Test

Batoh Hyperlite Mountain Gear Windrider 2400

16.01.19
Ak poškuľuješ po ľahšej výstroji na hiking alebo si niečo započul o ultralight hikingu, Windrider od Hyperlite Mountain Gear by si určite nemal prehliadnuť. Je však exotický biely batoh z polopriesvitného materiálu naozaj správnou voľbou? Dve sezóny som batoh testoval a tu sú moje postrehy.

Prečo ultralight – menej je viac

V posledných rokoch získava na čoraz väčšej popularite ultralight hiking - alebo hiking s ľahkým výstrojom. V komunite je ultralight hiking vágne definovaný ako hmotnosť (base weight) troch základných zložiek (big three) - batoh, prístrešok (stan, tarp atď.) a spací systém (spacák a karimatka) - nie viac ako 4,5 kg (10 lbs). Stačí sa na Instagrame pozrieť na fotky ľudí, ktorí absolvujú veľmi známy diaľkový pochod Pacific Crest Trail (PCT) s dĺžkou 4270 km naprieč celým USA od mexickej hranice po kanadskú a bude sa to hmýriť fotkami ľudí s veľmi ľahkým výstrojom. Takýto pohľad na dlhodobý pobyt v prírode a horách má svoje výhody. Medzi najčastejšie sa uvádzajú: schopnosť prejsť väčšiu vzdialenosť, efektívnosť pohybu v horách (menej energie vynaloženej na nosenie ťažkého batohu), ľahšia manévrovateľnosť a pohyb v horách, výrazné zníženie rizika zranenia (menšie zaťaženie tela - kĺby, členky atď.) a v neposlednom rade je to i nadväznosť na ďalší ľahký výstroj (pri ľahšom batohu nie je potrebné nosiť ťažké turistické topánky - postačia tenisky apod.)

Batoh Windrider 2400 od Hyperlite Mountain Gear sa nesie práve na tejto vlne a ponúka veľmi priaznivý pomer medzi objemom a váhou - najmä vďaka použitiu materiálu Dyneema. Zaujal i mňa a dve sezóny som ho používal pri kratších i dlhších potulkách v horách.

Dyneema – bezkonkurenčný hyper materiál

Špecializáciou americkej značky Hyperlite Mountain Gear, ktorá všetky svoje výrobky šije ručne vo svojej fabrike v štáte Maine, je používanie materiálu s názvom Dyneema. Dyneema vlákno je 15-krát pevnejšie ako vlákno vysokokvalitnej ocele a zároveň je tak ľahké, že sa vznáša na hladine vody. Je to momentálne najpevnejšie vlákno vyrobené človekom. DCF (Dyneema Composite Fabrics) je materiál, z ktorého je vyrobený i Windrider a odkazuje na kompozitnú konštrukciu, v ktorej sú netkané, v priečnom gride naukladané vlákna Dyneema zatavené pod vysokým tlakom medzi tenké PET vrstvy (mylar). Z vonkajšej strany sa ešte k zvýšeniu odolnosti voči oderu aplikuje vrstva ľahkého polyesteru v dvoch váhach - 50D bielej farby a 150D čiernej farby. Výsledkom je teda kompozit s nesmiernou odolnosťou voči oderu a extrémnou pevnosťou (» video). Keďže pri konštrukcii sú použité dve PET vrstvy (oveľa odolnejšie a trvácnejšie ako klasická PU vrstva, ktorá sa v outdoorovom priemysle používa na dosiahnutie vodeodolnosti), materiál je sám o sebe 100 % vodotesný. Navyše, Hyperlite Mountain Gear ide ešte o krok ďalej a 90 % švov je zatavených špeciálnou páskou, čo činí batoh takmer nepremokavým (to potvrdilo i moje používanie).

Fakty

Windrider je na prvý pohľad veľmi jednoduchý batoh. Je určený primárne na niekoľkodňové túry. Číslo 2400 v názve produktu odkazuje na objem hlavného tela v kubických palcoch, čo je v prepočte 40 litrov. Okrem toho sú k dispozícii ešte dve bočné a jedno predné, veľké elastické vrecko, čo vytvára spolu približne 50-litrovú kapacitu batohu. Výrobca udáva hmotnosť približne 850 gramov (biela verzia s hmotnosťou látky 50D).

Hlavné telo batoha je prostý, sploštený valec a vo vnútri okrem interného mesh vrecka určeného na hydratačný vak či čokoľvek iné, nič iné nenájdeme. Spodná časť je zosilnená materiálom s hmotnosťou 150D a na dotyk táto časť batoha pôsobí takmer nezničiteľne i pri najnešetrnejšom používaní.

