Túra

Poldňovka polhrebeňom Braniska a Bachurne

20. 07. 2018
Pohorie Braniska ma fascinovalo už od malička, keď som cestoval okolo neho alebo cezeň po starej ceste. Novú dimenziu dalo cestovanie popod Branisko, tunelom. Po x rokoch pozerania naň, som sa v prvopočiatkoch mojej turistickej kariéry konečne rozhodol ho aj prejsť.

Pri príležitosti uverejnenia môjho 50. článku na Hiking.sk, som sa rozhodol vrátiť k pôvodne prvému článku, ktorý som chcel uviesť na stránky tohto webu pred 5 rokmi a zverejniť ho.

Trasa

Branisko, priesmyk – Markova skratka – Smrekovica – Pod Kravcovou – Boldigáň – Lačnovské sedlo – sedlo Magura - sedlo Bachureň - Magura - sedlo Magura – Buče – sedlo Buče – Mindžová – sedlo Mindžová – Chrasť – Hermanovce

Na túru som si vybral jednu peknú októbrovú sobotu a zhodou okolností bol práve zatvorený tunel Branisko, takže autá museli prechádzať po starej ceste, čo mi samozrejme vyhovovalo. A ešte väčším šťastím bolo, že som mal neplánovitý odvoz až z domu. Ináč by som musel použiť autostop alebo autobusové spojenie, čím by som stratil asi 2 hodiny.

Túru som začal na sedle Chvalabohu o 9.15 h, vybral som sa k chatkám, pričom som cestou objavil Diablovu dieru, kde som kvôli chýbajúcej čelovke len nazrel a pokračoval ďalej. Pri chatkách som odbočil vľavo a po modrej pokračoval miernym stúpaním k prvej chatke, ktorá, žiaľ, v dezolátnom stave len spomínala na lepšie časy. Poniže chatky však stáli pekné napájadlá so senníkom.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Od chaty som väčším stúpaním pokračoval ďalej na Smrekovicu. Pri niektorých lesných križovatkách ale chýbali značky, ukazujúce smer, a tak som sa musel niekoľkokrát vracať a hľadať ďalšie značky. Napriek tomu som stále pokračoval správnou cestou, až som došiel k žltej odbočke na Smrekovicu, nazvanou Markova skratka. Táto časť bola najstrmšia, ale v pohode som ju zvládol a už som sa blížil k priam rajskému miestu plnému pokoja a najmä prekrásneho výhľadu na región Spiša. Na mieste ma prekvapilo to, že sa o miesto perfektne starajú. Bolo tam asi 15 lavičiek usporiadaných do polkruhu k bodu, kde bolo obetné miesto, zrejme pre omše. Kríž, postavený z darov lesných robotníkov, stál o niekoľko metrov povedľa, neďaleko prístrešia s ďalšími lavičkami a stolom (pozn. red.: na vrchole dnes stojí útulňa Vresovianka).

Sadnúc si na jednu z lavičiek, som sa kochal výhľadom nielen na Spišský hrad a zároveň som si doprial prvú desiatovú posilu. Z vrcholovej knihy som sa dozvedel, že o pár metrov ďalej smerom žltou trasou na Vyšný Slavkov sa dá dostať k ďalšiemu super výhľadu, tentoraz na šarišskú stranu Braniska a Bachurne. Človek aby si hodil mincou, ktorý výhľad je krajší.

Ale keďže som mal ešte veľkú časť cesty pred sebou, musel som sa pohnúť ďalej. Vyrazil som smerom, ktorým som prišiel, avšak nešiel som Markovou skratkou, ale rovno žltou trasou a strmším klesaním som sa dostal na modrú značku. V tomto úseku som stretol prvého turistu, ktorý si to šinul z Lipoviec na Smrekovicu. Trocha sme pokecali a pokračovali ďalej. Časť modrej trasy až ku Kravcovej luke viedla príjemným lesným chodníčkom, ktorý prechádzal okolo upraveného prameňa s možnosťou sadnúť si na lavičke so stolom. Tam som stretol ďalších dvoch turistov, zrejme manželský pár.

Lesný chodníček končil na lúke pod chatou zo stenou z okien. Tam som zase poblúdil, ale aj hneď našiel značku, tentoraz troch farieb, ktorá ma viedla okolo chatky až pod ňu, kde som pokračoval doľava k smerovníku Pod Kravcovou.

25. 10. 2013

Tu som z dôvodu pochýb o zmysluplnosti činnosti prestal ďalej písať a dokončil som ho až o pol roka neskôr, keď mi opäť napadlo ho uverejniť.

