Vodopád s ferratou Cengia de Mattie
Ferrata

Dolomity – Cascata Rio di Fanes

19. 11. 2019
Dolomity sú jedno z mojich obľúbených miest a nikdy dlho neváham, keď je možnosť sa tam vrátiť. Tento rok som ich navštívil dvakrát a zakaždým sa dostala do programu aj turisticko-ferratová prechádzka v oblasti Province of Belluno. Príjemný a relaxačný okruh s prechodom okolo vodopádov Cascate di Fanes je spojený s lezením cez ferraty, ktoré sú vybudované pri oboch veľkých vodopádoch.

Východiskový bod je parkovisko Fanestal, pri informačnom stredisku. Umiestnené je paralelne s hlavnou cestou Strada Statale 51 di Alemagna, ktorou sa aj prichádza do mesta Cortina d'Ampezzo z Rakúska. Odbočka je trochu schovaná v lese a k parkovisku sa schádza úzkou cestou cez drevenú bránu. Spočiatku je obojsmerná a občas sa treba vyhnúť protiidúcim autám. Neskôr sa rozdelí na dva jednosmerné úseky. Parkovisko je bezplatné a je umiestnené medzi stromami, takže aj v horúcom lete je chránené od priameho slnka. Kúsok nižšie smerom k rieke, je občerstvenie Spiaggia Verde Cortina d'Ampezzo.

Krátko po opustení parkoviska, tesne za informačným centrom, ktoré je v jeho závere, je po pravej strane cesty vidieť malú tiesňavu, ku ktorej je vybudovaný krátky chodník. Ak je niekto v tejto oblasti prvýkrát, tak isto stojí za to ju pozrieť. Po jej prehliadke pokračujeme ďalej. Cesta je spočiatku asfaltová, neskôr sa povrch zmení na štrkový. Upravená je tak, že človek má dojem, akoby sa prechádzal v parku. Cestou míňame po ľavej strane odbočku, ktorou sa ide na ferratu, pri výstupe na Col Rosu.

Ferrata Giovanni Barbara (B/C)

V oblasti Fanes je možné vidieť niekoľko vodopádov. Ale len okolo dvoch sú aj vybudované ferraty. K prvému z nich sú možné dve prístupové trasy. Jedna je skoro chodníkového charakteru. Prídeme s ňou po prechode mosta Ponte Alto na rázcestie s lavičkami. Tu je vhodné miesto na založenie ferratového setu, prípadne na prestávku. Blízko je vyhliadka na tiesňavu. Od lavičiek je dobre viditeľný chodník, ktorým pokračujeme a čoskoro prídeme k hornej časti vodopádu. Ferrata je vedená poza padajúcu vodu. To je hlavne v letných dňoch veľmi príjemné osvieženie striekajúcou vodou. Po prechode poza vodopád vchádzame do síce krátkej tiesňavy (rádovo pár metrov), ale za to veľmi peknej. Po jej prechode sa zostupuje dolu ferratou do rokliny, ktorú neskôr vystrieda len preliezanie skál a chodník. Takto sa dostávame ku spodnej časti vodopádu. Všade je tu počuť silný hukot padajúcej vody, otvárajú sa parádne pohľady na vodopád. V tomto mieste je most a po jeho prechode pokračuje naša trasa stúpaním hore k lavičkám, kde končí. Pri nich sme okruh začali. Ferraty ale nie sú jednosmerné a je na každom, aký smer si zvolí. Podľa môjho názoru je popísaný smer zaujímavejší.

