Test

Meindl Island Pro

19.07.04
Klasické celokožené topánky určené najmä na vysokohorskú turistiku od nemeckého výrobcu Meindl. Vynikajú skôr kvalitou ako revolučnosťou dizajnu. Na slovenských horách ich používam na jeseň, v zime a na jar kým nie je teplo. Vo vyšších polohách sú dobrým spoločníkom aj v lete. V tomto článku zhrniem svoje dojmy zo štyroch rokov používania.

Materiál

Topánky sú ušité z hrubej nubuk kože (hrúbka 2.7mm). Až ich raz úplne zničím, prerežem ich a odmeriam - to však asi skoro nebude, vzhľadom na kvalitu, ktorú doposial preukazujú. Počet švov je obmedzený a v prednej časti iba v nevyhnutných miestach v okolí jazyka. Podľa stupňa namáhania sú švy buď jednoduché (skôr dizajnové prvky), zdvojené alebo dokonca štvorité. Precíznosť šitia dokazuje nemecký pôvod.

GoreTex je samozrejmosťou, aj keď som sa neraz zamyslel, či by tieto topánky obsenciou membrány nezískali na priedušnosti. Vidí sa mi totiž, že by si koža, pri správnom ošetrovaní, zachovala požadovaný stupeň nepremokavosti. Aj keď toto je samozrejme na dlhšiu diskusiu. Fórum pod článkom je samozrejme otvorené.

Podrážka je spoľahlivá Vibram. Došľap je tvrdší a preto topánke sedí vysokohorské prostredie, kde treba rátať aj so snehom. Pri potulkách slovenskými horami som zistil, že práve sneh týmto topánkam sedí najviac (z môjho subjektívneho pohľadu).

Tvar a prevedenie

Tvar je v znamení tradície - žiadna prevratná konštrukcia sa nekoná. Tento model je v ponuke už viac ako desaťročie, počas ktorého prešiel iba drobnými zmenami. Pred dvoma rokmi pribudla šnurovacia špecialitka firmy Meindl, DIGAFIX. Vraj zvyšuje pohodlie, avšak neviem sa k tomu vyjadriť, pretože môj model je starší a s DIGAFIXom memá žiadne praktické skúsenosti. Posledný model, ktorý som videl v predajni prešiel aj dalšími faceliftami. O úspešnosti Islandiek hovoria aj ocenenia, ktoré dostali - napríklad v r.1996 European Outdoor Award.

Riešenie jazyka zabezpečuje úplnú nepremokavosť až po horný okraj, kedy hrozí pretečenie vody zhora. Neraz som otestoval nepremokavosť pri prechodoch cez plytké potoky a horské bystriny - zatiaľ som spokojný.

Aby som iba nechválil, musím poukázať aj na jeden nedostatok - špica nie je v chúlostivých miestach prekrytá ochrannou gumou. Je preto potrebné si dávať zvýšený pozor najmä na skalnatom povrchu a na suti. Nubuk sa ľahko ničí, čo vidieť aj na jednej z fotiek.

Vzhľadom na konštrukciu je nutné počítať s určitým časom na dobré rozchodenie. Chce to niekoľkodňové chodenie, najlepšie v mokrom prostredí. V mojom prípade sa jednalo najmä o jazyk, ktorého horné okraje sa ukázali ako najproblematickejšie. Chcelo to aj trochu cviku v odhade tvrdosti zaväzovania šnúrovania.

Kvalita

Kvalita je na veľmi vysokej úrovni - nemecká precíznosť sa nezaprie. Na krabici hrdo svieti nápis "hand craft". Môj kus nevykazuje zatiaľ žiadne známky nekvalitného vyhotovenia - všetky švy spoľahlivo držia, podrážka sa neodlepuje, pravidelnou straostlivosťou si koža zachováva svoju nepremokavosť, ktorú ešte umocňuje membrána. Mierne známky opotrebenia sú patrné v miestach ohybov (mierne zvlnená koža) a po niekoľkých pochodoch suťou vidno poškodenie kože v oblasti špice. Opotrebenie podrážky zodpovedá používaniu.

Za kvalitu samozrejme treba aj zaplatiť a je pravdou, že značka Meindl patrí medzi tie drahšie. Môj názor ale je, že topánky sa nekupujú na jednu-dve sezóny (ako to zrejme chápu niektorí talianski výrobcovia).

Ošetrovanie

Po každej akcii topánky poumývam a vysuším - pri sušení pozor, kožené topánky nie je vhodné sušiť pri silnom zdroji tepla (kachle, pec, radiátor), lepšie je ich vypchať novinovým papierom a nechať pomaly uschnúť. Rýchlym schnutím by sa mohla koža pokrútiť alebo popraskať. Keď sú topánky čisté a suché nanesiem vrstvu voskového prípravku Granger's Leather Conditioner. Po prvej aplikácií tohto vosku sa mierne zmenila farba topánok, nepovažujem to ale za nič podstatného. Viac o prípravku tu.

