Túra

Prírodné skvosty hradu Lednica a okolia

10.01.18
Zobudili sme sa do nádherného jesenného rána. Nad riekou Váh sme pozorovali prelet kormoránov, ktoré nám ukázali zaujímavé divadlo spoločného letu v kŕdli. Po výdatných raňajkách sme sa presunuli do dedinky Lednica. Na dnešný deň sme sa veľmi tešili. Už dlhšiu dobu som chcela navštíviť túto obec, ktorá v sebe ukrýva nádherný klenot - Lednický hrad.

Prechádzali sme krajinársky zaujímavým krajom. Obdivovali sme majestátnu skalnú hradbu Vršatských bradiel, ktoré boli osvetlené rannými slnečnými lúčmi. Cesta cez dediny bola lemovaná alejami ovocných stromov. Nachádzajú sa tu rozľahlé lúky a miestami sme si pripadali ako v dedinke niekde v Poloninách. Obdivovali sme staré drevenice, z ktorých bolo cítiť závan histórie dávnych čias. Tunajší kraj je bohatý na sviežu vegetáciu a ovocné stromy.

Nad dedinou Lednica sa týči zrúcanina stredovekého hradu, ktorá sa vypína na skalnom bradle. Hrad postavili v roku 1259 ako pohraničný strážny hrad, ktorý je prístupný 9,5 m dlhým tunelom vytesaným do vápencovej skaly. Najvrchnejšia časť leží v nadmorskej výške 590 m.

Zachovali sa len zvyšky múrov, po ktorých sa podľa legendy v noci prechádza duch lednickej bielej pani - krásnej Kataríny. V deň jej zasnúbenia v miestnom kostole po nej zatúžil hradný pán a dal ju odvliecť na hrad. Katarína mu však v bielych šatách unikla a pred životom v hrade uprednostnila skok z jeho hradieb.

Na mieste, kde dopadla, sa dodnes týči tzv. Katarínkin kríž. Poniže hradu sa nachádza i Katarínkin prameň s pamätnou tabuľou J. A. Komenského, ktorý sa sem svojho času chodieval ovlažiť.

Pristavili sme sa pri náučnej tabuli o obci Lednica. Bola som okúzlená pohľadom na hrad, ktorý sa vypína na bradle. Uchvátilo ma to natoľko, že som sa nevedela dočkať výstupu. Na hrad sme sa vybrali popri peknom kostole sv. Jána Nepomuckého, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Na lúke pod hradom sa pásli kozy a v pozadí sa týčili hradby bizarných lednických bradiel, ktoré sú chránené rezerváciou vyhlásenou v roku 1969 s výmerou 14,3 ha. Ochrana vápencového bradla vypreparovaného z menej odolných slieňov. Skalné hradby sú v tunajšom kraji známe aj v oblasti Vršatca, Mikušoviec a Červeného Kameňa.

Na náučnej tabuli sme sa dozvedeli, že sa tu nachádzal kostol a cintorín. Vstúpili sme na hradné nádvorie, kde vystupovala folklórna skupina Ledničanka a vládla veselá nálada. Nevedeli sme, že sa tu koná akcia výstupov na najbližšie a najdostupnejšie hrady v okolí – Košeca, Vršatec a Lednica. Základným poslaním podujatia bolo oboznamovať občanov s históriou a tradíciami slovenských hradov a zámkov, prispieť k ich ochrane a viesť deti, mládež i dospelých k aktívnemu pohybu a pobytu v prírode.

Dostali sme účastnícky list a pekný zážitok z jesennej prírody nám popriala Historicko-astronomická spoločnosť hrad Lednica (skupina ľudí, ktorá má osobný záujem pomôcť historickej pamiatke). Podujatie natáčala miestna televízia. Sprievodca pozval všetkých účastníkov na prehliadku. Početná skupina sme vstúpili tunelom do hradu, kde prebiehali stavebné práce. Po schodoch sme sa dostali do hradného areálu. Sprievodca nám podal zaujímavé informácie o histórií. Skaly boli ozdobené zeleným papradím.

