Dych berúci pohľad na ikonický Fitz Roy s ďalšími ostrými vežami Patagónie
Túra

Patagónia: NP Los Glaciares - Laguna de los Tres

11. 08. 2020
Fitz Roy (3405 m) - žulový obor, najvyšší vrch a legendárna ikona oblasti, ktorá, ako som spomenul v predchádzajúcom článku, dala meno celému pohoriu. Jeho silueta je nielen v erbe mestečka El Chaltén, ale aj v znaku Národného parku Los Glaciares. Za dobrého počasia ho vidieť snáď odvšadiaľ, z ulíc mestečka i patagónskej stepi. Svojou dominantnosťou človeka k sebe priam volá. Turisti sa najbližšie k nemu môžu dostať pri Lagune de los Tres. A práve toto horské jazero bude dnes naším cieľom.

Trasa

El Chaltén – Laguna Capri – kemp Poincenot – Laguna de los Tres a späť

Identické ráno a ďalšia laguna do zbierky

Ráno je opäť ako zo žurnálu a ružový Fitz Roy s Poincenotom sa na nás zasa smejú spoza okna. Raňajkovo-baliaci rituál už máme nacvičený a ani vonkajší mráz nás neprekvapuje. Začiatok dnešnej túry je však na opačnom konci mestečka, kam sa preplietame pre nás doteraz neznámymi uličkami. Vstup do národného parku je voľný, a tak sa len fotíme pod bránou a študujeme úvodnú infotabuľu. Dnes by sme mali nachodiť až 20 km, s tým že pred Lagunou bude serióznejšie stúpanie, tak uvidíme. Všímam si, že naším smerom ide pomerne veľa ľudí, takže to asi nebude taká komorná atmoška ako včera.

Stúpame do svahu a o pár minút sa ocitáme na parádnej skalnej vyhliadke. Pod nami je širokánske údolie s plochým dnom, kde sa kľukatí viacerými ramenami riečka Rio de las Vueltas. V pozadí nad ním sú ľadovcami a snehom pokryté hory. Skutočne úžasný pohľad. Zároveň si všímame že Fitz Roy je ukrytý v mrakoch, ale veríme pozitívnej predpovedi, a tak ešte nehádžeme flintu do žita. Opäť nás pohlcuje pabukový les s mnohými deformovanými exemplármi i preletujúcimi papagájmi. Sú však prirýchle a foťákom unikajú. Prichádzame na rázcestie, chodník vľavo vedie k jazeru, vpravo na vyhliadku, no neskôr sa opäť spájajú. Vyberáme sa doľava a o pár minút dorážame k Lagune Capri.

Fascinujúcou patagónskou krajinou

Je to krásne horské jazero obklopené lesom, možno o niečo väčšie ako Veľké Hincovo pleso. Medzi stromami je kemp, ale stanov je minimum. Stojíme na brehu a čakáme na slnečné lúče. Bohužiaľ, Fitz Roy je stále v sivých oblakoch. Po chvíli šliapeme okrajom jazera pomedzi stromy, ktoré ma neprestávajú fascinovať. Les je riedky, presvetlený, vo sviežich farbách s množstvom lišajníkov a pôsobí naozaj čarovne. Otvára sa nám pohľad na horskú hradbu, pod ktorou je v úzkom údolí zovretý ľadovec Piedras Blancas. Spájame sa z druhou vetvou chodníka a prichádzame na ďalšiu skalnú vyhliadku pri brehu potoka. Najvyššie štíty sú však stále tvrdošijne zahalené.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Za krátky čas sa ocitáme v širokom údolí alebo niečom, čo by sa dalo označiť ako plochá panva. Chodník sa tu kľukatí naprieč niekoľkými potôčikmi a jazierkami, ktoré prekonáva pomocou drevených lávok. Množstvo ľudí vôkol nás dáva tušiť, že pri lagúne nemôžeme očakávať včerajší kľud. Celé okolie pokrývajú nízke kroviny, ešte bez listov, kontrastujúce so zelenajúcimi sa lesmi v pozadí. Na horizonte sú hory so snehom a ľadom. Škoda akurát, že Fitz Roy s ostatnými vežami sú stále neviditeľné, aj keď oblaky sa trochu trhajú. Bol by to pohľad pre bohov. No i tak je scenéria fascinujúca a opäť mi evokuje kombináciu Kanady, Nórska a Nového Zélandu. Míňame odbočku k lagúnam Madre a Hija a prichádzame do kempu Poincenot situovanom v hustom lese, ktorý ho takto chráni pred silným patagónskym víchrom.

