Správa

Nové informačné centrum v Tatrách

20.06.07
Od štvrtka 14.6. funguje v Starom Smokovci nové informačné centrum. Jeho prevádzkovateľmi sú Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry (ZCR VT) a Horská záchranná služba (HZS). Pôvodné infocentrum v Dome služieb už nenájdete. Treba zamieriť do novopostavenej prístavby Domu HZS.

Prístup

Hneď prvý pohľad na prístavbu ma príjemne prekvapil. Je veľmi citlivo riešená, vyzerá, akoby bola súčasťou budovy odjakživa. Zvonka nechýba znak HZS a zelený štvorček so znakom informácie.
Po vstupe dovnútra sa ocitnete v dostatočne priestrannej miestnosti. Hneď oproti vchodu je informačný pult, za ktorým stojí pracovníčka infocentra. V čase našej návštevy tam bola aktívna pani, ktorá sa hneď zaujímala, ako nám môže pomôcť. Počas doby, ktorú sme vnútri strávili, sme ju videli komunikovať s viacerými návštevníkmi a boli sme milo prekvapení ochotou.

Propagačné materiály, knihy, sprievodcovia

Za pultom a na pravom konci miestnosti sú police s knihami, mapami, sprievodcami a propagačnými materiálmi. Je jasne vyznačené, čo je zadarmo a čo na predaj. Z vecí na predaj môžeme spomenúť mapy Tatier a celého regiónu v rôznych mierkach, sprievodcov Tatier a regiónu vo viacerých jazykoch, sprievodcov po hradoch a zámkoch, autoatlas, knihy s fotografiami Tatier a pod. Malá časť je venovaná suvenírom. Zadarmo sú k dispozícii brožúry o ubytovaní v Tatrách a okolí, letáky aquaparkov a termálnych kúpalísk, ponuky ďalších športových aktivít ako golf, splavovanie Dunajca, informácie o múzeách a podobne. Na stenách visia vypuklé mapy letných aj zimných Tatier.

Informačný terminál, internet, sedenie, automat

Vedľa políc sa nachádza automat na kávu a rohová sedacia súprava. Na ľavej strane od pultíka stojí informačný terminál. Je na ňom stránka TANAPu, takže si môžete ako na počítači preklikať celú stránku vrátane návštevného poriadku Tatier a informácií o parku vo viacerých cudzích jazykoch.
Za terminálom stojí pri stene niekoľko stoličiek a za nimi na konci miestnosti dva stoly s počítačmi, kde bude (ešte sa na tom pracuje) pripojenie na internet pre návštevnkov. Cenník vraj ešte nie je hotový, ceny by však mali byť štandardné. Ponuku infocentra dopĺňajú pohľadnice.

Otváracie hodiny, info o ubytovaní

Otváracie hodiny počas letnej sezóny sú 8:00 – 20:00, čo je oproti starému TICu (15:30 koniec) príjemná zmena. V zime budú pravdepodobne kratšie. Čo sa týka personálneho obsadenia, v infocentre sú dvaja ľudia zo ZCR a jeden z HZS. HZS poskytuje informácie o túrach, horských vodcoch a počasí, pracovníci zo ZCR informácie o ubytovaní, voľnočasových aktivitách, kultúre. Informácie o ubytovaní zahŕňajú znalosť o počte voľných miest v tom-ktorom zariadení a vytelefonovanie ubytovania, čo je pre turistu veľmi príjemné. Podľa informácií od pracovníčky infocentra 90% tých, ktorí sa zaujímajú o ubytovanie, ho potrebuje na jednu, dve, maximálne tri noci.

Jazyková vybavenosť

Službám v cestovnom ruchu sa okrem nechoty často vyčíta aj slabá aj jazyková vybavenosť. Zaujímalo nás preto, v akých jazykoch sa v tomto infocentre návštevníci dohovoria. Malo by to byť v angličtine, nemčine, maďarčine, ruštine, poľštine a češtine. Počas našej návštevy prišli dvaja anglicky hovoriaci. Jedného pracovníčka vybavila sama, pri druhom musel pomôcť privolaný člen HZS. Turista sa však dozvedel, čo potreboval. Podľa pracovníčky, s ktorou sme sa rozprávali, v infocentre pracujú ako brigádničky študentky bilingválneho gymnázia. Doteraz prišlo najviac návštevníkov z Poľska a ČR.

