VN Malá Lodina
Túra

Ako na Napoleonov klobúk a Holicu?

15. 10. 2020
Pozorní cestujúci vo vlakoch na trati Margecany – Kysak si iste všimnú zvláštny kopec, ktorý náramne pripomína Napoleonov klobúk. Málokto však vie, že tento zalesnený kopec ponúka výhľady. Problém akurát je, ako sa k nim dostať, keďže značka tam nevedie.

Trasa

Veľká Lodina – studnička pod Prielohmi – Holica – Bokšov – Napoleonov klobúk – Malá Lodina

Ako ale na Napoleonov klobúk? Otázka mi nárazovo zamestnávala myseľ a občasne som vyvíjal aktivitu, aby som nejakého miesta znalého parťáka na to nalákal. Vždy ale buď niekto nemohol, alebo som nemohol ja. Minimálne traja parťáci tam už boli, ale buď jeden už tam nechcel ísť, lebo tam bol asi z každej strany, ďalší o sebe nedal vedieť a s treťou potencionálnou parťačkou som sa stihol povadiť.

Tak som sa musel spoľahnúť na seba samého. A teda čítanie terénu z mapy a prieskum informácií z článkov na Hikingu či článkov súkromných blogov. Tu mi pomohli Košičania, ktorí dva výlety v jednom mesiaci pretvorili na detailný popis s mapkami. Rovnako pomohol starší článok Petra Mišoviča a koniec koncov som veril svojmu tuláckemu zmyslu.

Po dlhom čase som sa dohodol na prieskumnej túre s parťáčkou Evou, s ktorou sme len tak-tak stihli každoročnú aspoň jednu túru. Ale dopredu som ju upozorňoval, že možno to bude komplikovanejšie. Ale komplikovanejšie boli aj predchádzajúce výlety, tak sa len zasmiala a neriešila. No ráno tajne dúfala, že sa mi nebude chcieť vstávať.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

V nedeľu dopoludnia ale hlásili ešte vcelku dobré počasie, a tak som navzdory jej tajným dúfaniam ráno vstal na autobus a následne sme po asi polhodine zaparkovali vo Vyšnej Lodine pred kostolom. Podhorská dedinka sa mi páči, lebo má svoje čaro. Možno preto, že je tak skromne krásna, bez rušivej modernej výstavby. Alebo preto, že sa rozprestiera na úpätí svahu hory, na ktorú sme mali vyjsť a preto pohľad zdola hore či naopak je netradičný a pekný. Spravili sme si krátku prehliadku a najviac ma zaujal okachličkovaný predok domu, čo je na Slovensku vcelku vzácnosť. Tým mi to hneď pripomenulo Portugalsko, ktorého symbolom sú kachličky s rôznymi motívmi.

Keďže podľa informácií sme mali na úvodný postup využiť modrú značku, hľadali sme ju v dedine. Ale tej zo začiatku nikde. Ani pri zastávke SAD, ani pri obecnom úrade, a tak nám ostávalo len dôjsť k železničnej stanici, kde sme ju našli. No nie presne podľa kóšer pravidiel bezpečnosti prechodov cez železničnú trať, ale tu sme asi len ťažko mohli predpokladať nejakého policajta, aj keď dopravní sa vedia skryť na najbizarnejšie miesta.

Popri trati sme teda išli po modrej, klesli pod železničný most a odtiaľ stúpali do lesa. Pri senníku sme odbočili na správnu zvážnicu a čakalo nás asi polhodinové mierne strmé stúpanie, ktoré sa uvoľnilo až pri čistinke s prameňom Mária. Tu sme podľa informácii mali opustiť značku a tomu nasvedčovalo aj čítanie terénu, keď sa nad nami vypínal úzky svalnatejší hrebeň. Tým bolo jasné, že musíme zabočiť doprava a dostať sa naň. Využili sme na to zvážnicu, ktorá k nemu postupne stúpala.

Tak sme sa teda dostali na hrebeň a na dlhší čas nebol problém so smerom. No vyvstal iný problém, s ktorým som až tak nepočítal, a to s relatívne mnohými popadanými kmeňmi, ktoré niekedy bol problém prekračovať a minimálne spomaľovali našu chôdzu. Tá však aj tak nebola extra rýchla, lebo po dlhých mesiacoch, čo sme sa nevideli, sme sa dosť rozprávali.

Podľa informácií, hlavne z rôznych webov, ktoré upozorňovali na relatívne nebezpečný terén na Napoleonov klobúk, som mal obavy pred nasledujúcim postupom, ale skutočnosť bola o dosť pohodovejšia. Aj keď po takých úzkych hrebienkoch som ešte nešiel, teda ak nepočítam vyslovene skalnatú Hradovú. Ale postup tu bol oveľa jednoduchší, ako upozorňovali z blogov.

