Túra

Okolo vrchu Zobor

18. 06. 2007
Pokiaľ prichádzate k mestu Nitra, takmer vždy sa na obzore vynorí silueta vrchu Zobor. Tento dominantný, zďaleka viditeľný vrch ukončuje na juhu pohorie Tribeč. Podľa neho je pomenovaný podcelok tohto pohoria – Zoborské vrchy. Práve tam vás chcem pozvať na veľmi hodnotnú túru.

Čo nás čaká

Trasa túry povedie hrebeňom Zoborských vrchov, zdoláme nielen najvyššie vrchy Žibricu a Zobor, ale spoznáme aj mohutné hradiská, ktoré sa nachádzajú na ich vrcholoch. Určite vás milo prekvapí pekný kraj pri Mecheniciach, či lesostep v oblasti Meškovho vrchu. Návšteva malebného kostolíka nad Dražovcami a Svoradova jaskyňa len umocnia príjemný dojem z absolvovanej trasy.

Trasa

Štitáre – Sedlo pod Žibricou – Žibrica – Mechenice – Meškov vrch – Dražovce – Liečebný ústav Zobor – Pyramída – Zobor- Sedlo pod Žibricou – Štitáre (časť túry vedie súbežne s NCH Zoborské vrchy)

Štitáre, prameň Gáborka a Sedlo pod Žibricou

Tesne pred šiestou hodinou rannou ma rozheganý autobus nitrianskej MHD priváža do obce Štitáre. Vedúca malých potravín akoby čakala na jeho príchod, hneď otvára obchod. Vypijem pivko a už mi nič nebráni v nástupe na modrú značku. Za obcou, vo vinohradoch, ma očaria výhľady východným smerom. Vstupujem do šera lesa. Značka mierne stúpa lesnou cestou k turistickému smerovníku Gáborka – prameň. Býva mojim zvykom navštíviť každý prameň, ktorý mám po ceste. Významová odbočka ma za 5 minút privedie na rúbanisko, kde sa nachádza. Prameň bol v praveku využívaný ako vodný zdroj pre blízke hradisko na vrchu Žibrica!
Vrátim sa k turistickému smerovníku, idem hádam zo 500 m a som v Sedle pod Žibricou. Hneď za križovatkou značiek stojí malá poľovnícka chata. V jej tesnej blízkosti nájdeme zemľanku, v ktorej sa dá prenocovať.

Žibrica

Červenou značkou, Ponitrianskou magistrálou, vystúpam na lúku. Predo mnou sa vyzývavo týči mohutný masív vrchu Žibrica. Tento výrazný vápencový vrch je najvyšší v horskej skupine Zobora. Zo spomenutej lúky je naň výnimočne pekný pohľad. Za lúkou začínam strmo stúpať. Chodník sa kľukatí ako had medzi vápencovými bralami. Z malých lúk pod vrcholom je množstvo rozmanitých a ďalekých výhľadov, nielen na blízky Zobor. Značka pretína val rozsiahleho pravekého hradiska a vstupuje do jeho areálu. Od turistického smerovníka vedie krátka odbočka na vrchol Žibrice, ktorý je bez výhľadu. Mohutný val hradiska je výnimočne dobre zachovalý a dosahuje dĺžku cez 900 m. Po jeho západnej časti až k priestoru brány vedie červená značka. Tu akoby symbolicky opustila „zabudnutý svet“ a prudko klesla dolu, do „dnešných čias“.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

V obci Mechenice

Po čase sa prudké klesanie zmierňuje a prichádzam k rázcestiu Pod Dlhou skalou. Odtiaľ žltou značkou k okraju lesa, odkiaľ je výhľad na blízke kopce. Potom poľom na cestu (výhľad na Žibricu), ktorá ma dovedie k železničnému viaduktu pri Mecheniciach. V krčme sa osviežim a pokračujem. Idem asfaltkou popri železničnej trati, neskôr lúkami prídem k viniciam s kaplnkou Sv. Urabana. Cestou je viacero pekných výhľadov.

Meškov vrch

Za vinicami postupne naberám výšku. Les redne, ako sa blížim k Meškovmu vrchu, ktorého vrcholové časti vypĺňa lesostepná krajina. V jej zákutiach nájdem viacero fotogenických pohľadov hlavne na vrch Zobor. Prichádzam k solitérnemu vyschnutému stromu, ktorý akoby vyznačoval vlastný vrchol. Po krátkom oddychu idem na prieskum okolia. To, čo zbadám, mi vyráža dych. Ďaleké výhľady sa končia na obzore. Rozoznávam hradbu Považského Inovca, v diaľke identifikujem kontúry vrchov Baske a Záruby. Blízke krajinné scenérie sú tiež veľmi pekné. Nielen vrchy Zobor, Tribeč, či mesto Nitra, ale aj v opare miznúca Podunajská pahorkatina má svoje čaro!

Kostolík Sv. Michala nad Dražovcami

Postupujem podľa plánu, zelenou značkou naberám kurz smer kostolík Sv. Michala nad Dražovcami. Idem na rozhraní lesa a rozsiahlych lúk plných výhľadov. Za vrchom Plieška značka prechádza lesom k rázcestiu, odkiaľ ma významová odbočka dovedie do areálu veľmožského dvorca nad dedinou Dražovce. Okrem nepatrného valového opevnenia tu stojí románsky kostolík Sv. Michala. Silueta kostola je viditeľná zo širokého okolia. Krásne výhľady dopĺňajú jedinečnosť tohto miesta. Fanúšikov geológie poteší blízky kameňolom s jaskyňami (obdobie jury).

