Túra

Cesta hrdinov SNP: Veľká Javorina – Tren. Teplice

01.04.18
Keďže nám počasie vyšlo v ústrety slnkom a príjemnými teplotami, rozhodli sme sa pokračovať v našej "malej" Ceste hrdinov SNP, ktorú z časových dôvodov prechádzame na úseky. Náš kamarát Marek o chvíľu odchádza do zahraničia, a tak sme sa rozhodli ešte spoločne absolvovať pár kilometrov.

Minulý rok sme vyrazili z Devína a končili na Veľkej Javorine, kde sme sa tento rok rozhodli pokračovať a skrátiť si tak plánovaný letný pochod aspoň po Trenčianske Teplice. Prvý deň nás čakal dlhší pochod a nocľah v Drietome. Druhý deň to bola príjemná prechádzka mestskými časťami Trenčína a predhoriami Strážovských vrchov až do známeho kúpeľného mestečka.

Z Veľkej Javoriny po moravskej strane

Na Veľkej Javorine nás privítal dážď a hmla, ale teplota bola hneď zrána príjemná, a tak sme sa dlho nezdržiavali a začali sme krátky výstup od Holubyho chaty k vysielaču na Veľkej Javorine. Pri vysielači sme ešte chvíľu pátrali vo vrcholovej knihe po našom zázname z júna, ale ten bol minulosťou. Na vrchole sa za 9 mesiacov určite vystrieda nespočet turistov, a tak sme sa nad tým nepozastavovali a začali sme zostup po červenej na moravskú stranu. Ako prvé sme minuli sympatické odpočívadlo U Bětina Javora, ale na desiatu (aj na raňajky) bolo príliš skoro, a tak sme pokračovali snehom až ku Kamennej boude. Za smerovníkom sneh plynule prešiel do blata a to sa pre nás stalo symbolom najbližších dvoch dní. Pri Kamennej boude sa kúsok od značky nachádza prameň, ale skontrolovať sme ho nešli, pretože vody sme v tejto etape mali požehnane.

Od Strání po Veľký Lopeník

Po chvíli sme preťali rušnú cestu do Květnej a pokračovali oblým chrbtom nad obcami Strání a Březová, ktorý ešte stále poskytuje pekné panoramatické výhľady na Veľkú Javorinu. Terén je nenáročný a príjemný. Blato a stojaca voda síce trochu spomaľujú, ale s tým sme počítali a vibramy nám zatiaľ ešte nepremokli. Tak sme v dobrej nálade pokračovali krajinou, kde sa striedajú poľné a lúčne cesty so zmiešanými lesmi. Za rázcestím nad Březovou sme sa konečne najedli a kúsok po značke sme sa zastavili na rozhľadni U krížku, z ktorej je pekný výhľad na okolité Biele Karpaty. Cestou na Veľký Lopeník sme v opačnom smere stretli skupinu českých skautov a ich vodcov, s ktorými sme prehodili pár slov. Boli prekvapení a nečakali, že po ceste niekoho stretnú a my rovnako, pretože to boli jediní turisti, ktorých sme v prvý deň stretli.

Z Trojáku späť na štátnu hranicu

Značka pokračovala po ceste na vrch Troják, odkiaľ je pekný panoramatický pohľad na okolitú kopaničiarsku oblasť. Čo-to sme pofotili a o chvíľu sme kráčali smerom k lyžiarskemu stredisku Mikulčin vrch. Po ceste je viac ubytovacích zariadení a možností občerstvenia, ale my sme sa tešili k neďalekej Chate pod Vyškovcom, na ktorú sme mali výborné referencie. Spokojní s jedlom aj obsluhou sme sa asi za hodinu vydali ďalej, smerom k vrchu Kykula a štátnej hranici. Od rázcestníka pod Vyškovcom sme chvíľu po ceste klesali k zastávke a domčeku z dreva, od ktorého je možnosť odbočiť k pomníku leteckej bitky z II. svetovej vojny. Potom sme pozdĺž kopaníc stúpali späť na štátnu hranicu a k vrchu Kykula, kde značenie pokračuje na slovenskú stranu. Vrch Machnáč bol na dohľad, no pred nami bolo ešte nie práve príjemné stúpanie blatom a zvyškami snehu a to nás výrazne spomalilo. Z vrchu Machnáč, kde sme dorazili po necelej polhodine, je skvelý kruhový výhľad na severnú časť Bielych Karpát aj na mesto Trenčín. Keďže na vrchu bol pomerne silný vietor, rýchlo sme sa pofotili a pobrali sa ďalej.

