Test

Čelovka Streamlight Enduro

31.05.07
Po dlhšom čase sa mi opäť dostala do rúk čelovka od pomerne neznámeho výrobcu Streamlight. Ide o svietidlo z kategórie drobcov, no dosvit má veľmi slušný vďaka High-Flux LED dióde. Daňou je však väčší hlad po energii, dve mikrotužkové batérie spotrebuje za 6 až 24 hodín svietenia.

Dizajn a vyhotovenie

Dizajnom čelovka neohúri. Je na tom v tomto smere úplne rovnako ako predchádzajúci testovaný model. Obal pôsobí odolne, mierne priesvitný čierny plast je veľmi tuhý. Sklo z polykarbonátu je zapustené v ochrannom pogumovanom závite, ktorým sa dolaďuje rozptyl svetelného kužeľa. Rozbitie či poškrabanie skla by preto tejto čelovke hroziť nemalo. Vodeodolnosť zabezpečujú tesnenia v dvoch miestach - otvor pre výmenu batérii a závit so sklom. Výrobca garantuje, že čelovka musí vydržať hodinový ponor v hĺbke jedného metra, čo postačuje na použitie za dažďa.

Čo musím jednoznačne vyzdvihnúť, je to, že na napájanie postačia dve mikrotužkové batérie (typ AAA). Keďže tieto batérie sa zvyknú predávať v balení po 2 alebo 4 kusoch, je príjemné, že neostáva jedna baterka na ocot (pri bežnom štandarde napájať troma batériami). Pozitívom je aj menšia hmotnosť, no výdrž čelovky je kratšia - čo je však skôr dôsledok použitia High-Flux LED diódy.

Mierne problematický je uzáver batérii - ľahko sa stane, že nezacvakne tak, ako treba. Pri zatváraní treba preto dávať pozor a privyknúť na jeho neštadardné ovládanie. Netreba sa však báť poškodenia plastu, nezlomí sa.

Pri tejto veľkosti a hlavne hmotnosti je zaujímavé, že čelovka nie je vybavená iba obvodovým elastickým popruhom, ale aj temenným. Dosiahnutá stabilita pri nosení je tak veľmi vysoká.

Zapínacie tlačidlo je dostatočne tuhé - nestalo sa mi, že by sa čelovka sama v batohu rozsvietila. K dispozícii sú iba dve voľby: plný výkon (batérie vydržia 6 hodín) a štvrtinový výkon (24 hodín). Chýba blikanie.

Skúsenosti z nosenia

Ako už bolo spomenuté vyššie, čelovka veľmi dobre drží na hlave. Dosvit je vďaka silnej dióde na LED čelovku veľmi slušný, pomáha tomu aj tvar odrazovej paraboly. Ako vidieť aj z posledného obrázka, väčšina svetla je zameraná v úzkom lúči a len malá časť je rozptýlená do strán. Pre malý rozmer predného skla a pomerne hlboko posadenej dióde je uhlové pokrytie menšie, ako sme pri malých LED čelovkách zvyknutí.

Na čelovke mi asi najviac chýba jedna malá obyčajná LED diódia, ktorá by slúžila na použitie napr. v stane, alebo pri čítaní mapy. Silná dióda aj pri slabšom móde totiž svieti príliš. Ak by bola umiestnená v hornej časti paraboly, bolo by aj uhlové pokrytie širšie.

Záver

Enduro je odolná čelovka s veľmi ďalekým dosvitom s nízkou hmotnosťou a stačí jej na 6 - 24 hodín svietenia dvojica AAA batérii. Komu neprekáža nie príliš široký uhol pokrytia a blikačka tiež nepatrí medzi nutnosti, bude s touto čelovkou určite spokojný. Navyše aj cena je priaznivá.

