Túra

Ľutina – Minčol – Kyjov – Pusté Pole na jar

16. 09. 2018
Čergov som akosi dlho obchádzal na svojich turistických cestách. Iste, celkom nespravodlivo. Rozhodnutie napraviť tento stav prišlo na jar 2018. Voľba padla na záver apríla s očakávaním pekného počasia, nastupujúcich dlhých a príjemne teplých, nie však horúcich dní. Napokon sme tu strávili štyri dni a v článku ponúkam opis túry najvyššie položenými partiami Čergova, hneď v druhý deň po príchode do regiónu.

Trasa

Ľutina – Hanigovský hrad – sedlo Ždiare – Hýrová – Lazy – Minčol – Kyjov – Pusté Pole

Keďže ubytovanie máme v meste Lipany, zavčasu ráno musíme absolvovať autobusový presun do obce Ľutina, s prestupom v Pečovskej Novej Vsi. Autobus nás vysadí priamo pred areálom pútnického miesta. Ide azda o najvýznamnejšie pútnické miesto gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Jeho vznik sa spája s tradíciou, podľa ktorej sa istej Zuzane pri zbieraní hríbov v roku 1851 mal zjaviť svätý Mikuláš. Na mieste údajného stretnutia bola neskôr postavená mariánska kaplnka. Zaujímavosťou je, že pôvodný drevený chrám zhorel krátko pred dokončením nového kamenného kostola v roku 1908. V roku 1988 povýšil pápež Ján Pavol II. chrám a priľahlé objekty hodnosťou Basilica Minor. V súčasnosti sa na vrchu pútnického areálu týči nový drevený gréckokatolícky Chrám sv. Rodiny (vysvätený v roku 2015), súčasťou ktorého je vyhliadková veža. Z nej je pekný pohľad nielen na celý areál pútnického miesta, ale aj okolité lesy Čergova. Priľahlú časť dotvára miniskanzen drevených kostolíkov z východného Slovenska, ale napr. aj z ukrajinskej časti Karpát.

Popri Hanigovskom hrade na hlavný hrebeň

Pútnický areál je pomerne rozľahlý s množstvom sakrálnych objektov. Toto miesto by si azda zaslúžilo aj dlhšiu návštevu, no pred nami je túra, a tak po vyše hodine opúšťame areál a vyrážame po žltej značke smerom k Hanigovskému hradu. Hneď na začiatku nás čaká pomerne strmé stúpanie. V príjemnej jarnej krajine sa však kráča príjemne. S pribúdajúcou výškou sa odkrývajú nové pohľady. Asi po hodine prichádzame k ruinám Hanigovskému hradu.

Postavený bol pravdepodobne v 13. storočí na mieste niekdajšieho dreveného hrádku pre obranné účely hornotoryského regiónu. V druhej polovici 16. stor. hrad vyhorel a viac ho neobnovili. V súčasnosti sú zachované časti paláca spolu s priľahlými obrannými múrmi. Potešujúce je, že v posledných sezónach sa o záchranu ruín hradu stará miestne občianske združenie. Výsledok ich práce je zjavný hneď na prvý pohľad. Ostáva ešte spomenúť nádherný výhľad z hradu, od horného paláca vidíme krásnu siluetu Šarišského hradu, v pozadí za ním vidíme Slanské vrchy.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Od hradu ideme ešte ďalej asi kilometer stále po žltej značke, stúpanie vystriedala rovinka. Prichádzame k rázcestiu Za hradom, kde naša žltá značka končí. Ďalej budeme pokračovať zeleno značkovaným chodníkom, ktorý sem prišiel z obcí Červenica pri Sabinove a Hanigovce. Až do sedla Ždiare nás povedie pohodlná lesná cesta, miestami strmšie stúpajúca. Po zdolaní poslednej strminy prichádzame do pôsobivého sedla Ždiare, ktorým prechádza modro značená hrebeňová cesta. Doprajeme si tu prestávku na oddych.