Za nocľahom do Drietomy

Zo sedla pod Machnáčom nasledovalo príjemné klesanie cez kopanice a lesným porastom, po ktorom sme o chvíľu dorazili na najväčšie prekvapenie dnešného dňa – Sokolí kameň. Viackrát sme si prechádzali mapy (dokonca aj cestopisy z Cesty hrdinov SNP), ale toto skalné bralo sme nejako prehliadli. Každopádne stojí určite za krátku aj dlhšiu zástavku.

Keďže sa blížil západ slnka, nezdržovali sme sa dlho. Urobili sme pár fotiek a začali sme zostupovať pod Sokolí kameň, kde sa trochu nižšie nachádza upravený prameň (aj v marci výdatný) a posedenie. Od Sokolieho kameňa sme stúpali posledným – trochu strmším – úsekom až pod vrchol Žľab. Z opačnej strany vrchu sa nachádza útulňa, ktorá je v lete určite skvelým miestom na prenocovanie v prírode. My sme mali dohodnuté ubytovanie v Drietome a okrem toho bola ešte stále dosť veľká zima na to, aby sme skúšali svoje limity a tepelný komfort spacích vakov.

Od vrchu Žľab nasledovalo iba klesanie, zato pomerne strmé a cez lesný polom, ktorý veľmi často ležal priamo na značke. Po tomto úseku sme sa konečne vynorili nad Drietomou a onedlho sme boli v obci. Zostávalo nám nájsť ubytovanie, ktoré sme mali dohodnuté v ubytovni miestnej stavebnej firmy. Vrátnik bol ústretový a pustil nás dnu napriek tomu, že sme mali na sebe viac blata ako goratexu. Najedli sme sa a po chvíli sme išli spať, aby sme sa zregenerovali na ďalší deň.

Z Drietomy do Trenčína

Na druhý deň nás nečakala žiadna štreka, a tak sme si prispali. Vyrazili sme okolo 7.15 h a po krátkom prechode prebúdzajúcou sa nedeľnou Drietomou sme sa pri moste vrátili na červenú značku v mieste, v ktorom sme z nej deň predtým zišli. Značka ešte chvíľu pokračuje cez obec a za poslednými záhradami sa vnára do polí smerom k diaľničnému obchvatu D1. Po prechode poliami nad Drietomou sme sa potešili, že sme neprezúvali obuv, pretože sme na tom boli onedlho tak ako deň predtým – od uší po päty v blate. V týchto miestach sa nám ešte podarilo nezablúdiť a nájsť značenie. Najprv na rázcestí treba ísť smerom k posedu a potom o chvíľu ďalej sa značenie nachádza na samostatne stojacom strome. Za ním sme zišli do lesa, kde sa nachádza odpočívadlo a onedlho sme prešli okolo samoty a diaľničným podchodom do mestskej časti Trenčína – Zlatovce.

Mestskými časťami Trenčína

V meste pod Trenčianskym hradom sme sa zdržali pomerne dlho, pretože sme najprv museli prejsť časťou Zlatovce, potom sme pokračovali cez rieku Váh do centra mesta. Značka ide súbežne s historickým centrom, pod hradom a cez mestský park k autobusovej stanici. Z autobusovej stanice sme pokračovali dlhým rovným úsekom k supermarketu, kde sme si nakúpili vodu a pár drobností na posledný úsek cez Kubrú a začiatok Strážovských vrchov do Trenčianskych Teplíc.

Kubrá, Opatovská dolina a Trenčianske Teplice

Keď sme prišli do Kubrej, trochu nás tlačili nielen topánky, ale aj čas. Keďže bola nedeľa a večer sme išli všetci za rodinami (a na druhý deň do práce), mali sme optimistickú predstavu ukončiť pochod okolo 14.00 h. To sa nám nakoniec podarilo, ale plány nám najprv skomplikovalo náročné značenie – alebo naša nepozornosť za kostolom v Kubrej. Treba odbočiť hneď za kostolom doľava – akoby k bráne rodinného domu a potom hneď pri bráne doprava na úzky chodník ponad rodinné domy. My sme najprv išli rovno do hory nad kostolom a okrem poriadnych výškových metrov navyše a borovicového lesa tam nebolo nič zaujímavé.

