Svet
Túra
Každý má nejaký sen. Ja som mal už ako dieťa sen pozrieť sa na Nový Zéland. Môže za to knižka Divotvorné sily Zeme, ktorá ma fascinovala. Sen sa mi splnil, tento rok už do tretice. Turistike som sa nemohol venovať tak, ako by som chcel, ale dve - tri hodiny voľna som mal každý deň. A za taký čas sa toho dá pozrieť vcelku dosť.
Nový Zéland - Rotorua, miesto, kde pukla Zem
Martin Knor 08.01.19Te Puia
Počas prvej návštevy Nového Zélandu v roku 2004 som si pozrel oblasť Te Puia ležiacu na južnom okraji Rotorui. Na malom území je niekoľko gejzírov, pričom jeden, tuším sa volá Pohutu, strieka takmer stále. Okrem toho sú tu prieduchy, z ktorých unikajú horúce plyny. Na niektorých miestach sa varí blato, inde voda.
Tento rok som bol v Rotorui celý týždeň a rýchlo som zistil, že je tu geotermálne aktívnych miest viac. A vstup do nich je, na rozdiel od Te Pui, zadarmo.
Sulphur Bay
Okolo celého mestečka je vyznačený nenáročný okruh pre turistov. Má 26 kilometrov, no najzaujímavejšia časť je na severnom okraji mesta. Dá sa prejsť za necelé tri hodiny a s výnimkou gejzírov ponúka všetko čo Te Puia.
Prvou atrakciou na trase je Sulphur Bay, čiže Sírová zátoka. Plytký záliv pokrývajú vápencové platne, spomedzi ktorých unikajú sírové výpary. Čajkám to zjavne neprekáža, pretože si nízke ostrovy vybrali za svoje hniezdiská. Podľa tabule tu hniezdia tri druhy čajok, z ktorých sa jeden vyskytuje iba na Novom Zélande.
Severne od Sulphur Bay vedie chodník celkom hustou džungľou. Krúti sa ako had a míňa viacero miest, z ktorých stúpajú pary. Všade sú masívne zábrany a varovania, že miestami je tu zem tenká iba niekoľko centimetrov. Pod tým je peklo. Celkom tomu verím.
Okolo jazera
Postupne sa geotermálne aktívne miesta strácajú a chodník ide po brehu jazera Rotorua. Jazero je jedno z najstarších na Novom Zélande a zapĺňa obrovskú kalderu. Ako chladne magma v kotli pod zemou, jazero klesá. Vraj sa tu vyskytuje priemerne jedno zemetrasenie denne, avšak ide o veľmi slabé zemetrasenia dosahujúce maximálne druhý stupeň Richterovej stupnice.
Na ostrohu ma obchádzal zvedavý vták a na neďalekom ostrovčeku oddychovali kormorány. Nasledoval úsek drevenými mostíkmi cez močariny. Občas som nakukol k brehu. Na okraji jazera sedeli samotári a čítali si.
Minul som ihriská a zopár atrakcií pre turistov, ako napríklad kópiu Mississippského parníka a prišiel som do ďalšej geotermálne aktívnej oblasti. Leží uprostred maorskej osady. Pri menších domčekoch stáli menšie autá a všade zo zeme unikali plyny. V celej Rotorui cítiť slabú vôňu sírovodíka, no miestni obyvatelia žijú na miestach, kde to páchne najviac. Na druhej strane, v zime majú kúrenie zadarmo.
Kuirau park
Podišiel som nemocnicu a prišiel som do Kuirau parku. Na jeho najsevernejšom okraji je jazero, z ktorého stúpa para. Je horúce. Podľa legendy sa voľakedy dávno chodievala do jazera kúpať krásna deva, ktorá ľúbila jedného mládenca. V jazere však žila príšera, ktorá na mládenca žiarlila. A to až tak, že ho jedného dňa skántrila. Bohovia sa za to na príšeru nahnevali a nechali vodu v jazere zovrieť, až sa príšera uvarila. Keďže som čítal knihu o maorských mýtoch a rozprávkach, musím povedať, že toto je jeden z mála mýtov, v ktorom je zlo spravodlivo potrestané. Víťazstvo dobra nad zlom sa v tradičných maorských mýtoch nenosí.
Obehol som jazero a pokračoval som parkom na juh. Sú tu ďalšie jazierka, ale oveľa menšie a často studené. Je tu aj zopár jám s bublajúcim blatom a množstvo horúcich prieduchov.
