Túra

Sokolia dolina - okruh z Čingova

11. 06. 2020
Keďže mám Slovenský raj rovno pod nosom, pri rozhodovaní ohľadom výletu prichádzajú na rad rôzne úvahy a analýzy. Mám ho vcelku prechodený, a tak si väčšinou túru vyberám podľa aktuálnej chute spojenej s niečím ako “a tu poďme” alebo, ako v tomto prípade, idem tam, kde som už dlhšie nebol. Teraz bolo to rozhodovanie o to jednoduchšie, že Sokoliu dolinu som fakt nejaký čas nenavštívil a priateľke som chcel ukázať najvyšší vodopád v Slovenskom raji.

Trasa

Čingov, parkovisko – Čingov, centrum – Lesnica, ústie – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Sokolia dolina, ústie – Sokolia dolina, záver – Biskupské chyžky – Glac, Malá poľana – Suchá Belá, záver – Kláštorisko – Kláštorná lúka – Biely potok, rázc. – Biely potok, ústie – Lesnica, ústie – Čingov, centrum – Čingov, parkovisko

Na Čingov

Vo východnom centre Slovenského raja viem byť z domu za necelú hodinu, tak sa ráno kľudne vychystávame, pričom máme na pamäti, že nám ide aj autobus, ktorým vieme ušetriť trošku času. Niečo po ôsmej odchádzame, dupneme do kroku a stihneme linku, ktorá ide, na moje prekvapenie, v lete inou trasou ako obvykle, ale našťastie pre nás, lebo inak by sme to určite nestihli.

Pred deviatou vystupujeme na parkovisku Čingov pred reštauráciou Lesnica. Stojí tam aj ďalší autobus, z ktorého vychádza dav turistov. Toto na trase nechcem stretnúť, tak sa rýchlo poberieme do lesa.

Asfaltová cesta pomedzi stromami mierne klesá. Po chvíľočke dôjdeme k Chate na Rázcestí. Nezastavujeme sa, odpájame sa od asfaltky a vstupujeme do lesa. Po desiatich minútach prekračujeme Hornád Partizánskou lávkou, pod ktorou leží spadnutý betónový most. Ďalej kráčame pekným lesom, až prídeme na čistinku pod Tomášovským výhľadom. Počasie je pekné, letné, mráčiky nikde, dnes snáď nezmokneme. Onedlho sme pri ústí Bieleho potoka, kde sa odpájame od modrej značky a ďalej pokračuje po zelenej značke Tomášovskou Belou.

Cesta je veľmi príjemná, Biely potok a okolie lemujú veľké pekné zelené lopúchy (v skutočnosti nie lopúchy, ale listy deväťsilu bieleho - pozn. red.). Prechádzame prvými technickými zabezpečeniami v podobe drevených lávok a mostíkov, neodolám a skúšam si osviežiť chodidlá v ľadovej vode potoka. Dlho to ale nevydržím. K ľadovým medveďom mám ešte asi ďaleko. Pokračujeme a míňame ústie Kyseľa, kde sa odbáča na Via ferrata HZS Kyseľ. My dnes ale máme iný cieľ, a tak ideme ďalej rovno a po hodine a pol prichádzame k ústiu Sokolej doliny.

Sokolia dolina

Sokolia dolina je najpríkrejšia roklina v Slovenskom raji. Je dlhá asi 4 km s prevýšením necelých 450 metrov a jej vrchol sa nachádza na úpätí Veľkej poľany. V rokline sa nachádza náš cieľ, najvyšší vodopád v Slovenskom raji - Závojový vodopád - vysoký 75 metrov.

Vstup do rokliny je poriadne zarastený, je tam kopu popadaných stromov a kríkov. Pravá divočina. Sledujeme pekný Sokolí potôčik, ktorý na pár miestach vytvára malé vodopády. Prvý z nich, ku ktorému prichádzame je Skalný vodopád. Je to najmenší vodopád v rokline, meria necelé štyri metre.