To, že po hrebienku so strmo padajúcimi stranami chodí relatívne dosť ľudí, nasvedčoval vcelku vyšliapaný chodník. Po čase sme prešli cez 806 m vysokú Holicu. Ale žeby som vedel, ktorá terénna vyvýšenina to bola, na to nie som až taký macher. Každopádne sme ňou prešli.

Ďalším hrbom, ktorým sme prešli a mohli sme len hádať, že je to ten konkrétny, bol o pár metrov vyšší Bokšov. Vedel som, že tu by sa malo nachádzať Bokšovské skalné mesto, ale presne som nevedel kde. Zrejme sme od klesajúceho sedla mali zájsť napravo. My sme však boli zvedavejší na vyhliadku, tak sme skalné mestečko nechali pre Tomku a Maťa Knora, a hodný povesti milovníka hôľ, lúk a malebných lazníckych oblasti či výhľadov som sa musel uspokojiť s posledné menovaným, kvôli ktorým sa ľudia driapu od kopčekov po vysoké štíty.

Zmienený výhľad sme mali hľadať naľavo od sedla, a to v momente, keď sme si mysleli, že tam budeme. Čiže sme boli v imaginárnom časovom sklze, keďže som frajeril, že to bude na štyri hodiny. No ale nebolo. Aj keď v sedle nebol vyšliapaný chodník, skúsil som ísť naľavo, či tam čosi také nenájdem. A i našiel, a tak sme pokračovali tadiaľ.

Schádzajúc z Bokšova opäť o čosi užším hrebienkom s rôznymi skalnými útvarmi, ktorými by sa iste kochali zmienení kolegovia, som zrazu stretol zo šesť turistov, ktorých som sa spýtal na vyhliadku a či idem dobre. Zareagovali kladne a následne sa oni spýtali, či idú dobre na Bokšov. Odobril som im to a pokračovali sme každý svojím smerom. Tak som počkal na Evu, keďže sme sa dohodli, že pôjdem napred.

Klesali sme ďalej strmšie i miernejšie, až sme napravo mali možnosť vidieť dole do doliny, a to na Veľkú Lodinu a kopce v pozadí. No to ešte nebola vyhliadka, a tak sme išli ešte ďalej a keď som naľavo zbadal povievajúce papieriky na špagátiku, ako dosvedčuje fotka na TuristickaMapa.sk, a zároveň sa tam vyskytovala trojica, tak som vedel, že tam máme zájsť. Približujúc sme zazreli parádny výhľad na Hornád, Sivec a ostatné kopce. Ideálu bránila len vysoká oblačnosť, ale na druhej strane som bol rád, že to nebolo čisté mlieko.

Už pri postupe k tomuto miestu som rozmýšľal o návrate naspäť a zhodli sme sa, že naspäť rovnakou trasou nejdeme. No strmé a ešte strmšie svahy nedávali veľmi nádej na pohodové zostupovanie. Keď sme teda stretli trojicu, tak som sa ich spýtal na výstupovú a najmä zostupovú cestu. Vysvitlo, že idú z Malej Lodiny, a tak som sa spýtal, či sa môžeme pridať. Oni s tým nemali problém, tak sme sa po chvíľke na krásnom mieste a po spoločnej fotke s Evou, dali na spoločný odchod.

Spočíval v tom, že sme sa trochu vrátili a následne zabočili doľava a skoro neviditeľným chodníčkom klesali na niektorých miestach aj kolmo dole. No budem sa opakovať, neviem si predstaviť tadiaľ ísť za blata či snehu. Podobné však bolo aj chodenie po lístí, ktorým sa tiež dosť šmýkalo. Eva, pamätajúc na úraz v Nepále, išla pomalšie, a tak sme ju čakali.

Takýto priebeh mal zostup až k pásmu smrekov, keď nám trojica ozrejmila, že sa ponáhľajú, a teda stačí nám ísť len cez to pásmo a uvidíme dedinu. To aj mne bolo jasné, tak sme sa im ešte raz poďakovali a oni zrýchlili. Cez krátky úsek ihličnanov sme sa dostali nad lúku a popod vysokonapäťové drôty sme zbehli na začiatok Malej Lodiny, kde akurát štartovala zmienená trojica, a tak sme ich ešte poslednýkrát pootravovali, či nás môžu hodiť do Veľkej Lodiny, ktorou aj tak prechádzali. Tým sme si skrátili asi polhodinové šliapanie popri Hornáde, čo by nebol problém, ale keďže som chcel dôjsť domov skôr, tak sme volili takúto možnosť.