Po skúsenostiach z minulých rokov sme ešte zašli na cintorín, či sa značenie nenachádza tam, aby sme sa nakoniec vrátili dole ku kostolu a objavili správnu odbočku. Stálo nás to 20 minút, ale čas bol stále prijateľný a po chvíli na správnej značke sme prišli ku Kubrianskej kyselke, kde je solídny drevený prístrešok, bufet a ohniská. Miesto bolo veľmi lákavé, my sme sa už nezastavovali a rozhodli sme sa, že si spravíme krátku pauzu pri smerovníku Nad Kubrianskou dolinou, ktorý mal byť vzdialený 50 minút.

Výstup Kubrianskou dolinou opäť komplikovalo blato a väčšinu času sme sa vliekli po kraji lesnej cesty, ktorá bola rozrytá ťažbou dreva. Pri smerovníku Nad Kubrianskou dolinou nebola žiadna možnosť si sadnúť, a tak sme zišli ešte kúsok do Opatovskej doliny, kde sme našli útočisko na širokých pňoch pri miestnej chate. Dorazili sme posledné zásoby, zavolali domov a dali sme sa do posledného úseku dvojdňovej cesty.

Stúpanie bolo minimálne a pohodlnou a hlavne suchou cestou lesom, ktorou viedla značka sme o chvíľu prišli k smerovníku Nad Opatovskou dolinou. Zacítili sme príležitosť a úsek pod Čvirigovec sme takmer bežali. Zakrátko sme pred rázcestníkom Pod Čvirigovcom uvideli Novú Dubnicu a hneď za ním sme cez les spozorovali Trenčianske Teplice. Po ceste sme natrafili ešte na jeden prameň, odbočku na tzv. „Kočací zámok“ a poriadne rozrýpaný chodník, ktorý sa podobal skôr na koryto rieky ako na lesný chodník. Chvalabohu, červená značka ho iba križovala, a tak sme sa viac nemuseli brodiť, ale pohodlne sme zišli do Trenčianskych Teplíc.

Záver

Bolo 13.45 h a my sme sa museli (dočasne) rozlúčiť s červenou značkou a Cestou hrdinov SNP. K smerovníku Trenčianske Teplice sme nepokračovali. Nabudúce. Zišli sme k parkovisku a pokiaľ sme čakali, debatovali sme o našich ďalších možnostiach. V takejto zostave sa tak skoro znova nezídeme. Napriek tomu už teraz vieme, že budeme pokračovať, niektorí z nás tohtoročný jún z Trenčianskych Teplíc. Marekovi sme sľúbili, že s očakávanou etapou po hrebeni Nízkych Tatier ho počkáme. My ostatní budeme makať na tom, aby sme dovtedy spoznali najznámejšiu diaľkovú trasu na Slovensku po Donovaly.

