Túra

Korela v Smutnom sedle

03.10.07
Po dvoch týždňoch horúčav v Bratislave sme sa rozhodli ísť ochladiť do vyšších polôh. Roháče sa nám predstavili v plnej nádhere, ale neochladili sme sa tak, ako sme dúfali. V nedeľu sa k horúčave pridala aj víchrica. Možno práve táto dofúkala do Smutného sedla aj Korelu chocholatú, ktroú normálne nájdete len v klietkach chovateľov.


V piatok 20 júla tropické horúčavy na Slovensku vrcholili. O štvrtej po obede ukazoval v Bratislave teplomer 37 stupňov. Sadáme do auta a vyrážame z rozhorúčeného a spoteného mesta so zámerom ochladiť sa v horách. Do večera chceme byť na chate Primula a dva víkendové dni pobudnúť v Roháčoch. Okrem starých pánov – Ctibora a Michala, sa mi na výlet podarilo prehovoriť aj syna Adama, ktorý sa už niekoľko dní povaľoval doma.

Časový sklz

Adam sa balil dosť ťarbavo a tak vyrážame s oneskorením. Mišo nás čaká na rohu Miletičovej a Ctibor v Šúrovciach, kam prichádzame oproti plánu s hodinovým meškaním. Cesta do Roháčov potom už pokračuje bez problémov. Keď vystupujeme z auta, je nádherných 18 stupňov (o 19 menej ako v Bratislave!) a vzduch vonia lesom. Po predchádzajúcom dvojtýždennom trápení sa v horúčavách je to balzam na dušu aj na telo.

Prepálený nástup

V sobotu sa budíme o piatej ráno a o 5:45 sme už pred chatou a vyrážame do terénu. Plánujeme zdolať Predný Salatín, Brestovú, Salatín, Skriniarky, Spálenú, Pachoľa, Baníkov, Hrubú kopu, Tri kopy a zo Smutného sedla zostúpiť okolo Tatliakovej chaty naspäť na Primulu. Ešte rýchle raňajky pri opustených bufetoch na konci zjazdovky v Spálenej doline a od siedmej sa už teperíme Spáleným žľabom na vrchol Predného Salatína.

Do Spáleného žľabu páli slnko a tak odovzdávam batoh Adamovi. Basketbalista, pivot, výška 202 cm, váha 115 kg, si ho odhodlane dáva na chrbát. Absolvuje s ním takmer 500 výškových metrov a na vrchole Predného Salatína si všimnem, že má komplet prepotené tričko a vyzerá dosť zúbožene. Na zvyšnú časť trasy mu beriem batoh, ale Adam sa už nevie rozhýbať. Navyše už o deviatej ráno likviduje takmer všetku našu dennú zásobu vody (tri litre). Na Spálenej mi oznámi, že končí v Baníkovskom sedle a ja to vidím tak, že skončím s ním, pretože budem bez vody. Ako bratislavských ceprov nás prekvapuje skutočnosť, že horúčava je aj na hrebeni Roháčov.

Nezištná voda

Traverzom asi štyridsať metrov pod vrcholom obchádzame s Adamom Pachoľa a dobiehame Ctibora, ktorý sa nám vzdialil. V Baníkovskom sedle počkáme na Michala, ktorý Pachoľa poctivo zdolal a oznamujem mu úmysel zostúpiť spolu s Adamom do doliny. Michal ma však prehovára, aby som nechal Adama zostúpiť samotného, on vraj má vody dosť a podelí sa s nami. Niečo bude musieť dať aj Ctiborovi, lebo ani on nemá vody nazvyš.
Naša debata týkajúca sa inventarizácie biednych zásob tekutín bola vypočutá aj neďaleko sediacou milou turistkou, ktorá Ctiborovi nezištne núka vodu z plnej fľaše. Akt nezištnej pomoci nás vyprovokuje k rozhodnutiu pustiť Adama samotného do doliny a v trojici pokračovať do Smutného sedla.

Stará garda pokračuje

Mišo má obidve kolená obviazané elastickými obväzmi a vyzerá ako lazar, ktorý sa nejakou divnou náhodou dostal na vrcholy dvojtisícových hôr. Vyšiel sem však po svojich a odhodlane, ba povedal by som spokojne, pokračuje ďalej. Som s ním na túre prvýkrát a tak ma jeho zovňajšok trošku znepokojuje, ale stará garda sa nezaprie a aj na exponovaných úsekoch na vrchole Baníkova pôsobí isto. Len trošku zaostáva za nami s Tiborom, ale to asi aj preto, že aj v takomto prostredí je galantný a čaká, až úseky s reťazami prelezú zástupy turistov a turistiek z protismeru.

