Pozvánka

12. ročník Horomil Festu v Považskej Bystrici bude!

sponzorovaný článok 21.09.20 Od 24. do 26. septembra sa uskutoční už 12. ročník snáď najviac etablovaného festivalu v Považskej Bystrici – Horomil Festu. Ide o sviatok pre všetkých milovníkov hôr, cestovania a športu, ktorý sa každoročne koná v priestoroch Kina Mier v Považskej Bystrici.

Tento ročník festivalu je naozaj výnimočný, nakoľko sa do posledných týždňov nevedelo, či opatrenia kvôli koronavírusu neobmedzia jeho kapacitu alebo sa toto podujatie nezruší úplne. Priaznivá epidemiologická situácia v našom okrese za posledné dni však dovolila otvoriť brány ďalšiemu ročníku, ktorý prinesie naozaj výnimočný program.

Pavol Barabáš opäť v Kine Mier

Sobotný program Horomil Festu ovládne najvýznamnejší slovenský dokumentarista Pavol Barabáš. „Tento obľúbený filmár sa neobjavuje na festivaloch tohto typu často. Preto si veľmi ceníme, že na náš festival Paľo príde už po niekoľkýkrát a divákov znovu nadchne svojim rozprávaním z ďalekých ciest. Pavla Barabáša sme na festivale nemali už 6 rokov, je to pre nás veľká udalosť, že opäť zavíta do Považskej Bystrice.“ teší sa na hosťa organizátor festivalu Martin Holeš.

Pavol Barabáš sa pre veľký záujem divákov predstaví v obidvoch sobotných blokoch. V prvom bude prezentovať svoj najnovší film o unikátnom slovenskom výstupe na Everest a vo večernom bloku predstaví film Salto je kráľ, ktorý zaznamenáva zlanenie najdlhších vodopádov sveta vo Venezuele. Práve k tomu filmu príde na scénu k Pavlovi Barabášovi aj ďalší hosť a to protagonista z dokumentu, známy dobrodruh Miroslav Dušek. Večer uzatvorí nový film s hlavnou postavou, ktorá je tiež Horomil Festu blízka. Je ňou herečka a moderátorka Lenka Václavová, ktorá si siahla na svoje dno a prebehla cestu SNP. Film však zaznamenáva nielen jej výkon, ale snaží sa upozorniť aj na dôležité ženské osobnosti počas Slovenského národného povstania.

Súľovčanka Zuzana Smatanová

Štvrtkový blok festivalu je už tradične venovaný rodákom z blízkeho okolia Považskej Bystrice. „Po minuloročnom úspechu s prezentáciou speváčky Simony Martausovej nám prišlo na um, že máme v našom regióne ešte jednu umelkyňu, ktorá rada cestuje a miluje hory. Speváčka Zuzka Smatanová pochádza z neďalekého Súľova, hory a skaly si nosí v srdci už od malička. Preto sme sa rozhodli Zuzku pozvať, aby porozprávala nielen o svojej obci, ale aj o svojich zážitkoch zo sveta. Predovšetkým zo severnej Európy, ku ktorej má veľmi blízko. A samozrejme, že Zuzka aj niečo zahrá a zaspieva.“ dopĺňa ďalší z organizátorov Juraj Lukáš. Vo štvrtok sa diváci môžu tešiť aj na prezentáciu Evky a Jána Mazanovcov, ktorí prešli celé Slovensko so svojimi troma deťmi na bicykloch. A zároveň si vo štvrtkovom programe môžeme pripomenúť okrúhle výročie - 20. rokov aktívnej činnosti Speleoklubu Strážovské vrchy. Jeho členovia pripravili pre divákov krátky film, kde ukážu najdôležitejšie objavy z ich činnosti.