Zhrnutie

Aj keď na Napoleonov klobúk nevedia značený chodník a je aj škoda, že tomu tak nie je, problém, ako sa tam dostať, nie je veľký. Odporúčal by som asi pohodovejší okruh zo začiatkom vo Veľkej Lodine a so zostupom do Malej Lodiny. Lebo stúpať ďalej na Bokšov a Holicu sa asi nebude chcieť nikomu, najmä keď vyhliadka je hneď v úvode.

Fórum 2 príspevky
Ako na Napoleonov klobúk a Holicu? 29/10/20 12:51 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Rolovský tunel a vyhliadka pod Bujanovom Okolie vodnej nádrže Ružín je vďačnou lokalitou na turistické vyžitie a zrejme väčšina Východniarov pozná vyhliadky ako Sivec (Šivec) či Jánošíkova bašta a zase cestujúci vlakom, poznajú Bujanovský tunel. No jednak vyhliadky, ale aj železničný tunel majú svoje skryté dvojčatá. 19/02/21 Henrich Tomáš Čierna hora
Túra Litmanová – hora Zvir – Eliášovka – Kremná v zime Aj keď som v zime 2019 nerátal s návštevou Ľubovnianskej vrchoviny, predsa som sa na poslednú chvíľu zmobilizoval a vybral sa na túru. Vcelku to bola zaujímavá túra a nielen kvôli krásam prírody ľubovnianskeho pohoria. 11/02/21 Henrich Tomáš Ľubovnianska vrchovina
Túra Zimná Pálenica a Čiernohorské kúpele Pálenica nie je veľmi známy kopec vo Volovských vrchoch, no napriek tomu mi zamestnávala myseľ a zahrňoval som ju do plánov, keď mi sporadicky vyšiel čas na čosi východoslovenské. No na tento kopec som chcel ísť v zime, a tak naň vyšiel čas až v januári roku 2019. Zároveň ma v Krásach Slovenska upútal článok o kúpeľoch Čierna Hora. 01/02/21 Henrich Tomáš Volovské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Príbeh Prvá noc pod hviezdami Bolo to na začiatku leta, keď som sa rozhodol, že útulniam a horským chatám dám košom a vyskúšam spať prvýkrát len tak vonku. Naplánoval som si teda dvojdňovú trasu krajom, ktorý veľa turistov nenavštevuje. dnes Pavel Forgáč Príbehy
Túra Decembrová Siná s deťmi Výlet na Sinú, vari najkrajší kopec v Nízkych Tatrách, sme plánovali ísť s našimi chlapcami už dlhšiu dobu. Ale stále to nevychádzalo. Už keď sme chceli vyraziť, malo byť zlé počasie. Inokedy obavy krajšej časti výletníkov zo stretu s medveďmi prebili argumenty početnejšej chlapskej zostavy. Nakoniec v polovici decembra, počas niekoľko dní trvajúcej inverzie, sme išli na to. včera Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Reportáž Trigonála 2020 (koroverzia) Trigonála je asi jediný pochod na Slovensku, ktorý sa ide cez hranice troch štátov, odkedy bolo možné najprv chodiť do Rakúska cez colnicu, neskôr luxusne, kde to človeku v teréne vyhovovalo a pre Maďarsko to platilo obdobne. Prišla však covidová doba a po rokoch sa nám zrazu hranice zatvorili, a to nielen medzištátne, ale aj okresné. Akcie zverejnené v Oblastnom turistickom kalendári Malé Karpaty a okolie na rok 2021 rušia turistické oddiely jednu za druhou. Organizátor Trigonály chcel zachovať kontinuitu pochodu, a tak využil možnosť chodiť na turistiku vo vlastnom okrese a pozmenil trasu pochodu. včera Miroslav Svítek Podunajsko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ako na Napoleonov klobúk a Holicu? 29/10/20 12:51 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Čierna hora

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 810 m n. m. – Bokšov

  • min: 281 m n. m. – Veľká Lodina

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 579 m

  • klesanie: 567 m

 • Vzdialenosť
  • 7 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 18.11.2018

 • Štart trasy
  • šírka: 48.85607 ° SŠ
   dĺžka: 21.15563 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.87559 ° SŠ
   dĺžka: 21.13087 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Prameň Mária pod Prielohami

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Kysak (vlak, bus) - Veľká Lodina (vlak, bus)
   Malá Lodina (vlak, bus) - Kysak (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.22 (0.5)