Chata

Chata na Veľkom Inovci

26.07.07
V južnej časti Pohronského Inovca, v tesnej blízkosti Veľkého Inovca, najvyššieho vrchu pohoria, sa nachádza Turistická chata na Veľkom Inovci. Hustá sieť turistických chodníkov, diaľková Rudná magistrála a množstvo pozoruhodných miest v okolí ju predurčujú na základňu pre potulky v tomto kúte Slovenska. Napriek týmto faktom je chata v širokej turistickej verejnosti takmer neznáma. Preto som sa rozhodol, že jej tu budem venovať väčšiu pozornosť.

Po ročnej nefunkčnosti chaty (jar 2013 - jar 2014) je chata opäť vo víkendovej prevádzke (sobota a nedeľa). Aktuálny kontakt je +421 903 475 345. Pre aktuálne informácie sledujte diskusné fórum alebo kontaktujte Klub slovenských turistov Zlaté Moravce.

Poloha a prístup

Objekt chaty sa nachádza pri dôležitej križovatke turistických trás, približne 150 metrov od vrcholu Veľkého Inovca. Značky sem vedú z desiatich rôznych smerov. Stačí zobrať do rúk mapu a vybrať si. Prechádza tadiaľto známa diaľková trasa Rudná magistrála. Vhodná je aj pre ubytovanie viacčlenných skupín, či školských výletov. GPS súradnice chaty sú 48.409464 SŠ a 18.541079 VD.

Krátka história a opis chaty

V miestach, kde sa dnes chata nachádza, stála už v roku 1938 drevená útulňa. Tú vypálili nemecké vojská koncom II. sv. vojny. Turisti zo Zlatých Moraviec už v roku 1946 započali výstavbu nového objektu – Turistickej chaty na Veľkom Inovci. Tá bola dokončená a slávnostne otvorená 28. IX. 1947. V tých časoch stála na vrchole Veľkého Inovca aj 20 metrov vysoká rozhľadňa. Celé 50. a 60. roky chata patrila pod správu národného podniku RAJ Ružomberok. V 70-tych rokoch sa vracia do úžívania turistov združených v TJ Slávia Zlaté Moravce. Zároveň prebieha rozsiahla rekonštrukcia chaty. Od roku 1992 je v správe KST Zlaté Moravce. V roku 1997 bola k 50 výročiu jej existencie na priečelí osadená pamätná tabuľa. KTS Zlaté Moravce pripravuje v súčastnosti znovuvybudovanie rozhľadne na vrchole Veľkého Inovca.

Objekt chaty predstavuje jednoposchodová murovaná budova zastrešená sedlovou strechou. Do chaty sa vstupuje z malej prístavby na boku objektu. Na prízemí sa nachádza jedáleň, kuchyňa, toalety, komunikačné schodisko a obslužné priestory. Na prvom poschodí sú ubytovacie priestory, toalety a sprcha. Podkrovie tiež poskytuje možnosť nocľahu. Chata je elektrifikovaná a napojená na internet (len na požiadanie). Ústredné kúrenie sa v súčastnosti nepoužíva, na vykurovanie slúžia kachle, resp. pece na tuhé palivo. V celom objekte platí PRÍSNY ZÁKAZ FAJČENIA!

Ubytovanie

Ubytovacia kapacita chaty je 30 lôžok. V jednotlivých izbách nájdeme po 9, 10 a 12 postelí. Jedna izba, ktorú ja humorne nazývam „šmajchlkabinet“, má len jednu posteľ. Podľa slov chatára, „slúži hlavne na ubytovanie pedagogického dozoru, učiteliek, pri školských výletoch“. Zariadenie izieb je jednoduché. Železné postele sú opatrené matracmi, paplónom a vankúšom. Posteľnú bielizeň dostanete od personálu. Zariadenie dopĺňa niekoľko stoličiek, stôl, vešiak a odpadkový kôš. Z izieb, ktoré majú okná situované na juh, je pekný pohľad na centrálny Tekov. Počas zimných večerov oceníme teplo sálajúce z pece. Len sa musí určiť kurič, aby oheň nevyhasol. Pokiaľ prídete s vlastným spacákom, možete ho na izbách použiť.