Je tu viac stanov, lebo je ideálnym miestom na ranný fotovýbeh k Lagune. Obzeráme si infopanel upozorňujúci na výskyt pumy. Od kempu dosahujeme po chvíli okraj širokého zahĺbeného štrkového koryta horského toku, ktorý prekonávame dreveným mostíkom. V čase jarného topenia snehu to musí byť nepriechodná riava. Šliapeme po piesočných naplaveninách a štíty sa čoraz viac približujú. Krátko oddychujeme v tieni pabukového pralesa, ktorý sa nám snáď nikdy neokuká. Následne sa pred nami zjavuje sľubovaný krpál. Z údolia sa totiž musíme vyštverať k vysoko položenému plesu. Kamenitý chodník strmo stúpa a bonsajovito tvarované stromy postupne striedajú kríky a následne sutina. Na otvorenom priestore sa do nás opiera silnejúci chladný vietor a doteraz príjemná teplota ide dole.

Vo svete žulových obrov, ľadovcov a lagún

Lenže výhľad je ohromujúci. V hĺbke pod nami je celé údolie s krovinami, potokmi a močiarmi, so zelenajúcimi sa lesmi, kamennými vyvýšeninami i belejúcimi sa horami. Do toho všetkého aj modrajúce sa Laguny Madre, Hija a Capri. Rozprávková príroda ako z príbehov od Tolkiena. Ľudí pribúda a na chodníku sa objavuje sneh. Konečne dosahujeme vrcholový prah a otvára sa pred nami ďalší nádherný pohľad. Zamrznutá a snehom pokrytá Laguna de los Tres a priamo z nej sa dvíhajúci bielučký ľadovec. Nad ním čnie legendárna hora, široký obor Fitz Roy (3405 m). Napriek tomu, že ostatné vrchy sú už pekne viditeľné, žulová ikona je spolu so susedným Aguja Poincenotom (3002 m) stále čiastočne zahalená závojom periny. Nie nadarmo ho miestni prezývajú aj Cerro Chaltén - oblačná hora. Dnes označeniu robí absolútnu česť, no my dúfame v zázrak.

Vidíme, že zástup ľudí kráča ešte kúsok ďalej na kamenitú vyvýšeninu nad jazerom a preto tam mieria aj naše kroky. Po príchode na miesto chápeme prečo a doslova nám padá sánka. V hlbočine pod nami leží druhé jazero: Laguna Sucia s neuveriteľnou blankytne modrou vodou. Nad ňou visí ľadovec, z ktorého vyrastá nielen Poincenot, ale aj ďalšie veže napr. Aguja Rafael či Aguja Saint Exupery. No rôznych štítov je tu po okolí ešte viac. Obzeráme si ich steny, len nešťastný Fitz Roy si pri sebe stále drží mrak. Všade naokolo sú davy ľudí, určite aj cez dve stovky. Včerajšia tichá atmosféra je úplne zabudnutá. Obedujeme, fotíme a vychutnávame si napr. kondora plachtiaceho vzduchom. Celý hrebeň mi pripomína žraločie zuby vysoko čnejúce z ľadového pokrovu. Je prirodzené, že taktiež patrí k najťažším lezeckým terénom sveta. S Maťom sa rozhodujeme, že tu zostaneme o čosi dlhšie, ostatní sa vydávajú na návrat. Sestrinmu priateľovi hovorím, že si chcem počkať na to, keď sa odtrhne kus ľadovca a padne do jazera a zároveň sa aj Fitz zbaví posledného obláčika. No myslím to viac žartovne ako vážne.

Sladká odmena za čakanie

S Maťom očami študujeme kolmé steny Fitz Roya a Poincenotu a snažíme sa uveriť, že dvaja chalani zo zapadnutej dedinky stredného Slovenska si naozaj vychutnávajú jednu z top svetových scenérií. Lenže príroda je skutočne mocná čarodejka a odrazu sa naozaj trhá kus ľadu, triešti sa na skalách a do Laguny Sucia padá ako lavína. V okolitom dave nastáva fotošialenstvo, ale stojí to za to. A keď je po dlhom čase aj sám pán najvyšší Fitz Roy čistý ako ľalia to sa iba usmievame, kukáme na seba a fotíme. Na tento pohľad sa jednoznačne oplatilo počkať. Teraz sme absolútne spokojnýí a nič nám nebráni vydať sa na spiatočnú cestu do El Chalténu. Aj keď otočiť sa ostrým vežiam chrbtom nie je až také jednoduché.