Druhá trasa je klasický turistický chodník. Na prvom väčšom rázcestí po odchode z parkoviska opustíme parkový chodník a pokračujeme turistickým chodníkom lesom. Na rázcestí je umiestnený smerovník, takže nie je veľmi ako sa pomýliť. Ním vystúpime na vyhliadku, ktorá je na pravej strane rokliny s vodopádom. Je z nej nádherný pohľad dolu do rokliny a na celý vodopád. Ak sa z vyhliadky vrátime pár metrov späť, dostaneme sa na odbočku smerom k vodopádu. Zostupuje sa serpentínovým chodníkom strmšie dolu cez žľab. V spodnej časti je trasa zabezpečená lanom. Je to ale len veľmi ľahký úsek a lano je tam skôr asi pre prípad, ak by bola skala mokrá po daždi. Takto sa dostávame na dno rokliny k vyššie spomenutému mostu. Tu si môžeme vybrať, či pokračujeme len doľava a vodopád vynecháme, alebo rovno a prejdeme aj okolo vodopádu. V druhom prípade prejde vyššie popísanú zostupovú trasu v opačnom smere. Teda výstupom k vodopádu a prechodom poza padajúcu vodu na záver stúpania.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Nech si vyberiete akýkoľvek variant, vždy je možnosť nevynechať vodopád. To by aj bola škoda, lebo prechod poza hučiacu vodu má niečo do seba. Po návrate k lavičkám, nad vodopádom, je možné ferratové veci zložiť, lebo ich dlhšie nebudeme potrebovať.

Cengia de Mattie (B/C)

K ferrate Cengia de Mattie, pri ďalšom vodopáde, je to asi 45 min. Tiež sú možné dve trasy. Jedna je lesnou cestou, čo je súčasne cyklotrasa, alebo druhá, zaujímavejšia, turistickým chodníkom, lemujúcim koryto potoka, čo preteká cez vodopády. Druhá možnosť je výrazne krajšia. Nevynechal som ju nikdy za posledné dva razy, čo som tu bol. Chodník prechádza pár mostami, sú tu krásne výhľady na okolie. V jednom mieste sa strmo stúpa úzkym chodníkom popod skalnú stenu. Prechádzame okolo malých vodopádov, menších, ale aj väčších kaskád. Všade počuť hučanie potoka, ktoré občas trochu utíchne, keď chodník vojde viac do lesa. Po asi 45 minútach prichádzame k poslednému vodopádu, za ktorým je ferrata Cengia de Mattie. Tiež je obtiažnosti B/C, ale tento úsek je až po prechode poza vodopád.

Vodopád nie je taký vysoký ako bol prvý, ale podľa môjho názoru je omnoho krajší. Prechod poza záclonu padajúcej vody je nezabudnuteľný. Bol som tu už dvakrát, ale vždy som si to užíval a nevedel sa vynadívať na celé okolie a na vodu z druhej strany vodopádu. Ťažko to ale opísať pár slovami, to sú skôr zážitky, ktoré musí prežiť každý sám, aby vedel o čom píšem.

Po prechode poza vodopád je trochu ťažšia časť ferraty. Je tu krátke stúpanie v obtiažnosti B/C hore nad vodopád, kde ferrata končí. Nasleduje ešte niekoľko metrov chodník, ktorým sa dostaneme k drevenému mostu. Na druhej strane sa ferratová časť okruhu s vodopádmi skončí a napojíme sa na širšiu lesnú cestu. Je tu lavička na prípadný relax, zbalenie vecí a podobne.

Ak máte dostatok času, tak je možné pokračovať chodníkom alebo skôr širšou lesnou cestou ďalej do doliny. Po asi 10 - 15 minútach sa dá prísť k miestu, kde na začiatku leta bolo ešte celkom príjemné jazero. Keď som bol ale na jeseň, namiesto jazera bola len tráva a trochu vody na jednom mieste. Asi bude musieť jazero počkať na topiaci sa sneh po zime, aby sa naplnilo vodou.

