Rada

Ako chodiť na túry v čase koronavírusu – odporúčania vedcov

16.03.20 → posledná aktualizácia: 06.04.20
Epidémia koronavírusu aktuálne ovplyvňuje naše bežné fungovanie vrátane voľnočasových aktivít. Čo znamená pre turistov, horolezcov či skialpinistov? V článku si povieme viac o tom, či môžete chodiť do prírody individuálne, nosiť pri túre rúško a aké ďalšie opatrenia treba dodržiavať. Pripravili sme pre vás aj prehľad aktuálnych obmedzení. Nezabudnite na to, že počas túr nemôžete počítať s obvyklým občerstvením a strechou nad hlavou na väčšine horských chát či útulní. Zoznam uzatvorených chát sa nachádza na konci článku.

Môžeme chodiť do lesa? Koľko prežije koronavírus vo vzduchu?

Vláda SR zakázala organizovanie akýchkoľvek športových, kultúrnych aj spoločenských podujatí od 10. marca zatiaľ do 24. marca. Zrušili sa tak všetky plánované organizované turistické výstupy a podujatia. Individuálny pohyb v prírode je zatiaľ dovolený, čo mnohí využívajú a na sociálne siete pridávajú fotky z túr či vychádzok. Často sú však kritizovaní za nezodpovednosť. Obce s vychytenými turistickými cieľmi sa obávajú návštevnosti. Viaceré vydali zákaz prístupu turistom a návštevníkom do obce, napríklad Súľov-Hradná, Čičmany či Hričovské Podhradie. Kým však pohyb obyvateľov neobmedzí vláda, tieto nariadenia majú len odporúčací charakter. Súhrn opatrení počas núdzového stavu si môžete pozrieť na tomto odkaze. Ideálne je presúvať sa vlastným autom a buď sami, alebo maximálne s tými, s ktorými bývate v spoločnej domácnosti.

Oslovili sme odborníkov s otázkou, či je individuálna turistika v prírode bezpečná.

Tatiana Betáková, riaditeľka Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, hovorí, že koronavírus dokáže prežiť v uzatvorenom priestore - miestnosti 30 minút a viac. Záleží od teploty a vlhkosti. Preto sa odporúča vetrať miestnosti, hlavne miestnosti, kde sa zdržiavajú chorí, prípadne vetrať kancelárie, kde sa zdržiava viac ľudí a pod. “Vonku fúka vietor, svieti slnko – tam je riziko, že na nás niekto kýchne alebo zakašle, prípadne, ak sa ľudia rozprávajú a nedodržiavajú od seba dostatočnú vzdialenosť. Vzduch vonku na ulici, v lese nie je kontaminovaný a nie je tam živý vírus.” Treba mať pri prechádzke či túre na sebe rúško? Podľa Tatiany Betákovej záleží, koľko ľudí sa v tom lese pohybuje. Ak je riziko, že sa budú častejšie obchádzať s inými ľuďmi, radšej si treba dať rúško.

S horskými chatami nerátajte, individuálna turistika je bezpečná

Ak ide človek do prírody vlastným autom a dodržuje odstup od cudzích ľudí na aspoň 2 metre, nesiaha zbytočne na predmety a plochy, pravdepodobnosť nákazy bude minimálna, hovorí Rastislav Maďar, vedúci Ústavu epidemiológie a ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Ak ste vonku chytali napríklad zábradlie či kľučky, po návrate domov si vydezinfikuje ruky. A ako je to s nosením rúšok vonku? “Podľa niektorých predbežných štúdií vydrží vírus v infekčnom aerosole až 3 hodiny, to však platí pre uzavretý priestor. Koronavírus je veľmi malý a malé kvapôčky aerosolu skutočne vydržia vo vzduchu dlhšie ako u väčších infekčných pôvodcov. Vo vonkajšom prostredí ho však slnečné žiarenie a pohyb vzduchu rozptýlia, znížia jeho infekčnosť a tým aj celkovo toto riziko. Ak človek nevstupuje do blízkej vzdialenosti k iným ľuďom, rúško alebo masku mať v prírode nemusí.”

Hlavný hygienik Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva SR apeluje v situácii šírenia ochorenia COVID-19 na to, aby ľudia dodržiavali preventívne hygienické opatrenia v čo najvyššej možnej miere, nestretávali sa vo väčších skupinách a podriadili tomu všetky svoje aktivity, aj prechádzky v prírode.

Verejné turistické a športové akcie sú zakázané, zrušili sa lezecké aj skialpinistické súťaže

Zrušenie organizovaných podujatí sa priamo dotklo činnosti turistických, horolezeckých a lyžiarskych klubov. Hromadné výstupy a podujatia sú zatiaľ zrušené do 24. marca. Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES presunuli aj tohtoročné valné zhromaždenia. KST na neurčito, SHS JAMES zrejme na prelom mája a júna. Predseda KST Peter Dragúň pripúšťa, že obmedzenia akcií môžu trvať aj dlhšie. Turistom odporúča individuálnu turistiku na osamelé miesta.

