Túra

Lačnovský kaňon, Zlá diera a Vrátnica

28. 09. 2020
Leto so svojimi horúcimi a slnečnými dňami prináša aj tmavé mračná a intenzívne búrky. Vo väčšine prípadov až v poobedňajšom alebo podvečernom čase, a tak je dostatok času na peknú turistiku. Využívam preto možnosť návštevy jedného pekného kaňonu v pohorí Braniska. Ak sa k tomu pridá ešte jedna jaskyňa a neskôr pekné skalné okno, tak je o zážitky postarané. Búrka nakoniec nebola, takže letná nedeľa dopadla nadmieru k mojej spokojnosti.

Trasa

Lipovce, škola – Lačnovský kaňon – Lačnov – jaskyňa Zlá diera (Zla džura) – Lačnovský kaňon – Vrátnica – Kopytovská dolina – Lipovce, škola

Ráno som na mieste odchodu medzi prvými, veď cesta do Hanušoviec nad Topľou je dosť dlhá, a tak sa predstih hodí. Teším sa na dnešný deň a na veľmi pekný kaňon, ktorým Lačnov bez pochýb je. Už som v ňom v minulosti bol, ale dnes to bude trocha iná trasa ako predtým.

Cesta v autobuse ubehla rýchlo a už sme vystupovali pri smerovníku pri základnej škole v dedine Lipovce. Vystupujeme a po chvíľke kráčame do kaňonu, ktorý je vzdialený štvrť hodinku cesty po červenej a modrej značke, kým dorazíme k ústiu. Odtiaľ nás bude sprevádzať červená trasa.

Kým dorazíme k smerovníku, tak vedľa chodníka zaznamenávam jeden železný kríž s nápisom: „Pane neopúšťaj nás!“ Stojím pri smerovníku a čítam si, že ak by sme išli rovno po modrej, tak by sme došli do priesmyku Branisko cez Kopytovskú dolinu a sedlo pod vrchom Smrekovica. Kopytovskú dolinu dnes budeme z časti prechádzať pri návrate do obce Lipovec.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Obchádzame závoru a sme na lúke, kde na jej konci sa črtá nejaká menšia skalka. Pred ňou je kostra prístrešku, stánku na ktorú by sa dala dať plachta. Vpravo od skalky v podobe hlavy je menšie jazierko, posedenie s prístreškom a informačná tabuľa o Kamennej Babe. Ide o územie európskeho významu, do ktorého spadá aj časť Braniska a Bachurne. Cez koruny a kmene stromov je vidieť skalnú časť len niekoľko desiatok metrov od prístreška pri jazierku.

Národná prírodná rezervácia Kamenná Baba bola vyhlásená v roku 1964 a patrí do nej roklina Lačnovského potoka v dĺžke 2 km s jeho vodopádmi a krasovými útvarmi. Opúšťam čarovné miesto a pokračujem ďalej vedľa potoka do užšej časti doliny. Na skalné časti je vidieť slabšie, ale sú bližšie k chodníku. Prichádzam k chatkám a z lúky je v diaľke vidieť najznámejší skalný útvar - Mojžišov stĺp. V širšej časti doliny ešte minieme niekoľko chatiek a kráčame len v úzkej časti rokliny vedľa potoka alebo nad jeho brehom.

Niekde sú aj menšie vodopády a pereje, len vody je málo. Dorazil som k smerovníku, kde odbočuje žltá značka smerom do Kopytovskej doliny, kam by sme ešte dnes mali ísť, ale najprv musíme prejsť Lačnovským kaňonom do osady Lačnov, a to máme pred sebou ešte polovicu najkrajšej časti nádhernej prírodnej scenérie. Dorazili sme na koniec, kde je posedenie a informačná tabuľa o NPR Kamenná Baba, a preskakujem potok a sme na lúčke s kôpkami pokoseného a uskladneného sena. Je vidieť aj vrchol veže kostola. Prechádzame lúkou a stúpame pomedzi borovice nahor, aby sme sa dostali k posedeniu vedľa smerovníka v osade Lačnov.

