Extra

Horské poistenie funguje už rok

04.07.07
Prvého júla uplynul rok od novely zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), ktorá zaviedla platenie za náklady pri záchrannej akcii. Preto vám prinášame zhodnotenie od Horskej záchrannej služby a poisťovní Union a Allianz. Poisťovne Kooperatíva a Generali sa do uzávierky nevyjadrili.

Horská záchranná služba

Zavedenie spoplatnenia sa podľa riaditeľa HZS Jozefa Janigu podpísalo na menšom počte zásahov, predovšetkým odpadli rôzne falošné poplachy alebo využívanie HZS ako "horského taxíka". "Čo sa týka zásahov všeobecne, môžem povedať, že ku koncu roka 2006 a začiatku tohto roka sme mali približne 86% ľudí, ktorí boli poistení, čo je na takú krátku dobu veľmi slušné percento. Tá propagácia zo strany poisťovní, médií a rôznych webových portálov, ako aj váš, bola dostatočne veľká a ľudia si túto zmenu v legislatíve naozaj uvedomili."

Zvyšné percento ľudí podľa Jozefa Janigu tieto náklady uhradilo, hoci to museli hradiť z ich vlastných prostriedkov. Koncom roka 2006 HZS evidovala len 6 prípadov neuhradených nákladov. Na celkový počet je to podľa neho zanedbateľné číslo. Náklady postupne vymáhajú.

Čo sa týka výšky nákladov, väčšina zásahov, asi 80%, sa pohybovala v rozmedzí 3 500 až 4 500 Sk. Necelých 20% zásahov stálo od 11 000 do 20 000 Sk. Išlo o väčšie alebo komplikované záchranné akcie, kde bol nasadený väčší počet záchranárov alebo akcia trvala relatívne dlho. Napokon sa vyskytlo niekoľko prípadov, kedy náklady predstavovali viac ako 100 000 Sk. Boli to prípady, kedy bolo potrebné použiť leteckú techniku alebo išlo o viacdňové pátranie.

Na našu otázku, či by sa dalo v danej novele niečo vylepšiť, Jozef Janiga odpovedal: “Nekomentoval by som, či nám novela vyhovuje alebo nevyhovuje, všetko to je o príjmoch a výdavkoch. Vo vzťahu k návštevníkom ma trochu mrzí jedna vec, ktorú som pri zavedení toho spoplatnenia aj deklaroval. Treba urobiť kroky na to, aby veľmi citlivé skupiny ľudí, ako sú deti, neboli v tej skupine, ktorá si to musí hradiť. Deti nie vždy vedia odhadnúť riziko, ktoré na ne pôsobí, a my by sme im mali vytvárať podmienky pre športovú činnosť do budúcnosti. Keď mládež nepodchytíme v nižšom veku, neskôr sa nám to niekoľkonásobne vráti. Preto by som uvítal nejakú úpravu, kde by sme deti mohli z tohto režimu vyňať. Možno by s nejakým riešením dokázali prísť aj poisťovne.”

Union

Podľa hovorkyne poisťovne Union Niny Zelníkovej je na hodnotenie novely kompetentnejšia HZS, ktorej sa osobitne týka otázka nákladov za technickú časť záchrannej akcie. “Poisťovňa len preplatí tieto náklady HZS, ak dôjde k poistnej udalosti. Zatiaľ ako poisťovňa nemáme s riešením poistných udalostí problém. Všetky náklady za doteraz hlásené prípady našich klientov boli HZS riadne uhradené.”

Zaujímalo nás, aká je v súčasnosti podoba produktu horského poistenia a prípadné novinky.
Turista si môže vybrať z troch typov poistenia na základe toho, akú aktivitu plánuje v horách vykonávať. Typ Turista zahŕňa pohyb v chodeckom teréne, nad hornou hranicou lesa len po značkovaných chodníkoch. Typ Šport platí na pohyb v chodeckom teréne po značkovaných chodníkoch, nad hornou hranicou lesa aj mimo značkovaných chodníkov, v horolezeckom teréne do I. stupňa obtiažnosti UIAA alebo prevádzkovanie zimných športov mimo vyznačených lyžiarskych tratí s výnimkou skialpinizmu. Typ Šport špeciál umožňuje okrem týchto činností vykonávať aj speleológiu a skialpinizmus, pohyb v horolezeckom teréne, zoskoky padákom, lety na padáku, paragliding, potápanie, športové lietanie, rafting, kaňoning.

Výška poistného je závislá od miery rizika. V prípade krátkodobého poistenia sa cena pohybuje od 10 Sk na deň a osobu, v prípade celoročného poistenia ide o sumu od 390 Sk, pričom výška poistnej sumy je na úrovni 300 000 Sk.
Poistenie sa dá okrem pobočky či predajného miesta uzatvoriť aj on-line alebo cez SMS.