Ceny ubytovania sú nasledovné:
1 osoba/noc + posteľná bielizeň – 5,- €
1 osoba/noc s vlastným spacákom – 3,3 €

V prípade plnej obsadenosti lôžkových kapacít je možné prespať v jedálni alebo v podkroví (tieto priestory zvýšia kapacitu o ďalších 30 miest). Samozrejme, potrebná je karimatka a spacák. Cena pre takýto charakter nocľahu nie je stanovená, ale určite neprevýši sumu 80 Sk.

Stravovanie

Pôžitky jedla a pitia nás čakajú v pomerne veľkej jedálni, ktorá zaberá väčšiu časť prízemia. Kapacitu je zbytoční písať, lebo dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Štandardne je v ponuke kapustová polievka s klobásou alebo fazuľová s údeným, či šošovicová s párkom. Z hlavných jedál býva najčastejšie uvarený guláš (špecialita chaty). A to buď hovädzí, alebo z diviny. V letnej sezóne jedálny lístok spestrujú aj iné hlavné jedlá na báze mäsa. Takže vegetariáni budú asi odkázaní na vlastné potravinové zdroje. Aj keď občas sa v ponuke objavia bryndzové halušky. Ponuku dopĺňa pečená alebo varená klobáska, párky, praženica, hemendex. Mlsné jazýčky poteší bohatý výber rôznych pochutín, čokolád, orieškov a pod.

Na uhasenie smädu slúži veľmi slušná ponuka nápojov. Dostať je sedem až osem druhov fľaškového piva (napr. Zlatý Bažant, Topvar, Veľkopopovický Kozel a pod.). Pálenka je zastúpená tiež v bohatom sortimente. Kto má chuť na nealkoholický nápoj, má bohatý výber zo všeobecne rozšírených značiek. Samozrejmosťou je varenie kávy, čaju a v zime grogu. Nižšie prinášam prehľad cien. V prípade, že ste väčšia skupina (min. 4 – 6 osôb), chatár je ochotný pripraviť vám kompletné menu (po dohode) podľa vami určeného výberu jedál. To isté platí pre čapované pivo. Na objednávku vám zabezpečia sud piva podľa vášho výberu. Samozrejme za vopred dohodnutú cenu. Fajčiari tu nenájdu tabakové výrobky.

Ceny jedál

Polievka – 20 Sk
Guláš hovädzí – 60 Sk
Guláš z diviny – 75 Sk
Klobása pečená, varená – 30 Sk
Párky, praženica – 20 Sk
Iné hlavné jedlo – od 90 Sk

Ceny nápojov

Pivo 10 – 20 Sk
Pivo 12 – 25 Sk
Víno biele 1l. – od 60 až 70 Sk, podľa značky
Víno červené 1l. – od 80 Sk, podľa značky
Pálenka, všetky druhy 0,5 dcl – 20 Sk (okrem Becherovky, tá stojí 0,5 dcl – 30 Sk)
Nealkoholické nápoje (rozlievané z 2 l. fliaš) 2 dcl – 10 Sk, sóda 2 dcl – 6 Sk
Káva – 15 Sk
Čaj – 12 Sk

Interiér

Interiér chaty zdobia viaceré fotografie a plagáty s horskou tematikou. Nechýbajú mapy, vývesky cestovných poriadkov, cenníky, pohľadnice. Časť výzdoby jedálne je venovaná známemu tatranskému chatárovi Belovi Kapolkovi, ktorý bol rodákom z blízkej obce Hostie, v okrese. Zlaté Moravce. V jedálni chaty je krb, ktorý dokáže po večeroch vyčarovať čarovnú atmosféru. V jeho blízkosti sa dajú natiahnuť šnúry, ktoré poslúžia pri sušení vecí. Pri obslužnom pulte si môžeme zakúpiť viaceré upomienkové predmety, mapy a publikácie.

Zľavy

Hoci na stránkach KST je pre členov deklarovaná 15 percentná zľava na ubytovanie, nie je tomu tak. Podľa slov chatára, „neposkytujeme zľavu členom KST, ani členom iných turistických združení, nakoľko sú naše ceny v porovnaní s inými chatami nižšie približne o 40 – 50 percent. A chata tiež nie je taká známa a početne navštevovaná, ako chaty v Tatrách, či vo Fatrách“.

