Túra

Hundsheim: jaskyňa Zwergenloch a Güntherhöhle

16. 04. 2020
Hainburgské vrchy sme si už niekoľkokrát predstavili. Tentokrát upriamime pozornosť na zopár jaskýň, dier či „bunkrov“, ktoré môžu zatraktívniť prechádzku. Samozrejme si nenecháme ujsť nakuknutie do chaty na vrchole. Oko a fotoaparát poteší tento rok tak vzácna snehová perina a na sklonku dňa ponorenie sa Slnka do hmly.

Trasa

Hundsheim – Rotes Kreutz (Červený kríž) – Zwergenloch (Trpaslíčia diera) – jaskyňa Güntherhöhle – Große Klamm (Veľká roklina) – vrchol Hundsheimer Berg, útulňa – Junzenweg – Hundsheim

Je január a napriek teplej zime sa na bratislavských kopcoch Kobyle a Kamzíku predsa len z času na čas trocha belie. A tak dúfame, že aj neďaleké kopčeky za Dunajom, ktoré mimochodom patria geologicky ešte do Malých Karpát, budú na tom tak isto. Prechádzku sme si naplánovali na poobedie. Auto nechávame na malom parkovisku v obci Hundsheim. Ideme priamo ku krížu „Rotes Kreutz“ (Červený kríž). V diaľke počujeme piskot a škrekot, sledujeme ako malý dravec ulovil spevavca. Po vyrušení odlieta s korisťou v pazúroch. Prichádzame na miesto incidentu. Krv a otrhané perie sú dôkazom udalosti.

Približujeme sa ku krížu pod štyrmi lipami. Kríž je drevený a červený je už len názvom, asi ako pozostatok z minulosti. Je tu smerovník. Turista tu má na výber rôzne smery:

 • Schafweg (slov. ovčí chodník) k leteckému pomníku,
 • Junzenweg, ktorý vedie na náhornú plošinu, my sa ním budeme čiastočne vracať,
 • k jaskyni Güntherhöhle a ďalej úpätím kopca do Deutsche Altenburgu,
 • do Hainburgu pravdepodobne cez Weisses Kreuz (Biely kríž).

Zwergenloch (Trpaslíčia diera)

Keďže chceme ísť k diere Zwergenloch (Trpaslíčia diera), pokračujeme popod Hundsheimer Berg rovnakým smerom, ako k nasledujúcej jaskyni Güntherhöhle. Ideme si hlavy vykrútiť pri prehľadávaní strmého úbočia. Sledujeme navigáciu a vtom je tu ceduľa, nabádajúca odbočiť do prudkého stúpania so skalami. Pod nohami je blato a na ňom trochu snehu, šmýka sa, ale napokon sme pri diere. Áno, vchod je vyslovene diera kruhového tvaru. Treba si čupnúť a vsúkať sa dnu. Vnútro nie je veľké, dĺžka možno do 4 metrov. Až na konci sa dá ako tak postaviť. Sintrová výzdoba chýba. Nasvietená stena je posiata svietiacimi bodmi ako hviezdna obloha. Podobný jav som videl v Medvedej štôlni v ústí Žiarskej doliny. Pri bližšom skúmaní zisťujeme, že sú to miniatúrne kvapôčky vody, ktoré odrážajú lúče čeloviek. Vpravo je kolmá diera. Neradno do nej spadnúť, dno nie je vidno. Zrak nám padne na starý hrdzavý borhák, teda niekedy sa zlaňovalo do útrob jaskyne. Dieru od vchodu oddeľuje skalný pilier. Po prehliadke sa poberáme von.

Güntherhöhle

Vraciame sa späť a pokračujeme pôvodným smerom. Čochvíľa je tu odbočka do skál, pripomínajúcich opustený kameňolom. Tabuľa nás informuje o blízkej jaskyni - prírodnej pamiatke (nem. naturgentmal). Jej dĺžka je 206 m a výška 21 m. Je tu vyobrazená mapa jaskyne a informácia, že sa v nej našli kosti pravekého nosorožca spred 500 000 rokov. Güntherhöhle je uzavretá. Nakukujeme dnu cez veľký zamrežovaný vchod. Okno-diera v strope nám máličko osvetľuje vstup. Neďaleko nachádzame ešte previs s malou dierou. Je tu dobrý výhľad na Hundsheim a posledný vŕšok Spitzeberg. Stránka www.bergfex.at informuje, že kľúč od vchodu požičiava obecný úrad v úradných hodinách. Návšteva je na vlastné riziko.