Cestovateľský piatok

Piatok na Horomil Feste patrí cestovateľom, ktorí pri svojich dobrodružstvách odmietajú luxus. Typickým príkladom je manželská dvojica Hacko a Remča zo Žiliny. Tento pár prešiel na svojom Forde Bronco z roku 1991 celý Sibír a Mongolsko. Ďalšia dvojica Ľuba a Tomáš sa rozhodli prejsť na bicykloch z Kanady do Argentíny a so sebou zobrali aj dvoch psov. A piatkový večer ukončí jeden z najznámejších súčasných slovenských cestovateľov Martin Navrátil. Po svete cestuje skoro 20 rokov, navštívil 181 krajín a divákom Horomil Festu prezradí viac o strastiplnom cestovaní Transibírskou magistrálou.

Opatrenia v Kine Mier

Kvôli pandémii koronavírusu bude tento ročník Horomil Festu mierne odlišný. „Divákov prosíme, aby využili predpredaj lístkov na náš festival na našej stránke. Vyhneme sa tak tlačeniciam pri pokladniach. Tie budú tento rok presunuté do vonkajších priestorov kina Mier a zvýšime aj počet dobrovoľníkov, ktorí budú lístky predávať. Prosíme všetkých divákov, aby prišli na predstavenia o niečo skôr ako po minulé roky, nakoľko sa chceme vyhnúť dlhším radám, v ktorých bude nutné dodržiavať odstupy.

V kinosále bude povinné rúško. Veríme, že situácia s koronavírusom v našom okrese bude priaznivá a nebudeme musieť okresať počet divákov. Veľmi by nám totiž bolo ľúto, keby sa niekto nemohol dostať dnu na film či prezentáciu, ktorú chcel vidieť. Tento ročník bol jeden z najťažších, čo sa týka organizácie. Veríme však, že ľudia nás podporia, prídu a ocenia náš program,“ hovorí o opatreniach posledný z organizátorov Marek Janičík.

Koronavírus stopol aj viaceré sprievodné podujatia. V nedeľu po festivale sa však môžu priaznivci Horomil Festu tešiť na sprístupnenie Dúpnej jaskyne od 10-tej hodiny. A v ten istý deň od 10. do 12. hodiny si môžu obyvatelia Považskej Bystrice zadarmo vyskúšať aj lezeckú stenu, ktorá sa nachádza nad Kauflandom v centre mesta.

--
Pozn. redakcie: Tento text je PR článok zadávateľa. Neprešiel jazykovým ani redakčným spracovaním a nemusí vyjadrovať názor redakcie HIKING.SK.
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž Kosili sme Mackov bok, aby sa darilo poniklecom Mnohí z nás chodia na jar obdivovať nápadné fialové poniklece. No nie každý vie, že horské lúky, kde tieto a ďalšie vzácne kvety rastú, vznikli činnosťou človeka stáročia dozadu. A na to, aby prežili, potrebujú ďalej jeho asistenciu. Inak na ich miesto príde tráva, kríky, les. A nemali by sme vlastne nechať prírodu, nech si robí, čo chce, a keď sa o poniklece nepostará sama, nechať ich zmiznúť? Aj tieto otázky sme riešili počas dobrovoľníckej brigády zameranej na kosenie rezervácie Mackov bok pri Slovenskej Ľupči. dnes Soňa Mäkká Reportáže
Túra Zamkovského a Téryho chata zo Smokovca Opäť sa po čase dostávam do Vysokých Tatier, aby som spoznal ďalšie tatranské chaty v našich veľhorách. Trocha vysokohorskej turistiky nezaškodí, aj keď to nebude niekde na vrchole tatranského štítu. Veď aj tatranské doliny majú svoje nezabudnuteľné čaro strávené na chodníku. Zároveň obohatí turistu o krásu tatranských vrcholov počas prechodu dolinou k niektorej horskej chate. Veď niektoré sú aj v nadmorských výškach nad 2000 metrov, takou je známa "Térynka". Scenéria skalnatých vrcholov po oboch stranách dolín len dodá šľahačku s čerešničkou na torte. včera Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry
Búda Zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom Málo známe východoslovenské pohorie Slanské vrchy ponúka viacdňovú hrebeňovú turistiku, ale napriek tejto možnosti, nie je tam ani jedna vyhlásená či aspoň neoficiálna útulňa. Jednou neoficiálnou by však mohol byť zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom. 24/10/20 Henrich Tomáš Slanské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.98 (0.35)