Pohľad na Kamnické Alpy zo svahov Raduhy
Túra

Kamniške Alpe - Raduha s okolím

29. 09. 2020
Raduha je 2062 metrov vysoký kopec v Kamnických Alpách (Kamniške Alpe), ležiaci východne od Solčavy. Plánoval som naň vyjsť už dávnejšie, ale raz bolo proti počasie, inokedy červená kontrolka motora. Teraz mi to vyšlo. Nuž a okrem Raduhy som si pozrel aj čosi v okolí.

Olševa

Prešiel som cez Pavličevo sedlo a vyhliadkovou trasou som prišiel do sedla Spodnje Sleme (1254 m). V ňom začína chodník na Olševu. Spočiatku sa ide zvážnicami, ktoré sú dosť rozbahnené. Sú tu polomy, a tak lesníci ťažia drevo. Vyššie som však odbočil na chodník a ocitol som sa nad pásmom lesa. Otvorili sa mi výhľady. Raduha bola v oblakoch, podobne ako ostatné vysoké kopce. Dobre bolo vidno iba nižšie pahorky na rakúskej strane, ktoré hyzdili holoruby. Musela tu byť poriadna veterná smršť.

Leto pomaly končí, takže kvetín veľa nevidno. Zaujala ma žltá očianka a starček s kôprovitými listami. Olševa je hrebeň, ktorého najvyšším vrcholom je Govca (1929 m). Bohužiaľ, Ovca bola v oblakoch. Odfotil som si vrchol a v podstate rovnakou trasou som sa vrátil späť do sedla.

Raduha

Ďalší deň som sa vybral na Raduhu. Aj na ňu sa ide spočiatku po zvážnici, no od Bukovca, čo by malo byť najvyššie položené gazdovstvo v Slovinsku, možno ísť po chodníčku.

Minul som Koču v Grohatu. Na tejto chate som chcel nocovať, ale chatár nezdvíhal telefón. Ani doobeda, ani poobede. Kúsok nad chatou začalo pršať. Husto padali drobné kvapky. Napriek mrholeniu som na rázcestí zahol na “Zelo zahtevnu pot” a na chodníku sa zjavili skaly. Preliezal som ich veľmi opatrne, lebo vápenec je za mokra poriadne šmykľavý.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Prišiel som k ferate. Má náročnosť A/B až B a istená je nejakými kolíkmi a lanom prevlečeným cez oká skôb. Kým som ju liezol, nepršalo. Ale keď som ju mal za sebou, opäť začalo mrholiť. Hrozné počasie. Už som bol takmer durch mokrý a začínala mi byť zima. Vybehol som na vrchol Raduhy (2062 m), na ktorej trochu fúkalo, práskol som dokumentačné fotky a so sklopenými ušami som trielil dole.

Durce

Zišiel som pod oblaky a zistil som, že pršalo iba v nich. Z dolín stúpali hmly a ja som stále utekal, lebo mi bola zima. Prebehol som planinu Arta a prišiel som ku Koči na Loke. Podľa výstrahy pri vchode som si nasadil náhubok, ale bol som tam jediným hosťom. Aby som sa zahrial, objednal som si guláš. Nebol najlacnejší, no z chaty som odchádzal oddýchnutý a zahriaty.

Chodníkom pomedzi kosodrevinu som vyšiel na hrebeň Raduhy. Volá sa to tu Durce, čo by mali byť vráta, asi skalné, avšak žiadne som tam nevidel. Naviac, značku pretrasovali, takže už nejde popod mohutnú skalnú stenu, ale bočným hrebienkom.

Sveti Jakob

O štvrtej som sa vrátil k autu. Do večera bolo ďaleko, tak som si povedal, že pôjdem do doliny. Hore skoro nič nekvitne, možno bude niečo kvitnúť dole. Naviac, neďaleko sedla je v mape zaznačená atrakcia, Sveti Jakob.