Große Klamm (Veľká roklina) a bunkre - skrýše v žľabe

Pokračujeme okolo starého kameňolomu. Chodník nás privádza do obce. Za športovým areálom sa ponárame do lesíka tvoreného náletovými drevinami a ostružinami. Pôjdeme roklinou až na samotnú vrcholovú pláň. Dávame pozor, hľadáme nejaký bunker, na ktorý nás upozorňujú mapy.cz. Stromy bez lístia by nám mohli byť nápomocné. Keď to už vyzerá, že sme miesto prešli, otáčam sa a hľa. Na zemi je kus betónu so štrbinou. Ideme schodíkmi dnu. Miestnosť je malá, nemá viac ako 2 x 3 metre. Odhadujem, že to bude asi stavba z čias „studenej“ vojny. Možno slúžila ako úkryt pre pozorovateľov na sledovanie prístupu do Viedne zo skalného výbežku v tiesňave. A možno sa mýlim. Spomínam kamarátovi, že som v lete našiel bunker neďaleko vo vetrolame pri Schaffelhofu.

Kráčame ďalej tiesňavou. Dno je pokryté kameňmi, začína sa príkre stúpanie hore. Asi v polovici hľadáme Sudliche Felbernhöhle. Našli sme akurát malý zlepencový previs a oproti ďalšiu skrýš. Pôsobí rozpadnutým alebo nedokončeným dojmom. Je z kameňov, tehál a betónových podpier. Vo vnútri je strop podložený betónovými stĺpikmi. Zmestilo by sa sem iba zopár ľudí. Spí tu jeden netopier. Úkryt je priamo pod skalami. Schodmi vybehneme za výhľadmi na hrebienok. Vidíme južný horizont, tam kde je spomínaný bunker vo vetrolame. Dalo by sa ísť po hrebeni až hore na pláň, ale takmer nepriechodné pichľavé kríky by to značne sťažili.

Vraciame sa a pokračujeme hore. Roklina je silné slovo, ale výstup žľabom je príjemnou zmenou oproti iným lesným či hôľnym výstupom na Hundsheimer Berg. Po záverečnom fučaní napokon opúšťame les a vchádzame na vrcholovú pláň. Sme ako v inom svete, všade bielo. Vzhľadom na južnú orientáciu sme vôbec nedúfali, že sa ocitneme v panenskom snehu. Široko-ďaleko je pod nami rovina bez bielej pokrývky a my sme nad ňou v snehu. Vo svojom vnútri sa tešíme ako malé deti.

Vrchol / Gipfel 480 m a útulňa

Ideme priamo k vrcholovému krížu. Pozdravíme sa s prvými a súčasne poslednými turistami dnešného dňa a stojíme pred útulňou. Fotíme si obligátny pohľad na lavičku s Podunajskou rovinou, ktorá je teraz zahalená hmlou a s prichádzajúcou oblačnosťou. Ideme si pozrieť útulňu. Je odomknutá, vnútri čisto a poriadok, tak ako pred rokmi. Necháme sa pozvať na štamperlík dobrej domácej. Za pohostenie vhodíme pár mincí do kasičky a poberáme sa ďalej. Vonku práve prebieha divadlo západu Slnka, respektíve ponáranie sa ohnivej gule do hmly. Jedným slovom nádhera.

Návrat

Prituhlo a na snehovej pokrývke sa spravila škrupina. Zmrznutý povrch sa pod nami láme a my si predstavujeme, že sme niekde vysoko v horách. Chceme si vychutnať vzácnu atmosféru čo najdlhšie, a tak sa vraciame pláňou popri lese. Napokon chodník klesá, pripájame sa na Junzenweg a čochvíľa sme v dedinke pri aute. Stmieva sa, deň sa chýli ku koncu. Dojmy a energiu z našej kratučkej špacírky si vezieme so sebou do mesta bez snehu.

