Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Bridgedale active vs. Treksport trail

Porovnávanie neporovnateľného, alebo žeby predsa? O spoločnosti Bridgedale je známe, že vyrába ponožky s presnosťou na jedno vlákno a patrí medzi svetovú špičku. Je teda možné, aby im konkurovali ponožky od firmy, ktorá v minulosti nerobila práve prelomové ponožky? Prečo teda test? Odpoveď je jednoduchá – cena. Ponožky od Treksportu sú skoro o polovicu lacnejšie.

Ponožky som testoval počas ročného nosenia, teda občas som ich menil aj pral :-). Išlo o podmienky bežného nosenia, aktívneho športu a ľahkej turistiky. Všetko v teniskovej obuvi.

Konštrukcia ponožiek

Bridgedale active (dnes active multisport) sú zložené zo zmesi vlákien v zastúpení, coolmax, nylon, česaná vlna a lycra. Sú dobre tvarované a vďaka lycre dobre držia na nohe. Vrchná časť ponožky nohu absolútne neotláča a aj napriek svojej jemnej konštrukcií sa nerozťahá, takže drží aj po troch rokoch (táto trojročná bude v teste označovaná ako stará Bridgedale). Ponožka je zospodu krásne mäkká, vďaka česanej vlne, zvrchu je coolmax zabezpečujúci odvod potu.

Treksport trail používa vlákno s názvom drivex, čo je vlna a polyuretan. Ponožka je členené na niekoľko zón. Nášľapná časť, vrchná a členok. Tvári sa síce, že každá časť je inakšia, ale podľa mňa nie je. Ponožka necháva na nohe slabú perforáciu.

Test

Prostredie: bežné nosenie
Toto prostredie bolo asi najvyrovnanejšie. Pri bežnom nosení po meste dávali obidve ponožky rovnaký komfort. Pri dlhšom nosení ma ponožky od Treksportu začali jemne bolieť nohy, možno spôsobené perforáciou a následným nedokrvovaním nohy.
Výsledok: Bridgedale 1 – Treksport 1,1

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Prostredie: halový šport
Zo začiatku neboli rozdiely medzi ponožkami badateľné, avšak po cca 30-tich minútach som začal pri Treksporte pociťovať vlhkosť a teplo na nohe – ponožky skrátka prestali "stíhať". Markantný rozdiel však nastal pri vyzutí. Kým ponožky od TS boli mokré aj zvrchu a aj nohu som mal vlhkú, nesmrdeli. Zato Bridgedale, najmä stará, zapáchala ako mŕtvy mokrý pes. Toto je pravdepodobne spôsobené coolmaxom, ktorý keď je starý, tak je náchylnejší na zápach. Pri ročných to bolo v poriadku. Na druhú stranu, pri Bridgedale som mal suchú nohu.
Výsledok: Bridgedale 2 – Treksport 1,8

Prostredie: ľahká turistika
Rovnaký komfort, rovnaké nevlhko. Keď som však ponožky nosil v celokoženej teniske (koža aj vnútri), tak Bridgedale bol na tom lepšie, to znamená suchá noha.
Výsledok: Bridgedale 1 – Treksport 1,2

Životnosť
Ponožky od Treksportu po roku jemne zožmolkovateli, ale na funkčnosti im to neubralo. Bridgedale, je po roku skoro ako nový (na fotkách je starý, čiže 3 ročná ponožka), u starého Bridgedalu funkčnosť ostala, ale spodok začína po vypraní tvrdnúť, ale po obutí a zohriatí na nohe je zase ako nová, až na ten smrad, keď zvlhne.
Výsledok: Bridgele 1,1 – Treksport 1

Ako to teda dopadlo? Bridgedale 1,275 – Treksport 1,275. Takže je to vcelku vyrovnané. Na záver ešte pár postrehov a výsledok si môžete dotvoriť sami. Bridgedale má vysokú cenu, ale neuveriteľnú životnosť a funkčnosť. Treksport poskytuje lepšiu cenu a pre menej náročného turistu/športovca je to ideálna voľba, netreba od neho čakať zázrak, ale za tú cenu je to slušné.

Verdikt

Bridgedale – aktívne používanie a zaťažovanie
Treksport – bežnejšie nosenie a ľahká záťaž


Fotogaléria k článku

Najnovšie