Test

PrincetonTec Aurora - LED čelovka

18.04.04
Už dlhšie som mal v pláne obstarať si LED čelovku. Má mnoho výhod oproti klasike - výdrž na batérie, hmotnosť, cena je tiež priaznivá. Na druhej strane neposkytuje dostrel ako halogénová ale kryptónová žiarovka. Martin má už dlhší čas Petzl Tikka, tak som vedel, že práve táto technológia je pre mňa. Keď nastal čas a nabehol som do obchodu, že chcem Tikka Plus, nemali ju a predavač ma presvedčil na Auroru.

Krabica

Z krabice nie veľmi podareného dizajnu vyťahujem túto LED čelovku. Okrem nej je v krabici aj trojica batérii AAA Duracell, návod v angličtine aj slovenčine a malý katalóg svietidiel tejto americkej značky. Prítomnosť batérii ma milo prekvapila.

Dizajn a prevedenie

Je to neveľká polopriehľadná škatuľka, v ktorej sú umestnené tri mikrotužkové batérie. Škatuľka je uchytená k elastickému nastaviteľnému popruhu (šírka 26mm) cez praktický kĺbik, ktorý dovoľuje otáčanie v rozsahu 180. Tento rozah nie je plne využiteľný, pretože po otočení o viac ako 90 začne svietiť do očí. V hornej časti je ovládacie tlačítko, ktorého tuhosť zabraňuje jeho náhodnému stlačeniu, napr. v batohu. Nastavuje sa ním jeden z piatich režimov - tri úrovne svietivosti prídu vhod, pretože nie vždy je potrebná plná sila a pri nižšej intenzite aj batérie vydržia viac. Pri čítaní v stane by najvyššia intezita aj tak príliš oslepovala. Už menej užitočné sa mi javia dva druhy blikania (rýchlešie a pomalšie) - že by ako maják v tábore pre zblúdilých kamarátov? Alebo prípadne núdzovo na bike ako zadné svetlo? Neriešim, fíčurka je a výrobca si to môže hrdo dať na krabičku a na web stránku.

V strede modrej škatulky je zpredu umiestnená trojica bielych LED diód. Nie sú vedľa seba (ako v prípade Petzl Tikka), ale do trojuholníka, čo má - podľa výrobcu zabezpečiť priamejší lúč svetla a eliminovať tiene.

Nosenie a dojem

Aurora sa pohodlne nosí, na hlave dobre drží a kĺbik umožnuje optimálne nastavenie pre aktuálnu činnosť. Kĺbik je dotiahnuteľný, stačí použiť krížový skrutkovač menších rozmerov, nehrozí teda strata jeho funkčnosti.

Biele, mierne do modra sfarbené svetlo je typicky LED-kovské - vhodné na pochod, stavbu stanu alebo čítanie, ale na hľadanie kamaráta, čo spadol do žľabu to nie je. Charakter svetla je zhodnotený aj názvom tejto čelovky, aurora borealis = polárna žiara. Najčastešie viditeľná polárna žiara je práve takéhoto sfarbenia.

Dostrel je na úrovni okolo 10-15 metrov, čo je štandardná hodnota.

Problémy

Na internete som našiel upozornenia, že prvé Aurory (z r. 2002) mali detskú chybu v obvodoch - z času na čas sa batérie samé od seba vybili. V súčasnosti predávané kusy tento problém už nemajú, čo môžem potvrdiť. Keby sa ti však náhodou dostal takto defektný kus, v pohode ti ho vymenia systémom kus-za-kus.

Lifetime warranty

Veľmi potešiteľným faktom je celoživotná záruka, ktorá sa vzťahuje na všetko okrem batérii a LED diód. V obchode YakSteam na Záhradníckej ul. v Bratislave tvrdili, že reklamačné konanie so značkou Princeton Tec je vždy bezproblémové a zväčša sa vybavuje systémom kus-za-kus. Raz bol vraj menší problém s reklamáciou čelovky, ktorú majiteľ využíval na potápanie aj keď naň nebola určená. Nakoniec ju aj tak vymenili za funkčný kus.

Záver

Pokiaľ nechodíš dlhodobo po tme v teplotách pod bodom mrazu, nechystáš sa na horolezeckú expedíciu do Himalájii a hľadáš spoľahlivú, ľahkú, nie drahú, energeticky nenáročnú a vodotesnú čelovku, Aurora splní tvoje očakávania. Nezaostáva za ostatnými poprednými výrobcami ako Petzl, Black Diamond alebo Lucido.