Pokračujeme ďalej, brodíme sa húštinou. V diaľke už počuť burácanie Závojového vodopádu. Po náročnom výstupe sme tam. Z výšky majestátne padá cez paticu kaskád. Najvyšší vodopád v Slovenskom raji a druhý najvyšší na celom Slovensku. Vedie okolo neho približne 80 metrov dlhá sústava rebríkov, mostíkov a stúpačiek a jeho prechod je v období hojnom na množstvo vody skutočným zážitkom. Je stred leta, očakával som oveľa menej vody, ale vodopád je krásny, mohutný, hučiaci do diaľky. Nastupujeme na prvý dlhý rebrík, ktorý nás vyvedie na akúsi plošinu v asi tretine vodopádu. Pokračujeme rebríkmi ďalej a vodopád nechávame pod sebou. Scenérie sú krásne, zelené, hučiaci vodopád v pozadí, slnko svieti, takmer idylka.

Po krátkej chvíľke sa dostávame k poslednému vodopádu – Vyšný vodopád. Cesta k nemu cez tiesňavu a drevený mostík je skutočne ako z fantasy sveta. Je mohutný a plný vody. Dostávame sa do záverečnej časti rokliny, ktorá je len pohodová cesta po lese. Trošku nás sklame, že aj tu na konci rokliny narážame na známky ťažby dreva. Vychádzame z rokliny, na konci ktorej je altánok, kde sa zložíme a oddýchneme si. Cesta je veľmi zničená a rozrytá od strojov, nad čím len pokrútime hlavami.

Na Kláštorisko

Po ceste na Biskupské chyžky si spravíme menšiu odbočku cez Veľkú poľanu, ale po chvíľke sa vraciame spať na zelenú značku. Prechádzame cez Malú poľanu a po asfaltke až k záveru Suchej Belej, kde sa to, ako vždy v lete, hemží turistami. Inak tomu nebolo ani dnes.

Pokračujeme Glackou cestou dole, po piatich minútach sa odpájame od značky, aby sme sa následne opäť napojili na červenú značku, ktorá vedie priamo na Kláštorisko. Na Kláštorisku strávime asi pol hodinku, oddýchneme si a vyrazíme domov.

Čertovou sihoťou na Čingov

Cestu dole z Kláštoriska na Čingov cez Čertovu sihoť mám prejdenú snáď stokrát. Po spoločnej žlto-modrej značke sa dostávame na Kláštornú lúku, ešte posledný strmý kopček a sme pri elektrickom stožiari.

Na severe sa nám odrývajú pekné výhľady na Hrabušice či Spišský Štvrtok. Zanedlho sa dostávame na poslednú a vlastne asi aj prvú vyhliadku dnešného výletu, na Čertovu sihoť. Vrchol náhornej planiny Glac vo výške 822 metrov nad morom, ktorý je poväčšine pokrytý lesom, ponúka pekné výhľady do doliny Bieleho potoka a na lesy Slovenského raja.

Pokračujeme ďalej modrou značkou, až sa pri rázcestí Bieleho potoka napojíme na cestu, ktorou sme sem prišli. Ešte raz popod Tomášovský výhľad a po pol hodine sme na Čingove. V miestnej reštaurácii si dáme dobrú večeru, a ako sme začínali autobusom, tak sa ním aj vraciame domov.

Záver

Sokolia dolina, ako jedna z najnáročnejších, resp. najdlhších túr Slovenského raja sa pýši hlavne svojím Závojovým vodopádom. Priznám sa, keď som bol mladší, bolo to všetko, čo som od tohto kúska raja očakával. Ale ponúka toho určite viac. Krásnu a divokú prírodu a pokoj od ľudí, keďže v odľahlej rokline nestretnete davy. Trasa je relatívne náročná a zaberie vám celý deň. Celý okruh z Čingova zaberie pokojným tempom 8 až 9 hodín.

