Túra

Sása – Babiná – Mäsiarsky bok – Krupina

16.02.20
Miniseriál o túrach v širšom okolí Dudiniec ukončím popisom prvej túry, na ktorej som si overil, aké je skvelé, že obnovili prevádzku vláčika. Do obce Sása by som sa autobusom z Dudiniec dostal až o 11.24 h a to je na začiatok túry poriadne neskoro. Objavil som krásne kamenné polia, ktoré sa vyrovnajú Kamennému moru vo Vyhniach a asi sa o nich vo všeobecnosti veľa nevie.

Trasa

Sása-Pliešovce, ŽST – Sása – Červeniny – Babiná – Babiná, ŽST – Mäsiarsky bok – laz Vĺčok – laz Kňazova Hora – Krupina, ŽST

Po raňajkách som sa v kľude vybral z kúpeľného domu Rubín na železničnú stanicu Dudince. Vláčik prišiel načas a bol vcelku plný. Samozrejme, že som medzi miestnym osadenstvom hneď vzbudil pozornosť, lebo turistov tu asi často nevidia. Aj sprievodca sa čudoval, čo idem do stanice Sása-Pliešovce riešiť a keď som mu odpovedal, že idem na túru, len nechápavo krútil hlavou.

Sása – Babiná

Vystúpil som sám a hneď som sa mal k výpravcovi. Poprosil som ho o pečiatku do Cancáka, využil som miestne staničné WC – pamätá si ešte asi prvú republiku, a vykročil som popri trati. Inak, stanica je dosť ošarpaná, ale v časoch slávy to musela byť celkom pekná a veľká stanica. Na konci nákladnej časti stanice som sa ocitol nad podjazdom pod železničnou traťou a zjazd zablateným terénom som prežil bez pádu. Po asfaltke som sa vybral do obce Sása.

Hneď na jej začiatku stojí na návrší opevnený kostol sv. Kataríny Alexandrijskej, postavený v prvej polovici 13. storočia. Dnu sa dostať nedalo, a tak som pokračoval po červenej značke Rudnej magistrály. Povedľa elektrického ohradníka som sa lúkou dostal k podjazdu popod železničnú trať a okrajom lesa som začal stúpať. Pri spätných pohľadoch sa mi otvorili výhľady na kopce zahalené v rannej hmle. Nado mnou už bola modrá obloha a slniečko začínalo pripekať.

Značka pokračovala vysokou, mokrou trávou rovno do kopca. Zvolil som si poľnú cestičku, kde som sa toľko nezamokril. So značkou sme sa stretli na kamennej lesnej ceste, kde som chvíľu maturoval, kade pokračovať. Napokon som sa vybral rovno a došiel som na asfaltku, ktorá asi slúži miestnemu kameňolomu. Z nej som veľmi rýchlo zabočil vľavo do lesa a po úzkom chodníčku som došiel na lúky nad obcou Babiná. Lúky boli kompletne ohradené elektrickými ohradníkmi a za nimi sa pásli kravičky a kone. Postupoval som po okraji lúky a lesíka, až som došiel k pánovi, čo rozvážal koňom žrádlo. Nasmeroval ma k podjazdu pod štátnou cestou, kde stál smerovník.

Zablatenou cestou som došiel do obce, kde ma príjemne prekvapilo pekné centrum. Sú tu drevené sochy, tabule s fotkami a popisom histórie obce. Okrem nich ma zaujal zrekonštruovaný ľudový dom, postavený v roku 1820 – typická ukážka vtedajšej ľudovej architektúry. Zašiel som si na ObÚ po pečiatku a pokračoval som pekne upravenou obcou k jej kostolu svätého Matúša. Pôvodne bol románsky, postavený v 13. storočí.

