Pohľad zo Schrockenu na vrcholy Totes Gebirge
Svet

Mŕtve hory – Warscheneck a Schrocken

25. 08. 2020
Vlani som vyšiel na Warscheneck, najvyšší kopec východnej časti Mŕtvych hôr (Totes Gebirge), a zbehol som na Zeller Hütte. Na chate som chcel prenocovať s tým, že sa ďalší deň vrátim na hrebeň a pôjdem ním na Schrocken. Počasie však bolo proti. Už druhý deň boli kopce v oblakoch a sústavne mrholilo. Na chate som zrušil rezerváciu ubytovania a išiel som preč. Teraz som sa do Mŕtvych hôr vrátil s tým, že dokončím, čo som vlani začal. Túra bude trochu dlhšia, pretože sa najprv potrebujem dostať na chatu. Ale že mi bude trvať 13,5 hodiny, to som nečakal.

Výstup na Warscheneck

Vedel som, že ma čaká dlhšia prechádzka, preto som so sebou ťahal budík. O 4.15 h som vstal, vychystal som sa a o 5.30 h som vyrážal na túru z bezplatného “parkoviska pre turistov” vo Vorderstoderi. Vyhodil som si na chrbát batoh a vyrazil som do kopcov.

Pred Schafferteichom mal farmár prichystané drevo na zimu. Zrejme sa nudil, tak ho upravil do rôznych domčekov a vozidielok. Samozrejme, takto upravené siahovice do pece nešli, farmára musí v zime hriať dobrý pocit z toho, že spravil deťom radosť. Zišiel som z asfaltky a vystúpal som na nízky hrebienok. Ešte aj tu stoja kreácie zručného farmára, hoci už trochu skromnejšie. Obehol ma prvý turista. Kým som vyšiel na kopec, obehli ma ešte ďalší štyria.

Za hrebienkom začalo stúpanie. Serpentína za serpentínou. Išiel som pomaly, ale vytrvalo. Pri chate som si mohol povedať, že mám za sebou asi 600 výškových metrov a 900 m ma ešte čaká. Vystúpal som nad pásmo lesa a nato nad pásmo kosodreviny. Zodvihol sa vetrík. Viac ma však trápil pohľad na západ, kde sa začali kopiť oblaky. Rakúšan ma ubezpečil, že dnes bude pekne, ale veľmi som mu neveril.

Náhornou plošinou

A máme tu vrchol. Je 11.00 h a stojím na Warschenecku (2388 m). Konečne môžem zvoľniť. Minul som Liezener a strmým svahom som zišiel do sedla. Nasledoval krátky traverz a potom prechádzka náhornou plošinou. Keďže Mŕtve hory (Totes Gebirge) tvoria vápence, plošina je posiata závrtmi a priepasťami. Nádherná krajina. Zablúdiť sa nedá, pretože značenie nedávno obnovili. Rakúska norma hovorí, že značka má mať rozmery 20 x 20 cm, takže tu nezablúdia ani krátkozrakí turisti.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Zjedol som obed a vyšiel som do sedla Elmscharte. Opäť sa mi otvoril výhľad na západ a potešilo ma, že sa sivé mraky stratili. Nakoniec dnes bude pekne. Krásnym hrebienkom som vyšiel na Schrocken (2281 m) a začal som zostupovať ferratou Hans Rubenzucker Weg. Je tu asi 100 metrov hrubého oceľového lana a štyri kramle. Ferratový set tu nepotrebujete a pri troche opatrnosti ani prilbu.

Zostup

Zbehol som na Hutterer Höß. Až sem sa dá zdola vyviezť lanovkou, ktorá je v prevádzke celé leto. Keby som mal problém, tak ju využijem, ale zatiaľ som sa cítil dobre. Zišiel som na Edtbauern Alm a zahol som na chodník pre cyklistov. Je to bývalá zvážnica, ktorú vyčistili od popadaných kameňov. Spravili z nich čosi ako múrik.

Za Untere Edtbauern Alm bolo treba trochu stúpať a akosi mi to nešlo. Začínal som byť unavený. Zobol som si zopár jahôd a zhodil som si bundu. Trochu to pomohlo.

Už od Hutterer Höß sú chodníky značené čudne. Na každom rázcestí sú smerovníky, ale priebežné značenie chýba. Až za lazom Steyrbergerreith sa to zmenilo a na stromoch sa začali objavovať rakúske zástavy. Majú tu náučný chodník so stavbami pre pre deti, ale veľmi som to nevnímal. Na západe sa zatiahlo a poriadne sa zošerilo. Zdalo sa, že bude liať. Únava–neúnava, trielil som z kopca.

Zbehol som do údolia a vyšiel som do Vorderstoderu. Pršať začalo, keď mi k autu chýbalo zhruba 20 metrov. Šťastie ma teda neopustilo. Keby začalo liať, keď som bol na hrebeni, zmokol by som do nitky.

Sadol som si do auta a išiel som domov. Cesty boli prázdne, pretože pršalo viac a viac. Čoskoro som šoféroval v hustom lejaku a okolo plieskali blesky. Hustý lejak postupne prešiel do mrholenia a búrka sa vzdialila. No blesky križovali nebo predo mnou po celú cestu, až kým som neprišiel domov.