Na peknú vyhliadku bolo možné vystúpiť na vlastné nebezpečie po kovovom rebríku vysokom cca 25 m, ktorý bol v jednej časti chránený kruhovým zábradlím. Ľudia pomaly odchádzali a zvažovala som, či ísť hore alebo nie. Túžila som uvidieť výhľady na okolitú prírodu. Výšky mi nerobia problém, však mám gény po otcovi, ktorý je odborník na žeriavy a dlhé roky pracoval na zlepšovákoch. Dúfam, že žeriavy ostanú zachovalé, lebo plnia dôležitú funkciu. Z môjho premýšľania ma vytrhol vysmiaty mladík, ktorý schádzal dolu po rebríku. Pozrel na mňa, asi spozoroval moje zaváhanie a povedal: „Choďte hore, stojí to za to, je tam nádherne.

Posmelil ma a už som stúpala hore po rebríku. Ocitla som sa na úzkej plošinke, z ktorej bol výhľad na kostol a okolie. Treba si tu dávať pozor, lebo stačí chybný krok a letíte priamo dolu. Žiaľ, na hrade sa udiali tragické nehody pádu zo skaly a kvôli tomu bol hrad nejaký čas uzatvorený. Netreba podceňovať skalné vyhliadky. Človek fascinovaný krásou miesta si nemusí uvedomiť následky.

Stúpala som po 80 schodoch vysekaných do úzkeho hrebeňa skaly na vrchol bradla. Pôvodne zabezpečovali prístup do vežovitej stavby vybudovanej v najvyššom bode hradu nazývanej Straka. Z prírodnej pozorovateľne bol výhľad na malebné okolie. Po vystúpení zo schodov sa priamo predo mnou týčilo ostré bradlo pripomínajúce bizarné skalné hrebene z hôr Patagónie. Vkročila som na malú úzku plošinku a naskytol sa mi pohľad ako z vtáčej perspektívy, kochala som sa na skalnú pyramídu. Vládla tu pokojná energia a nechcelo sa mi odísť z čarovného miesta. Nachádza sa tu aj skalná hradba, ktorá vyzerá ako úkryt pred silným vetrom.

Zostup dolu po kamenných schodoch pôsobil akoby som kráčala priamo dolu do dediny. Na druhej strane ma zaujali Lednické skalky, ktoré sú prírodnou pamiatkou vyhlásenou v roku 1993 s výmerou 2,71 ha. Ochrana krajinotvorného prvku, významného z geologického a geomorfologického hľadiska.

Pri lúke s kozami sme sa vybrali hore chodníčkom okolo starých jabloňových sadov na lúku, ktorá bola vyzdobená bedľami. Bol tu pekný pohľad na kostol a na zaujímavý neprehliadnuteľný obrys fačkovského Kľaku. Stromy boli odeté do jesenného šatu. Dali sme si chlebík, perník a jablko a cez lúku nám prebehli srnky.

Prechádzali sme lúkami, remízkami a obdivovali sme mohutné bradlá. Chceli sme ju preskúmať, tak sme sa ešte vybrali hore dedinou a z jedného stromu skákala veverička. Páči sa mi, že oblasť má prírodný ráz s bujnou vegetáciou a v záhradách dominuje prirodzená zelená tráva a nie nudný anglický trávnik.

Kráčali sme poľnou cestičkou, z ktorej bol výhľad na hrad a majestátne bradlá. Na poli domáci zbierali zemiaky. Na veľkej lúke sa nachádzajú Lednické skalky. Kochali sme sa pohľadom na hrad a pasúce sa kone.

Načerpali sme dostatok pozitívnej energie, ktorá je dôležitá v dnešnej stresujúcej dobe, a preto je dôležité sa vedieť uvoľniť a naladiť myseľ na pekné veci. Môžem povedať, že toto miesto mi dodalo energiu. V Trenčíne sme si pochutili na cestovinách s dubákovo-šalviovou omáčkou. Strávili sme pekný deň v prírode. Teším sa na ďalšie spoznávanie krás bradiel.