Fórum 12 príspevkov
Princetontec Aurora – LED čelovka 14/05/06 13:13 12 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Podcast Kungsleden – turistika vo švédskom Laponsku Kungsleden je diaľková turistická trasa vo švédskom Laponsku. V 15. epizóde HIKING podcastu sa rozprávajú Ľubo s Palim o zážitoch z tejto trasy na sklonku tamojšej jesene. Reč bude o tom, aká je v severnom Švédsku príroda, ako sa tam turistika líši od nórskych Lofotov, aké sú turistické chodníky, značenie, horské chaty a s akými nástrahami sa museli vysporiadať. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Extra Aký bol rok 2019 – návštevnosť a najlepšie články Na konci kalendárneho roka je dobrá príležitosť obzrieť sa, ako vyzeral rok 2019 na stránkach nášho magazínu. Môžeme sa pochváliť, že naša návštevnosť opäť stúpla. Tradične aktívni autori nám aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Viac sme sa venovali témam ochrany prírody, keďže zachovaná príroda je okrem iných dôležitých dôvodov pre turistov nepostrádateľná aj z hľadiska vykonávania nášho koníčka. Pozrieme sa na najčítanejšie články tohto roka a pridávame tipy aj na ďalšie, ktoré ste možno prehliadli, ale stoja za prečítanie. A na záver nazrieme do najdiskutovanejším tém v našom fóre. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Podcast Lofoty: Voda bola úplne všade, aj tam kde sme nechceli Či ide o Aljašku alebo Škandináviu, na severských destináciách fasicuje veľkosť krajiny a počas túr odľahlosť od civilizácie v porovnaní so slovenskými horami, či Alpami. V 13. epizóde HIKING podcastu sa rozprávame o Nórsku, ktoré k severskej odľahlosti pridáva ďalší rozmer – more. Reč je konkrétne o trekkingu na Lofotoch a hosťami sú Kika Miholeková s Palim Olejníkom, ktorí boli na týchto ostrovoch začiatkom septembra tohto roka. 12/12/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Jablunkovského k Vlárskemu priesmyku (1) Aj keď som už niečo v živote prešiel, jedna časť Slovenska mi bola úplne neznáma. Severozápadné pohraničie Slovenska. Po jednom náhodnom zbere čučoriedok v oblasti Stratenca ma hrebeň Javorníkov chytil za srdce. Taký pekný kraj a pre mňa bez preháňania Terra incognita. Musím s tým niečo vykonať. Pomaly sa rodil plán na prechod pohraničných hôr z oblasti Beskýd Javorníkmi k Bielym Karpatom jedným vrzom. dnes Vladimír Mikuš Javorníky, Západné Beskydy
Túra Okolo Moštencov Mám obľúbenú túru, ktorú zvyknem s malými obmenami absolvovať aspoň raz za rok. Či už ako jarný rozbeh sezóny alebo ako operatívne vyplnenie voľného dňa. Netreba mi totiž stíhať žiadny dopravný spoj, jednoducho vypadnem z domu a po pár hodinách sa tam opäť objavím. včera Michal Bukvai Súľovské vrchy
Cyklotúra Od Lunzer See do Göstling an der Ybbs a späť Letná karavanovačka 2017. Pôvodne sme plánovali zakotviť až niekde v Soľnej komore (Salzkammergut) a tráviť dovolenku so šesťročným prckom motaním sa okolo jazier s výhľadom na skalnaté kopce. Prvú noc sme sa zastavili v kempe Ötscherland v Lunz am See. Ľubo hneď po zhliadnutí okolia lobuje za to, aby sme miesto dovolenky vymenili za toto. Jazero tu je, hory tu sú a najmä tu nie sú davy, ktoré tušíme v Salzkammergut, kde pri telefonickom prieskume nebolo voľné miesto ani v jednom kempe. 16/01/20 Soňa Mäkká Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Princetontec Aurora – LED čelovka 14/05/06 13:13 12 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • PricetonTec
 • Model
  • Aurora
 • Typ
  • jednoduchá LED čelovka
 • Materiály
  • tvrdený plast, gumové tesnenia, 3 vysokosvietivé LED diódy (výdrž 50-160 hodín)
 • Hmotnosť
  • 80 g
 • Páči sa mi
  • výdrž na batérie, tri úrovne intenzity, adekvátna svietivosť, vodotesnosť, kĺbik, konštrukcia, veľmi tuhý vypínač (nehrozí samovybitie v batohu)
 • Nepáči sa mi
  • tri AAA batérie (v balíčku bývajú 4 kusy), niekedy trochu oslňuje tvár, stačil by jeden blikací mód
 • Ostatné info
  • celoživotná záruka, vodotesná, model 2002
 • Infocena
  • 46.47 €
 • Hodnotenie
 • Obchody
  • Yaksteam BA
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.68 (0.15)