Lačnov

Leží pod stretom troch horstiev: Branisko, Šarišská vrchovina a Bachureň. Prvá zmienka je z roku 1389 a spomína sa pod panstvom Sviňa. Viac sa o histórii dozviete na www.lacnov.sk. Leží v nadmorskej výške 765 metrov a od roku 1996 je zaradená do pamiatkovej zóny ľudovej kultúry šarišského regiónu. V osade, kde stál drevený kostol, stojí dnes gréckokatolícky murovaný chrám z roku 1907. Niekoľko drevených a aj murovaných stavieb dotvára rázovitosť okolia. V blízkosti Lačnova je jaskyňa Zlá diera, ktorú máme dnes v pláne navštíviť.

Smerom dole do dediny Lipovce na ceste je ešte jedna zaujímavosť. Ide o optický klam, kde to vyzerá, že sa predmety ako napr. fľaša s vodou, lopta alebo odbrzdené auto pohybujú do kopca. Akoby tu nepôsobila zemská gravitácia. Všetko to spôsobuje okolitá príroda a jej postavenie.

Zanechávame osadu a schádzame dole po ceste k dedine Lipovce. Minieme na okraji osady dve nové obydlia. Prejdeme okolo dreveného kríža ukrytého pod starou lipou a odbočujeme vľavo na lúku, ktorou mierne stúpame k smerovníku a tabuli pri vstupe do lesa. Cestou po lúke máme pekné výhľady na dedinu Lipovce a miesta, kade sme išli hore k osade v Lačnovskom kaňone. K jaskyni Zlá diera nás odtiaľ čakala ešte štvrť hodinka cesty po peknom upravenom lesnom chodníku, ktorý nás doviedol nad jaskyňu.

Jaskyňa Zlá diera (Zla džura)

Je jedinou sprístupnenou jaskyňou v prešovskom okrese, medzi Lipovcami a Lačnovom so vstupnou bránou a parkoviskom pri spomínanej anomálii "kotúľania sa predmetov dohora". Jaskyňa vznikla v kryhe vápencov a dolomitov, zasahujúcich z pohoria Braniska do pieskovcového pohoria Bachurne. Vstup do jej podzemia je o to zaujímavejší, že tam nie zavedené osvetlenie. Každý pred vstupom vyfasuje prilbu, čelovku, prípadne lampáš – karbidku. Prehliadka trvá zhruba 40 minút s výkladom sprievodcu.

Možno svojou výzdobou nie je tak atraktívna do vnútornej krásy ako niektoré naše známe jaskyne, ale spoznať jej zákutia stojí za to. Je otvorená v mesiacoch apríl až november, ale je potreba zavolať a dohodnúť vstup (mesiacov máj až august sa to netýka). Okolie jaskyne poskytuje miesta na oddych a spestrenie pobytu ihriskami a preliezkami pre deti. V blízkosti je aj prameň. Takže aj nám trocha oddychu v peknom prostredí padlo po návšteve vhod, kým sme sa vydali k spiatočnej ceste od jaskyne.

Spiatočná cesta viedla po ľavej strane s menším skalným útvarom s vyhliadkou, ktorý som si všimol po ceste k jaskyni, ale rozhodol som sa, že si ho prezriem pri návrate. Pokračujem až na okraj lesa k lúke a lúkou dole k drevenej vstupnej bráne pri parkovisku vedľa cesty. Spoločne fotky s priateľmi a hľadáme cestu na druhej strane prejdením lúkou a vchádzame do lesa malou dolinou, ktorú vytvárajú jarné dažde a topiace sa snehy. Jej pravou stranou sa dostaneme dole do Lačnovského kaňonu vedľa skál, kde je vodopád. Prejdeme na druhú stranu potoka a odbočiac vľavo kráčame po značenom chodníku v protismere ako sme ráno išli do Lačnova. Chvíľku nám trvá, kým dorazíme k smerovníku, ktorý udá smer po žltej trase stúpajúc hore na hrebeň Červená skala, kde nás bude čakať nádherná skalná brána, okno Vrátnica.