Batoh sa uzatvára spojením protiľahlých strán otvoreného vrchu batoha, k čomu napomáha suchý zips a dve plastové pracky. Tie sa môžu hore spolu spojiť a vytvoriť akoby lodný vak alebo každá samostatne uchytiť k boku batohu k ďalšej, posúvateľnej plastovej pracke, čím možno dosiahnuť precíznejšiu a efektívnejšiu kompresiu batohu. Vonkajšie vrecká, vyhotovené z elastického mesh materiálu s veľkými okami, sú veľmi odolné voči mechanickému namáhaniu. Uzavretý vrch batoha sťahuje kompresný popruh v tvare Y, ktorý poskytuje ďalšie možnosti k uchyteniu.

Na každom boku sú dva kompresné popruhy, ktoré pomáhajú vytvárať precíznejší fit a pritláčajú obsah batoha bližšie k telu. Na boku je malý vývod na hadicu hydratačného vaku. Nosný systém pozostáva z dvoch tvarovaných hliníkových líšt, ktoré vedú po celej dĺžke chrbta a sú vyberateľné. Bedrový pás je jednoduchý, s vreckami so zipsom na každej strane. Spolu so zvrškom ramenných popruhov sú vyrobené z odolnej hardline látky s vláknami Dyneema.

Dojmy z používania

Keď som si pred kúpou robil prieskum o tomto batohu, tak v hodnoteniach najviac vystupovala efektívnosť nosného systému. Hoci ide o veľmi jednoduchú konštrukciu - kontúrované hliníkové výstuhy a bedrový pás - spôsob ako je nosný systém prevedený, je naozaj extrémne efektívny. Váha sa cez výstuhy prenáša do polstrovaného vankúša na spodnej časti chrbtového systému a následne do pevne uchytených bedrových pásov. Výsledkom je jednoduchý, ale veľmi efektívny nosný systém.

Jednoduchosť konštrukcie v podobe jednej hlavnej komory a troch vonkajších mesh vreciek vedie k jednoduchosti balenia - veci, ktoré počas dňa nepotrebujem sú dnu. Veci, ktoré chcem mať počas dňa poruke, sú vo vonkajších mesh vreckách. Tie sú naozaj extrémne odolné voči mechanickému oderu a používaniu. Sú dostatočne elastické a mesh konštrukcia s veľkými okami robí nájdenie požadovanej veci veľmi jednoduchou záležitosťou. Roll top konštrukcia hlavného tela sa výborne prispôsobuje stále sa meniacemu objemu batohu počas výletu (ubúdanie potravín) a zároveň kompresuje a stabilizuje zvyšné veci v hlavnej komore.

Pre lepšiu predstavu o veľkostnej kapacite batohu uvádzam, že výstroj (ľahký spacák, karimatka, ľahký stan/ tarp a teplejšie vrstvy na oblečenie) a strava na 3 dni sú optimálnym využitím Windrider 2400. Hmotnostné zaťaženie má hornú hranicu približne 15 kg.

Dyneema materiál si oprávnene zaslúži všetok hype - je extrémne odolný voči mechanickému oderu, úplne vodotesný. Na začiatku používania je Dyneema príjemne nepoddajná, no časom a používaním sa pekne poddá a naberie jemne žltý nádych a textúrou pripomína papier. Viackrát som batoh použil i počas dažďa a do hlavnej komory sa nedostala voda - iba vlhkosť (výrobca upozorňuje, že nie všetky švy sú podlepené a nemôže garantovať úplnú vodotesnosť konštrukcie). Špeciálne pásky použité na podlepenie švov sa ani na mechanicky namáhaných miestach nezačali odlepovať.

Konštrukčné prevedenie batohu je na vysokej úrovni. Všetky namáhané miesta sú poistené zosilnenými švami. Na zopár miestach sú viditeľné až príliš prosté konštrukčné postupy - napr. exponované nite švov, ktoré uchycujú popruhy k telu batoha. Ide však len o optické detaily, ktoré nijako neovplyvňujú funkčnosť. Navyše, všetky nite použité pri konštrukcii sú taktiež z extrémne pevného Dyneema materiálu. Polstrovanie popruhov je optimálne - ani príliš mäkké a poddajné, ani nie príliš sparťanské.

Pri používaní som narazil i na zopár detailov, ktoré neboli najideálnejšie. Hlavná komora batoha sa na vrchu uzatvára suchým zipsom na vnútornej strane. Ak má človek na sebe bundu z materiálu, ktorá sa zachytáva na okách suchého zipsu, bude s týmto problémom zápasiť pri každom otvorení a zatvorení batoha. Vrecká na bedrových pásoch sú nepraktické a ťažko využiteľné. Striktne konturujú bedrový pás a zabraňujú tak využitiu na nosenie väčších a dlhších predmetov. Na drobnosti sú však dostačujúce (medzičasom HMG kompletne zmenil konštrukciu týchto vreciek a urobil ich ľahšie využiteľnými).

