Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia Turistické mapy 1:100.000

Mnohí skôr narodení si určite spomínajú na niekdajšie turistické mapy v mierke 1:100000. Nespornou výhodou bolo väčšie pokrytie územia na menšej ploche, no za cenu nižšej podrobnosti. V 90tych rokoch vymizli a nahradili ich podrobnejšie päťdesiatky. Vydavateľstvo SHOCart však nedávno vydalo kompletnú sériu stoviek, ktoré pokrývajú Čechy aj Slovensko. V tomto článku sa bližšie pozrieme na slovenskú časť.

Výrobca
SHOCart
Typ
Turistické mapy 1:100.000
Páči sa mi
jemná grafika, prehľadnosť, veľké pokrytie územia jediným listom, kompaktné rozmery, vrstevnice, časy
Nepáči sa mi
absencia nadmorských výšok sídiel, absencia plastového obalu, UTM kilometrová GPS mriežka
Infocena
1.99 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 88 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Zložená mapa je kompaktných rozmerov (10.7 x 16.5 cm) a je pomerne hrubá, pretože každý list pokrýva dosť velké územie. Napríklad č.224 obsahuje Bratislavu na dolnom okraji a Skalicu na hornom, alebo č. 226 pojme Malú Fatru, Veľkú Fatru, Strážovské vrchy, Prievidzu aj časť Kremnických vrchov. Mapy sú tak vhodné pre diaľkarov, ktorí nemajú chuť niesť kopu päťdesiatok. Určite však nepoteší absencia plastového puzdra.

Drvivá väčšina priestoru je venovaná zobrazeniu územia. Ostatné informácie sú veľmi kompaktné – legenda, klad listov, odchýlky, a pod. Márne by sme však hľadali textovú časť, nie je pribalená ani samostatne, ani na opačnej strane mapy. Myslím, že pri úrovni aktualizácie týchto dát (viď recenzia Turistického lexikonu) o nič neprichádzame.

Mapovým dátam sa osobitne venovať nebudem, kedže vychádzajú z tej istej databázy, ako všetky ostatné SHOCart mapy. Platí preto všetko, čo sme o mapách tohto vydavateľa už napísali.

GPS súradnice sú riešené tak, ako to má SHOCart vo zvyku – na mapu je nanesená kilometrová sieť UTM WGS84, zóna 34U. Sieť má interval 5km, čo uľahčuje vzdialenostnú orientáciu, no preferoval by som stupne tak, ako je tomu pri VKÚ mapách. Použitá je projekcia S-42, čo je z historických dôvodov u nás bežné (dáta sa čerpajú najmä zo starších vojenských podkladov). Pre ľahšiu prácu s GPS prístrojom by sa hodilo odčítavacie pravítko.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Cena jednej mapy je okolo 60,- Sk, takže pokrytie celého Slovenska získame za necelú tisícku.

Grafika máp

Grafika je zhodná s nedávno recenzovaným turistickým autoatlasom. Je veľmi jemná, až drobná – takto sa do mapy zmestí veľa informácii aj keď ide o menšiu mierku. Čitateľnosť je na veľmi dobrej úrovni, hoci ľudia s horším zrakom budú mať asi trochu problémy. Farebnosť aj kontrast jednotlivých elementov hodnotím pozitívne. Oproti autoatlasu pribudli vrstevnice, rázcestia a časy.

Ekvidištancia (interval vrstevníc) je 20 metrov, čo je veľmi podrobné pre tento typ mapy. Oproti päťdesiatke tohto výrobcu sa nezmestili v plnom rozsahu názvy rázcestí. Pozitívom sú časy pri turistických značkách – sú však oblasti, kde je tak hustá sieť značiek, že museli povypadávať niektoré informácie, lebo sa nezmestili. Reliéf je jemne tieňovaný, čo umožňuje ľahšie si predstaviť terén. Negatívom je stále absencia nadmorských výšok sídiel.

Pokrytie Slovenska mapovými listami

č. 222 - Hostýnske a Vizovické vrchy, Biele Karpaty
č. 223 - Beskydy, Ostravsko
č. 224 - Malé Karpaty, Záhorie, Bratislava
č. 225 - Tribeč, Považský Inovec, Vtáčnik
č. 226 - Malá Fatra, Veľká Fatra
č. 227 - Podunajsko – západ, Bratislava
č. 228 - Podunajsko – východ, Burda
č. 229 - Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy
č. 230 - Nízké Tatry, Poľana
č. 231 - Vysoké Tatry, Liptov, Orava
č. 232 - Muránská planina, Slovenské Rudohorie – západ
č. 233 - Slovenský kras, Slovenský Raj, Slovenské rudohorie – východ
č. 234 - Pieniny, Severný Spiš, Šariš
č. 235 - Dolný Zemplín
č. 236 - Horný Zemplín, Poloniny

» klad listov

Záver

Veľmi zaujímavá mapová edícia, ktorá na trhu chýbala po kompletnom prechode turistických máp k mierke 1:50000. Najmä pri nižších pohoriach je stovka dostatočná. Ešte Veľká a Malá Fatra sú v pohode, ale Vysoké a Západné Tatry už veľmi nie (viď obrázky). Okrem turistov tieto stovky dobre poslúžia aj cyklistom, pre ktorých je päťdesiatka vo väčšine prípadov zbytočne podrobná.

Fotogaléria k článku

Najnovšie