V mape mám v tejto oblasti veľa chodníkov, ktoré v teréne neexistujú. Ani cesta k Svetemu Jakobovi nebola nikdy vyznačená. Zablúdiť sa však nedá, lebo sa ide iba po lesných cestách. Sveti Jakob je pomerne veľký gotický kostol, stojaci na akomsi ostrohu. Kúsok vedľa je starý dom a jedno gazdovstvo. Vyzerá to zvláštne. Nezdá sa, že by tu bola v minulosti dedina a na pútnický kostol je Sveti Jakob naozaj veľký.

Za Svetim Jakobom som trochu blúdil, pretože krížom cez imaginárny chodník (o ktorom vie iba moja mapa) natiahol ktosi plot. Nakoniec som v lese našiel zvážnicu, ktorou som sa vybral. Kvitli pri nej biele a fialové konopnice.

Kúsok som išiel po asfaltke a zahol som na lesnú cestu. Podľa mapy som šiel po značke, ale nikdy tu žiadna nebola. Lesná cesta vyústila na lúky a stratila sa. Prišiel som na nádhernú samotu. Tak ako pri Svetom Jakobovi, aj tu nechali stáť starú drevenicu a vedľa nej si gazda postavil nový moderný dom. Prehodil som s ním zopár slov, ale keď ma volal na štamperlík, radšej som sa rozlúčil a vrátil som sa do sedla.

Snežna jama

Tretí deň som si chcel pozrieť jaskyňu Snežna jama, ktorú som včera v mrholení vynechal. Keďže v doline Solčavy nie je v okolí značky parkovisko, nechal som auto na veľkom parkovisku v Robanovom kote. A vyrazil som na prechádzku.

V doline Solčavy je nádherný starý mlyn, hoci aj okolité domy sú pekné. Prešiel som cez potok a začal som stúpať. Chodník je vyznačený a vychodený dobre. Nižšie míňa usadlosť a vyššie prekonáva skalné galérie. Táto časť sa mi páčila najviac. Je tu nejaké istenie a z ostrohov sú krásne výhľady na protiľahlé kopce Kamnických Álp. Vyššie sa však ide cez zopár pomaly zarastajúcich rúbaní.

Jaskyňa Snežna jama ma sklamala. Nie je voľne prístupná a prehliadky sú iba v soboty a nedele. Keďže bol pracovný deň, dnu som sa nedostal. Pozrel som si iba jamu, akúsi skalnú rozsadlinu, v ktorej sa nachádza vchod.

Od Snežnej jamy som vybehol na planinu Arta. Včera v daždi tu nič nekvitlo, zato dnes bola na lúke jedna kvetina vedľa druhej. Krásne miesto. Späť som sa vrátil rovnakou trasou, akou som išiel hore.

Záver

Ľudia sa čudujú, že chodím do cudziny teraz, keď máme koronu. Reku, či sa nebojím, že sa vonku nakazím. Chodím však iba do bohatších krajín ako je Slovensko. Do krajín, v ktorých sa testuje oveľa viac ako u nás, keď to prepočítame na počet obyvateľov. Preto majú, celkom logicky, aj vyššie percento pozitívnych testov. Lenže aj v týchto krajinách sa pohybujem v oblastiach, kde je riedke osídlenie a s miestnymi mám iba minimum kontaktov. Takže mám oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že sa nakazím v práci v Bratislave (prípadne cestou do nej), ako na turistike v cudzine.