“Čo sa týka športového lezenia, zrušili sme všetky najbližšie súťaže na Slovensku,” hovorí predseda SHS JAMES Anton Pacek. Zrušené sú aj celoeurópske podujatia do konca mája vrátane Majstrovstiev Európy, kde mali vzniknúť nominácie na olympiádu. ME v športovom lezení sa presunuli na jún. “Čo sa týka indoorového lezenia, všetky komerčné prevádzky a lezecké steny sú samozrejme pozatvárané. Športovci môžu trénovať akurát doma a ak počasie dovolí, tak vonku v prírode.” Anton Pacek apeluje na horolezcov, aby liezli len individuálne, nerobili žiadne hromadné výlety a aby svoju činnosť obmedzili len na rekreačné pôsobenie. “Dôležité je, aby sa nerealizovali žiadne potenciálne špičkové výkony, aby horolezci prípadne svojou činnosťou neohrozovali seba a neblokovali tak činnosť záchranných zložiek.”

Riskantné výlety môžu ohroziť horskú službu aj leteckých záchranárov

Slovenská skialpinistická asociácia podľa predsedu Igora Žiaka zrušila dve kolá slovenského pohára vo vysokom štádiu príprav. Viac ho však podľa jeho slov trápi, aby ľudia na horách neblokovali a neohrozovali horských záchranárov, medzi ktorých patrí aj on. “Snažíme sa členov inštruovať osobne aj cez sociálne siete, aby sa vo vysokohorskom prostredí nepohybovali. Môžete si dať sebemenší pozor, ale akonáhle sa vám niečo stane, hneď po vás niekto musí ísť. V tom momente sa záchranári vystavujú riziku nakazenia sa. Je veľmi dôležité, aby sa nemocničné kapacity nenapĺňali tými, ktorí tam nemuseli byť, pretože ste sa rozhodli ísť do vysokohorského terénu. Je dôležité, aby boli záchranári k dispozícii a nemuseli kvôli preceneniu schopností jednotlivca alebo vyššej moci odísť na zásah do hôr na niekoľko hodín.” K ohľaduplnosti vyzýva aj predseda Slovenského vysokohorského turistického spolku Michal Kačerík.

Horská služba varuje pred skupinovou turistikou

Horská záchranná služba návštevníkom horských oblastí neodporúča pohyb vo väčších skupinách a ani zhromažďovanie sa a zdržiavanie sa vo vnútorných priestoroch zariadení, ktoré sú v obmedzenom režime. Zároveň žiada verejnosť, aby nevstupovala do objektov HZS a potrebné náležitosti vybavovala telefonicky alebo elektronicky. Telefónne čísla aj e-mailové adresy sú dostupné na www.hzs.sk, prípadne je k dispozícii infolinka 052/78 777 11. Uvedené obmedzenie sa netýka osôb, ktoré potrebujú zdravotnú pomoc, pre ne štandardne platí číslo 18 300.

Mestské lesy v Bratislave upozorňujú, že detské ihriská na Partizánskej lúke, Kamzíku a Peknej ceste sú uzavreté. Rovnako verejné WC na Partizánskej lúke a Kamzíku. Pri návšteve lesoparku odporúčajú prechádzky a čo najviac sa rozptýliť po území, s odstupom aspoň 2 metre od ostatných.

Uzatvorené poľské Tatry aj hranice

Poľské Tatry sú veľmi pekné, avšak väčšinou aj plné návštevníkov. Ak ste teraz počítali s tým, že tam bude menej turistov a konečne príde čas na spoznanie tohto kúta Tatier, nie je to možné. Poľská vláda uzatvorila od nedele 15. 3. vstup do krajiny pre cudzincov, predbežne na 10 dní, ale táto doba sa môže predĺžiť (sme.sk).

Okrem toho Správa Tatrzańskiego Parku Narodowego uzatvorila vstupy do parku aj parkoviská, horské dopravné zariadenia. Vstup na turistické chodníky je zakázaný pod hrozbou pokuty 500,- zł (115,- €). Zákaz neplatí pre obyvateľov Zakopaného a okolitých obci. Chaty sú buď zatvorené, alebo fungujú v obmedzenom režime.


Uzavreté horské chaty a režim na útulniach

Na horských chatách sa nenajete, maximálne sa prezlečiete a kúpite čaj, ideálne je však nenavštevovať ich vôbec.

Vysoké a Belianske Tatry

Zatvorená je Zamkovského chata, Rainerova chata, Sliezsky dom, Chata pri Zelenom plese, Téryho chata, Bilíkova chata, Chata Plesnivec, Chata pod Soliskom.