Národná prírodná rezervácia Mäsiarsky bok

Opustil som Babinú a asfaltkou som smeroval k hlavnému ťahu Šahy – Zvolen. Tesne pred ním je na ľavej strane krásny, maľovaný drevený kríž. Také som vídal v okolí Detvy. Prešiel som popod hlavný ťah a nejako som nevedel nájsť pokračovanie zelenej. Nuž som sa vybral poľnou cestou do kopca a na jeho vrchole som na lúkach našiel obrovskú fotovoltaickú elektráreň. Mal som však aj skvelé, ďaleké výhľady. Naľavo podo mnou bol železničný viadukt, ktorým sa železničná trať odkláňa doprava na Pliešovce. Zišiel som svahom dole a došiel som na cestu, ktorá zase po moste prechádzala ponad železnicu na druhú stranu. Doľava, súbežne so železničnou traťou pokračovala rozbitá, čiastočne už zarastená cesta k budove niekdajšej železničnej stanice Babiná. Momentálne ju obýva početná rómska rodina. Pred budovou je smerovník, a tak som si myslel, že mám konečne po problémoch. Pokračoval som skôr lesíkom, ako cestou a ocitol som sa na hlavnom ťahu Krupina – Zvolen. Švihalo tu jedno auto za druhým, a tak som sa po pár metroch rozhodol pozrieť do navigácie. Zistil som, že zelená je nakreslená za železnicou a riečkou Krupinicou. Nuž som sa vrátil a po železničnom zvršku som kráčal späť, hľadajúc miesto, kde ho pretína zelená. Nenašiel som ho, a tak som napokon zbehol z násypu dole na lúku. Práve včas, lebo o chvíľu išiel po trati vlak a nemuselo to dopadnúť dobre.

Konečne som bol na zelenej. Malým dreveným mostíkom som sa dostal na druhú stranu Krupinice. Úzka lesná cestička viedla svahom. Za Krupinicou bola železničná trať a za ňou cesta. Viac miesta tu medzi kopcami nebolo. Časom zmizla aj cesta a železničná trať išla nad potokom tesne prilepená ku skale. Obdivoval som dávnych staviteľov trate, ako sa popasovali s terénom. Mne sa zase na ľavej strane začali zjavovať skaly, ktoré napokon pokryli veľké úseky svahov medzi lesnou cestičkou a lesom. Bol som v národnej prírodnej rezervácii Mäsiarsky bok. Dovtedy som o nej ani len netušil. Bola modrá obloha a skaly pod zeleným lesom priam svietili. Posadil som sa na jeden spadnutý strom a zjedol som obedový balíček.

Z lesa som časom vyšiel na lúky, pod ktorými viedla železničná trať. Práve tade išiel vláčik a mne sa to miesto zdalo zrazu veľmi romantické. Slnko však pražilo a mne došla voda, takže som sa musel prestať kochať.

Cestička postupne klesla k trati a v miestnej časti Vĺčok som cez ňu prešiel na pravú stranu, aby som po pár desiatkach metrov zase prešiel cestným tunelom na ľavú stranu a rozlúčil sa s traťou, ktorá oblúkom pokračovala do Krupiny. Poľnou cestou som stúpal lúkami k lazu Kňazova Hora, a keď zelená odbočila doľava, aby vystúpila nad Tepličky a vzápätí klesla dolu do mesta, pokračoval som rovno a došiel som na asfaltku a ňou do Krupiny. Došiel som na autobusovú stanicu, z nej na námestie, kde bolo infocentrum, samozrejme, zatvorené. Nuž som pokračoval mestom, v supermarkete som si kúpil ruskú zmrzlinu, sadol som si s ňou na lavičku a obdivoval v diaľke na kopci rozhľadňu Vartovka na vrchu Stražavár.

Vláčik, tentokrát moderný, prišiel načas, tak isto ako aj ja na večeru v Dudinciach. Bol som veľmi vďačný za obnovenie prevádzky osobných vlakov na trati Zvolen – Šahy. Inak by som nespoznal v širšom okolí Dudiniec pre mňa nové a zaujímavé krásy Slovenska.