Kontakt a prevádzka

Chatu spravuje Klub slovenských turistov Zlaté Moravce. Aktuálny kontakt na chatu je +421 905 902 127 a otvorená je počas víkendov (sobota a nedeľa).

Kontakt na bývalého chatára Jozefa Cigáňa je 0903 475 345 alebo 0908 600 827. Prevádzka do roku 2013 bola v mesiacoch júl a august nepretržitá, mimo nich len víkendy a sviatky. V prípade skupiny (min. 8 - 10 osôb) je možné chatu otvoriť aj mimo prevádzkových dní.

Moje osobné dojmy

Chatu som navštívil za posledných 10 rokov šesťkrát. Vždy som tu našiel príjemný, priateľský a ochotný personál. S rezerváciou ubytovania (cez telefón) som nikdy nemal problém. Atmosféra bola vždy výborná (aj ľudia, lebo hlavne tí tvoria pohodovú atmosféru). Nezabudnem na jeden jesenný večer, keď som s chatárom v družnom rozhovore sedel dlho do noci pri petrolejovej lampe. Zariadenie chaty je pomerne jednoduché a zaslúžilo by si inováciu. Podobne aj interiér už pomaly a iste volá po citlivej rekonštrukcii. Napriek tomu mám chatu v obľube a rád sa sem vraciam. Preto ju aj vám odporúčam.

Širšie a bližšie okolie

Vonku pred chatou je ohnisko a niekoľko stolov s lavicami, malý altánok a veľkoformátová turistická mapa. Z malej plošiny je výborný výhľad na juh. Vidíme centrálnu časť regiónu Tekov, zvlnenú Hronskú pahorkatinu s obcami, hájmi, poľami. Medzi nimi sa odráža hladina rieky Hron. Pri dobrej viditeľnosti vidieť Ostrihom. Vrchol Veľkého Inovca ponúka výhľad hlavne na Štiavnické vrchy. Širšie okolie ponúka bohatú sieť turistických chodníkov, ktoré nás dovedú k rôznym zaujímavým miestam. Spomeniem napr. obec Jedľové Kostoľany s rozhľadňou a ruinou Živánskej veže, obec Skýcov s romantickým kaštieľom, rozhľadňou a hradom Hrušov. Ďalej zámok a žrebčín v Topoľčiankach, arborétum v Mlyňanoch, Vozokanský lev (pomník bitke proti Turkom z roku 1652). Hrádok na vrchu Hrádok nad lúkami Škripec, rannouhorský hrad v katastri Novej Bane, v polohe Zámčisko (zelená od chaty smerom na Starú Hutu). Skalné mestá na vrchoch Benát a Krivá, Starohutský vodopád, obec Veľká Lehota, osada Bukovina, andezitové kamenné more pri Malej Lehote a viaceré iné.

Poďakovanie

Na tomto mieste by som sa chcel poďakovať Tomášovi Trstenskému, ktorý mi ochotne a nezištne poskytol vlastnú fotodokumentáciu k chate, napriek tomu, že sám plánoval napísať článok o chate. Tomáš, ďakujem!

Tipy na túry pohorím

Putovanie Pohronský Inovec - Tribeč
Zimná hrebeňovka Pohronského Inovca
Nenáročná túra Pohronským Inovcom