Pačia sa ti články tohto autora/autorky?
Prihlás sa na odber nových článkov a tento si môžeš odložiť medzi obľúbené
Fórum 8 príspevkov
Cesta hrdinov SNP: Veľká Javorina – Tren. Teplice 11/04/18 22:08 8 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Rača – Stupava naprieč hrebeňom Malých Karpát Bratislava nikdy nie je na babie leto skúpa. Uplynulý rok si vzhľadom na pretrvávajúce letné teploty jeho nástup odkladala na neskôr, no keď prišlo naozajstné babie leto, boli sme naň pripravení a mali sme prichystaný program zahŕňajúci nášho najmladšieho člena rodiny. Za túru vďačíme bratovej priateľke, ktorá prišla s nápadom prejsť cez nenáročný hrebeň Malých Karpát z Rače do Stupavy. Nás na to dvakrát nahovárať nemuseli, dávnejšie sme mali v pláne s malou vyraziť na Biely kríž. Body výletu pridala aj sľubovaná zastávka na pizzu v cieli, a tak sme oprášili nosič a vydali sa na cestu. 14/03/19 Tomáš Deneš Malé Karpaty
Túra Cesta hrdinov SNP: Amonova lúka – Veľká Javorina V pokračovaní nášho päťdňového putovania prvou časťou Cesty hrdinov SNP dokončíme prechod Malými Karpatmi a okrajom Myjavskej pahorkatiny (na Bradle končí Štefánikova magistrála) sa presunieme do Bielych Karpát, kde na ich najvyššom vrchu Cestu hrdinov SNP opustíme. 23/12/18 Tomáš Deneš Biele Karpaty, Malé Karpaty, +
Túra Cesta hrdinov SNP: Devín – Amonova lúka Začala jeseň. Spomienky na poslednú absolvovanú etapu nášho prechodu E8 zo začiatku leta pomaly obrusuje čas a ďalšie putovanie je zatiaľ v nedohľadne nasledujúceho roka 2019. Rozhodol som sa, že využijem čas a napíšem dlho odkladaný článok, z aktuálne poslednej etapy, ktorú som doteraz na Hikingu spracovať nestihol a zároveň k prvej, ktorú sme v rámci našich pochodov absolvovali. 15/12/18 Tomáš Deneš Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Túra Štefánikovou magistrálou Môj denník počas cesty Štefánikovou magistrálou. Už zopár rokov som chcel vyraziť na túto cestu, avšak vždy som uprednostnil rôzne iné výlety alebo športové podujatia. Po zdravotných problémoch s chrbticou a dlhom liečení som sa rozhodol venovať len turistike a šport brať iba ako občasnú rekreáciu. A tak sa mi konečne podarilo naplánovať dovolenku venovanú magistrále. Od jari 2018 začali moje prípravy a taktiež zadováženie si rôznej výbavy. Plný odhodlania, zistených informácii a očakávaní, čo ma počas cesty postretne, som vyrazil 20. augusta 2018 o 7.23 h na dobrodružstvo dlhé 120 km. dnes Palino Bajcar Malé Karpaty, Myjavská pahorkatina
Cyklotúra Podhorie Slanských vrchov 2 Konečne sa dostávam po ročnej odmlke k projektu podhoria, začatom v roku 2016 ako spoluputujúci priateľa Tona, ktorý ho začal realizovať ako prvý a rád by som prešiel a uzatvoril okruh tiež. Veď hory a ich dediny s tradíciami určite stoja za námahu. Bez dobrého parťáka je to však nejaké nemastné-neslané, vo dvojici nám to s priateľom šliapalo, pešo či bicyklom, oveľa lepšie. Podstatné je však, že som sa rozhýbal a dúfam, že to nejako doputujem do zdarného konca. včera Marián Jaššo Slanské vrchy
Test SOTO WindMaster – varič do veterného počasia Regulačný ventil a horák so zvýšenou odolnosťou voči vplyvu vetra sú dve hlavné vychytávky turistického variča WindMaster japonskej značky SOTO. V balení dostanete k variču dva typy nožičiek – jednu odľahčenú trojnožku (TriFlex) pre užšie nádoby a jednu štvornožku (4Flex) so skladacími koncami pre širšie nádoby. WindMaster sme vyskúšali začiatkom marca počas slnečného, no chladného a veterného dňa. 20/03/19 Ľubomír Mäkký Varenie a jedlo

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Cesta hrdinov SNP: Veľká Javorina – Tren. Teplice 11/04/18 22:08 8 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Biele Karpaty (CHKO Biele Karpaty, CHKO Bíle Karpaty) a Strážovské vrchy

 • Počet dní
  • 2

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 970 m n. m. – Veľká Javorina

  • min: 205 m n. m. – Trenčín, nábrežie Váhu

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1641 m

  • klesanie: 2267 m

 • Vzdialenosť
  • 60 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 10.03.2018

 • Štart trasy
  • šírka: 48.8574 ° SŠ
   dĺžka: 17.682 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.9086 ° SŠ
   dĺžka: 18.1743 ° VD
   » Mapa

 • 1. nocľah
  • šírka: 48.88611 ° SŠ
   dĺžka: 17.96204 ° VD
   » Mapa

 • Nocovanie
  • Drietoma (ubytovňa)

 • Voda
  • Kamenná bouda, Chata pod Vyškovcom, prameň pod Sokolím kameňom, Kubrianska kyselka, prameň za Čivirgovcom smerom na Trenčianske Teplice

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • parkovisko pri Holubyho chate
   Trenčianske Teplice (vlak, bus) - Trenčianska Teplá (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.86 (0.29)