Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Extra Dve veže

Zalesnené horské chrbty nižších polôh často bránia rozhľadom. Už v minulosti ľudia na nich stavali pozorovateľne či strážne hrady, aby mohli včas spozorovať blížiace sa nebezpečenstvo. S rozmachom turizmu sa začali budovať vyhliadkové veže – rozhľadne. Z vtáčej perspektívy sa môžeme pozrieť aj z rozhľadne a opusteného vysielača na slovensko-českej hranici. Obe veže od seba delí vzdušnou čiarou len deväť kilometrov.

Veľký Lopeník (911 m)

Vrch leží na slovensko-moravskom pomedzí medzi obcami Lopeník (ČR) a Nová Bošáca (SR). Rozhľadňa drevenej trámovej konštrukcie na kamennom základe bola sprístupnená v lete roku 2005 na mieste pôvodnej rozhľadne, ktorá doslúžila v roku 1972. Výška vyhliadkovej plošiny od zeme je 20 m. Rozhľadňa je otvorená denne okrem pondelka od mája do októbra v čase od 10:00 do 17:00. Počas krajšieho počasia a zvýšenej návštevnosti je obsluha prítomná až do 18:00. V kamennej, spodnej časti je pokladňa, kde si za 20 Kč/ 20Sk môžete zakúpiť vstupenku. Vedľa je priestor, kde sa dajú odložiť batohy. V pokladni je k dispozícii aj pamätná pečiatka, zakúpiť možno pohľadnice, brožúrky a mapu oblasti.

Výhľad z Veľkého Lopeníka je kruhový. V čase našej májovej návštevy bola značná vlhkosť vzduchu, takže rozhľad bol limitovaný. V blízkosti možno zhliadnuť od SV v smere hodinových ručičiek Mikulčin vrch, Vyškovec, moravské kopanice Vápenice, Bošácku dolinu, Lieskovskú dolinu, masív Veľkej Javoriny až po Dolňácko. Na horizonte v rovnakom poradí sa rozkladá Vizovická vrchovina, bradlová časť Bielych Karpát, Strážovské vrchy, Považský Inovec. Za dobrého počasia nemôže byť problém dovidieť do Beskýd či Malej Fatry.

Samotný plochý, odlesnený vrchol poskytuje len obmedzené výhľady na sever. Je tu množstvo lavičiek a malý altánok, ktoré slúžia spoločným výstupom Čechov a Slovákov. Mimochodom, rozhľadňa nesie motto: „Symbol priateľstva Čechov a Slovákov“. Z vrcholu je odbočka k prameňu pitnej vody, žiaľ poskytnúť info o jeho stave nemôžem. Cez vrch prechádza na českej strane náučný chodník Lopeník.

Ako sa tam dostať: Z moravskej strany je to najbližšie z obce Lopeník, ktorá rozhľadňu prevádzkuje (žltá). Takmer súbežne vedie chodník z Mikulčinho vrchu (zelená). Nenáročný výstup zaberie niečo vyše hodiny. Zo slovenskej strany sa na rozhľadňu putuje z Novej Bošácej. Výstup po modrej značke zaberie asi dve hodiny vďaka značnému prevýšeniu 611 m.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Jelenec (925 m)

Vrchom Jelenec začína horský masív Veľkej Javoriny nad moravskou obcou Strání – časť Květná a nad slovenským, vlastne Moravským Lieskovým. Na zalesnenom vrchole sa nachádzajú pozostatky bývalého vojenského vysielača. O jeho histórii sa mi žiaľ nepodarilo zistiť nič. Je tu zrub s plechovou strechou, ktorý by mohol poslúžiť dobrodružným povahám na bivak. Okrem zrubu sa tu nachádzajú základy či múry dvoch ďalších zaniknutých budov a obďaleč torzo latríny. Kvôli týmto pamiatkam by návšteva nestála za reč. Záujem však púta oceľová, montovano-zváraná veža vysielača. Výška vrchnej plošiny je vo výške asi 30 m. Výstup je trochu náročnejší, rebríkom s bezpečnostným košom sa postupne prechádza na jednotlivé medziposchodia. Masívnu konštrukciu zatiaľ hrdza nedokázala vážnejšie nahlodať. Rebrík je od návštevníkov vyhladený, takže poranenie hrdzou nehrozí. Raritou sú ďalšie dva rebríky bez bezpečnostných košov, ktoré idú neprerušovane hore – ich priečky nie sú z kruhového profilu, ale z pásoviny. Paže bolia už pri výstupe zabezpečeným rebríkom, neviem si predstaviť výstup dvoma nezabezpečenými.

Výhľad je znamenitý. Na JZ dominuje Veľká Javorina s Holubyho chatou ako na dlani, proti smeru hodinových ručičiek nasleduje Myjavská pahorkatina okolo Starej Turej, Čachtické Karpaty, Nové Mesto, Lieskovská dolina, Květná a Strání, nad nimi Nová hora, Veľký Lopeník a ďalšie moravské obce v podhorí Bielych Karpát. Vzdialené pohľady sú podobné ako z Veľkého Lopeníka, samozrejme okrem uhla, ktorý sám zakrýva. Pri návšteve nás opäť sprevádzal letný opar, takže hraničné možnosti rozhľadov môžeme len vytušiť.

Upozornenie: Výstup trvá niekoľko minút a nemožno ho odporučiť malým deťom a osobám trpiacim na závrat.

Ako sa tam dostať: Najbližšie je to z Veľkej Javoriny po pohodlnej lesnej ceste asi 20 minút. Najprv po zelenej a pri odbočke Pod Jelencom pokračovať ešte miernym stúpaním až na vrch. Z moravskej strany možno vystúpiť z Květnej, ide však o náročný výstup s prevýšením 575 m, ktorý zaberie asi 1:45 h.

Plány s Jelencom

Bývalý vysielač leží v katastri obce Strání, ktorá sa usiluje o jeho získanie a prebudovanie na rozhľadňu po vzore Lopeníka. Podľa chabých zdrojov je vysielač stále vo vlastníctve armády, pravdepodobne slovenskej, čo sťažuje prípadné rokovania. V bezprostrednom okolí sa nachádza NPR Javořina (vyhlásená r. 1951), kde je predmetom ochrany pôvodný, karpatský les, ktorý je prakticky bez zásahu od roku 1909. Prales si možno obhliadnuť aj cestou po chodníku do Květnej.

Panoramatický pohľad z Jelenca na Veľký Lopeník so zakreslením zelenej značky nájdete tu.

Poznámka: Návšteva oboch veží bola súčasťou dvojdňovej túry koncom mája 2007.


Fotogaléria k článku

Najnovšie