Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia Ortofotomapa GEODIS Vysoké Tatry

Do segmentu ortofotomáp na trhu s turistickými mapami pribudol nový produkt. Spoločnosť GEODIS opäť zmapovala oblasť Vysokých Tatier s priľahlým okolím. Tento raz je to skladaná mapa v mierke 1 : 25 000. Dopĺňa doterajšie kartografické diela spoločnosti o Vysokých Tatrách opäť bohatším obsahom.

Výrobca
Geodis
Model
turistická mapa
Typ
skladaná ortofotomapa (1 : 25 000)
Materiály
papierová mapa s ochranným plastovým obalom
Hmotnosť
93 g
Páči sa mi
aktuálnosť údajov
uvedené časy na chodníkoch
súradnicová sieť WGS 84
zaujímavo spracovaná textová časť
pekný dizajn vrátane použitých fotografií
jazykové mutácie a ostatné popísané plusy
Nepáči sa mi
nepraktické poskladanie mapy
absencia orientačnej ružice a ostatné popísané mínusy
Ostatné info
geodis.sk$ret
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 95 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
slovenské a poľské predajne máp, veľké kníhkupectvá, športové obchody vo Vysokých Tatrách, Poprade a poľskom Zakopanom

Základné údaje

Turistická ortofotomapa je vyhotovená v mierke 1 : 25 000, ktoré je pre členitú oblasť Tatier priam žiadúca. Mapa obsahuje aj grafickú mierku. Ortofotomapa je najnovším dielom spoločnosti GEODIS. Zobrazené územie je zosnímkované v roku 2006, ktoré zodpovedá pokalamitnému stavu v Tatrách. Testovaný produkt 1 : 25 000 (2007) je vylepšený a doplnený oproti ortofotomape Vysoké Tatry (1 : 20 000), vydanej GEODIS-om v spolupráci s VKÚ v roku 2004. V porovnaní s podrobným atlasom ortofotomáp Vysoké Tatry (1 : 15 000) taktiež od GEODISU z roku 2006, recenzovaná ortofotomapa má odstránené všetky vytýkané nedostatky u atlasu. Po obsahovej stránke je otestované dielo najlepšou turistickou ortofotomapou o Vysokých Tatrách.

Vymedzenie údajov

Turistická ortofotomapa zobrazuje východnú časť pohoria Tatry. Presnejšie Východné Tatry vrátane Poľska (Vysoké a Belianske Tatry) a nepatrnú najvýchodnejšiu časť Západných Tatier (čiastočne Červené vrchy a Liptovské kopy). Z okolitých geomorfologických celkov mapa zobrazuje časť Popradskej kotliny a juhozápadnú časť Spišskej Magury. Ústredným objektom mapy je východná polovica Tatranského národného parku so zameraním na turistickú infraštruktúru v oblasti.

Obsah ortofotomapy

Samozrejmou súčasťou mapy je geografická sieť, klasicky naklonená ako u predchádzajúcich produktoch Geodisu o Vysokých Tatrách. Tentokrát je náklon 3° na severovýchod. Interval súradníc sú dve minúty (2´). Geografická sieť UTM, WGS-84 je znázornená bielou farbou. Vrstevnice zas svetlo hnedou s intervalom 50 m. Výškové pomery sú uvedené u sídiel, vrcholov, sediel a niektorých sútokoch potokov. Polohopis prírodných a socio-ekonomických objektov je vhodne spracovaný s dôrazom na prehľadnosť. Vodstvo (vodné toky, plesá, vodopády a pramene) je zvýraznené svetlo modrou farbou vrátane pomenovania. Cestná sieť je rozdelená na hlavné (svetlo žltá) a ostatné cesty (biela). Líniové dopravné zariadenia sú rozlíšené na: elektrická dráha, železnica, pozemná lanovka, kabínová lanovka, sedačková lanovka a lyžiarsky vlek. Pre železničné trate nie sú uvedené názvy všetkých staníc a zastávok. Zato pribudlo zaznačenie autobusových zastávok (bez názov).
Turistická nadstavba ortofotomapy je prepracovaná podrobne. Turistické chodníky sú zaznačené v súlade s farebným označením v teréne. Oproti Atlasu ortofotomáp Vysoké Tatry (1:15 000) je recenzovaná mapa doplnená o časové údaje na úsekoch medzi turistickými rázcestiami, čím je plnohodnotnou konkurenciou klasických máp s časmi. V mape nechýba vyznačenie náučných trás, umelých zaisťovacích pomôcok, jednosmernosť chodníkov, zariadení cestovného ruchu, zdravotníckych a záchranných staníc, turistických prístreškov, hraničných prechodov, parkovísk, kostolov, jaskýň, informačných centier a ostatných významných objektov. Legenda mapy je zakomponovaná do dolných rohov mapy. Vysvetlivky sú okrem slovenčiny aj v poľštine, angličtine, nemčine a maďarčine.