Opäť sa ešte na okamih zastavujeme na vrcholovom prahu a prehliadame si krásnu rozmanitú krajinu v hĺbke, ktorou budeme po druhýkrát putovať. Nepríjemným kamenitým chodníkom takmer bežíme dolu kopcom až na okraj lesa. V jeho tieni chvíľu rozjímame a následne pokračujeme cez balvanité koryto riečky, kemping a piesočné naplaveniny k dreveným lávkam ponad malé potôčiky. Snažím sa fotiť len sporadicky, lenže človek mieni a realita mení. Teraz sú totiž Fitz Roy a ostatní mohykáni bez oblačného hávu na rozdiel od doobedia a pohľady sú akoby nové. Je to doslova úplne iný level. Ovlažujeme sa vodou z potoka a vychutnávame si absolútny kľud, keďže v pokročilú hodinu takmer nikoho nestretáme. Na rázcestí chodníkov dávame košom Lagune Capri a smerujeme k avizovanej vyhliadke.

Fantastická vyhliadka a gurmánske hody

Po krátkom úseku riedkym lesom sa ocitáme na kamennej terase s fantastickým výhľadom. Okolo nás je viacero vetrom ošľahaných a podivne tvarovaných pabukov opäť pripomínajúcich rozprávkové bytosti. Za hranou sa svah zvažuje do údolíčka s hustou vegetáciou. No najpríťažlivejším je pohľad na žulové ikony v hrebeni Fitz Roya, okolo ktorého sa zasa obšmieta povestný mrak. Početné ľadovce a zelenkavé pabukové pralesy pod ním vytvárajú jednu z najkrajších scenérií na celej našej dovolenke. Toto je pohľad, ktorý snáď nechýba v žiadnom videu propagujúcom Patagóniu. Tu by som si vedel taktiež predstaviť fotografovanie východu slnka.

Čas však beží a my sa naposledy vnárame do šera tajomného, priam kúzelného lesa. Je tu vôkol toľko vývratov, že turistický chodník je jedinou logickou trasou prechodu. Spájame sa s vetvou od Laguny Capri a neskôr sa ocitáme vo voľnejšom teréne. Dorážame na poslednú skalnú vyhliadku nad riečkou Rio de las Vueltas, kde nečakane dobiehame zvyšok našej skupinky. Pohľad na údolie a okolité hory v podvečernom svetle je nádherný. O chvíľu sa ešte snažíme odfotiť obrovského ďatľa poskakujúceho po strome, ale kvôli prítmiu foťakom neviem dobre zaostriť. V El Chalténe končíme deň v príjemnej reštaurácií, keďže jedna členka našej výpravy má dnes narodeniny a to treba patrične osláviť. Vychýrené argentínske stejky a niečo sladké na záver sú dokonalou bodkou za vydarenou túrou.

Záver

Ďalší deň v patagónskej prírode nám opäť priniesol zaujímavé zážitky. Trasa bola o niečo dlhšia a kvôli stúpaniu pred lagunou aj trošku náročnejšia. Ale hlavne bola oproti včerajšku scenéricky rozmanitejšia. Okrem vyhliadok na rôzne zaľadnené horské hrebene ju vhodne doplnila i Laguna Capri malebne obkolesená lesom. Počasie a hlavne Fitz Roy dlho skúšal našu trpezlivosť a nezostával nič dlžný svojej povesti, ale nakoniec sa nad nami zmiloval. Vďaka relatívnej blízkosti sme si mohli vychutnať fantastický pohľad na jeho obrovskú kolmú žulovú stenu. Prekvapila i nemenej monumentálna ihla Poincenotu či blankytná Laguna Sucia, ktorá mi skutočne vyrazila dych. O veľkej popularite túry svedčí značné množstvo ľudí hlavne pri Lagune de los Tres, ale to je faktor, s ktorým človek musí v Patagónií podvedome počítať. A záverečné gurmánstvo v podobe ochutnávania argentínskych špecialít bolo ďalším skvelým zážitkom našej cestovateľskej dovolenky. A to bol stále iba začiatok.