Od chatky som mal možnosť mať stále na očiach krásy šarišskej prírody. Stále ma lákalo zísť zo značky a pustiť sa niektorou lúkou, ale keďže som sa nechcel stratiť, tak som si len šiel po plánovanej trase. Ďalej som pokračoval po zelenej viac-menej rovinatou ale nádhernym úsekom lúk na Boldigaň. Naďalej má sprevádzalo príjemné počasie a tiež pekné výhľady do šarišských dolín. Následne som sa vnoril do lesa, ktorý mi robil spoločnosť až do Lačnovského sedla. Na tomto úseku som sa dostal k rázcestníku so začínajúcim červeno-bielym náučným chodníkom do Šindliara. Nechýbala ani nová mapa, tak ma potešilo, že aj na takéto veci sa dávajú peniaze. Pokračoval som ďalej, až som došiel do Lačnovského sedla s pekným pásom lúky medzi lesmi dvoch sesterských pohorí Braniska, z ktorého som schádzal a Bachurne, do ktorej som práve mal namierené.

Čo bolo relatívne zvláštne na také opustené miesto, stretol som tam dosť ľudí. Najprv mladý párik, ktorý išiel oproti mne. Následne bicyklistov, ktorí ma križovali po červenej a nakoniec traktor. Pred tým než som pokračoval po zelenej, pobral som sa trocha po červenej smerom k Tatrám, aby som sa pokochal výhľadom na našu národnú pýchu. Začiatok trasy od Lačnovského sedla k sedlu Magury sa niesol strmým stupákom, ktorý skončil výstupom do zalesneného kopca, kde som sa objavil na zabudnutej čistinke, odkiaľ sa tiahla cestička až k ďalšiemu bodu Magura, sedlo. Tam som “dohonil” bicyklistov.

Keďže som chcel vyjsť na Bachureň, odchýlil som sa od mojej trasy a išiel som k sedlu Bachurne. Ale žiadneho kopca a ani šípky k nemu. Preto som sa nevedel zorientovať, a tak som sa nechtiac dostal na Maguru odkiaľ ma aspoň potešili pekné výhľady na Tatry a Spiš. Tak som sa vrátil priamou zvážnicou naspäť k sedlu a pokračoval som po plánovanej trase na Buče, kde som prešiel nielen okolo stožiara a auta horských záchranárov, ale aj okolo miesta s nádherným výhľadom na dedinku Lipovce a Šindliar. Keďže tam boli lavičky, tak som si aj ja na chvíľu sadol a vychutnával si jedno z najkrajších zákutí Šariša.

Odtiaľ to už nebolo ďaleko na Buče, kde som objavil vrcholovú stanicu lanovky, ktorá končila pri chate Bukvica. Na kopci som stretol paraglajdistov, ktorí sa akurát balili a uvidel prvý z krížov, ktoré som stretával cestou do Hermanoviec. Musím vypichnúť prekrásny výhľad na oblasť až k Prešovu. Stredne zvažujúcim sa svahom som došiel k sedlu Buče, odkiaľ som to už dôverne poznal a v pohode si šinul k poslednému strmejšiemu stúpaniu na Mindžovú, kde som stretol ďalších turistov.

Na Mindžovej som nezabudol navštíviť útulu Chotárna, ktorú postavili hermanovski nadšenci z miestneho KST Chotárna. Podľa niektorých návštevníkov a turistov, je to jedna z najkrajších útulní na Slovensku. Môžem len dodať, že je veľmi pekná, aj keď okolo mnohých útulní som nešiel. Pri útulni ma prekvapilo nové miesto pre krb a opekanie, tak som zvedavý, čo ma prekvapí nabudúce. Odtiaľ je ďalší pekný výhľad, tentoraz na Čergov. Tu som stretol posledného návštevníka, osamoteného cyklistu zo Sabinova.

Keďže už bolo veľa hodín, musel som sa pobrať ďalej. Prešiel som okolo salaša a uberal sa ďalej po červenej k ďalšiemu krížu na kopci Lazy. Zostup z kopca som absolvoval s výhľadom na juhozápadnú oblasť Prešova. Spoločnosť mi robil les po oboch stranách lúky. Tak som sa dostal ku Chrasti, kde sa lúka otvárala. Tu sa dá pokračovať po ceste alebo prejsť cez lúku ku dvojkrížu, ktorý rovnako ako chatu postavili hermanovski nadšenci. Odtiaľ je možný ďalší nádherný výhľad na dediny od Hermanoviec až po Šarišské Michaľany či Gregorovce, na hrad Šariš alebo kopec Stráž a Slanské vrchy v pozadí. Keď som sa obrátil, v diaľke sa dali zazrieť dokonca Vysoké Tatry. Naľavo od Tatier je možné vidieť južný koniec Braniska a kopce Čiernej hory. Pod nimi zase dediny Hendrichovce či Fričovce a úplne podo mnou sa rozprestierala dolina Lazného potoka.