Vrátnica

Výstup je trocha namáhavejší, ale nie tak, aby sa to s oddychom nedalo. Sme pri skalnej časti Vrátnice a obdivujeme skalné okno. V blízkosti na hrebeni v skalách je ešte jedna zaujímavosť, a to jaskyňa Komín, k tej však nejdeme, a tak odchádzame od Vrátnice a pokračujeme ešte trocha stúpajúc hore na hrebeň, a potom nás čaká zostup do Kopytovskej doliny. Je ešte dosť ďaleko a na chodníku nám bránia občas prekážky v podobe padnutých stromov, ktoré musíme prekonávať.

Konečne sme dole a vychádzame z lesa na lúčku s chatou. K nej prechádzame okolo prameňa a pokračujeme ešte trocha pomedzi stromy, aby sme sa opäť dostali k ďalšej väčšej lúke, kde je zariadenie Zlaté kopyto. Máme šťastie, že je leto, a tak je otvorené a máme možnosť si posedieť a trocha schladiť naše prehriate vnútro. Pivko, káva, kofola nám padnú vhod a je potrebné niečo zjesť, lebo je na to čas. Vhod padne menší olovrant pred poslednou časťou putovania.

Zdržali sme sa trocha dlhšie, ale je čas ísť ďalej, veď ešte máme kus cesty pred sebou, aj keď podstatne menej náročnej. Od Zlatého kopyta je len 100 m k smerovníku Kopytovská dolina, a tak sa dozvieme, že sme v 616-metrovej nadmorskej výške. Je tu okrem našej žltej ešte miestna červená značka od sedla Zákrut Kopytovskou dolinou do Šindliara k prameňu Sultán.

Spevnenou cestou sa kráča oveľa rýchlejšie, a tak ubieha aj cesta. Ani nie po kilometri sme pri smerovníku Lačná studňa, cestou bolo len niekoľko chát. Ďalší kilometer a sme na rázcestí Kopytovská dolina. Tu nám končí žltá trasa, a tak budeme pokračovať po modrej. Od priesmyku Branisko ide cez Kravcovú (1035 m) a pokračuje do dediny Lipovce. Pred nami je posledné miernejšie stúpanie lesnou cestičkou, kde prejdeme okolo prístreška s posedením a pri schádzaní dole sa objavujú chaty a bývalá horská chata Tatran (t. č. v rekonštrukcii). O chvíľku sme na spevnenej ceste a od budovy hájovne, pred ktorou je prameň, sme od miesta vstupu do Lačnovského kaňonu len na skok. Ostávajú len posledné stovky metrov od vstupu na červenú spoločne s modrou a za zákrutou je vidieť prvé domy dediny. Smerovník Lipovce-škola, len počkať pomalších a môžeme sa spokojne vrátiť domov.

Zhodnotenie

Unavení, ale plní zážitkov a dobití energiou z dnešnej očarujúcej prírodnej scenérie. Pekný letný a slnečný deň na sklonku mesiaca júl bol nabitý zážitkami z trasy, ktorú sme dnes v pohode zvládli. Prešli sme miestami, ktoré sú nádherné a zanechávajú na dlhšiu dobu rezonovať svoje čaro pri spomienkach v našich mysliach. Príroda je tu tak nádherná, že aj keď sa sem turista vráti po druhýkrát, tak sa mu to vždy vráti v nových zážitkoch a postrehoch. Veď prekrásne miesta, akými sú Lačnovský kaňon, NPR Kamenná Baba, osada Lačnov, jaskyňa Zlá diera a Kopytovská dolina, zanechajú u turistu množstvo postrehov a inšpiráciu na návrat do nich. Čaro a krása okolitej prírody je na nezaplatenie a je jednoznačne odmenou pre turistu. Aj balzamom na jeho túžiacu dušu za nevšedným darom matky prírody.