Allianz – Slovenská poisťovňa

Katarína Janáková z poisťovne Allianz – Slovenská poisťovňa nám k otázke týkajúcej sa hodnotenia novely povedala: "Po legislatívnej stránke tento zákon hodnotiť nemôžem, ale z hľadiska aplikácie v praxi myslím, že ho verejnosť už z väčšej časti zobrala na vedomie, aj vďaka pomerne veľkej medializácii. Z ohlasov, ktoré sme mali, možno vyvstáva pripomienka, prečo sa hradia náklady len HZS, a nie za záchranné akcie vykonávané inými zložkami záchranného systému. Možno by mala byť aj presnejšia definícia zodpovednosti prevádzkovateľa lyžiarskeho strediska vo vzťahu k nákladom na záchranné akcie (v zákone je len formulácia, že prevádzkovateľ má povinnosť "zabezpečiť" prvú pomoc a odvoz raneného)."

Ponuka produktu sa od nášho posledného článku nezmenila. Existuje základné poistné (štandardné športy, ako je bežná turistika na vyznačených chodníkoch), ktoré stojí 20 Sk/deň, poistná suma (limit poistného plnenia) je 500 000 Sk. Za rizikové športy - napr. horolezectvo, skialpinizmus a podobne je prirážka. Celoročné poistenie pri základnom variante je 500 Sk za rok, pri rizikovom 1200 Sk. Poistiť sa je možné okrem štandardných obchodných miest aj v rôznych infostánkoch, hoteloch a pod., rovnako online na internete a cez telefón.

Podľa Kataríny Janákovej sa v horskom poistení zatiaľ žiadne zmeny nechystajú, keďže ide o veľmi jednoduchý produkt a legislatíva sa nezmenila. V tomto roku sa horské poistenie začalo uzatvárať v balíčku s cestovným poistením.

Fórum 3 príspevky
Horské poistenie funguje už rok 17/07/07 14:20 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Šípska Fatra: z Komjatnej do Švošova cez Hrdošnú skalu Oblasť Šípskej Fatry je pre mňa pomerne neznámou, prešla som tu len okruh samotným Šípom. Ale Ostré, Hrdošná skala, Radičiná, Kečky či Čebrať zatiaľ ostávali nenavštívené. Ťažké bolo aj niečo vybrať, každá lokalita hýri peknými fotkami. Nakoniec som sa rozhodla pre prechod naprieč masívom z Komjatnej do Švošova. Tešila som sa na niekoľko skalných vyhliadok a monumentálne skalné okno. 12/08/19 Soňa Mäkká Veľká Fatra a Choč
Túra Šumava: Okolie Borových Lád, Chalupská slať a NCH Les Obec Borová Lada je jedno z častých východísk túr v Národnom parku Šumava. Rôznych peších aj cyklistických okruhov sa dá odtiaľto urobiť viacero. Vybrala som dva tipy pre tých, ktorí majú menej času, horšiu kondičku alebo daždivé počasie. Na oba sa dostaneme priamo z obce a naspäť bez potreby použiť akúkoľvek dopravu. 01/08/19 Soňa Mäkká Svet
Túra Šumava - na vrchol Oblík a Tříjezerní slať Národný park Šumava sa prezentuje najmä lesmi, ale nájdu sa tu aj výhľadové vrcholy. Jedným z nich je Oblík v strednej časti národného parku. Charakteristické pre tento národný park sú aj početné mokrade. Do nášho okruhu sme si pridali Tříjezerní slať, jedno z troch sprístupnených rašelinísk v rámci parku. 25/07/19 Soňa Mäkká Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Glarnské Alpy – k St. Martin cez Heidelpass Pri jednej návšteve v Salzburgu som si kúpil v miestnom kníhkupectve turistickú mapu od Kümmerly+Frey: Sargasenland, Liechtenstein, 1 : 60 000. Na prednej stránke bola fotka malej osady s kostolíkom v horách. Nič moc, len pár stavbičiek pod skalou. No z obrázku vyžarovalo pre mňa niečo, čo nedokážem popísať. Až raz som náhodou identifikoval miesto a zostal som prekvapený poznaním, že som sa práve ani veľmi ďaleko nevyskytol. Bohyňa príležitosti dala ponuku, ktorá sa neodmieta. dnes Vladimír Mikuš Svet
Túra Slovenskou Saharou - Záhorácka magistrála Na Záhorí som už bol viackrát, ale nikdy s turistickým cieľom. Predsa len táto časť Slovenska nepatrí z morfologického hľadiska medzi najatraktívnejšie a človeka to láka skôr do kopcov. Takéto odsúdenie krajiny je však veľmi povrchné a krásne miesta sa nájdu naozaj všade, len treba mať otvorené oči a vnímať krajinu okolo seba. včera Pavel Forgáč Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, +
Túra Západné Javorníky: Čertov – Vysoká nad Kysucou Východnú časť Javorníkov v okolí Čadce som pochodil vo všetkých ročných obdobiach, pešo, na snežniciach alebo aj na bicykli. Západnú časť, tvoriacu hranicu SR a ČR, som poznal len z lyžovačky na Čertove. Túto osadu Lazov pod Makytou som zvolil ako východisko hrebeňovej túry najmä z dopravných dôvodov – keď piatok bol zároveň sviatkom Sv. Cyrila a Sv. Metoda a autobus z Púchova ideálne nadväzoval na skorý rýchlik z Bratislavy. 18/08/19 Peter Straka Javorníky

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Horské poistenie funguje už rok 17/07/07 14:20 3 príspevky
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.7 (0.2)