Zbojnícka chata predáva od 4. apríla drobné občerstvenie cez okienko – podmienkou obslúženia je rúško a rukavice. (aktualizácia 6.4.2020)

Západné Tatry

Zatvorené sú Žiarska chata a Chata Zverovka.

Nízke Tatry

Zatvorená je Chata pod Kráľovou hoľou, Chata Magurka, Kamenná chata, Chata gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom.

Na útulni Andrejcová nebude služba. Útulňa Ďurková pod Chabencom je od 6. apríla uzamknutá. (aktualizácia 6.4.2020)

Malá Fatra

Zatvorená je Chata pod Kľačianskou Magurou.

Chata pod Chlebom ruší ubytovanie, predávať bude len nápoje cez okienko. Rovnako tak Chata na Grúni. Chata pod Suchým ruší ubytovanie, ostatné služby poskytuje v obmedzenom režime.

Veľká Fatra

Horský hotel Kráľova studňa je zatvorený. Chata pod Borišovom je zatvorená.

Veporské vrchy

Chata Bernardín je zatvorená.

Volovské vrchy

Chata Lajoška na Prednom holisku je zatvorená.

Považský Inovec

Inovecká chata je zatvorená.

Biele Karpaty

Holubyho chata na Veľkej Javorine je zatvorená. (aktualizácia 29.3.2020)

Fórum 25 príspevkov
Ako chodiť na túry v čase koronavírusu – odporúčania vedcov 07/04/20 23:20 25 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Rada Ako a kam na turistiku cez Veľkú noc počas epidémie koronavírusu Hoci vláda obmedzila cez blížiace sa veľkonočné sviatky pohyb ľudí a prikázala im zdržiavať sa vo svojom okrese, mnohí turisti majú to šťastie, že v ich okrese sa nachádza niektoré z našich početných horstiev. Predpovede počasia na veľkonočné obdobie sú také, že turisti bývajúci v nížinách zrejme obohatia svoj slovník o niekoľko neslušných slov. Tí ostatní sa pravdepodobne vo väčšej miere vyberú do okolitých hôr. Prinášame vám súbor opatrení, ako sa správať pri túrach tak, aby ste seba ani ostatných nenakazili koronavírusom. 08/04/20 Soňa Mäkká Poradca
Túra Zimný vodopád Skok s deťmi Zima 2019/2020 veľmi neoplýva snehom a ak už niekde sneží, spravidla inde, než sa práve nachádzame. Aj preto sa tešíme, keď nás začiatkom jarných prázdnin vítajú zasnežené Vysoké Tatry. A keďže ďalšie dni majú byť teploty až do plus ôsmich stupňov, neváhame a napriek únave z neskorého nočnému príchodu nasledujúce ráno hneď vyrážame na túru. 02/04/20 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Správa Lesy SR robia obštrukcie s dohodou o znížení ťažby dreva v BA V lesoch okolo Bratislavy sa malo menej ťažiť a prioritou mala byť rekreačná funkcia. Štátny podnik Lesy SR to sľúbil na základe štúdie Technickej univerzity vo Zvolene. Lesníci mali od mesta Bratislava dostávať kompenzácie za zníženie ťažby. Dohoda však stále nie je podpísaná. Magistrát hovorí, že čaká na Lesy, tie tvrdia, že na ťahu je magistrát. 01/04/20 Soňa Mäkká Správy
Najnovšie články na titulke
 
Komentár Prečo má Predné Solisko tri nadmorské výšky? Pri editovaní článku o Prednom Solisku ma zaujalo, že na dvoch mapách boli dve rozdielne nadmorské výšky. Keď som otvoril tretiu mapu, tak ma zarazilo, že tam bola úplne iná - tretia hodnota. Ako je možné, že sú na súčasných i starších mapách uvádzané tri rozdielne nadmorské výšky pre identický vrchol? dnes Tomáš Trstenský Zaujímavosti
Bežky Kasárne – Stratenec a späť s deťmi V Javorníkoch je aj počas tejto teplej zimy dostatok snehu. V piatok 21. 2. sneží a výrazne sa zlepšujú snehové podmienky. Pred jarnými prázdninami prichádza k nám na Kysuce na predĺžený víkend sestra. Rozmýšľame, kam ísť na bežky, kde sme ešte neboli. včera Jana Bílešová Javorníky
Túra Štyri hodinky v Terchovej Je nedeľa, autori, ktorí sa zišli na spoločnom stretnutí v Terchovej, sa pomaly rozpŕchajú. My máme ešte štyri hodinky času, kým nám pôjde autobus, a tak premýšľame, čo by sa tu dalo stihnúť. Zájdeme na rozhľadňu, kalváriu a napokon si pozrieme aj slávneho Juraja Jánošíka. včera Ondrej Matkovčík Malá Fatra

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.82 (0.23)