Správa

Nové informačné centrum v Tatrách

20.06.07
Od štvrtka 14.6. funguje v Starom Smokovci nové informačné centrum. Jeho prevádzkovateľmi sú Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry (ZCR VT) a Horská záchranná služba (HZS). Pôvodné infocentrum v Dome služieb už nenájdete. Treba zamieriť do novopostavenej prístavby Domu HZS.

Prístup

Hneď prvý pohľad na prístavbu ma príjemne prekvapil. Je veľmi citlivo riešená, vyzerá, akoby bola súčasťou budovy odjakživa. Zvonka nechýba znak HZS a zelený štvorček so znakom informácie.
Po vstupe dovnútra sa ocitnete v dostatočne priestrannej miestnosti. Hneď oproti vchodu je informačný pult, za ktorým stojí pracovníčka infocentra. V čase našej návštevy tam bola aktívna pani, ktorá sa hneď zaujímala, ako nám môže pomôcť. Počas doby, ktorú sme vnútri strávili, sme ju videli komunikovať s viacerými návštevníkmi a boli sme milo prekvapení ochotou.

Propagačné materiály, knihy, sprievodcovia

Za pultom a na pravom konci miestnosti sú police s knihami, mapami, sprievodcami a propagačnými materiálmi. Je jasne vyznačené, čo je zadarmo a čo na predaj. Z vecí na predaj môžeme spomenúť mapy Tatier a celého regiónu v rôznych mierkach, sprievodcov Tatier a regiónu vo viacerých jazykoch, sprievodcov po hradoch a zámkoch, autoatlas, knihy s fotografiami Tatier a pod. Malá časť je venovaná suvenírom. Zadarmo sú k dispozícii brožúry o ubytovaní v Tatrách a okolí, letáky aquaparkov a termálnych kúpalísk, ponuky ďalších športových aktivít ako golf, splavovanie Dunajca, informácie o múzeách a podobne. Na stenách visia vypuklé mapy letných aj zimných Tatier.

Informačný terminál, internet, sedenie, automat

Vedľa políc sa nachádza automat na kávu a rohová sedacia súprava. Na ľavej strane od pultíka stojí informačný terminál. Je na ňom stránka TANAPu, takže si môžete ako na počítači preklikať celú stránku vrátane návštevného poriadku Tatier a informácií o parku vo viacerých cudzích jazykoch.
Za terminálom stojí pri stene niekoľko stoličiek a za nimi na konci miestnosti dva stoly s počítačmi, kde bude (ešte sa na tom pracuje) pripojenie na internet pre návštevnkov. Cenník vraj ešte nie je hotový, ceny by však mali byť štandardné. Ponuku infocentra dopĺňajú pohľadnice.

Otváracie hodiny, info o ubytovaní

Otváracie hodiny počas letnej sezóny sú 8:00 – 20:00, čo je oproti starému TICu (15:30 koniec) príjemná zmena. V zime budú pravdepodobne kratšie. Čo sa týka personálneho obsadenia, v infocentre sú dvaja ľudia zo ZCR a jeden z HZS. HZS poskytuje informácie o túrach, horských vodcoch a počasí, pracovníci zo ZCR informácie o ubytovaní, voľnočasových aktivitách, kultúre. Informácie o ubytovaní zahŕňajú znalosť o počte voľných miest v tom-ktorom zariadení a vytelefonovanie ubytovania, čo je pre turistu veľmi príjemné. Podľa informácií od pracovníčky infocentra 90% tých, ktorí sa zaujímajú o ubytovanie, ho potrebuje na jednu, dve, maximálne tri noci.

Jazyková vybavenosť

Službám v cestovnom ruchu sa okrem nechoty často vyčíta aj slabá aj jazyková vybavenosť. Zaujímalo nás preto, v akých jazykoch sa v tomto infocentre návštevníci dohovoria. Malo by to byť v angličtine, nemčine, maďarčine, ruštine, poľštine a češtine. Počas našej návštevy prišli dvaja anglicky hovoriaci. Jedného pracovníčka vybavila sama, pri druhom musel pomôcť privolaný člen HZS. Turista sa však dozvedel, čo potreboval. Podľa pracovníčky, s ktorou sme sa rozprávali, v infocentre pracujú ako brigádničky študentky bilingválneho gymnázia. Doteraz prišlo najviac návštevníkov z Poľska a ČR.