Obsah textovej časti

Druhá strana mapového listu o rozmeroch 113 x 82 cm obsahuje textovú časť. Poskladaná mapa má veľkosť 13,5 x 22,5 cm. Populárno-náučne spracovaný text je zrozumiteľný a pútavo písaný. V popisoch nechýbajú zaujímavosti oblasti. Horný zhyb listu zaberá kompletný register hesiel so symbolom (sídla, vrchy, sedlá, doliny, vodstvo, pomiestne názvy a iné objekty). Druhý vodorovný zhyb mapy obsahuje slovenský text krajinovedného sprievodcu. Obsahuje kapitoly: geológia a reliéf, podnebie, vody, jaskyne, rastlinstvo, živočíšstvo, Tatranský národný park a horská služba. Odseky obsahujú odborné poznatky, písané dobre prijateľné - formou skúseností a znalostí návštevníka hôr. Text odlíšený farebným modrým a žltým pozadím je jazykovou mutáciou horeuvedených kapitol do poľštiny a angličtiny. Dva krajné (zvislé) pravé zhyby sú vyplnené informáciami o horských chatách a turisticky zaujímavých subjektoch (TIK, HZS, vodcovia a múzeá). Informácie o chatách sú spracované cez vysvetlené piktogramy.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Mínusy

Mapová časť

- vyznačená už neexistujúca zastávka autobusu Ždiar - zotavovňa Magura
- zbytočne zaznačená zastávka autobusu Štrbské Pleso - rázc. Helios, ktorá nemá využitie pre návštevníkov iba s jediným spojom za deň
- chýba označenie (popisný názov) viacerých železničných zastávok resp. staníc
- posunutý priebeh červenej značky smer východ na úseku Predné Solisko – chata pod Soliskom
- zlý priebeh žltej značky cez Bystrú lávku na úseku Capie pleso – Vyšné Wahlenbergovo pleso
- nepresný priebeh zelenej značky Hrebienok – Starý Smokovec (trasa nie je stále súbežná s pozemnou lanovkou)
- navyše zaznačený súbeh Tatranskej magistrály so zelenou značkou na úseku Rainerova chata – Zamkovského chata
- pri horárni pod Muráňom v Javorovej doline je uvedené „geologická výstavba“ namiesto geologická náučná lokalita
- chýba symbol bufetu (reštaurácie) na parkovisku konských povozov pod Morským okom
- nepraktické poskladanie celej mapy
- absencia orientačnej ružice svetových strán, namiesto ružice v mierne vychýlenom území (3° na severovýchod) slúži k orientácií súradnicová sieť, z ktorej laickému používateľovi nemusí byť jasné, že severný okraj mapy nie je orientovaný presne na sever

Textová časť

- v krajinovednom sprievodcovi pre kapitolu Vody je chybný tvar (Studenovodské vodopády) pre Studenopotocké vodopády (v mape je uvedený správny tvar)
- v infoprehľade chát chýba uvedená Rainerova chata
- v infoprehľade chát neviem, či je oprávnene informácia o ekologickom WC na Chate pod Rysmi, keďže je tam iba suchý záchod
- v infoprehľade chát je pri Chate pod Soliskom použitý odlišný symbol stravovania ako je použitý vo vysvetlivkách
- v infoprehľade chát nie je uvedená oficiálna webová stránka pre Zbojnícku chatu, Chatu pri Zelenom plese, Chatu pri Popradskom plese a pre Zamkovského chatu
- infoprehľad chát informuje o oficiálne neexistujúcej možnosti ubytovania na Skalnatej chate

Plusy

Mapová časť

- vhodná aj pre nástennú mapu
- uvedené náučné chodníky
- aktuálnosť údajov
- vyznačenie autobusových zastávok
- uvedenie časov na turistických chodníkoch
- zaznačené turistické prístrešky
- použite súradnicovej siete WGS 84 pre GPS prístroje
- prehľadne spracovaný polohopis objektov
- praktické zapracovanie legendy na okraj mapy
- zobrazenie poľskej časti Tatier
- zobrazenie časti Spišskej Magury
- prvá mapa, ktorá určuje polohu horolezeckého táboriska v Bielovodskej doline

Textová časť

- zaujímavo a pre každého zrozumiteľne napísaný krajinovedný sprievodca (napr. geológia a reliéf) a prakticky zostavený text (napr. podnebie)
- podrobný zoznam sídiel, objektov, vrchov, sediel, dolín, vodných tokov, žľabov…
- zaujímavo a prakticky spracované informácie o národnom parku, záchrannej službe, horských chatách a informačných strediskách
- moderná grafika
- použité pekné fotografie
- jazykové mutácie textu

Zhodnotenie

Výrobok je predávaný v ochrannom plastovom obale. Po obsahovej stránke je ortofotomapa plne použiteľná pre orientáciu v teréne a po značených turistických trasách Východných Tatier a aktuálna k roku vydania (2007). Avšak po praktickej stránke používania je výrobok nevhodne poskladaný. Poskladaná mapa neumožňuje nahliadnutie do mapy resp. do časti mapy bez úplného rozloženia ortofotomapy. Čiastočným roztvorením mapy je prístupná len textová časť. Pri veternom počasí môže prezeranie mapovej časti spôsobovať problémy. Riešením je celú mapu preskladať, aby sa obálka s textami dostala na vnútornú stranu produktu. Kartografické prevedenie je čitateľné, prehľadné a informačne pestré.

Fotogaléria k článku

Najnovšie