Fórum 2 príspevky
Lačnovský kaňon, Zlá diera a Vrátnica 22/10/20 12:05 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Lačnovský kaňon, Zlá diera a Vrátnica Leto so svojimi horúcimi a slnečnými dňami prináša aj tmavé mračná a intenzívne búrky. Vo väčšine prípadov až v poobedňajšom alebo podvečernom čase, a tak je dostatok času na peknú turistiku. Využívam preto možnosť návštevy jedného pekného kaňonu v pohorí Braniska. Ak sa k tomu pridá ešte jedna jaskyňa a neskôr pekné skalné okno, tak je o zážitky postarané. Búrka nakoniec nebola, takže letná nedeľa dopadla nadmieru k mojej spokojnosti. 28/09/20 Marián Jaššo Branisko
Túra Kurčínska Magura - okruh z Legnavy Čas leta a prázdnin je práve na prelome a využívam poslednú možnosť na turistiku počas dovolenky v okolí Bardejova. Mal som toho v pláne viac, ale nie celkom dobré počasie ma trocha odrádzalo od veľkých aktivít v prírode. Napriek tomu som hľadal niečo, čo by sa dalo stihnúť v priebehu do času búrok, ktoré prebiehali každý deň v poobedňajších hodinách. Hľadaním po nete som našiel jednu turistickú akciu, ktorú organizovala obec Údol, a to výstup na Kurčínsku Maguru. Tejto sa mali zúčastniť aj turisti z Bardejova. Preto som sa s nimi skontaktoval a strávil som nádhernú sobotu v neznámom prostredí Ľubovnianskej vrchoviny, v jej východnej časti pri poľskej hranici. 17/09/20 Marián Jaššo Ľubovnianska vrchovina
Túra Bieszczady – Połonina Wetlińska – Smerek Počas jednej túry mi volal Miro, či by som mal záujem ísť do Poľska na turistiku. Vraj je ešte voľné miesto, a tak som ani chvíľu nezaváhal. Áno, pôjdem, veď koľkokrát som sa pohrával doma s myšlienkou na turistiku v Poľsku počas hľadania na internete. Z rozprávania som mal vedomosť, že určite, ak tam pôjdem, tak to ľutovať nebudem. Išlo o Bieszczadzki Park Narodowy, ktorý turisti pokladajú za jeden z najkrajších v Poľsku a prirovnávajú ho k Nízkym Tatrám, Malej či Veľkej Fatre, čo sa týka výhľadov a prechodu po hrebeni. 28/04/20 Marián Jaššo Bukovské vrchy, Poľsko
Najnovšie články na titulke
 
Búda Zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom Málo známe východoslovenské pohorie Slanské vrchy ponúka viacdňovú hrebeňovú turistiku, ale napriek tejto možnosti, nie je tam ani jedna vyhlásená či aspoň neoficiálna útulňa. Jednou neoficiálnou by však mohol byť zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom. dnes Henrich Tomáš Slanské vrchy
Túra Klokočina, Kukučková a Bolehlav Dnes sa pôjdem túlať vŕškami i dolinami na východnej strane Malých Karpát. Trasu nemám úplne presne pripravenú, idem tentokrát sám, a tak som zvedavý, aké miesta navštívim. včera Vladimír Čech Malé Karpaty
Cyklotúra Okolo Sitna s deťmi Nenáročná poldenná cyklotúra v okolí Sitna a tajchu Počúvadlo, známych turistických bodov Štiavnických vrchov. Technicky nie je náročná, no nie je ani jednotvárna. My sme sa sem vybrali začiatkom jesene, kedy bolo ešte príjemne, no bez horúčav. Čakali sme aj farebnejšie listy na stromoch, no to sa vzhľadom na konečne zrážkovo normálne leto nekonalo. 22/10/20 Soňa Mäkká Štiavnické vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Lačnovský kaňon, Zlá diera a Vrátnica 22/10/20 12:05 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Branisko

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 812 m n. m. – prístup k jaskyni Zlá diera (Zla džura)

  • min: 533 m n. m. – Lipovce

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 604 m

  • klesanie: 648 m

 • Vzdialenosť
  • 16 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 28.07.2019

 • Štart trasy
  • šírka: 49.05239 ° SŠ
   dĺžka: 20.95059 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.05239 ° SŠ
   dĺžka: 20.95059 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • studnička Monička v Lačnovskom kaňone, prameň pred horárňou

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Prešov (vlak, bus) - Lipovce (bus, parkovanie pri škole)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.26 (0.5)