Záver

Pre mňa bola táto návšteva milým prekvapením z hľadiska ochoty aj poskytovaných informácií a služieb. Dúfam, že si infocentrum túto úroveň udrží.

Telefón: +421 52 442 34 40
Email: tikss@tatryinfo.sk
smokovec@tatryinfo.eu
www.tatryinfo.eu

Fórum 24 príspevkov
Nové informačné centrum v Tatrách 15/07/13 05:49 24 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Šípska Fatra: z Komjatnej do Švošova cez Hrdošnú skalu Oblasť Šípskej Fatry je pre mňa pomerne neznámou, prešla som tu len okruh samotným Šípom. Ale Ostré, Hrdošná skala, Radičiná, Kečky či Čebrať zatiaľ ostávali nenavštívené. Ťažké bolo aj niečo vybrať, každá lokalita hýri peknými fotkami. Nakoniec som sa rozhodla pre prechod naprieč masívom z Komjatnej do Švošova. Tešila som sa na niekoľko skalných vyhliadok a monumentálne skalné okno. 12/08/19 Soňa Mäkká Veľká Fatra a Choč
Túra Šumava: Okolie Borových Lád, Chalupská slať a NCH Les Obec Borová Lada je jedno z častých východísk túr v Národnom parku Šumava. Rôznych peších aj cyklistických okruhov sa dá odtiaľto urobiť viacero. Vybrala som dva tipy pre tých, ktorí majú menej času, horšiu kondičku alebo daždivé počasie. Na oba sa dostaneme priamo z obce a naspäť bez potreby použiť akúkoľvek dopravu. 01/08/19 Soňa Mäkká Svet
Túra Šumava - na vrchol Oblík a Tříjezerní slať Národný park Šumava sa prezentuje najmä lesmi, ale nájdu sa tu aj výhľadové vrcholy. Jedným z nich je Oblík v strednej časti národného parku. Charakteristické pre tento národný park sú aj početné mokrade. Do nášho okruhu sme si pridali Tříjezerní slať, jedno z troch sprístupnených rašelinísk v rámci parku. 25/07/19 Soňa Mäkká Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Rudník a Rajtopíky z priesmyku Branisko Asi tak pol dňa sa krajina bude kúpať v slnečnom svetle. Taká je predpoveď na zajtrajší deň po tom, čo prvý sneh zavítal začiatkom zimy aj do nižších kopcov. Vyberám sa teda na prechádzku na Branisko, malé pohorie v centrálnej časti východného Slovenska, ktoré je svojou polohou priam predurčené k pekným výhľadom. V jeho strede leží priesmyk Branisko (alebo aj sedlo Chvalabohu), v najnižšej časti hrebeňa pohoria, kadiaľ prechádza stará hlavná cesta. Od otvorenia tunela Branisko je to už podstatne menej rušné miesto, zďaleka sa však nedá hovoriť o nejakom pokojnom miestečku. Práve odtiaľ začínam dnešný turistický výlet. dnes Peťo Nový Branisko
Túra Z Lysca na Kľak - jarná samota vo Veľkej Fatre Po prechode liptovského hrebeňa Veľkej Fatry ma prirodzene zaujímal aj jeho sused, divoký, menej chodený turčiansky. Jeho časť od Borišova po Malý Lysec som si kedysi prešiel s kamarátmi, ale severnejšie sme sa vtedy nedostali. Keď som si v máji študoval mapy, veľkofatranské lesy a ich jarná krása ma k sebe zasa akosi pritiahli. Nemám síce dosť času na kompletnú hrebeňovku, ale na prejdenie ďalšieho úseku to stačiť bude. Počasie hlásia ideálne a teším sa, čo mi putovanie pre mňa doposiaľ neznámym krajom prinesie. včera Martin Baniari Veľká Fatra a Choč
Prístrešok Chata Podhradská dolina Podhradskou dolinou vedie jeden z prístupov na Rokoš (od Uhrovského Podhradia). Podľa stavu chodníka pod sedlom nie je modro značkovaný chodník príliš využívaný, ale znalosť o možnosti úkrytu v závere doliny sa môže hodiť a niekomu zabezpečiť aj nocľah v suchu (tak ako mne). 24/08/19 Michal Bukvai Strážovské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nové informačné centrum v Tatrách 15/07/13 05:49 24 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.63 (0.17)