Chodníček popri potoku a mestský park
Za parkom Kuirau okruh okolo mesta pokračuje popri potoku. Táto časť je menej zaujímavá a išiel som ju o pár dní neskôr. Potôčik sotva tečie, napriek tomu sa v ňom kúpu deti. Na jednom mieste ma dievčina upozornila, aby som si dával pozor. Vraj idem cez oblasť, ktorá je zamorená hazardnými hráčmi. Avšak mňa skôr hnevalo horšie značenie.
Na záver prechádzky som sa pozrel do mestského parku. Je tu rozárium a zopár kúpeľných budov. Najstaršiu budovu postavili v roku 1908 a neskôr ju zmenili na múzeum. Keďže sa zistilo, že budova nespĺňa moderné predpisy na ochranu pred zemetraseniami, tak ju uzavreli. Škoda.
Záver
Geotermálne aktívnych miest je na severnom ostrove veľa, ale Rotorua je asi najznámejšia. Keď budete mať cestu okolo, určite si ju pozrite. A na čo si treba dávať pozor? Na slnko. Nový Zéland je známy tým, že sa tu človek môže spáliť, aj keď slnko v podstate nevidí. Po svojich minulých návštevách som to vedel, napriek tomu som sa spálil. Ďalšie dni som už poctivo nosil klobúk.
Najnovšie články autora
Ferrata
Berchtesgadenské Alpy – Hochthrony a Rauhenkopf
Keď pôjdete diaľnicou popri Salzburgu, naľavo od cesty zbadáte vysoký kopec. Je to Salzburger Hochthron, najsevernejší výbežok Berchtesgadenských Álp. Už dlhšie som plánoval, že naň vyleziem, ale podarilo sa mi to až teraz. Pozrel som sa aj na Berchtesgadener Hochthron, najvyšší kopec na hrebeni, a na Rauhenkopf, čo by mal byť najkrajší “balkón” nad Berchtesgadenom.
12/11/19 Martin Knor
Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
VHT
Nízke Taury - Hochreichart a Geierhaupt
Nízke Taury (Niedere Tauern) sa delia na štyri pohoria. Radstädter Teuern, Schladminger Tauern, Rottenmanner and Wölzer Tauern a Seckauer Tauern. Najvyšším kopcom Seckauer Tauern je Geierhaupt, avšak Hochreichhart je iba o meter nižší. Keďže tieto vrchy nie sú ďaleko od seba, dajú sa obehnúť za deň. Bonusom je, že hrebeň medzi nimi nie je značený a jeho úvodná časť má náročnosť II UIAA.
01/10/19 Martin Knor
Svet
VHT
Ennstaler Alpen – prechod Pyhrgasov
Mám rád turistiku, ktorá okrem pekných výhľadov, nádherných skál, kultúrnych a prírodných atrakcií ponúka aj trochu adrenalínu. Či už vo forme ľahkej ferraty, alebo nenáročného lezenia. Jednou z takýchto trás je práve prechod Pyhrgasov. Po Malý Pyhrgas vedie značený turistický chodník a z Veľkého idú hneď tri. Avšak hrebeň medzi nimi je neznačený. Turista si tam musí schodnú cestu hľadať a nevyhne sa krátkym úsekom náročnosti I až II UIAA.
24/09/19 Martin Knor
Svet



Najnovšie články na titulke
PR
Po stopách Pabla Escobara v Cestovateľskom kine
Najznámejší narkoštát všetkých čias sa odhalí v špeciálnom Cestovateľskom kine. Návštevníci sa v utorok 10. decembra v KC Dunaj prenesú na miesta, z ktorých vzišiel a kde nakoniec aj padol milovaný a obávaný Pablo Escobar. V pútavom rozprávaní lekára a cestovateľa Ľuboša Fellnera ožije všetko zo seriálu Narcos, a ešte viac!
dnes sponzorovaný článok
Festivaly a premietania
Túra
Zadné Meďodoly a Gombošov vrch z Tatranskej Javoriny
Naplánovaný jesenný turistický výlet v Tatrách musím na poslednú chvíľu modifikovať. Horská služba totiž hlási, že po poslednom snežení panujú vo vysokých polohách zimné podmienky, k čomu nemám potrebné skúsenosti a s výnimkou čiapky ani výstroj. Ostávajú teda iba nižšie položené miesta, z čoho sa rozhodujem pre Zadné Meďodoly. Miesto mi učarovalo už pri našom letnom rodinnom prechode Kopským sedlom, kvôli deťom som si ho však patrične nevychutnal. Aby to nebola len taká seniorská prechádzka, po návrate do Tatranskej Javoriny si ešte vybehnem na Gombošov vrch preveriť výhľady zo zjazdovky.