Na Minčol pokračujeme západným smerom po modrej značke. Charakter tohto úseku sa už výrazne odlišuje od predchádzajúceho. Pribudli porasty smreku, hájiky zakrpatených briez, machov, čučoriedok a iných horských kvetov či bylín. Miestami sa nám odkrývajú pekné výhľady na severnú stranu. Pri turistickom smerovníku Lazy sa k nám pripájajú zelená značka z Kamenice a žltá z Livovskej Huty (odtiaľto je najkratší výstup na Minčol).

Záverečný úsek vedie otvoreným terénom. Ani sa nenazdáme a stojíme pri juhovýchodnom predvrchole Minčola, kde je umiestnený veľký kríž (postavený na počesť návštevy pápeža Jána Pavla II. v roku 1995 na východnom Slovensku) a výhľadová doska. Vychutnávame si pohľady nielen na rozľahlý Čergov, ale aj okolité pohoria – Bachureň, Spišsko-šarišské medzihorie, Slanské vrchy, Levočské vrchy či Tatry. Po chvíli dosiahneme samotný vrchol Minčola (1157 m n. m.), ktorý je najvyššou dominantou Čergova.

Minčol

Z turistického hľadiska je Minčol dôležitou križovatkou turistických trás, stretávajú sa tu značkované chodníky všetkých štyroch farieb z rôznych smerov. Ako nadšenca turistického značenia ma upúta pôsobivá a myslím, aj celkom originálna konštrukcia kovového turistického smerovníka. V blízkosti sa nachádza betónový pylón, na stranách ktorého sú umiestnené erby okolitých miest (Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa a Bardejov), ako aj pamätná tabuľa pripomínajúca XXVI. zraz turistov SNP v Lipanoch v júli 1979. Výhľady sú fantastické, aj keď na južnú stranu trocha zacláňajú stromy. Z tohto pohľadu je na výhľady lepší spomínaný predvrchol s krížom. Okolie vrcholu je súčasťou NPR Čergovský Minčol. Na Čergove som prvý raz a už teraz mi je jasné, že voľba pre toto pohorie bola určite správna. Iste k tomu prispelo aj počasie, ktoré nám umožní naplno si vychutnať okolitú krásu.

Zostup cez Kyjov

Na vrchole strávime asi hodinu. Iste by sme radi ostali aj dlhšie, tak je tu krásne, ale je čas vybrať sa na zostup. Pre tieto účely si zvolíme modrú značku, ktorá nás zavedie cez obec Kyjov na železničnú stanicu Pusté Pole. Spočiatku ideme spoločne zo žltou značkou, pred nami si vychutnávame ešte pohľad na Levočské vrchy a Ľubovniansku vrchovinu, v pozadí sa ukazujú končiare Tatier. Žltá značka do Ďurkovej sa po chvíli od nás oddelí, stáčame sa juhozápadným smerom. Kolegovia, ktorých sme stretli na vrchole, sa vyberajú po žltej. Ako sa neskôr ukázalo – ešte raz sa stretneme neskôr, a síce vo vlaku. Klesanie po modrej nie je príliš strmé, ideme zväčša pohodlnou lesnou cestou, kulisu dotvárajú bútľavé kmene starých stromov popri ceste. V dolnej časti ubúda lesa a ideme viac otvoreným terénom s lúkami. Po vyjdení z lesa nás privíta krásna panoráma obce Kyjov, ako aj vyčnievajúce pôsobivé bradlá v okolí.

Obec Kyjov nás privítala milým dojmom, vrátane zaujímavej architektúry a pekných dreveničiek. Prejdeme pár metrov a je nám jasné, že symbolom Kyjova je zrejme modrá farba. Viaceré obydlia, ale aj hospodárske budovy či dokonca zábradlie a zvodidlá pri ceste sú nafarbené práve na modro. Symbolicky tak možno vnímať aj našu modrú turistickú značku. V miestnom kostole sa robia prípravy na svadbu. Na záver nás čaká posledných asi 30 minút po ceste na stanicu Pusté Pole. Na križovatke so štátnou cestou si dáme ešte prestávku na kávu v miestnom motoreste. Ešte pár krokov a sme na železničnej stanici Pusté Pole.