Záver

Pre mňa bola táto návšteva milým prekvapením z hľadiska ochoty aj poskytovaných informácií a služieb. Dúfam, že si infocentrum túto úroveň udrží.

Telefón: +421 52 442 34 40
Email: tikss@tatryinfo.sk
smokovec@tatryinfo.eu
www.tatryinfo.eu

Fórum 24 príspevkov
Nové informačné centrum v Tatrách 15/07/13 05:49 24 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Náučný chodník Molpír s dieťaťom Oblasť Smolenického krasu je veľmi vďačná na turistiku. Už ako deti sme robili s mamou okruhy cez Havranicu, Záruby, Ostrý Kameň a Čertov žľab s bonusom vandrovania od a k železničnej stanici, ktorá je ďaleko od obce. Každá z lokalít je atraktívna a má svoj osobitý charakter, a to nespomínam jarné pohľady na jediný malokarpatský vodopád Hlboča či jaskyňa Driny. 24/10/19 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Reportáž S Mišom Diviakom o citlivom hospodárení v lese Súčasťou Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici sú aj školské lesy Kysihýbel, ktoré slúžia budúcim lesníkom na praktické vyučovanie. Vedúcim školských lesov je Mišo Diviak, lesník, učiteľ a náš dlhoročný autor. Prešli sme sa po zrekonštruovanom náučnom chodníku Kysihýbel a hovorili nielen o tom, ako sa hospodári v tunajších lesoch, ale aj v lesoch všeobecne. dnes Soňa Mäkká Reportáže
Správa Dobrovoľníci likvidovali nelegálnu skládku na Magurke Občianske združenie Priatelia Magurky a obec Partizánska Ľupča zorganizovali minulý víkend akciu „Čistenie prírody – Magurka, Nízke Tatry“. Jej cieľom bola likvidácia starej nelegálnej skládky odpadu v okolí bývalej banskej štôlne Rüsseger. Do čistenia sa zapojilo viac ako 40 dobrovoľníkov. 09/10/19 Soňa Mäkká Správy
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž S Mišom Diviakom o citlivom hospodárení v lese Súčasťou Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici sú aj školské lesy Kysihýbel, ktoré slúžia budúcim lesníkom na praktické vyučovanie. Vedúcim školských lesov je Mišo Diviak, lesník, učiteľ a náš dlhoročný autor. Prešli sme sa po zrekonštruovanom náučnom chodníku Kysihýbel a hovorili nielen o tom, ako sa hospodári v tunajších lesoch, ale aj v lesoch všeobecne. dnes Soňa Mäkká Reportáže
Túra Z Luhačovíc k Vlárskemu priesmyku Keď som písal príspevok z vlaňajšieho putovania Tri dni Valašskom z Luhačovíc do Ostravice a hľadal som prijateľnú formu záveru článku, zvolil som jeden slovný obrat. O trase, čo kamsi pokračuje a čo skadesi prišla. Bol to aj, ako som si následne uvedomil, určitý verejný prísľub. A záväzky je potrebné v slušnej spoločnosti plniť. Takže došlo aj na spoznanie neznámeho „skadesi“. Červenou značkou z Luhačovického Zálesí na východ, k juhovýchodnému rohu Valašska. včera Vladimír Mikuš Česko
Túra Od zubačky z Tisovca cez Fabovu hoľu do Michalovej Na Muránsku planinu sme sa s priateľkou vybrali, aby sme konečne preturistikovali celý víkend. Aj napriek tomu, že sme nemali k dispozícii auto, a museli sme sa na planinu dopraviť spojmi, sme nakoniec naplánovali dve pekné trasy, ktoré sme boli schopní prejsť za dva dni, s tým že sa vieme dostať v nedeľu domov. Do toho všetkého sme ešte zakomponovali parný vláčik, ktorý práve počas víkendu išiel trasu sedlo Zbojská – Tisovec a späť. Pre počasie nehlásili žiadne pekné vyhliadky, ale to nehlásili ani týždeň predtým v Tatrách, a mali sme z toho peknú túru. Ako sa ukázalo, na Muráni sa nám počasie pomstilo aj za predchádzajúci víkend. 13/10/19 Dominik Chňapko Muránska planina, Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nové informačné centrum v Tatrách 15/07/13 05:49 24 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.78 (0.2)