Užitočné stránky

Fórum 15 príspevkov
Patagónia: NP Los Glaciares - Laguna de los Tres 29/08/20 06:14 15 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Patagónia: NP Los Glaciares - Laguna de los Tres Fitz Roy (3405 m) - žulový obor, najvyšší vrch a legendárna ikona oblasti, ktorá, ako som spomenul v predchádzajúcom článku, dala meno celému pohoriu. Jeho silueta je nielen v erbe mestečka El Chaltén, ale aj v znaku Národného parku Los Glaciares. Za dobrého počasia ho vidieť snáď odvšadiaľ, z ulíc mestečka i patagónskej stepi. Svojou dominantnosťou človeka k sebe priam volá. Turisti sa najbližšie k nemu môžu dostať pri Lagune de los Tres. A práve toto horské jazero bude dnes naším cieľom. 11/08/20 Martin Baniari Svet
Túra Patagónia: NP Los Glaciares - Laguna Torre Patagónia - oblasť ktorú pozná snáď každý. Pri vyslovení tohto slova mnohým nabehnú zimomriavky. Región je vo svete preslávený svojou nespútanou, divokou a nesmierne nádhernou prírodou, ktorá je snom každého cestovateľa, turistu či horolezca. Odmalička tomu nebolo inak ani u mňa. No človek postupne získa rôzne predsudky typu: je to príliš krásne, príliš drahé a vzdialené na to, aby sa to niekedy splnilo. No keď sa o problematiku začnete zaujímať podrobnejšie, zistíte že to nemusí byť až taká pravda. 04/08/20 Martin Baniari Svet
Túra Via Dinarica (5) – Maglić (NP Sutjeska) Maglič (2386 m) - najvyššia hora Bosny a Hercegoviny bola v našom podvedomí počas celého putovania Via Dinarica. Hovorili sme si, že ak úspešne dorazíme až pod ňu a všetky okolnosti a počasie budú priaznivé, výstup na vrchol si nenecháme ujsť. Bude to ako čerešnička za odmenu a dokonalý záver celého 2-týždňového pochodu. A teraz sme konečne tu a môžeme začať s plánovaním vrcholového útoku. 19/05/20 Martin Baniari Svet
Najnovšie články na titulke
 
Správa Združenie horských útulní Škótsko (MBA) Horské chaty a útulne sa nachádzajú vo väčšine pohorí v Európe i mimo nej. Väčšinou musíte za ich použitie platiť, rezervovať si miesto vopred (napríklad Korzika) a v mnohých si môžete kúpiť aj jedlo a pitie. Vo Veľkej Británii je to veľmi odlišné. Tu existuje dlhá tradícia otvorených prístreškov (útulni) zvaných Bothies, ktoré sú k dispozícii všetkým bezplatne. Žiadna rezervácia, jednoducho príďte. Veľmi málo zariadenia, musíte mať so sebou všetko, čo si myslíte, že budete potrebovať. dnes Pavol Horváth Zaujímavosti
Túra Na Čachtický hrad a Veľký Plešivec s deťmi Po minulotýždňových doslova monzúnových dažďoch tento víkend opäť nesľubuje ideálne počasie na turistiku. No aj naši dvaja turisti vedia, že neexistuje zlé počasie, iba zle vybavený turista. S týmto heslom v sobotu ráno chalani mudrujú nad mapou hradov západného Slovenska. Nedosiahnutých cieľov je v nej ešte veľa. Máme záujem o miesta, kde nestretneme veľa ľudí. No okrem hradu by sme sa radi pekne prešli, predýchali pľúca, čo je v "rúškovej" dobe veľmi potrebné. S maminou si balia batohy a ja sa s radosťou pripájam. včera Daniela Mäkká Malé Karpaty
Cyklotúra Z Duklianskeho priesmyku na Devín na bicykloch 4 Krátka správa z dlhej trasy alebo dlhá správa z krátkej trasy... Posledný zo série štyroch článkov o cyklistickom prechode z Duklianskeho priesmyku na hrad Devín, ktorý je voľne inšpirovaný Cestou hrdinov SNP. V tejto časti prechádzame z Turčianskych Teplíc na hrad Devín. včera Miloš Hajdin Biele Karpaty, Malé Karpaty, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Patagónia: NP Los Glaciares - Laguna de los Tres 29/08/20 06:14 15 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Argentína: Kordillery (Cordilleras) - Andy (Cordillera de los Andes) - Južná Patagónia (South Patagonia) - Fitz Roy massif, Národný Park Los Glaciares

 • Počet dní
  • 1

 • Nadmorská výška
  • max: 1180 m n. m. – Laguna de los Tres

  • min: 420 m n. m. – El Chaltén

 • Vzdialenosť
  • 20 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 29.10.2019

 • Štart trasy
  • šírka: -49.28122 ° SŠ
   dĺžka: -72.98693 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: -49.28122 ° SŠ
   dĺžka: -72.98693 ° VD
   » Mapa

 • Nocovanie
  • El Chaltén

 • Doprava
  • El Chaltén (bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.53 (0.15)