Fórum nová téma
Kamniške Alpe - Raduha s okolím 29/09/20 00:00 nová téma
Najnovšie články autora
 
Túra Wölzer Tauern – Hohenwart Pred pár rokmi, keď som vyšiel na Greim, Rettlkirchspitze a Schoberspitze, sa mi vo Wölzer Tauern (časť Nízkych Taurov) veľmi páčilo. Nie sú tam žiadne veľké atrakcie, ale krajina “plies a čučoriedok” ma očarila. Tak som si povedal, že by nebolo od veci pozrieť sa tam zas. 03/11/20 Martin Knor Svet
VHT Ennstaler Alpen – Kreuzmauer Gesäuse je v mojich očiach najkrajším národným parkom Rakúska. Vápencové hory nie sú príliš vysoké, sú však poriadne divoké. Hrebene pohoria sú pre bežného turistu neschodné, hoci ich časti sa prejsť dajú. Vlani som prešiel z Malého na Veľký Pyhrgas, nuž a tento rok som chcel prejsť z Frauenscharte na Kreuzmauer. Problém bol v tom, že sa mi to nepodarilo. Napriek tomu bola prechádzka atraktívna. Myslím, že to bola najkrajšia túra, akú som túto sezónu v Rakúsku prešiel. 20/10/20 Martin Knor Svet
Túra Ennstaler Alpen – Tamischbachturm Gesäuse je národný park zaberajúci časť Ennstalských Álp (Ennstaler Alpen) a pre mňa ide o najkrajšiu časť Rakúska. Snažím sa prejsť tu každý rok aspoň jednu - dve trasy, nuž a tento rok som vyšiel na Tamischbachturm a na Kreuzmauer. Prvá túra bola pohodová, druhá bola za hranicou mojich možností. Ale teraz budem písať iba o prechádzke na Tamischbachturm. 13/10/20 Martin Knor Svet
Najnovšie články na titulke
 
Rada Ako kakáte v lese? Sú to úplne základné potreby, týkajúce sa každého turistu bez ohľadu na kondičku či výbavu, avšak v turistických príručkách či v návštevných poriadkoch národných parkov sa o nich nič nedozviete. Áno, odpadky je potrebné brať so sebou, ale o tom, že aj toaleťák je odpad už všetci taktne mlčíme a väčšina si to vysvetľuje tak, že to vlastne nie je odpad. dnes Lenka Rusnáková Strava a pitie
Túra Stolové hory v Saskom Švajčiarsku V septembri sme sa vybrali do neďalekého Nemecka. Cieľom nášho trojdňového putovania bola bývalá vojenská pevnosť tesne za hranicami Česka. Terén bol nenáročný, zaujímavostí mnoho, doprava vlaková, lodná a pešia. včera Jana Hrehová Svet
VHT Furkotská dolina, Bystrá lávka a Štrbský štít Ôsmy diel zo seriálu Tatranské doliny je venovaný Furkotskej doline, ktorá ústí neďaleko Štrbského plesa a ohraničuje ju Soliskový hrebeň z východu a hrebeň Ostrej zo západu. V závere doliny sa nad ňou týči Furkotský štít, z ktorého oba hrebene vybiehajú. Veľkou ozdobou Furkotskej doliny sú dve Wahlenbergove plesá, ležiace v jej hornej časti. Vyšné Wahlenbergovo pleso v samom závere doliny je druhým najvyššie položeným plesom v Tatrách a to je aj dôvod, prečo tu robím výnimku a dolinu si neprejdem tradične hore a späť dole. 23/11/20 Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Kamniške Alpe - Raduha s okolím 29/09/20 00:00 nová téma
Fakty
 • Pohoria
  • Slovinsko: Alpy (Alpe) – Východné Alpy (Vzhodne Alpe) – Južné Vápencové Alpy (Južne Apneniške Alpe) – Kamnicko-Savinjské Alpy (Kamniško-Savinjske Alpe) alebo Kaminské a Saviňské Alpy (Kamniške i Savinjske Alpe)

 • Počet dní
  • 3

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 2062 m n. m. – Raduha

  • min: 590 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 3700 m

  • klesanie: 3700 m

 • Vzdialenosť
  • 49 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 19.08.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 46.4447 ° SŠ
   dĺžka: 14.72778 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 46.3948 ° SŠ
   dĺžka: 14.70272 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Koču v Grohatu, Koča na Loke

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.53 (0.2)