Lada
Pozvánka

Horomil Fest 2019

sponzorovaný článok 24.09.19 Horomil fest - festival pre všetkých milovníkov prírody, cestovania, hôr a adrenalínu, je už stálou súčasťou kultúrneho života Považskej Bystrice. Festival vstupuje už do druhej dekády, pričom za tých 10. ročníkov navštívilo festival tisíce divákov a desiatky hostí ako napr. Pavol Barabáš, František Kelle, Peter Hámor, Boris Filan, Martin Nikodým,... Organizátori podujatia – traja kamaráti Martin Holeš, Marek Janičík a Juraj Lukáš si aj tento rok pre divákov pripravili zaujímavý program.

Legenda z Beckova

Horomil Fest už klasicky koná posledný septembrový týždeň od 26.9. do 29.9. v priestoroch kina Mier v Považskej Bystrici a v posledný festivalový deň prebieha v kúpeľoch Nimnica. Od štvrtka až do nedele čakajú na návštevníkov nielen pútavé filmy, ale najmä prednášky a diskusie s atraktívnymi hosťami. Medzi najvýznamnejších hostí je možné zaradiť Petra Becka Ondrejoviča, legendu slovenského expedičného cestovania a významného horolezca. Spolu s dokumentaristom Pavlom Barabášom natočili niekoľko známych filmov, pričom do Považskej Bystrice príde Peter odprezentovať dokument Tieň jaguára o živote posledných prírodných indiánov na tejto planéte. Tí žijú v lesoch amazonského pralesa, a práve o ňom príde Peter Ondrejovič porozprávať aj vo svojej prezentácii s názvom Krásy Venezuely.

Oscarový večer

Napriek tomu, že sa Horomil Fest zameriava na slovenskú a regionálnu tvorbu, urobili tvorcovia programu festivalu malú výnimku. Po viac ako 60-tich rokoch vyhlásila Americká filmová akadémia víťaza v kategórii dokumentárny film snímku, ktorá je z prostredia hôr a lezenia. Americký film s názvom Free solo sa dnes pokladá za jeden z najlepších filmov svojho druhu, aký kedy vznikol. „Zaručujeme, že divák, ktorý na film príde na Horomil Fest, bude odchádzať s otvorenými ústami. Preto sme sa rozhodli, že ho jednoznačne musíme zaradiť do programu nášho festivalu, napriek tomu, že vybaviť práva na jeho premietanie neboli jednoduché.“, povedal organizátor Martin Holeš. Hlavný sobotný večer však bude oscarovej téme patriť dvojnásobne. Do Považskej Bystrice zavíta aj mladý slovenský režisér Dominik Bari, ktorý minulý rok vytvoril film o najchladnejšom obývanom meste na svete, sibírskom Oymyakone. Tento film si všimol aj slávny Leonardo DiCaprio. Vďaka jeho iniciatíve sa film preslávil po celom svete a dokonca sa dostal do nominácie na sošku Oscara. „Ide o veľký úspech pre slovenský film a sme radi, že režisér filmu Dominik Bari príde kvôli nám až z Londýna, kde momentálne pôsobí.“, doplnil Martin Holeš.

Hostia, ktorým treba zatlieskať

Horomil Fest sa snaží každoročne prinášať do Považskej Bystrice hostí, ktorých výkony a prácu treba oceniť. Tak je tomu aj tento rok, kde sa diváci môžu tešiť na stretnutie s leteckým horským záchranárom Tomášom Kikom. Ten nielen zachraňuje ľudské životy v horách, ale okrem toho je aj špičkovým fotografom. Jeho fotky z prostredia hôr a záchranných akcií oceňuje celý svet. V piatok si zase diváci môžu vypočuť rozprávanie nášho najlepšieho maratónskeho bežca na Slovensku. Je ním 75-ročný Ján Hazucha, ktorý sa môže popýšiť, že vo svojej seniorskej kategórii vyhral všetky najvýznamnejšie maratóny na svete (Boston, New York, Tokio,...). V piatok sa predstaví aj mladý úspešný paraglidista Juraj Koreň. Iba ako druhý Slovák v histórii si vyskúšal, aké je to súťažiť na najextrémnejších dobrodružných pretekoch na svete - Red Bull X-Alps, kde má právo štartovať iba 32 vybraných športovcov raz za dva roky. Ide sa zo Salzburgu do Monaka, cez niekoľko určených checkpointov, môžete iba chodiť po svojich alebo lietať na padáku a prírode jednoducho nerozkážete. Piatkový večer bude ukončený úsmevne, a to novým filmom slovenských cestovateľov, ktorí prešli na starej LADE z Kysúc až do Laosu – Na žiguli cez Himaláje.

Sima Martausová a ďalší rodáci z regiónu z regiónu dostali samostatný deň

Horomil Fest dáva každoročne priestor aj cestovateľom či športovcom z regiónu Horného Považia. Tento rok sa priaznivci festivalu môžu tešiť na známu speváčku Simu Martausovú, ktorá porozpráva o svojich zážitkoch z hôr, kam sa chodí odreagovať po náročných koncertoch. „Málokto vie, že Sima zdoláva najvyššie vrcholy Tatier, Álp a dokonca vystúpila na najvyšší vrch Európy – Mount Blanc“, hovorí organizátor Juraj Lukáš. Štvrtkový večer však dopĺňa aj prezentácia výborného fotografa Romana Ripku. Ten porozpráva o zaujímavých lezeckých cestách na Maníny. Nemenej atraktívna bude aj prezentácia Považskobystričana Filipa Bednára, ktorý stopom precestoval skoro celú Európu, pričom sa snažil minúť čo najmenej peňazí. V programe však vystúpia Považskobystričania v neživej forme – budú ním nezničiteľné motocykle značky Babetta, ktoré boli vyrobené v miestnych strojárňach a spolu s partiou mladých nadšencov zo Záhoria prešli až na Balkán a späť. „Vystúpenie týchto nadšencov sme zaradili do programu kvôli veľkému výročiu, ktoré tento rok oslavujú bývalé považskobystrické strojárne. Babettisti“ sa vrátili domov len pred pár dňami, takže prezentácia bude ešte doslova horúca.“, doplnil Lukáš.