Návrat dolu

Ak nemáte v pláne ďalšiu prechádzku a potrebujete sa vrátiť na parkovisko, tak po napojení sa na lesnú cestu, pokračujte vľavo. Návrat cestou, trvá okolo hodiny. Je to zároveň cyklotrasa a možnosť ako tiež využiť jeden deň v Dolomitoch. Treba ale počítať s tým, že pár miest má celkom slušné stúpanie. Cestu dokonca opravili tak, že je zaliata betónom, aby ju nevymývala voda. Celý okruh trvá okolo 4 hodín, ale čas je len orientačný. Záleží samozrejme aj na tom, ako dlho sa zdržíte alebo od rýchlosti chôdze. V každom prípade je to pekné spestrenie pobytu v Dolomitoch, či ako relaxačný deň po iných dlhších výstupoch, ako program, ak je hrozba búrok na poobedie, alebo aj hlavný program pobytu v Dolomitoch.

Fórum 8 príspevkov
Dolomity – Cascata Rio di Fanes 26/11/19 10:46 8 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Z Turca cez Čičmany a Bojnice Pred plánovaným okruhom okolo Tatier sme si chceli na začiatok dať ešte niečo menšie, taká rozcvička v Turci. Pôvodný plán bol, že to bude okruh s dĺžkou okolo 100 až 120 km. Tak, plány sú ale na to, aby sa plánovali a potom sa priebežne menili. Takže viac o tom, čo z toho nakoniec vzniklo, je napísané nižšie. 08/12/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Strážovské vrchy, +
Cyklotúra Okolo Malej Fatry a Súľovských vrchov Tento rok som úspešne pridal do série okruhov “Okolo”, aj v poradí druhú trasu. Tentokrát to bola trasa, ktorá by sa dala nazvať skrátene aj okolo Malej Fatry. Z Rajca som ale nepokračoval priamo na Žilinu, ale plánovane odbočil na Považskú Bystricu. Preto asi bolo správnejšie v nadpise uviesť okolo Malej Fatry a Súľovských vrchov. 05/11/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Súľovské vrchy
Cyklotúra Okolo Tatier Tento rok boli plány na leto rôzne, či už lezecké, alebo výjazd bicyklom. Jeden z plánov bol zobrať bicykle a ísť s kamarátom prejsť nejaké dlhšie trasy a horské prechody do Rakúska. Počasie ale dlho odkladalo možný termín odchodu, rovnako aj nešťastná korona, čo prišla na návštevu do Európy. Nakoniec prišiel na rad náhradný program. Musím ale hneď na začiatok povedať, že nebol o nič menej atraktívny a náročný na prechod ako pôvodné plány. Oživil som môj už starší plán, prejsť bicyklom okruh okolo Vysokých Tatier. 22/10/20 Michal Mikuláš Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, +
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Tlstý javor – Brezno s deťmi na bicykloch Keď sme už na bicykloch s našimi chlapcami prejazdili azda všetky možné rovinky v okolí Brezna (veľa ich teda nie je), začali sme vymýšľať výlety, na ktorých je potrebné trochu aj zabrať do pedálov. Jedným z nich je cyklotúra zo známeho sedla v hlavnom hrebeni Veporských vrchov – Tlstý javor, odkiaľ pôjdeme do Brezna. dnes Mirka a Milan Kvietkovci Veporské vrchy
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. 17/01/21 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Túra Zimná prechádzka do Lányiho Huty z Dobšinej Neďaleko Dobšinej učupená pod Čiernou horou sa nachádza neveľká osada Lányiho Huta. Leží na konci údolia, ktoré pôvodní obyvatelia Dobšinej, nemeckí kolonisti, tzv. Bulineri, nazývajú Titersgrund, v preklade Titerov pozemok. V súčasnosti je skôr známe ako Depovo. Vedie tade žltá turistická značka až pod Hanesovú. dnes Anna Lenkeyová Stolické vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Dolomity – Cascata Rio di Fanes 26/11/19 10:46 8 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Taliansko: Alpy (Alpi) – Východné Alpy (Alpi Orientali) – Južné Vápencové Alpy (Alpi sud-orientali) – Dolomity (Dolomiti)

 • Počet dní
  • 1

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 05.09.2019

 • Ostatné info
  • obe ferraty obtiažnost B/C

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.98 (0.35)