Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Bivak Horolezecké táborisko pod Vysokou

Jediné oficiálne vyhlásené horolezecké táborisko na slovenskom území Tatranského národného parku. Jeho poloha v najmohutnejšej tatranskej doline na severnej strane horstva nie je náhodná. Množstvo atraktívnych horolezeckých terénov v okolí predurčilo polohu základne horolezcov na mieste bývalej turistickej chaty na poľane pod Vysokou.

Poloha
Vysoké Tatry: Bielovodská dolina, pod ústím Ťažkej doliny, na poľane pod Vysokou
Nadmorská výška
1305 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 49.19074 ° SŠ
dĺžka: 20.1164 ° VD
» Mapa
Nocľah
30 osôb resp. 15 stanov na nekrytých drevených plošinách
Prevádzka
Vyhradené miesta pre organizovaných členov horozeleckých spolkov, patriacich pod UIAA (SHS JAMES, PZA, ČHS, OeAV…)
Voda
horská studnička
Cena
2,49 € / 75,- Sk človekonoc
Kontakt
Rezervácia: Hájovňa Biela voda, horár Martin Stodola +421-903-987 598
bielovodska@t-zones.sk príp. Ochranný obvod ŠL TANAP-u Tatranská Javorina, 059 56 Tatranská Javorina
tel.: +421-52-44 99 106
Spojenie
PP – Lysá poľana (bus) – Bielovodská dolina (modrá značka)
Dalšie info
latrína

História poľany pod Vysokou

Bielovodská dolina bola ako súčasť tatranskojavorinského panstva od polovice 18. storočia vlastníctvom šľachtického rodu Horváth-Palocsyovcov. Majetok získal v roku 1862, ich dedič a veľkostatkár, Aladár Salamon. Bol náruživým poľovníkom, preto v hornej časti Bielovodskej doliny na poľane pod Vysokou v roku 1877 nechal postaviť poľovnícku chatku s 3 izbami, v ktorej jednu vyhradil aj pre turistov. Chata bola bez stáleho hospodára. Turisti si zjednávali použitie v Tatranskej Javorine na riaditeľstve veľkostatku. Keď sa v roku 1879 stal majiteľom doliny pruský princ Kristián Kraft Hohenlohe, dal prebudovať chatku na horáreň. Následne zakázal prístup verejnosti do chaty aj do celej doliny, lebo v nej tvoril zvernicu s cudzokrajnou lovnou zverou. Počas letných prázdnin 1923 zrub zhorel. Po dohode so správou Hohenloheho majetku postavil Klub československých turistov na tomto mieste v roku 1925 novú zrubovú chatu. Mala viac miestností a napriek tomu, že v nej mohlo prenocovať až 50 turistov nemala stáleho chatára a bola voľne prístupná. Neopatrnosťou nezistených návštevníkov sa na Vianoce 1926 vznietil komín prekúrenej chaty a následne zhorela celá budova. Obnovu chaty zavrhli po dlhšej tlačovej polemike nielen ochranárske, ale aj turistické a horolezecké orgány, ktoré spočiatku usilovali o obnovu objektu. Dospeli k spoločnému záveru, že prapôvodnú príťažlivosť Bielovodskej doliny by nenapraviteľne narúšalo akékoľvek ďalšie scivilizovanie. Dolina sa opäť „zaplnila“ horolezcami až v druhej polovici 20. storočia, keď začalo fungovať súčasné táborisko.

Text o histórii pochádza z publikácie JÁNA GAŠPARA – TATRY, STARÉ POHĽADNICE ROZPRÁVAJÚ, 2002 a z webovej stránky http://tatry.nzw.sk/a-z/index.php

Výhradne pre horolezcov

Stanovú základňu prevádzkuje Ochranný obvod Štátnych lesov TANAP-u Tatranská Javorina pre členov horolezeckých spolkov, ktoré patria pod Úniu medzinárodných asociácií alpinizmu (UIAA). Upozorňujem, že táborisko nie je prístupné širokej turistickej verejnosti! Funguje výhradne pre organizované skupiny horolezcov. Táborisko môžu užívať vopred ohlásení držitelia preukazu niektorej z medzinárodných horolezeckých organizácií. Napr.: Slovenský horolezecký spolok (JAMES), Slovenský alpský klub (SAK), Poľský alpinistický zväz (PZA), Český horolezecký zväz (ČHS), Alpenverein (OeAV), viaceré slovenské skialpinistické a lezecké spolky a mnohé ďalšie organizácie uvedené v zozname členov UIAA.

Objednávanie nocľahu

Rezervácia nocľahu sa vybavuje priamo u horára Martina Stodolu z hájovne Biela voda. Potrebné kontakty sú uvedené v tabuľke faktov. Registrácia hostí je tiež možná osobne na Ochrannom obvode Štátnych lesov TANAP-u v Tatranskej Javorine počas pracovných dní od 7.00 – 15.00 h. Pobyt možno dohodnúť aj vopred písomne.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Táborisko

Maximálna kapacita táboriska je pre 30 horolezcov. Zriadených je 15 drevených plošín na stanovanie, uprostred ktorých je veľké kryté ohnisko (altánok) s dreveným sedením. Súčasťou základne je latrína a horská studnička. Poplatok za táborenie je 75,- Sk človek/noc.

Súvisiace témy:
Spanie v Javorovej a Bielovodskej doline
Bielovodská dolina
Návštevný poriadok TANAP-u - podmienky pre výkon horolezectva

Ďakujem Ondrovi Budzákovi za doplnenie fotodokumentácie k príspevku.

Fotogaléria k článku

Najnovšie