dnes Peťo Nový
Vysoké a Belianske Tatry
Prístrešok
Vrchlúky
Z Ružomberka je vyznačených viacero alternatív prístupu na liptovskú vetvu hrebeňa Veľkej Fatry. Všetky sa stretávajú v oblasti Vlkolínskych lúk na západnom úpätí vrchu Sidorovo. V okolí Vlkolínca je tiež viacero trás NCH a pravdepodobne v rámci ich budovania postavili aj niekoľko prístreškov. Jeden sa nachádza na Vrchlúkach.
včera Michal Bukvai
Veľká Fatra a Choč



Verzia pre tlač
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Fakty
- Pohoria
Nový Zéland (New Zealand, maorsky Aotearoa) - Severný ostrov (North Island, maorsky Te Ika-a-Māui)
- Počet dní
1
- Nadmorská výška
max: 310 m n. m.
min: 290 m n. m.
- Prevýšenia
stúpanie: 20 m
klesanie: 20 m
- Vzdialenosť
8 km
- Náročnosť
1
- Ročné obdobie
leto
- Dátum túry
10.12.2018
- Doprava
Rotorua
Oficiálni partneri
Partneri
Linky
- Horská záchranná služba (hzs.sk)
- Lavínové info pre Slovensko (laviny.sk)
- Lavínové info pre Európu (avalanches.org)
- Vrtuľníková záchranná zdravotná služba
- horská fotografia
- Igor Strhársky
- Marián Vargic
- Mountain.sk
- foto.hory.sk
- Ladislav Janiga (www.janiga.sk)
- horský film
- OutdoorFilmy.sk
- K2studio
- Ceper studio
- horské weby
- NaObzore.net – ďaleké výhľady
- SvětOutdooru.cz
- VetroplachMagazin.sk
- Pohora.cz
- Treking
- Horský internetový klub (hory.sk)
- Outdooring.cz
- Turistika.cz
- Hikers.sk
- spolky a kluby
- Slovenský vysokohorský turistický spolok
- Klub slovenských turistov
- Slovenský horolezecký spolok
- OS Edelweiss CZ
- Horskí vodcovia, VHT inštruktori
- Michal Diviak
- Miki Knižka / MountainProGuiding
- poistenie
- UNION horské poistenie
- časopisy a knihy
- Krásy Slovenska
- Dajama
- Outdoor
- Lidé a hory
- životné prostredie
- Na skládky nie sme krátki!
- TrashOut
- Naši partneri / regióny
- Región Záhorie
- Región Kysuce
- Región Liptov
- Trenčiansky región
- Región Horehronie
- Región Malá Fatra
- Naši partneri / obchody
- Šport Outdoor
- Šport Rysy
- Yak&Rysy
- Sportcentrum Gálfy
- AdamSport.eu
- Naši partneri / e-shopy
- 4camping.sk
- AlpiTrek.cz
- Sport-outdoor.sk
- Sportrysy.sk
- BUFF.sk
- Elcon.sk
- Galfy.sk
- Eco4you.sk
- NorwayShop.sk
- Naši partneri / značky
- adidas AdvantureMenu AKU Asolo Bergans Brunton BUFF Craft Croozer D1913 Devold Dynafit Ferrino Fjällräven Garmin Hanwag Inov-8 JetBoil Leatherman Led Lenser Kari Traa Kayland Laken LaSportiva Lowe Alpine Primus Progress Roald Amundsen Salewa Skogstad Tierra X-bionic
- Naši partneri / ubytovanie
- Ubytovanie na Slovensku
- ubytovanie na Slovensku
- ubytování Jižní Morava
- Ubytovanie a dovolenka na Slovensku
- Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha
- doprava
- Cestovné poriadky
- Vlaky.net
- Autostop na webe
- Mapy a GPS
- TuristickaMapa.sk
- Cykloatlas
- Google Maps
- Freemap.sk
- Mapa NLC – lesné cesty
- Publish – časopis Geocacherov
- iné
- mMsoft - SVB správca
- Hikeplanner.eu
- Zdravie.sk
- Slovák v exile
© 2002 - 2019 HIKING.SK
ISSN 1336-7846, aktualizácia 6x týždenne
ISSN 1336-7846, aktualizácia 6x týždenne
0.32 (0.06)