Pozvánka

Festival Hory a mesto otvoria slovenskí horolezci

sponzorovaný článok 20.03.18 Zajtra sa začína Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto. V poradí 19. ročník bude zároveň prvým ročníkom v nových priestoroch, v Bory Mall s kinami CINEMAX. Program sa začína o 18.00 hod. vystúpením speváčky Simy Martausovej s premietaním a autogramiádou, večer sa bude konať aj vyhlásenie fotosúťaže, do ktorej bolo prihlásených 540 fotografií, po ňom príde na rad najnovší film Pavla Barabáša Vábenie výšok.

Hlavný program otvorí súčasná špička slovenského horolezectva – Krištoffy, Linek, Húserka a filmár Grajciar – predstavia svoj prvovýstup v Kirgizsku, ktorý je považovaný za najvýznamnejší počin domáceho horolezectva minulého roka. Festival uzavrú v nedeľu 25. marca 2018 víťazné filmy vo všetkých sekciách.

„Sme veľmi radi, že sa nám na otvárací večer Hory a mesto podarilo potvrdiť štyroch slovenských hostí, špičkových lezcov Joža Krištoffyho, Ondra Húserku, Vlada Lineka a kameramana a filmára Martina Grajciara. Minulý rok v júli pôsobili v Kirgizsku v doline Ak - Su a za nepriaznivých podmienok sa im podaril výnimočný, náročný prvovýstup západnou stenou Piku Aleksandra Bloka. Výstup sa volá "Summer Bouquet", kľúčovú dĺžku klasifikácie 9+ má vo výške nad 5000 metrov, a tým patrí medzi najťažšie technické výstupy na svete v tejto výške,“ povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek. Jozef Krištoffy hneď po preleze povedal: „Preliezli sme najťažšiu dĺžku našej cesty vo výške 5000 metrov. Všetci svätí pri nás stáli, na jednom mieste to bolo úplne na doraz. Pri lezení nám prialo aj počasie, nemám slov, všetko klaplo.“ Rozprávanie a premietanie o Summer Bouquet v podaní spomínanej silnej štvorice je na programe v prvý večer, v stredu 21. marca 2018 o 19.00 hod. v Kinosále E.

Vo voľne dostupných priestoroch centra, v Base Camp Bory Mall sa pre verejnosť festival otvorí už o 18.00 hod. špeciálnym vystúpením speváčky Simy Martausovej, ktorá sa netají svojou slabosťou pre prírodu a horské športy. Jej blok známych pesničiek v sprievode gitary je spojený s premietaním fotografií z jej nedávneho výstupu na Mont Blanc a autogramiádou; vystúpenie má názov Sima a jej hory. Vstup na vystúpenie je voľný.

V treťom priestore, v Kinosále C sa o 19.30 hod. začne vyhlásenie Fotosúťaže Hory a mesto 2018. Do uzávierky prišlo až 540 fotografií, ktoré sa o ocenenia uchádzali v troch kategóriách: Horské a outdoorové športy, Horská kultúra a ľudia, Horská krajina. Tohtoročnou novinkou je špeciálna cena Best V4 Mountain Photography.

Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Jeho vývoj zachytáva najnovší celovečerný dokument Pavla Barabáša VÁBENIE VÝŠOK a to cez pohľad jednej horolezeckej generácie. Film uvedie festival bezprostredne po vyhlásení fotosúťaže v Kinosále C. Zároveň začína pracovať filmová porota, ktorej zloženie má višegrádsky rozmer, a práve na ten chce festival upozorniť v rôznych formách. Súťažné filmy budú posudzovať: český režisér a kameraman Petr Kašpar, poľský himalájista a vydavateľ Alek Lwow, a Slováci dokumentaristka Diana Fabiánová, spisovateľka Mária Modrovich, televízny režisér a horolezec Miloslav Končok, kameraman Ľudovít Hičár.

Predpredaj vstupeniek sa začal už pred víkendom. Vstupenky na jednotlivé programové bloky sa dajú zakúpiť priamo v pokladniach CINEMAX alebo online na www.cine-max.sk. Sprievodný program je aj tohto roku bezplatný, otvorený verejnosti a návštevníkom Bory Mall. Medzi novinky v rámci jeho ponuky patria: workshop v boulderingu, horský fotokútik, v ktorom si môžu záujemcovia urobiť štylizované fotografie v horolezeckom výstroji ako „pozdravy z festivalu“. Tradične nebudú chýbať Lezecké preteky V4 Boulder Cup 2018 – Majstrovstvá Slovenska v boulderingu, Festivalový náučný chodník, dopoludňajšie premietania pre školy, fotografické výstavy, Festivalový miniveľtrh, lezecké atrakcie. Dominantou zostáva filmová prehliadka, v ktorej je tohto roku takmer 50 filmov, 13 z nich je slovenských.

--
Pozn. redakcie: Tento text je PR článok zadávateľa. Neprešiel jazykovým ani redakčným spracovaním a nemusí vyjadrovať názor redakcie HIKING.SK.
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Kriváňa na Kriváň (z Poľany do Tatier) Poľana, Kráľová hoľa, Kriváň - tri symbolické vrcholy Slovenska. Raz dávnejšie som v televízii sledoval reportáž o prechode týchto troch vrcholov v jednom slede zo severu na juh. Ja som sa nechal inšpirovať a po niekoľkých rokoch sa mi aj za spoluúčasti dvoch kamarátov podarilo prechod zrealizovať výhradne po značených trasách z mojej domovskej dedinky Kriváň až po majestátny Kriváň vo Vysokých Tatrách cez Poľanu a Nízke Tatry, spolu viac ako 180 km. Všetko sa to udialo v prvej polovici júla v priebehu 8 dní. dnes Martin Hakel Nízke Tatry, Muránska planina, +
Prístrešok Sedlo Vyšný Tvarožec Pri zdolávaní červenej značky z čergovského Minčola do Duklianskeho priesmyku som narazil na niekoľko objektov nezachytených v mapách. Informácia o ich existencii by pravdepodobne ovplyvnila moje plánovanie viacdenného putovania trasou mimo dotykov s civilizáciou. Jedným je prístrešok v sedle Nižný Tvarožec. Som na pochybách nazývať ho prístreškom. Svojím spôsobom je útulňou bez špeciálneho priestoru na spanie, no poskytuje pohodový úkryt nielen v nepohode. včera Vladimír Mikuš Nízke Beskydy
Túra Z Nesluše cez osady s deťmi Na dolných Kysuciach v bočnom údolí neďaleko okresného Kysuckého Nového Mesta sa nachádza obec Nesluša. V jej okolí je na svahoch Javorníkov roztrúsených až dvadsaťdva osád. Rozhodujeme sa pre peší výlet okolím osady Samuhelovci, Ostré. Sem by nás mala zaviesť z konca Nesluše žltá značka. Od osady chceme potom po modrej značke pokračovať k osadám Tabačkovci, Grešákovci a Balošákovci pod Jakubovským vrchom. Uvidíme, ako sa nám to podarí. 06/08/20 Jana Bílešová Javorníky

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.95 (0.33)