Záver

HMG Windrider 2400 je v kategórii ultralight batohov svojou váhou a konštrukciou určite na strane ťažších a komplexnejších. Je ideálnym batohom pre ľudí, ktorí pociťujú túžbu prejsť z tradičného hikingu do sveta ultralight. Odvďačí sa pohodlným a efektívnym nosným systémom, použitím vysokoodolných materiálov z budúcnosti a perfektným spracovaním. Svojou modulárnosťou, vyváženosťou medzi jednoduchosťou a skrytou rafinovanosťou, hravo pokryje široký scenár využitia - od víkendoviek až po komplexné prechody hôr so zásobou potravín na niekoľko dní. Je správnym batohom pri vykročení do sveta ultralight.

Autor s batohom absolvoval túry v dĺžke približne 750 km. Pri kúpe batoha mu bola poskytnutá malá zľava. Nebol zaviazaný povinnosťou napísať recenziu.

Fórum 4 príspevky
Batoh Hyperlite Mountain Gear Windrider 2400 16/01/19 16:31 4 príspevky
Najnovšie články autora
 
Test Batoh Hyperlite Mountain Gear Windrider 2400 Ak poškuľuješ po ľahšej výstroji na hiking alebo si niečo započul o ultralight hikingu, Windrider od Hyperlite Mountain Gear by si určite nemal prehliadnuť. Je však exotický biely batoh z polopriesvitného materiálu naozaj správnou voľbou? Dve sezóny som batoh testoval a tu sú moje postrehy. 16/01/19 Adrián Kašniar Batohy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Glarnské Alpy – ku Spitzmeilenhütte Nechce sa mi tomu veriť. Je pol jedenástej v noci a vonku v tme neustále prší. Pritom predpoveď počasia na zajtra jasne hovorí o modrej oblohe a veľmi príjemných teplotách na túto časť roka. Spoľahnúť sa na serióznosť švajčiarskych meteorológov? Skúsim. Nachystám si veci do hôr. Láka ma to tam. Zažil som totiž Alpabfahrt v obci Mels. Slávnostný jesenný návrat dobytka z letných pastvín. Trvá to zvyčajne tri víkendy. Cez dve desiatky slávnostné vyzdobených stád si majitelia rozoberú do svojich maštalí. Výzdobu hocktorej kravičky by závidela aj nejedna krojovaná nevesta. Je to aj divácky zaujímavé divadlo. No svedčí to aj o rozsiahlosti priestorov, ktoré salaše (Alp) pre svoju činnosť potrebujú. A táto oblasť je mojím cieľom. Terén pod vrchom Spitzmeilen a tam položená chata Spitzmeilenhütte. dnes Vladimír Mikuš Svet
Pozvánka Festival Cestou necestou chystá šnúru v 21 mestách S jeseňou prichádza tradične aj nová šnúra festivalu Cestou necestou, tentokrát až 21 mestách SR, od 16.10. do 28.11.2019. Najväčšie podujatie sa bude konať od 8.-10.11.2019 v bratislavskom DK Ružinov, kedy je pripravených 50 prednášok v troch sálach. Témy sú pestré, skialp, vysokohorská turistika, paragliding, bicykle, plavby či stopovanie cez najrôznejšie krajiny. včera Redakcia Festivaly a premietania
Túra Túlačka cez Vlčí kút, Rakytu a Veľkú Somorovú Tribeč mi prirástol k srdcu. Napriek temnej povesti, ktorá vznikla po vydaní známeho slovenského hororu, je to skôr útulné, neveľké pohorie, priam ideálne pre tiché táranie sa v krásnej prírode. V tomto prípade som si chcel dopriať krátku túlačku v okolí Loviec a zároveň článkom otváram edíciu “Paliho bezvýznamných vandrov”. včera Pavol Timko Tribeč

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Batoh Hyperlite Mountain Gear Windrider 2400 16/01/19 16:31 4 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Hyperlite Mountain Gear

 • Model
  • Windrider 2400

 • Typ
  • ultraľahký batoh pre diaľkový hiking

 • Materiály
  • Dyneema Composite Fabrics (DCF)

 • Hmotnosť
  • 851 g

 • Základná litráž
  • 40 l

 • Farebné kombinácie
  • biela, čierna

 • Páči sa mi
  • pomer medzi objemom a váhou, použitie vysokokvalitných materiálov, veľmi efektívny nosný systém

 • Nepáči sa mi
  • nepraktické vrecká na bedrovom páse

 • Ostatné info
  • ideálny batoh na ultralight hiking

 • Infocena
  • 325 €

 • Hodnotenie
   • cena: 2 z 10
   • hmotnosť: 8 z 10
   • dizajn: 8 z 10
   • manipulácia: 7 z 10
   • rozmery: 9 z 10
   • materiály: 10 z 10
   • údržba: 9 z 10
   • cena/výkon: 5 z 10
   • detaily: 7 z 10
   • multifunkčnosť: 8 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 73 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia

 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.72 (0.09)