Cieľ túry na stanici nebol žiadnou náhodou, ale úmysel využiť v súčasnosti len slabo využívanú železničnú trať medzi Lipanmi a Plavčom. Bola súčasťou niekdajšej Prešovsko-tarnowskej železnice, ktorá mala za cieľ dopravné prepojenie Uhorska a Haliče. Železnica bola vybudovaná v rokoch 1870-1873, v roku 1997 dokonca elektrifikovaná (po Plaveč). V súčasnosti trať nájdeme v cestovnom poriadku pod číslom 188. Staré dobré časy trate, keď po nej denne jazdilo niekoľko rýchlikov do Krakowa (niektoré až z Bukurešti) sú nenávratne preč. V súčasnosti tu premáva jediný pár osobných vlakov v relácii Košice – Plaveč, aj to len v piatok a nedeľu (iba počas školského vyučovania). Aj to bol dôvod, prečo sme sa na túru vybrali práve v piatok. Ostatné vlaky od Košíc jazdia len po Lipany.

Presne o 17.44 h prichádza náš osobný vlak vedený elektrickou motorovou jednotkou 460 (tzv. pantograf) z Plavča. V niekoľkovozňovej súprave sa okrem nás, rušňovodiča a vlakvedúceho nachádzajú len dvaja turisti – práve tí, ktorí zostúpili z Minčola po žltej značke a na „náš“ vlak pristúpili v Ďurkovej, teda o zastávku skôr. Obaja si krátime čas fotografovaním z okna vlaku. Kúsok za stanicou sa láme niveleta koľají a vlak neustále klesá do údolia rieky Torysa. Nad obcou Krivany robí železnica veľký oblúk, ktorý tu bol vybudovaný za účelom zdolania veľkého výškového rozdielu. Nuž možno aj táto trať by si zaslúžila prívlastok „Semmering“, ako to na podobných tratiach býva zvykom. Výhľady z okna vlaku sú fantastické, jazda vlakom je príjemným zavŕšením pekného čergovského výletu. Vystupujeme v stanici Lipany, kde sa náš výlet končí. Vlak sa uberá ďalej do Košíc a my, spokojní s vydareným dňom, si ideme dopriať chutnú večeru.

Záver

Návštevu Čergova som plánoval už dlhšie, no napokon až teraz došlo k realizácii. Ak má byť pobyt v prírode spojený so spoznávaním krajiny, aktívnym oddychom od starostí bežného života a načerpaním nových síl, tak presne taký dojem čergovská túra vo mne zanechala. A môžem ju odporučiť každému, kto hľadá na turistických chodníkoch niečo podobné. Pomerne hustá a rokmi stabilná sieť značkovaných chodníkov v Čergove umožňuje široké možnosti plánovania túr s primeranou náročnosťou – na svoje si tu iste prídu milovníci dlhých vandrov, ako aj rodiny s deťmi.