V Smutnom sedle sme zhruba za tri hodiny a pokračujeme dole k Tatliakovej chate. Pri prameni nad chatou mohutne dopĺňame zásoby vody, teda najmä ja. Voda je studená, ale moje hrdlo aj ostatné vnútornosti jej prívaly zvládli bez následkov. Na chate si dávam ešte pivko a nejaký miestny čučoriedkovo rumový likér pripravovaný s láskou za jasnej mesačnej noci. Teda tak mi ten nápoj popísala barmanka.
Na asfaltke klesajúcej od Tatliakovej chaty chalanom utekám a kým dorazia na parkovisko s bufetom, mám už v sebe ďalšie pivko. Na Primule sme asi o siedmej, povečeriame, zaplatíme a zaľahneme.

Adam sa vyburcoval

Mal som obavy, že Adam sa už k nám na túru v nedeľu nepridá, ale jeho včerajšie porovnanie sa s päťdesiatročnými dedkami, ktoré pre neho nedopadlo dobre, ho správne vyburcovalo. Dnes máme v pláne prejsť zbytok horskej podkovy, ktorá ohraničuje Roháčsku dolinu. Zo Smutného sedla na Plačlivô, Ostrý Roháč, Volovec, Rákoň a cez Látanu dolinu dole na Zverovku.
Tak ako včera vstávame už o piatej, zbalíme sa, naraňajkujeme a asi o pol siedmej už šlapeme asfaltkou na Tatliakovu chatu a ďalej na Smutné sedlo. Tesne pred sedlom mi Adam hovorí čosi o tom, že na neďalekom kameni sedí papagáj – Korela chocholatá. Nevenujem takej hlúposti veľkú pozornosť, pokračujem do sedla a tam sa dám do prípravy chlebíčkov pre seba aj pre Adama. Adam zaostal a čosi fotí. Myslel som si, že panorámy, ktoré s obľubou vešia na našu rodinnú webstránku.

Korela chocholatá

Až fotky, ktoré som si pozrel doma na monitore počítača, ma presvedčili. Naozaj to vyzerá tak, že v nedeľu 22. júla 2007, asi o deviatej hodine ráno, sedela na kameni neďaleko Smutného sedla, v nadmorskej výške cca 1 950 metrov, Korela chocholatá - biela farebná mutácia, ktorá sa u nás vo voľnej prírode nevyskytuje. Vlastne vo voľnej prírode sa nevyskytuje nikde na svete, lebo vznikla šľachtením v zajatí z pôvodnej Korely chocholatej, ktorá vo voľnej prírode žije v Austrálii. Adam navyše tvrdí, že ju poznal aj po hlase a v tomto smere je expert, lebo vo svojej izbičke žije s korelami už takmer 15 rokov.
Pri potulkách doma v Petržalke sa občas stretávam s voľne pobehujúcimi alebo poletujúcimi domácimi miláčikmi, ktorí zjavne utiekli svojim majiteľom. V tomto prostredí ma však korytnačky v Chorvátskom ramene ani andulky poletujúce v lese medzi Malým a Veľkým Draždiakom až tak neprekvapujú. Korelu sediacu v horách na skale, ďaleko od ľudských obydlí, navyše v nadmorskej výške takmer 2 000 metrov, by som však nečakal.

Víchrica

V Smutnom sedle nás prekvapuje silný vietor. Vlastne víchrica, akú som v lete, ale ani v zime na horách ešte nezažil. Horúčava a víchrica nám znepríjemňujú pohyb na celom úseku trasy až po Rákoň. Ctibor je stále vpredu a vietor mu prekáža natoľko, že je ochotný počkať na nás až pod hranicou lesa v besiedke v Látanej doline. A tak na nás čaká viac ako trištvrte hodiny. Pri Zverovke sme asi o pol piatej, vyšťavení od vetra a horúčavy. Ešte niečo teplé do žalúdka a niečo pred šiestou vyrážame domov.