Diskusia
Prírodné skvosty hradu Lednica a okolia 12/01/18 21:52 6 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Zimný výstup na Panský diel a osada Môce Rozhodli sme sa vychutnať si rozprávkovo zimné počasie v stredoslovenskej prírode. V sobotu ráno som sa pozrela z okna priamo na zasnežený Panský diel, ktorý je výborným výhľadovým miestom. Po raňajkách sme sa autom presunuli po zasneženej asfaltovej ceste z mestskej časti Sásová do lyžiarskeho strediska Šachtičky, ktoré je obľúbeným miestom lyžiarov, bežkárov a turistov. 14/03/18 Tatiana Filipková Starohorské vrchy
Túra Stretnutie s medveďom v Malej Fatre Malá Fatra mi učarovala hneď pri prvej návšteve krajinársky zaujímavého malebného pohoria. Upútala ma rozmanitosťou - od roklín, vodopádov, divokých dolín, zaujímavých skalných útvarov, ako napr. Mních, Ťava, tajomnými pralesmi, rezerváciami, nádherným hrebeňom s krásnymi kopcami, horskými chatami učupenými priamo v horách, roztrúsenými lazmi s rodiskom zbojníka Juraja Jánošíka, pasúcimi sa ovečkami pod masívnymi horami, výbornou tradičnou slovenskou kuchyňou, divokými zvieratami a pamiatkovou zónou malebnej osadoy Podšíp s krásnymi drevenicami pod majestátnym Šípom. Malá Fatra bola od roku 1967 chránenou krajinnou oblasťou. V roku 1988 bol vyhlásený Národný park Malá Fatra. 10/02/18 Tatiana Filipková Malá Fatra
Túra Trávny Ždiar „malý Slovenský raj“ a NCH Kremenia Neďaleko Banskej Bystrice sa nachádzajú podobné rebríky ako v tiesňavách Slovenského raja. Pôsobivé skalné bralá, úžiny, balvany zaujímavých tvarov a množstvo spadnutých stromov dotvára pravú atmosféru tiesňavy. Kvôli sústave rebríkov, ktorými človek zdoláva skalné bralá, dostalo miesto prezývku “Malý Slovenský raj“. 25/01/18 Tatiana Filipková Kremnické vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ozdín – Šutová Jama – Horné Fafáky – Lovinobaňa V predposledné babie leto som sa turisticky veľmi nevyžil. Preto som dúfal, že nasledujúce bude o čosi lepšie. A veru bolo. Tak som si naplánoval túlačku do jednej z najmenej známych častí Stolických a Veporských vrchov, a to do oblasti samôt so svojráznymi názvami Šutová Jama a Horné Fafáky. dnes Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. včera Anton Zahradník Biele Karpaty
PR Režisérov horofilmov inšpiruje vlastná krajina Tohto roku bude na festivale Hory a mesto súťažiť 13 slovenských filmov. Väčšina z nich sa nakrúcala na Slovensku, zachytáva domáce prostredie aj témy, ostatné sa odohrávajú v Mongolsku, Himalájach, Ekvádore, Afrike a v Iráne. Autormi sú aj filmári, ktorí sa roky pravidelne na festival vracajú, ako napríklad Pavol Barabáš, Erik Baláž, Rastislav Hatiar, Branislav Molnár, Peter Csonka, Adam Lisý, ale aj nováčikovia. Viac než polovica snímok bude uvedená v premiére za osobnej účasti tvorcov. Filmová prehliadka ponúkne dovedna takmer 50 filmov. 16/03/18 sponzorovaný článok Správy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Prírodné skvosty hradu Lednica a okolia 12/01/18 21:52 6 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Biele Karpaty (CHKO Biele Karpaty)

 • Počet dní
  • 1

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 07.10.2017

 • Štart trasy
  • šírka: 49.11104 ° SŠ
   dĺžka: 18.21246 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.11104 ° SŠ
   dĺžka: 18.21246 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Katarínkin prameň

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Púchov (vlak, bus) - Lednica (bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
Práve nás číta 932 ľudí
0.65 (0.21)