Fórum 3 príspevky
Čelovka Streamlight Enduro 12/07/07 09:55 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Podcast Kungsleden – turistika vo švédskom Laponsku Kungsleden je diaľková turistická trasa vo švédskom Laponsku. V 15. epizóde HIKING podcastu sa rozprávajú Ľubo s Palim o zážitoch z tejto trasy na sklonku tamojšej jesene. Reč bude o tom, aká je v severnom Švédsku príroda, ako sa tam turistika líši od nórskych Lofotov, aké sú turistické chodníky, značenie, horské chaty a s akými nástrahami sa museli vysporiadať. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Extra Aký bol rok 2019 – návštevnosť a najlepšie články Na konci kalendárneho roka je dobrá príležitosť obzrieť sa, ako vyzeral rok 2019 na stránkach nášho magazínu. Môžeme sa pochváliť, že naša návštevnosť opäť stúpla. Tradične aktívni autori nám aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Viac sme sa venovali témam ochrany prírody, keďže zachovaná príroda je okrem iných dôležitých dôvodov pre turistov nepostrádateľná aj z hľadiska vykonávania nášho koníčka. Pozrieme sa na najčítanejšie články tohto roka a pridávame tipy aj na ďalšie, ktoré ste možno prehliadli, ale stoja za prečítanie. A na záver nazrieme do najdiskutovanejším tém v našom fóre. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Podcast Lofoty: Voda bola úplne všade, aj tam kde sme nechceli Či ide o Aljašku alebo Škandináviu, na severských destináciách fasicuje veľkosť krajiny a počas túr odľahlosť od civilizácie v porovnaní so slovenskými horami, či Alpami. V 13. epizóde HIKING podcastu sa rozprávame o Nórsku, ktoré k severskej odľahlosti pridáva ďalší rozmer – more. Reč je konkrétne o trekkingu na Lofotoch a hosťami sú Kika Miholeková s Palim Olejníkom, ktorí boli na týchto ostrovoch začiatkom septembra tohto roka. 12/12/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž 500 km od Slovenska a predsa doma Kedysi to bola jedna krajina. Lenže je to už 300 rokov, čo naši krajania odišli z "Horných Uhier" na tzv. "Dolnú zem", na juh Uhorska. Dnes žijú v kraji Vojvodina na severe Srbska, ale tiež v Chorvátsku, Maďarsku a priľahlom cípe Rumunska. Dolnozemskí Slováci, ktorí tri storočia obývajú šíre roviny Veľkej dunajskej nížiny (Alföld). Že to nie je len pár vymierajúcich dediniek sa dozviete. dnes Tomáš Trstenský Svet
Túra Cez Malé Pieniny (sedlo Vabec – Červený Kláštor) Pieniny sú síce maličkým národným parkom, ale svojou rozmanitosťou sú stále oblasťou, kam sa rád vraciam. Zvlášť som si obľúbil a často navštevujem lokalitu blízko sedla Rozdiel nad Litmanovou. A pri voľbe dvojdňovej turistiky padla opäť voľba na túto oblasť s plánom, že noc strávime práve v tomto sedle. včera Stanislav Ďurica Pieniny
Túra Z Jablunkovského k Vlárskemu priesmyku (1) Aj keď som už niečo v živote prešiel, jedna časť Slovenska mi bola úplne neznáma. Severozápadné pohraničie Slovenska. Po jednom náhodnom zbere čučoriedok v oblasti Stratenca ma hrebeň Javorníkov chytil za srdce. Taký pekný kraj a pre mňa bez preháňania Terra incognita. Musím s tým niečo vykonať. Pomaly sa rodil plán na prechod pohraničných hôr z oblasti Beskýd Javorníkmi k Bielym Karpatom jedným vrzom. 18/01/20 Vladimír Mikuš Javorníky, Západné Beskydy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Čelovka Streamlight Enduro 12/07/07 09:55 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Streamlight
 • Model
  • Enduro
 • Typ
  • trojsezónna čelovka s High-Flux LED diódou
 • Hmotnosť
  • 78 g
 • Páči sa mi
  • nízka hmotnosť, malé rozmery, stabilita, ďaleký dosvit, stačia 2 batérie, tuhý vypínač
 • Nepáči sa mi
  • nemá nízkovýkonovú LED pre čítanie, chýba režim blikania, horšia na malé vzdialenosti
 • Infocena
  • 22.90 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.69 (0.15)