Spoluautor forografií: Adam Ješko

Fórum 1 príspevok
Korela v Smutnom sedle 03/10/07 19:35 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Príbeh Začarovaná dedina Hovorím nemenovanej dedine začarovaná preto, že temer vždy, keď ju navštívim, prihodí sa mi niečo nepríjemné alebo zvláštne. Natoľko zvláštne, že som sa rozhodol so svojimi príhodami zveriť aj vám. Teraz, na prelome rokov, je na to vhodná doba. 05/01/18 Vladimír Ješko Príbehy
Príbeh V Mekke slovenského bežkovania Závislosť niektorých ľudí na bežkovaní sa dá porovnať so závislosťou na alkohole alebo so závislosťou na iných omamných látkach. Možno to robí dobrá partia, možno skutočnosť, že endorfíny šťastia sa pri nižších teplotách a rovnomernom zaťažení svalových partií celého tela – ku ktorému pri bežkovaní dochádza – vyplavujú do krvi ľahšie. Platí to najmä, keď sa dostanete bežkovať na niekoľko dní do Kremnických vrchov, najlepšie s ubytovaním priamo na Skalke. 05/02/15 Vladimír Ješko Príbehy
Príbeh Bežkári malokarpatskí Malé Karpaty sa ponukou svojich bežkárskych trás určite vyrovnajú aj Kremnickým vrchom. To nehovorím len preto, že posledných 30 rokov žijem v Bratislave, ale najmä preto, že obstojne poznám aj ostatné bežkárske lokality na Slovensku. V porovnaní s terénmi okolo Skalky však Malé Karpaty majú jednu veľkú nevýhodu – nízku nadmorskú výšku a s tým súvisiaci nedostatok snehu v teplých zimách. 30/01/15 Vladimír Ješko Príbehy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Tiesňava Prieboj a Peňažná z Ihráča Vždy ma poteší, keď domáci poznajú svoje okolie, zaujímavé lokality v ňom, keď vedia ich históriu a hlavne, keď si uvedomujú jej krásu a význam. Nie je to vždy tak. Veď z nejednej pamiatky sa už stalo smetisko alebo bola zničená kvôli vlastnému sebeckému prospechu. Taktiež ma teší, keď si tieto vedomosti nenechajú len pre seba, ale pamiatku sprístupnia, hoci aj miestnym značením, a tak umožnia, aby aj iní ľudia mohli obdivovať jej krásu a oceniť jej hodnotu. dnes Danka Tomášiková Kremnické vrchy
Recenzia Fjällräven Keb – trekingová bunda Má výstredný dizajn, netradičnú materiálovú skladbu, svojou funkčnosťou sa najviac podobá softshellkám a je súčasťou setu s rovnomennými trekingovými nohavicami. Výrobca ju označuje za letnú, no treba poznamenať, že leto myslí švédske. U nás je vhodná skôr do prechodných období jari a jesene, keďže však nie je nepremokavá, nesmie pršať. Môže však poriadne fúkať, na čo má aj prispôsobenú špeciálnu kapucňu. Pre túto sezónu bola aktualizovaná podobne ako nohavice Keb. včera Ľubomír Mäkký Oblečenie
Reportáž S Mišom Diviakom o citlivom hospodárení v lese Súčasťou Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici sú aj školské lesy Kysihýbeľ, ktoré slúžia budúcim lesníkom na praktické vyučovanie. Vedúcim školských lesov je Michal Diviak, lesník, učiteľ a náš dlhoročný autor. Prešli sme sa po zrekonštruovanom náučnom chodníku Kysihýbeľ a hovorili nielen o tom, ako sa hospodári v tunajších lesoch, ale aj v lesoch všeobecne. 15/10/19 Soňa Mäkká Reportáže

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Korela v Smutnom sedle 03/10/07 19:35 1 príspevok
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry, časť Západné Tatry, podcelok Roháče
 • Počet dní
  • 2
 • Nadmorská výška
  • max: 2 178 m n. m.
  • min: 1 000 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 3 419 m
  • klesanie: 3 419 m
 • Vzdialenosť
  • 42 km
 • Náročnosť
  • Vysokohorská túra s veľkým prevýšením a expozíciou
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 22.07.2007
 • Štart trasy
  • šírka: 49.24463 ° SŠ
   dĺžka: 19.71089 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.24463 ° SŠ
   dĺžka: 19.71089 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Chata Primula
 • Voda
  • Nad Tatliakovou chatou
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Vlastným autom
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.79 (0.2)