Po stopách sv. Svorada

Od kostolíka sa vraciam na kus po zelenej značke. Za rázcestím Pod Plieškom pokračujem modrou značkou. Tá vedie lesom, neskôr prechádzam lúkou a opäť lesom až k parkovisku pred liečebným ústavom Zobor. V areáli ústavu (prístupný po dohode s SBS-kou) sa nachádzajú ruiny Zoborského kláštora vybudovaného na mieste benediktínskeho kláštora z 10. stor. Od turistického smerovníka vedie významová odbočka k Svoradovej jaskyni a k Svoradovmu prameňu. Táto malá krasová dutina bola osídlená už v praveku a podľa legendy tu žil pustovník sv. Svorad.

Pyramída

Od liečebného ústavu idem žltou značkou pod Meškov vrch. Zámerne som zvolil tento smer, lebo trasa vedie rezerváciou Zoborská lesostep. Dubinu striedajú lúky s výhľadmi. Napojím sa na zelenú, neskôr modrou prídem k mohutným valom refugiálneho hradiska na vrchu Zobor. Tu odbočím na južný predvrchol – Pyramídu. Tento kremencový vrch poskytuje výborné ďaleké výhľady. Mesto Nitra je ako na dlani, pri pohľade na severovýchod uvidíte Sitno a Pohronský Inovec. Na horizonte modrá obloha splýva v diaľke nížin. Okrem nefunkčnej lanovky a vysielača tu stoja ruiny jedného zo siedmych millenárnych pomníkov, ktorý bol postavený v roku 1896 pri príležitosti osláv tisícročného trvania uhorského štátu. Hovorí o tom aj značne ošarpaný nápis. V roku 1921 bol pomník demolovaný legionármi.

Zobor

Z Pyramídy sa cez bralnatý terén dostávam na vrchol Zobora. Tento monumentálny vrch sa spomína v prvých listinách, ktoré sa viažu k začiatkom Uhorského kráľovstva. Je opradený mnohými legendami. Stálo tu mohutné refugiálne hradisko z doby bronzovej a z čias Veľkomoravskej ríše. Jeho valové opevnenie obopína celý vrch v dĺžke 3 km! Z vrcholovej lúčky je výborný výhľad hlavne východným smerom. Uveličený si sadám do trávy a dlho sa pozerám do diaľav. Je len na škodu, že toto krásne miesto „zdobí“ polorozpadnutá besiedka.

Hrebeňom Zoborských vrchov

Po dlhšej pauze sa poberám ďalej. Podľa mapy ma čaká príjemný úsek hrebeňovými partiami Zoborských vrchov. Trasa značky vedie spočiatku chodníkom, neskôr lesnou cestou. Prechádzam listnatými lesmi, miniem niekoľko výhľadových miest. Traverzom obchádzam vrchy Trojchotár a Haranč, aby som následne klesol do Sedla pod Žibricou. Tu, na križovatke turistických značiek, uzatváram okružnú túru okolo vrchu Zobor. Už ma čaká len zostup rovnakou trasou dole, do obce Štitáre. Na zastávke MHD počkám na rozheganý autobus, ktorý ma privezie späť do Nitry. A to je už naozaj koniec...

Súvisiace odkazy

mesto Nitra
MHD Nitra
náučný chodník Zoborské vrchy
kostolík Sv. Michala

Fórum 30 príspevkov
Okolo vrchu Zobor 08/10/08 20:22 30 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Slovenskom 4: Zamagurie, Spiš a Šariš Štvrtá časť môjho putovania „od domu až domov“ okolo Slovenska. V tejto časti prejdem cez Pieniny, Ľubovniansku vrchovinu, Čergov, Branisko a Čiernu horu. dnes Pavel Forgáč Čierna hora, Branisko, +
Útulňa Polianka Napriek značnej rozlohe Volovských vrchov sa dajú turistické chaty v pohorí spočítať na prstoch jednej ruky. Ani jednoduchých útulní pre tulákov tu veľa nenájdete. Do rodiny turistických útulkov v roku 2020 pribudla vzorne postavená útulňa Polianka, ktorú postavili Gelnické lesy. včera Tomáš Trstenský Volovské vrchy
Túra Malá Svišťovka, Skalnaté pleso a Zamkovského chata v zime Počas zimnej sezónnej uzávery vo Vysokých Tatrách sú v kurze najmä horské chaty či vodopád Skok, no veľmi pekné výhľady ponúka menej frekventovaná trasa cez sedlo Malej Svišťovky. Na prechod si treba vyhradiť dostatok času, zaberie celý krátky zimný deň, ak teda nechcete v polovici túry použiť na zostup lanovku. Jedným z lákadiel pre deti môže byť aj to, že počas nej vystriedate všetky štyri farby značených trás. 14/01/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Okolo vrchu Zobor 08/10/08 20:22 30 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tribeč, časť Zoborské vrchy
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 617 m n. m.
  • min: 190 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1254 m
  • klesanie: 1200 m
 • Vzdialenosť
  • 27,1 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 01.05.2006
 • Štart trasy
  • šírka: 48.34936 ° SŠ
   dĺžka: 18.15993 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.34936 ° SŠ
   dĺžka: 18.15993 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Bez nocľahu
 • Voda
  • Prameň Gáborka, Svoradov prameň, Mechenice – krčma
 • Mapa
  • VKÚ Harmanec list č. 137 Tribeč, list č. 152 Nitrianska pahorkatina
 • Doprava
  • MHD Nitra, linka č. 27
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.22 (0.56)