Užitočné odkazy

Fórum 5 príspevkov
Sása – Babiná – Mäsiarsky bok – Krupina 17/02/20 09:59 5 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Kuchyňa, Vývrat – Zámok – Holint – Doľany Keď som oficiálne medzi turistickú verejnosť na Tŕstí (v rámci XXIII. ročníka Zimných výstupov na kopce Malých Karpát) uviedol do života OTO 24 vrcholov MK BSK, nebolo ešte označených šesť vrcholov. V nedeľu po výstupe na Tŕstie sme s Ivanou označili Bázgovič nad Mariankou a v pondelok som dostal e-mail od prvých plniteľov OTO, že v sobotu nenašli vrchol Bázgoviča. Uvedomil som si, že o nový odznak bude asi, na moju radosť, naozaj záujem, a tak som naplánoval na nasledujúcu sobotu túru tak, aby sme mohli označiť ďalšie dva kopce. Na moje milé prekvapenie, pridalo sa ku mne dvanásť kamarátov. 13/03/20 Miroslav Svítek Malé Karpaty
Túra Gajdoš, Kamenná brána a Peprovec Na pravidelnej utorňajšej stretávke v Malom Bajkale som popisoval, ako sme s Ivanou označovali kopce pre nový OTO 24 vrcholov MK BSK. Keď som spomenul, že mienim ísť opäť v sobotu označiť ďalšie, bol som vyzvaný, aby som to ponúkol ako oddielovú akciu. Vzhľadom na to, že kamarátka Majka mala mať o 18-tej s Devínskym chrámovým zborom AD HOC vystúpenie v devínskom kostole a my sme ju nechceli zmeškať, vybral som tri kopce v okolí Zochovej chaty. 20/02/20 Miroslav Svítek Malé Karpaty
Extra Zimný výstup na Tŕstie Zorganizovať nejakú väčšiu akciu pre verejnosť je pomaly celoročná snaha s výsledkom veľmi neistým, a navyše, často neovplyvniteľným autorom projektu. Keď to všetko klapne, tak ako 15.02.2020 na XXIII. ročníku Zimných výstupov na vrcholy Malých Karpát – Tŕstie, je spokojnosť účastníkov tá najväčšia odmena autorovi a realizátorovi projektu. 17/02/20 Miroslav Svítek Reportáže
Najnovšie články na titulke
 
Túra Od Burdy až na Gerlach 5. Už je to dosť dávno, ako som sem pridal prvý článok ohľadom najvyšších vrcholov pohorí. Vlastne to bol aj celkovo môj prvý článok. Na najvyššie vrchy som samozrejme nezanevrel, len som akurát vždy uprednostňoval opis iných túr, a tak mi už na opis najvyšších vrcholov neostával čas. dnes Pavel Forgáč Javorníky, Západné Beskydy, +
Túra Bezovec – Panská Javorina – Inovec – Mníchova Lehota Doteraz som nemal príliš pochodený Považský Inovec. Okrem Marhátu a hradu Tematín, aj keď celý hlavný hrebeň mám ako na dlani a vidím ho priamo z okna. Celý hrebeň sa dá prejsť za dva dni z Hlohovca do Mníchovej Lehoty, no ja som prešiel len jeho severnú časť. včera Matúš Sarvaš Považský Inovec
Útulňa Barborka na Lenivej Výstavba na Lenivej sa nedávno "preslávila" stavebnou aktivitou armádneho generála. Na mieste niekdajšej vojenskej chaty Barbora sa rozhodol postaviť súkromný rekreačný objekt. Aby sa upokojil rozruch okolo kontroverznej výstavby na území Národného parku Nízke Tatry, tak generál pre verejnosť vybudoval v sedle Lenivej malú turistickú útulňu Barborka. 28/03/20 Tomáš Trstenský Nízke Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Sása – Babiná – Mäsiarsky bok – Krupina 17/02/20 09:59 5 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Pliešovská kotlina, Krupinská planina

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 493 m n. m. – Červeniny (pri kameňolome)

  • min: 261 m n. m. – Krupina

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 538 m

  • klesanie: 692 m

 • Vzdialenosť
  • 20 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 15.10.2019

 • Štart trasy
  • šírka: 48.4279 ° SŠ
   dĺžka: 19.1371 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.34773 ° SŠ
   dĺžka: 19.06878 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Sása (kostol-vodoovod)

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Sása / Pliešovce (vlak, bus)
   Krupina (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.21 (0.48)