Niečo navyše

Raz pri potulkách pod Bransbergom som naďabil na opustený lom, v ktorom sa v skalnej stene objavila diera - jaskyňa. Zopár fotiek pripájam do fotogalérie. Taktiež som pridal niekoľko záberov spomenutého bunkra pri Schaffelhofe, ktorý je neďaleko rímskej brány Heidentor pri archeologickom parku Carnuntum.

Užitočné odkazy

Hainburské kopce a okolie na Hikingu:

Fórum 5 príspevkov
Hundsheim: jaskyňa Zwergenloch a Güntherhöhle 25/04/20 15:45 5 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Rekviem pre oskorušu nad Devínom K chráneným častiam prírody, ktorá nám práve, ako sa zdá, nastavuje zrkadlo, patria aj stromy. V Katalógu chránených stromov ich máme okolo 443. My sme sa v rámci špacírky vybrali za jedným z nich. Meno dostal Oskoruša v Devíne, v roku 2006 mu úrady pridelili rodné-katalógové číslo S 495. 07/05/20 Roman 'Bazin' Matkovčík Malé Karpaty
Túra Hundsheim: jaskyňa Zwergenloch a Güntherhöhle Hainburgské vrchy sme si už niekoľkokrát predstavili. Tentokrát upriamime pozornosť na zopár jaskýň, dier či „bunkrov“, ktoré môžu zatraktívniť prechádzku. Samozrejme si nenecháme ujsť nakuknutie do chaty na vrchole. Oko a fotoaparát poteší tento rok tak vzácna snehová perina a na sklonku dňa ponorenie sa Slnka do hmly. 16/04/20 Roman 'Bazin' Matkovčík Malé Karpaty, Rakúsko
Túra Svinica a Kondratova kopa zo Zakopaného Medzi naj Vysokých Tatier patrí Svinica (Świnica). Svojou výškou 2301 m nijako nevyniká, tak teda čím? Prezradím, že je najzápadnejším štítom. Umožňuje zaujímavé kruhové výhľady do dolín a na okolité štíty. Leží na poľsko-slovenskej hranici, pričom značený chodník vedie iba z poľských Tatier. 11/04/20 Roman 'Bazin' Matkovčík Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia AdventureMenu Lightweight – dehydrovaná expedičná strava Doposiaľ mal výrobca v ponuke iba sterilizované jedlá, ktoré síce dobre chutili a stačilo ich ohriať, no boli dosť ťažké, pretože obsahovali aj vodu. Na náročnejšie prechody, kde si treba vziať viac zásob, preto veľmi vhodné nie sú. Od tohto roku má však AdventureMenu novinku – verziu Lightweight – ktorá je dehydrovaná. Niekoľko variantov sme ochutnali a prinášame krátku recenziu doplnenú o video. dnes Ľubomír Mäkký Varenie a jedlo
Rada Ako zlepšiť svoj výkon (nielen) v turistike (4) Ak by som mal naozaj iba štyri rany (a to pre tento článok mám) poslednú by som stavil na regeneráciu. Pojem nikomu vysvetľovať nemusím, dôležité však je pochopiť nakoľko je komplexný. včera Tomáš Deneš Zdravie
PR V Adamsport.eu zľava minimálne -30% na všetko oblečenie skladom Chcete si užiť skvelé letné zážitky na horách a chýba Vám kvalitné turistické oblečenie? V Adamsport.eu sme si pre Vás tento týždeň pripravili časovo obmedzenú akciu na všetko oblečenie, ktoré máme aktuálne na sklade, s minimálnou garantovanou zľavou -30%. 13/07/20 sponzorovaný článok

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Hundsheim: jaskyňa Zwergenloch a Güntherhöhle 25/04/20 15:45 5 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Kleinen Karpaten (Malé Karpaty) - Hainburger Berge/Hundsheim Berge – (Hainburgské vrchy/ Hundsheimské kopce)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 480 m n. m. – Hundsheimer Berg

  • min: 226 m n. m. – Hundsheim

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 399 m

  • klesanie: 399 m

 • Vzdialenosť
  • 6 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 20.01.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 48.11993 ° SŠ
   dĺžka: 16.944 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.11993 ° SŠ
   dĺžka: 16.944 ° VD
   » Mapa

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Bratislava (vlak, bus, MHD) - Hundsheim (bus, parkovanie na konci dediny pri kaplnke)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.63 (0.79)