Lezecká stena zadarmo a sprístupnená Dúpna jaskyňa

Program festivalu Horomil Fest však tvoria aj sprievodné podujatia a všetko to odštartuje, už v stredu 25.9. o 17:30, slávnostná vernisáž fotovýstavy fotografa Romana Ripku primo v kine Mier. Roman je aktívny lezec ktorý fotí prevažne Manínsku úžinu. Miesta, ktoré dôverne poznáte uvidíte zrazu z úplne novej perspektívy. Hlavná časť sprievodného programu sa uskutoční ale v nedeľu 29.9.. Už tradične môžu priaznivci Horomil Festu navštíviť blízke jaskyne v regióne, ktoré budú sprístupnené vďaka členom Speleoklubu Strážov. Tento rok sa pre milovníkom podzemia rozhodli sprístupniť Dúpnu jaskyňu, do ktorej sa návštevníci budú môcť dostať z obce Pružina - Priedhorie od 10 hodiny. V prípade zlého počasia sa toto podujatie neuskutoční. V ten deň bude pre všetkých milovníkov lezenia sprístupnená zadarmo aj lezecká stena HK Manín, ktorá sa nachádza v budove Kauflandu za kinom Mier a nedávno prešla veľkou rekonštrukciou.

Originálna goralská rodina zo Zuberca

V neposlednom rade priaznivcov festivalu poteší aj atraktívny program aj v kúpeľoch Nimnica. Práve tam zavíta neobyčajná folklórna skupina. Pôjde o známu rodinu Janoštínovcov, ktorá celoročne žije v horskom prostredí jedného z najkrajších slovenských skanzenov – v Múzeu oravskej dediny v podtatranskej obci Zuberec. „Napriek romantickej idyle ide o drsné horské prostredie, kde sú len dve ročné obdobia: zima a ešte väčšia zima. Rodina Janoštínovcov sa rozhodla si tieto chladné večery spríjemniť tým, že si vytvoria rodinnú kapelu. S krásnym goralským folklórom obveseľujú návštevníkov skanzenu už niekoľko rokov a väčšina turistov sa do tejto atrakcie vráti kvôli nim. Sme radi, že týchto folkloristov z horského prostredia privítame u nás na Považí. Ich vystúpenie stojí za to!“, pozýva ďalší organizátor festivalu Marek Janičík. Podujatie v Nimnici sa uskutoční v nedeľu 29.9. o 16 hod v priestoroch hotela Balnea Grand.

Viac o festivale Horomil Fest je možné sa dozvedieť na stránke www.horomilfest.sk alebo na facebookovom profile festivalu. Organizátorov festivalu bude možné nájsť aj na Považskobystrickom jarmoku, kde si v ich stánku môžete zakúpiť lacnejšie lístky na tento ročník, rovnako tak môžete urobiť v predpredaji v TIKu alebo priamo v rezervačnom systéme na internetovej stránky festivalu.

--
Pozn. redakcie: Tento text je PR článok zadávateľa. Neprešiel jazykovým ani redakčným spracovaním a nemusí vyjadrovať názor redakcie HIKING.SK.
Najnovšie články na titulke
 
Príbeh Prvá noc pod hviezdami Bolo to na začiatku leta, keď som sa rozhodol, že útulniam a horským chatám dám košom a vyskúšam spať prvýkrát len tak vonku. Naplánoval som si teda dvojdňovú trasu krajom, ktorý veľa turistov nenavštevuje. dnes Pavel Forgáč Príbehy
Túra Decembrová Siná s deťmi Výlet na Sinú, vari najkrajší kopec v Nízkych Tatrách, sme plánovali ísť s našimi chlapcami už dlhšiu dobu. Ale stále to nevychádzalo. Už keď sme chceli vyraziť, malo byť zlé počasie. Inokedy obavy krajšej časti výletníkov zo stretu s medveďmi prebili argumenty početnejšej chlapskej zostavy. Nakoniec v polovici decembra, počas niekoľko dní trvajúcej inverzie, sme išli na to. včera Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Reportáž Trigonála 2020 (koroverzia) Trigonála je asi jediný pochod na Slovensku, ktorý sa ide cez hranice troch štátov, odkedy bolo možné najprv chodiť do Rakúska cez colnicu, neskôr luxusne, kde to človeku v teréne vyhovovalo a pre Maďarsko to platilo obdobne. Prišla však covidová doba a po rokoch sa nám zrazu hranice zatvorili, a to nielen medzištátne, ale aj okresné. Akcie zverejnené v Oblastnom turistickom kalendári Malé Karpaty a okolie na rok 2021 rušia turistické oddiely jednu za druhou. Organizátor Trigonály chcel zachovať kontinuitu pochodu, a tak využil možnosť chodiť na turistiku vo vlastnom okrese a pozmenil trasu pochodu. včera Miroslav Svítek Podunajsko

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.93 (0.33)