Diskusia
Chata na Veľkom Inovci 06/02/16 17:12 52 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Búda Salaš Dlhý grúň nad Suchou dolinou Nedávno som si na počítači prezeral letecké mapy Veľkej Fatry. Už vtedy mi do oka padol chodník vedúci z hlavného hrebeňa Dlhým grúňom dole do Suchej doliny. Hneď ma zaujal. Preto som sa rozhodol, že počas mojich fotograficko-turistických potuliek pohorím ho obzriem. Medzi stromami som si všimol strechu na okraji hôľ. Zbadal som tam stavbu salaša. dnes Anton Zahradník Veľká Fatra a Choč
Prístrešok Podzámčok pod Dobronivským hradom Koncom tohoročného leta som sa viackrát túlal po širšom okolí Banskej Štiavnice. Počas jednej vandrovky som prišiel do obce Podzámčok, nad ktorou sa nachádza ruina hradu Dobrá Niva. A keďže na hrade som nebol už dobrých pár rokov, okamžite som zamieril k jeho múrom. Na moje prekvapenie sa pod hradným vrchom nachádzala stavba prístrešku, ktorý sa dá využiť ako miesto na prenocovanie pri potulkách na pomedzí Javoria a Štiavnických vrchov. 23/09/17 Anton Zahradník Javorie
Túra Hriňová – Látky – Sihla – Čierny Balog Keď som sa začal v mladosti venovať turistike, nikdy som rovnakú trasu nešiel dvakrát. Teraz, keď na chrbte nosím viac než päť krížikov, sa opäť vraciam k svojim turistickým začiatkom. Znovu si prechádzam viaceré atraktívne trasy, ktoré som v minulosti absolvoval. Samozrejme sa ich snažím prejsť v inom ročnom období, ako som ich išiel. Jednou z takýchto túr je dvojdňový prechod po Sihlianskej planine z Hriňovej do Dobroča, časti Čierneho Balogu. Takže po dvadsiatich piatich rokoch znovu vyrážam a zároveň vás pozývam, prečítať si opis môjho putovania. 14/08/17 Anton Zahradník Veporské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Búda Salaš Dlhý grúň nad Suchou dolinou Nedávno som si na počítači prezeral letecké mapy Veľkej Fatry. Už vtedy mi do oka padol chodník vedúci z hlavného hrebeňa Dlhým grúňom dole do Suchej doliny. Hneď ma zaujal. Preto som sa rozhodol, že počas mojich fotograficko-turistických potuliek pohorím ho obzriem. Medzi stromami som si všimol strechu na okraji hôľ. Zbadal som tam stavbu salaša. dnes Anton Zahradník Veľká Fatra a Choč
Túra Levice – Vápnik (Šiklóš) – Čankov Aj tento rok som sa dostal na rehabilitačný pobyt v kúpeľoch Dudince. Keďže som na rozdiel od predchádzajúcich rokov išiel sám, rozhodol som sa venovať rozhľadniam v širšom okolí Dudiniec. Ako prvé dve sa ponúkali rozhľadňa na Kalvárii priamo v Leviciach a kúsok ďalej, na travertínovej kope Vápnik (Šiklóš). Pátraním po internete sa ukázalo, že vežu na Kalvárii kvôli absolútne nemožným návštevným hodinám jednoducho nemôžem navštíviť, lebo by som sa nedostal včas späť do Dudiniec. včera Miroslav Svítek Podunajsko
Cyklotúra Dolomity – Sella Ronda Medzi regiónmi Južné Tirolsko, Venet a Trentino sa rozprestiera jedna z najnavštevovanejších oblastí severného Talianska, Dolomity. Približne uprostred nej nájdeme miesto, ktoré sme navštívili začiatkom októbra, tentokrát nie turisticky ani lezecky, ale na bicykloch. Cieľom bola oblasť Sella Ronda, alebo tiež “okrúhle sedlo”, ktoré pozostáva zo štyroch sediel: Passo Gardena (2136), Passo Sella (2218), Passo Pordoi (2239) a Passo Campolongo (1875). 16/11/17 Michal Mikuláš Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Chata na Veľkom Inovci 06/02/16 17:12 52 príspevkov
Fakty
 • Poloha
  • Pohronský Inovec, cca 150 m od vrcholu Veľkého Inovca
 • Nadmorská výška
  • 870 m n. m.
 • GPS súradnice
  • šírka: 48.40994 ° SŠ
   dĺžka: 18.54046 ° VD
   » Mapa
 • Nocľah
  • 30 lôžok
 • Prevádzka
  • len počas víkendu (sobota a nedeľa)
 • Voda
  • V objekte chaty
 • Cena
  • 5,- € človekonoc
 • Kontakt
  • +421 903 475 345 - Jozef Cigán (chatár)
 • Spojenie
  • Hustá sieť turistických chodníkov, diaľková Rudná magistrála
 • Dalšie info
  • Širokej turistickej verejnosti takmer neznáma chata
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
Práve nás číta 972 ľudí
0.42 (0.08)