Rozhľadňa Čerešenka

Prístup
Rozhľadňa Čerešenka sa nachádza na lúčnom pahorku medzi obcami Čižatice a Chrastné. Turistickou značkou nie je prístup značený, len z obce Čižatice k nej navigujú drevené smerové tabule po účelovej komunikácii, vedúcej do dediny Chrastné.
Dá sa sem dostať aj autom, len si treba dať pozor na nekvalitný asfalt, preto odporúčam odparkovať v jednej či druhej dedine a po asi 15 minútach vyjsť pešo na spomínaný pahorok.
Rozhľadňa
Kamenná stavba ma výšku okolo 12 metrov a nad vchodom ma sklenenú striešku. Tá však neochráni v prípade dažďa. Konštrukciu schodiska tvoria masívne drevené trámy.
Keďže Čerešenka bola postavená pri príležitosti výročia stredovekej bitky, evokuje stredovekú strážnu vežu. Jej bočné výhľadové otvory v tvare kríža zase pripomínajú stratené životy vojakov zúčastnených v bitke. (Poznámka redakcie: pomenovaná je podľa čerešne, ktorá označuje historickú hranicu medzi župami Abov a Šariš a rastie v susedstve veže.)
[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom Facebooku a Instragrame ]
V jej útrobách sa nachádza informačná tabuľa o výstavbe samotnej rozhľadne, ale aj o Bitke pri Rozhanovciach. Rovnako sú tam fotky z rekonštrukcie bojov aj návštevná kniha.
Výhľad
Rozhľadňa Čerešenka sa nachádza na lúčnom pahorku nad poliami a dedinami, takže poskytuje kruhový výhľad najmä na strednú časť Slanských vrchov, ale aj na východnú časť Volovských vrchov a rovnako je možné zhliadnuť Vysoké Tatry. Návštevník má z Čerešenky na dlani aj časť údolia Torysy.
Na ozrejmenie jednotlivých pohorí a vrchov su na vrcholovej plošine na každej strane pripevnené mapy s ich názvami.
Bitka pri Rozhanovciach
Stredoveká bitka sa na tomto mieste neodohrala náhodou. Jej prvotnou príčinou bol spor východoslovenských veľmožov Omodejovcov s blízkym kráľovským mestom Košice. Rečou modernej terminológie to ale bola proxy vojna medzi uhorským kráľom z nového rodu Anjou, Karolom Róbertom I. a pôvodným uhorským magnátom Matúšom Čákom Trenčianskym, ktorý stál na strane Omodejovcov.














- Pohoria
Košická kotlina
- Počet dní
1
- Poloha
Košická kotlina: na historickej hranici regiónov Abov a Šariš
- Nadmorská výška
325 m n. m.
- GPS súradnice
šírka: 48.79156 ° SŠ
dĺžka: 21.37408 ° VD
» Mapa
- Prevádzka
celoročná
- Náročnosť
1
- Ročné obdobie
leto
- Dátum túry
15.06.2020
- Štart trasy
šírka: 48.79331 ° SŠ
dĺžka: 21.39481 ° VD
» Mapa
- Koniec trasy
šírka: 48.79402 ° SŠ
dĺžka: 21.35258 ° VD
» Mapa
- Voda
Prameň Karola Róberta pri ceste z Čižatíc do Rozhanoviec
- SHOCart mapy
- Doprava
Čižatice, Chrastné, Rozhanovce (bus, parkovanie v obci alebo pri rozhľadni)
- Horská záchranná služba (hzs.sk)
- Lavínové info pre Slovensko (laviny.sk)
- Lavínové info pre Európu (avalanches.org)
- Vrtuľníková záchranná zdravotná služba
- horská fotografia
- Igor Strhársky
- Marián Vargic
- Mountain.sk
- foto.hory.sk
- Ladislav Janiga (www.janiga.sk)
- horský film
- OutdoorFilmy.sk
- K2studio
- Ceper studio
- horské weby
- NaObzore.net – ďaleké výhľady
- SvětOutdooru.cz
- VetroplachMagazin.sk
- Pohora.cz
- Treking
- Horský internetový klub (hory.sk)
- Outdooring.cz
- Turistika.cz
- Hikers.sk
- spolky a kluby
- Slovenský vysokohorský turistický spolok
- Klub slovenských turistov
- Slovenský horolezecký spolok
- OS Edelweiss CZ
- Horskí vodcovia, VHT inštruktori
- Michal Diviak
- Miki Knižka / MountainProGuiding
- poistenie
- UNION horské poistenie
- časopisy a knihy
- Krásy Slovenska
- Dajama
- Outdoor
- Lidé a hory
- životné prostredie
- Na skládky nie sme krátki!
- TrashOut
- Naši partneri / regióny
- Región Záhorie
- Región Kysuce
- Región Liptov
- Trenčiansky región
- Región Horehronie
- Región Malá Fatra
- Naši partneri / obchody
- Šport Outdoor
- Šport Rysy
- Yak&Rysy
- Sportcentrum Gálfy
- AdamSport.eu
- Naši partneri / e-shopy
- Prosportshop.sk
- 4camping.sk
- AlpiTrek.cz
- Sport-outdoor.sk
- Sportrysy.sk
- BUFF.sk
- Elcon.sk
- Galfy.sk
- Eco4you.sk
- NorwayShop.sk
- Naši partneri / značky
- adidas AdvantureMenu AKU Asolo Bergans BUFF Craft Croozer D1913 Devold Dynafit Ferrino Fjällräven Hanwag Inov-8 JetBoil Lowa Leatherman Led Lenser Kari Traa Kayland Laken LaSportiva Lowe Alpine Primus Progress Roald Amundsen Salewa Skogstad Tierra
- Naši partneri / ubytovanie
- Ubytovanie na Slovensku
- Chaty na prenájom
- Ubytování
- ubytovanie na Slovensku
- ubytování Jižní Morava
- Ubytovanie a dovolenka na Slovensku
- Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha
- doprava
- Cestovné poriadky
- Vlaky.net
- Autostop na webe
- Mapy a GPS
- TuristickaMapa.sk
- Cykloatlas
- Google Maps
- Freemap.sk
- Mapa NLC – lesné cesty
- Publish – časopis Geocacherov
- iné
- mMsoft - SVB správca
- Hikeplanner.eu
- Zdravie.sk
- Slovák v exile