Fórum 8 príspevkov
Sokolia dolina - okruh z Čingova 16/06/20 18:56 8 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Sokolia dolina - okruh z Čingova Keďže mám Slovenský raj rovno pod nosom, pri rozhodovaní ohľadom výletu prichádzajú na rad rôzne úvahy a analýzy. Mám ho vcelku prechodený, a tak si väčšinou túru vyberám podľa aktuálnej chute spojenej s niečím ako “a tu poďme” alebo, ako v tomto prípade, idem tam, kde som už dlhšie nebol. Teraz bolo to rozhodovanie o to jednoduchšie, že Sokoliu dolinu som fakt nejaký čas nenavštívil a priateľke som chcel ukázať najvyšší vodopád v Slovenskom raji. 11/06/20 Dominik Chňapko Slovenský raj
Túra Zimný prechod Šumiac – Andrejcová – Pohorelá Neplánované akcie sú najlepšie, tak sa hovorí, nie? Kráľovu hoľu, ako jeden z najvýznamnejších vrcholov Slovenska, mám v hľadáčiku takmer každý rok. Zatiaľ som tam bol párkrát na bicykli, ale nikdy nie pešo. A keď mi priateľka po niekoľkýkrát zopakovala, že tam ešte nebola, bez nejakých väčších plánov či sledovania počasia sme sa len tak rozhodli, že pôjdeme hneď najbližší víkend, nech je hocijako. Nakoniec sa ukázalo a opäť raz potvrdilo, že neplánované akcie sú ozaj najlepšie. 02/03/20 Dominik Chňapko Nízke Tatry
Túra Tri koruny z Červeného Kláštora Pieninský národný park je najmenší národný park na Slovensku s rozlohou iba 37,5 km². Chystáme sa tam asi rok, ale keďže oblasť je známa pltníctvom a splavom, vrchol letnej sezóny je tam mimoriadne preplnený a zohnať ubytovanie na poslednú chvíľu je takmer nemožné. A tak sme sa k tomu dostali až teraz. Niečo pred Silvestrom mi došlo, že hneď druhý novoročný víkend je predlžený, takže treba niečo spáchať. Nemusel som dlho uvažovať, a rozhodnutie padlo na Pieniny, konkrétne Červený Kláštor a okolie. 17/02/20 Dominik Chňapko Pieniny
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Tretie vydanie turistických sprievodcov od Dajamy Klasický turistický sprievodca od vydavateľstva DAJAMA sa v tomto roku dočkal tretieho vydania. Posledné vydanie je z roku 2008, tak sa pozrieme na to, či a čo sa v sprievodcoch pomenilo. Nové vydanie sa týka Vysokých Tatier, Nízkych Tatier, Západných Tatier, Veľkej Fatry, Malej Fatry a Slovenského raja. Ďalšie pohoria sú stále dostupné v predchádzajúcich vydaniach. Dá sa kúpiť aj druhé vydanie uvedených pohorí. dnes Soňa Mäkká Mapy a knihy
Túra Od Lunzer See k Mittersee a Obersee Nenáročná, hoci s drobcom trochu dlhšia vychádzka v Dolnom Rakúsku. Od jazera Lunzer See budeme pokračovať dolinou Seetal k dvom vyššie položeným jazerám Mittersee a Obersee. Väčšina trasy vedie po lesnej ceste, no bicykle sem nesmú. včera Soňa Mäkká Svet
Extra Vtáčie pozorovateľne na Hrhovských rybníkoch Vtáky a vodné plochy patria dokopy. A rovnako aj turistická a odborná verejnosť. Preto v Slovenskom krase, pri najväčších rybníkoch na Slovensku, vyrástli v spolupráci s maďarskou stranou cez projekt Úžasný vtáčí svet bez hraníc dve rozhľadne. včera Henrich Tomáš Zaujímavosti

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Sokolia dolina - okruh z Čingova 16/06/20 18:56 8 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Slovenské rudohorie: Spišsko-gemerský kras - Slovenský raj (Národný park Slovenský raj)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1012 m n. m. – planina Glac

  • min: 489 m n. m. – Čingov

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 720 m

  • klesanie: 720 m

 • Vzdialenosť
  • 22 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 08.06.2019

 • Štart trasy
  • šírka: 48.94177 ° SŠ
   dĺžka: 20.48197 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.9418 ° SŠ
   dĺžka: 20.4819 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Kláštorisko (bufet, prameň svätého Bruna pri kláštore)

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Spišská Nová Ves (vlak, bus) - Čingov (bus, parkovisko)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.17 (0.5)