Záver

Tieto topánky považujem za spoľahlivého partnera a najradšej v nich chodím po snehu - aj keď neumožňujú použitie rýchloupínacích mačiek. Za to však nie sú až tak ťažké a tvrdé ako plnokrvné zimné boty a sú použiteľné aj keď sa sneh roztopí. Pre februárový prechod Nízkych Tatier, veľkonočnú pohodu vo Fatre alebo letné hrátky v Hohe Tauern by sa ťažko hľadali lepšie.

A ozaj! Každé topánky je vhodné kombinovať s dobrými ponožkami - tu nájdeš viac info.

Fórum 122 príspevkov
Topánky meindl 23/11/16 16:53 115 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Recenzia Detská nepremokavá bunda Skogstad Vadsø S nárastom výkonnosti dieťaťa rastú nielen prejdené kilometre a nastúpané metre, ale aj nutnosť kvalitnej výbavy. Ako bunda už nestačí lepší pršiplášť z hypermarketu, treba už serióznejšiu. Jednak s ohľadom na hmotnosť, ale aj šírku použitia – či už do veterného alebo daždivého počasia. Hoci osemročné dieťa sa ešte nepotí ako dospelák, už treba brať ohľad aj na priedušnosť. Tento rok Kubko preto nosí bundu Vadsø od Nórskeho Skogstad. 18/09/19 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Test JetBoil Zip – sada variča a hrnca s výmenníkom Váži to necelých 600 gramov a "vnútri" je takmer 12 litrov horúceho čaju. Čo je to? No predsa kompaktná sada variča, hrnca a malej plynovej kartuše. Sedí to samozrejme za podmienky, že máte po ruke počas túry zdroj pitnej vody. Takýmto sadám sa tiež hovorí PCS – personal cooking system, po našom varná sada pre jednotlivca. Prinášame predstavenie najmenšieho modelu značky JetBoil, modelu Zip. 11/09/19 Ľubomír Mäkký Varenie a jedlo
Predstavenie Rock Empire Orbis 2 – ľahký a priestranný stan pre dvoch Nepatrí síce medzi ultraľahké stany, no s hmotnosť pod 3 kg a priestorom pre dvoch nocľažníkov ho pokojne môžeme považovať za ľahký. Navyše ponúka dve priestranné apsidy a svojou dĺžkou poteší dlháňov, lebo keď si doň ľahnete, nemáte pocit, že ste natesno a tvárou lížete stenu. Že je orientovaný aj do stredne náročných podmienok, zas ukazuje prítomnosť kovových prútov. Vyskúšali sme trojsezónny stan Rock Empire Orbis 2 určený na turistiku, cestovanie a vďaka kompaktným rozmerom aj pre cykloturistiku či vodáctvo. 11/09/19 Ľubomír Mäkký Stany a spacie vaky
Najnovšie články na titulke
 
Túra Veľkofatranská magistrála (stretnutie s medveďom) Na Veľkofatranskú magistrálu som sa chcel vydať už od konca jari. Čakal som však na to, kým zmizne posledný sneh z hrebeňa. Koncom apríla som z okna vlaku videl, že na hrebeni je už len pár fľakov snehu, a tak som hneď celý natešený začal vyberať termín, kedy sa tam vyberiem. Rázny škrt cez rozpočet mi urobilo upršané májové počasie, a tak sa sem nakoniec dostávam až v prvom letnom mesiaci jún. dnes Pavel Forgáč Veľká Fatra a Choč
Útulňa Žliabok Počas túry v okolí Loviec som bol pod sedlom Rakyta príjemne prekvapený skromnou, ale napriek tomu takmer ideálnou útulňou. Pre turistov, prechádzajúcich hlavným hrebeňom Tribeča, sa takto ponúka možnosť prespať pod strechou, v krásnom prostredí, navyše hneď pri vodnom zdroji. včera Pavol Timko Tribeč
Túra Veľké Hincovo pleso zo Štrbského Plesa Malebnosť Vysokých Tatier ma vždy svojím spôsobom priťahovala, ale aj napriek tomu som v nich nejako nenašiel záľubu. Ako turista by som ich chcel aspoň čiastočne spoznať a oboznámiť sa z ich chatami, plesami a možno aj s vrcholmi niektorých štítov. 13/09/19 Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Topánky meindl 23/11/16 16:53 115 príspevkov
Grangers Leather Conditioner 03/09/16 17:34 122 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Meindl
 • Model
  • Island Pro
 • Typ
  • VHT, class B/C
 • Materiály
  • 2.7mm nubuk, Vibram Multigriff
 • Hmotnosť
  • 1690 g
 • Páči sa mi
  • stabilita, podrážka, kvalita
 • Nepáči sa mi
  • riešenie hornej časti jazyka chýbajúca ochrana špice
 • Infocena
  • 248.95 €
 • Hodnotenie
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.72 (0.2)