Záver

Keď som túru plánoval, odhadol som prevýšenie na 1900 metrov. Nakoniec to bolo trochu viac, ale dalo sa to zvládnuť. Pôvodne som chcel v horách stráviť ešte jeden poldeň, ale po silnom lejaku by som celé doobedie zbieral z trávy vodu, na čo som nemal chuť. Veď sa sem o pár týždňov môžem vrátiť.

Fórum 3 príspevky
Mŕtve hory – Warscheneck a Schrocken 25/08/20 19:32 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
VHT Ennstaler Alpen – Kreuzmauer Gesäuse je v mojich očiach najkrajším národným parkom Rakúska. Vápencové hory nie sú príliš vysoké, sú však poriadne divoké. Hrebene pohoria sú pre bežného turistu neschodné, hoci ich časti sa prejsť dajú. Vlani som prešiel z Malého na Veľký Pyhrgas, nuž a tento rok som chcel prejsť z Frauenscharte na Kreuzmauer. Problém bol v tom, že sa mi to nepodarilo. Napriek tomu bola prechádzka atraktívna. Myslím, že to bola najkrajšia túra, akú som túto sezónu v Rakúsku prešiel. 20/10/20 Martin Knor Svet
Túra Ennstaler Alpen – Tamischbachturm Gesäuse je národný park zaberajúci časť Ennstalských Álp (Ennstaler Alpen) a pre mňa ide o najkrajšiu časť Rakúska. Snažím sa prejsť tu každý rok aspoň jednu - dve trasy, nuž a tento rok som vyšiel na Tamischbachturm a na Kreuzmauer. Prvá túra bola pohodová, druhá bola za hranicou mojich možností. Ale teraz budem písať iba o prechádzke na Tamischbachturm. 13/10/20 Martin Knor Svet
Túra Kamniške Alpe - Raduha s okolím Raduha je 2062 metrov vysoký kopec v Kamnických Alpách (Kamniške Alpe), ležiaci východne od Solčavy. Plánoval som naň vyjsť už dávnejšie, ale raz bolo proti počasie, inokedy červená kontrolka motora. Teraz mi to vyšlo. Nuž a okrem Raduhy som si pozrel aj čosi v okolí. 29/09/20 Martin Knor Svet
Najnovšie články na titulke
 
Správa Združenie horských útulní Škótsko (MBA) Horské chaty a útulne sa nachádzajú vo väčšine pohorí v Európe i mimo nej. Väčšinou musíte za ich použitie platiť, rezervovať si miesto vopred (napríklad Korzika) a v mnohých si môžete kúpiť aj jedlo a pitie. Vo Veľkej Británii je to veľmi odlišné. Tu existuje dlhá tradícia otvorených prístreškov (útulni) zvaných Bothies, ktoré sú k dispozícii všetkým bezplatne. Žiadna rezervácia, jednoducho príďte. Veľmi málo zariadenia, musíte mať so sebou všetko, čo si myslíte, že budete potrebovať. dnes Pavol Horváth Zaujímavosti
Túra Na Čachtický hrad a Veľký Plešivec s deťmi Po minulotýždňových doslova monzúnových dažďoch tento víkend opäť nesľubuje ideálne počasie na turistiku. No aj naši dvaja turisti vedia, že neexistuje zlé počasie, iba zle vybavený turista. S týmto heslom v sobotu ráno chalani mudrujú nad mapou hradov západného Slovenska. Nedosiahnutých cieľov je v nej ešte veľa. Máme záujem o miesta, kde nestretneme veľa ľudí. No okrem hradu by sme sa radi pekne prešli, predýchali pľúca, čo je v "rúškovej" dobe veľmi potrebné. S maminou si balia batohy a ja sa s radosťou pripájam. včera Daniela Mäkká Malé Karpaty
Cyklotúra Z Duklianskeho priesmyku na Devín na bicykloch 4 Krátka správa z dlhej trasy alebo dlhá správa z krátkej trasy... Posledný zo série štyroch článkov o cyklistickom prechode z Duklianskeho priesmyku na hrad Devín, ktorý je voľne inšpirovaný Cestou hrdinov SNP. V tejto časti prechádzame z Turčianskych Teplíc na hrad Devín. včera Miloš Hajdin Biele Karpaty, Malé Karpaty, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Mŕtve hory – Warscheneck a Schrocken 25/08/20 19:32 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Severné Vápencové Alpy (Nördliche Kalkalpen) – Mŕtve hory/Mŕtve vrchy (Totes Gebirge)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 2388 m n. m. – Warscheneck

  • min: 765 m n. m. – Vorderstoder

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 2100 m

  • klesanie: 2100 m

 • Vzdialenosť
  • 30 km

 • Náročnosť
  • 4

 • Náročnosť lezenia
  • max: 1 UIAA

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 28.07.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 47.71309 ° SŠ
   dĺžka: 14.22487 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 47.71309 ° SŠ
   dĺžka: 14.22487 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Hutterer Höß

 • Doprava
  • Vorderstoder (parkovanie v obci)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.69 (0.33)