneď pri vodnom zdroji. včera Pavol Timko Tribeč
Túra Veľké Hincovo pleso zo Štrbského Plesa Malebnosť Vysokých Tatier ma vždy svojím spôsobom priťahovala, ale aj napriek tomu som v nich nejako nenašiel záľubu. Ako turista by som ich chcel aspoň čiastočne spoznať a oboznámiť sa z ich chatami, plesami a možno aj s vrcholmi niektorých štítov. 13/09/19 Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
GSB: Nýdek – Kiczory – Korcháňovci 22/10/17 20:09 7 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Česká republika, Poľsko a Slovensko: Západné Beskydy (Slezské a Tešínske Beskydy)

 • Počet dní
  • 3

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 995 m n. m.

  • min: 383 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2304 m

  • klesanie: 2207 m

 • Vzdialenosť
  • 49 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 15.09.2017

 • Štart trasy
  • šírka: 49.5169 ° SŠ
   dĺžka: 18.7166 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.48005 ° SŠ
   dĺžka: 18.69261 ° VD
   » Mapa

 • 1. nocľah
  • šírka: 49.63511 ° SŠ
   dĺžka: 18.81299 ° VD
   » Mapa

 • 2. nocľah
  • šírka: 49.51651 ° SŠ
   dĺžka: 18.71639 ° VD
   » Mapa

 • Nocovanie
  • Chata Sošov, Chata Skalka

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Třinec (vlak, bus)/Bystřice (vlak, bus) - Nýdek (bus)
   Korcháňovci (bus) - Raková (vlak, bus) - Čadca (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.18 (0.38)