Fórum 9 príspevkov
Ľutina – Minčol – Kyjov – Pusté Pole na jar 26/07/20 21:56 9 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Ľutina – Minčol – Kyjov – Pusté Pole na jar Čergov som akosi dlho obchádzal na svojich turistických cestách. Iste, celkom nespravodlivo. Rozhodnutie napraviť tento stav prišlo na jar 2018. Voľba padla na záver apríla s očakávaním pekného počasia, nastupujúcich dlhých a príjemne teplých, nie však horúcich dní. Napokon sme tu strávili štyri dni a v článku ponúkam opis túry najvyššie položenými partiami Čergova, hneď v druhý deň po príchode do regiónu. 16/09/18 Vladimír Kobza Čergov
Túra Polonina Dovžina nad Rachovom Počas týždňového pobytu vo východnej časti Zakarpatskej Ukrajiny v závere mája 2018 sme mali naplánovaných viacero výletov do okolia, a to nielen pešiu turistiku, ale aj poznávanie okolitých sídel. V posledný deň pobytu v mestečku Rachov sme si zvolili výstup na poloninu Dovžina. Kombinácia vhodne zvolenej trasy a priaznivého počasia sa nám postarali o krásne zážitky. Nebudem preháňať, ak poviem, že už dávno ma krajina neočarila tak, ako tomu bolo práve na tomto výlete. 28/08/18 Vladimír Kobza Svet
Správa Letný minibus v Slovenskom raji Letná sezóna 2018 v Slovenskom raji priniesla jednu novinku – pravidelné autobusové spojenie stredísk v severnej a južnej časti NP Slovenský raj, ktoré vedie po nedávno zrekonštruovanej horskej ceste cez Sedlo Kopanec (987 m). Na projekte sa spolupodieľa Oblastná organizácia cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš, krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus, Banskobystrický samosprávny kraj a dopravca eurobus Košice, závod Spišská Nová Ves, ktorý dopravu na novej linke zabezpečuje. 10/07/18 Vladimír Kobza Správy
Najnovšie články na titulke
 
Test Devold Tuvegga – obojstranné merino termoprádlo Merino je pevne zakotvený štandard v termoprádle, no popri mnohých výhodách zvykne horšie odvádzať pot, čo je problém najmä pri intenzívnejšom pohybe – napr. pri skialpe či behu. Je viacero spôsobov, ako to zlepšiť. Buď môžete siahnuť po extra tenkom merine, prípade po takom, čo má na vnútornej strane vrstvu z umelého vlákna. Ďalšiu cestu skúša minuloročná novinka Devold Tuvegga, ktorá kombinuje tri rôzne merino úplety – jemnú sieťovinu, klasické merino a merino s 3D štruktúrou. Vychytávkou je obojstrannosť tohto termoprádla – každá zo strán sa zároveň správa tepelne odlišne. Prádlo nosím už vyše roka a o svoje skúsenosti sa podelím v tomto teste. dnes Ľubomír Mäkký Oblečenie
VHT Ennstaler Alpen – Kreuzmauer Gesäuse je v mojich očiach najkrajším národným parkom Rakúska. Vápencové hory nie sú príliš vysoké, sú však poriadne divoké. Hrebene pohoria sú pre bežného turistu neschodné, hoci ich časti sa prejsť dajú. Vlani som prešiel z Malého na Veľký Pyhrgas, nuž a tento rok som chcel prejsť z Frauenscharte na Kreuzmauer. Problém bol v tom, že sa mi to nepodarilo. Napriek tomu bola prechádzka atraktívna. Myslím, že to bola najkrajšia túra, akú som túto sezónu v Rakúsku prešiel. včera Martin Knor Svet
Túra Ihla a Čierna hora - okruh z Ihlian Moja mienka o Levočských vrchov bola, že sú rozsiahle, vhodné na bicykel, takmer bez značenia a kam sa človek pozrie, vidí holinu. Z toho plynul môj doterajší nezáujem ako pešiaka. Napriek tomu mi pri pohľade z Tatranskej Lomnice nedal spať jeden výrazný vcholček “Levočákov”. 19/10/20 Roman 'Bazin' Matkovčík Levočské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ľutina – Minčol – Kyjov – Pusté Pole na jar 26/07/20 21:56 9 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Čergov

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1157 m n. m. – Minčol

  • min: 420 m n. m. – Ľutina

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 870 m

  • klesanie: 720 m

 • Vzdialenosť
  • 19 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 27.04.2018

 • Štart trasy
  • šírka: 49.16706 ° SŠ
   dĺžka: 21.04819 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.21376 ° SŠ
   dĺžka: 20.91417 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Ľutina (v pútnickom areáli)

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Lipany (vlak, bus) - Ľutina (bus)
   Pusté Pole (vlak) - Lipany (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.22 (0.49)