Po nasýtení sa výhľadov som stredne strmým kopcom zišiel do cieľa túry, ktorý bol v dedinke Hermanovce.

Dokončené 05. 03. 2014

Fórum 9 príspevkov
Poldňovka polhrebeňom Braniska a Bachurne 09/08/18 15:26 9 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Búda Zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom Málo známe východoslovenské pohorie Slanské vrchy ponúka viacdňovú hrebeňovú turistiku, ale napriek tejto možnosti, nie je tam ani jedna vyhlásená či aspoň neoficiálna útulňa. Jednou neoficiálnou by však mohol byť zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom. 24/10/20 Henrich Tomáš Slanské vrchy
Túra Ako na Napoleonov klobúk a Holicu? Pozorní cestujúci vo vlakoch na trati Margecany – Kysak si iste všimnú zvláštny kopec, ktorý náramne pripomína Napoleonov klobúk. Málokto však vie, že tento zalesnený kopec ponúka výhľady. Problém akurát je, ako sa k nim dostať, keďže značka tam nevedie. 15/10/20 Henrich Tomáš Čierna hora
Extra Rozhľadňa Odorica na Medveďom vrchu Móda stavania rozhľadní neobišla ani Spiš, a preto som pri plánovaní tury narazil na nezvyčajnú rozhľadňu neďaleko Levoče, ktorú som tým pádom nemohol vynechať. Príjemná a pohodová prechádzka na modernú výhľadovú vežu je tak určite zaručená. 07/10/20 Henrich Tomáš Zaujímavosti
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra K vodopádom Rheinfall Po cyklotúre okolo Bodamského jazera mi na mape padol zrak na vodopády Rheinfall, ktoré síce ležia vo Švajčiarsku, no len asi 50 kilometrov západne od nemeckej Konstanze. Tam a späť by to bolo 100 kilometrov, čo je zvládnuteľná porcia na jednodňovú cyklotúru. dnes Dominik Baco Svet
Reportáž Kosili sme Mackov bok, aby sa darilo poniklecom Mnohí z nás chodia na jar obdivovať nápadné fialové poniklece. No nie každý vie, že horské lúky, kde tieto a ďalšie vzácne kvety rastú, vznikli činnosťou človeka stáročia dozadu. A na to, aby prežili, potrebujú ďalej jeho asistenciu. Inak na ich miesto príde tráva, kríky, les. A nemali by sme vlastne nechať prírodu, nech si robí, čo chce, a keď sa o poniklece nepostará sama, nechať ich zmiznúť? Aj tieto otázky sme riešili počas dobrovoľníckej brigády zameranej na kosenie rezervácie Mackov bok pri Slovenskej Ľupči. včera Soňa Mäkká Reportáže
Túra Zamkovského a Téryho chata zo Smokovca Opäť sa po čase dostávam do Vysokých Tatier, aby som spoznal ďalšie tatranské chaty v našich veľhorách. Trocha vysokohorskej turistiky nezaškodí, aj keď to nebude niekde na vrchole tatranského štítu. Veď aj tatranské doliny majú svoje nezabudnuteľné čaro strávené na chodníku. Zároveň obohatí turistu o krásu tatranských vrcholov počas prechodu dolinou k niektorej horskej chate. Veď niektoré sú aj v nadmorských výškach nad 2000 metrov, takou je známa "Térynka". Scenéria skalnatých vrcholov po oboch stranách dolín len dodá šľahačku s čerešničkou na torte. 25/10/20 Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Poldňovka polhrebeňom Braniska a Bachurne 09/08/18 15:26 9 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Šariš: Branisko a Bachureň

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1200 m n. m. – Smrekovica

  • min: 475 m n. m. – Hermanovce

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 948 m

  • klesanie: 1224 m

 • Vzdialenosť
  • 25 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 05.10.2013

 • Štart trasy
  • šírka: 49.0175 ° SŠ
   dĺžka: 20.8571 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.0463 ° SŠ
   dĺžka: 21.0193 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • prameň nad Kravcovou, prameň v sedle Bachureň, prameň pri útulni Chotárna

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Prešov (vlak, bus) - Široké, priesmyk (bus)
   Hermanovce (bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.35 (0.58)